AMERSFOORT- N°- 11. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 1851. ABONNEMENT8-FR1J 8 Dit BLAD verschijnt geregeld ora de 8 dagen, en wel des I DINGSDAGStegen ƒ3.00 per jaar. 18 Maart. PRIJS DER ADVERTENTIE!* Van 1 lot 0 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing0.35. NIEUWST IJ DIN GEN. AMERSFOORT18 Maart. Wij leren gedurig in andere Bladen over de onvoorzigtigheid van sommige huismoeders of vaders, die hunne kinderen alleen te huis laten. Alhier ook betreuren wij een slagtoffer dier nalatigheid. Voorleden week is, even buiten de Utrechtschepoorl, een kind door het vlam vatten harer kleederen, waarmede zij schreijende de deur uit liep, en welke alstoen onmiddellijk in volle vlam geraakten deerlijk gebrand, en, hoewel loegescholene hulp de kleederen trachtte le blusscheu, zêer spoedig daarna in ecneu deerniswaardigen toestand bezweken. Buiten het slagtoffer dier roekeloosheid, waren er nog, zoo wij vernemen, 3 of 4 kleine kinderen in huis. Wij kunnen met zekerheid mededeelen, dat de stral van een dag gevangenisbij vonnis der ArrondissementsRegtbank alhier, uitgesproken tegen ff. F. StramroodBoekdrukker en Boekhandelaar te Wijk bij Duurstede, ter zake van het drukken van Iets over de Provinciale ferkiesingenens.is op geheven door een Besluit van Z. M. onzen Geëerbie- digden Koning waarbij kwijtschelding van die straf is verleend. Gisteren is, bij gelegenheid der paardenmarkt in hot naburige dorp Barn eveld Hendricus van Someren gepensioneerd militair, door een boer van het dorp Hooglandnabij deze stad gelegenten gevolge van dronkenschap, niet een mes in den onderbuik gesto ken, en wel zoodanig, dut hij onmiddellijk aan de gevolgen is overleden. Zoo is ons het genoegen bereid, Mej. Bertha Jo- hannsen le hooren, iets bijzonders voorzeker daar de Zangster reeds vele plaatsenwaar zij verzocht was hare wonderschoonc talenten te doen hoorenheeft afgeschreven. Wij herhalenons is dat genoegen be reid en het doet goed aan hel gemoed dat Aniers- foorls Ingezetenen zooveel gevoel van kunstwaarde en talent bezitten, oin deze, in opzigten zusterlijk be deelde staddat genot te doen smaken waarop Utrecht reeds boogt. Eene tweede Serenade is haar daar toe- gebragl, en gewis zal haar alom bekende naam, hier ook gewaardeerd worden. Niels kunnen wij meèdeelen zonder haar eerst te hooren; wij zullen er later op terug komen. Alleen hel accompagnement van Henri Appijalhier genoegzaam bekend, door vroegere Con- cerleu doet alles goeds verwachtenterwijl de naam van con Finck aloimae genoegzaam bekend is, dan dat hierover behoeft uitgewijd te worden. Op 25 dezer zal hut Concert plaats hebben in het gewone locaal. (Zie de Advertentie). Met betrekking tot de nieuwe inrigting der vee- artsenijkundige school te Utrechtwaarvan de cursus met den 1 April aanstaande zal aanvangenvernemen wij dat het de bedoeling des Ministers van Binnen- ]and8che Zaken isom deze school vooral eene prac- tisehe rig ling te doen geven, dat is, eene gezonde studie van dal vak, zonder buitengewone geleerdheid, in zaken, vreemd aan de veeartsenijkunde en de kosten van onderwijs enz., zoo le stellen, dat deze school voor elk toegankelijk zij. Men leest in de Nederlanderdat Z. M. de Koning aan do onderscheidene Maatschappijen van Landbouw, tuinbouw en veeteelt ia ons Vaderland de navolgende vragen gerigt heeft: Wat lid., persoonlijk en door eigen middelen den landbouw wenschcnde to beschermenin dit opzigt zoude kunnen doen?( Uit 'sKonings eigene overwegingen wordt hieromtrent de aandacht der Maatschappij gevestigd: op het bera men van eenige bepaalde wijzen, waarop het bezigfin van nieuwe uitvindingen in den landbouw meer alge meen kan worden gemaakt cn het tegen matigen prijs verkrijgbaar stellen van nieuwe soorten van werktui gen op de beslaande strekking tot het invoeren van vreemde vee-rassen; en of de voortreffelijkheden van deze ook misschien de bijzondere, nuttige eigen schappen van de onze als melkgevend vermogen in den weg staan? en naar welke regelen de keurmeesters op onze tentoonstellingen in dit opzigt zullen oordee- len? Op de zoogenaamde dramage of onderaardsche afwatering der landen door greppenen of dit middel op de blakke lage landengelijk er zoo vele in Ne derland zijn, toepasselijk is? Of het daar, waar het mogelijk is, met voordeel is aan le wenden? welke van de onderscheidene wijzen de beste is en hoe de noodige buizen of duikers hier te lande het gevoege- lijkst tegen matige prijzen verkrijgbaar te stellen? Wat er gedaan wordt of te doen is ter verbetering of daarBtelling van onderligt in den landbouwvoor de onderscheidene klassen onzer bevolking? In hoeverre daartoe dienstig te achten is de uitbreiding van het beslaande, zoo als de landbouwschool le Haren, of de oprigting van meer soortgelijke instellingen? Of de oefeninghoeren bij zoodanige inrigtingen tot het prac- tisch onderwijs onmisbaar', levens geschikt zijn om tot voorbeeldhoeven fermes modiles) le strekken en welke behoefte er aai laatstgenoemde beslaat? Of er enkele voorbeeldhoepen op niet uitgestrekte schaal in te rigtcn zouden zijn, Ier aanwijzing, hoe de menigte nog woest liggende streken des lands met vrucht door bijzondere ingezetenen tc bebouwen zijn? Zoo als men weetis de nieuwe Postwet den 1 September des vorigen jaars in werking getreden welke natuurlijk het getal der met den post verzonden brieven aanzienlijk heeft moeten vermeerderen. Uit eene ojigavc dienaangaande door het Departement van Fi nanciën gedaan, blijkt, dat gedurende de vier maanden voor de invoering der Postwet 1,424,857 binnenland- aclie brieven met den post zijn verzondenen gedu rende de vier maanden na de invoering dier Wet 2,490,707, nlzoo van den 1 Scjitember tot den 31 December 1.005,850 brieven meer, don gedurende de maanden MeiJunij, Julij en Augustus 1850, weshalve de briefwkseliug in vier maanden na de invoering der Postwet* met 74,8 teil 100 is vermeerderd. Wat de opbrengst betreft, zal de vermindering van port op- geveer door den meerderen vervoer worden opgewogen. De Toekomst deelt het geruoht mede, dat de Minister van Maiine, de Vice-Admiraal Lucas, het verlangen zou hebben le kennen gegevenom met 1 April aanstaande als Minister af le treden. Men kan daarbij nog een ander gerucht voegen dat te 'sHage in omloop is, volgens hetwelk ook de Minister van Justitie, de Heer Nedermeijer van Rosenthal waarschijnlijk zijn ontslag zou nemenvooral omdat de voorgedragen Wet op de Regterlijke Organisatie geeue ondersteuning bij de Leden der Tweede Kamer schijnt te verwerven. 's GRAYENUAGE. In de zitting van de Tweede Komcr der Stalen Generaal, van den 0 Maart, zijn de beraadslagingen gehouden over het wetsontwerp lot wijziging der Wet van 1840 op burgerlijke pensioenen. De heer Bachiene is tyj de beraadslaging opgekomeu tegen de voorgestelde wijziging van art. 3 der Wet van 1846 in 1 van het ontwerp. Daarin wordt be paald, dat de burgerlijke ambtenaren regt hebben op pensioen, bij de vervulling der voorwaarden aldaar opgenoemd, maar nu wordt voorgesteld, dat zij eerst regt op pensioen hebben tia bekomen ontslag. Hij ontwikkelt le dien aanzien vifer stellingen: 1) do regtvaardigheid van de bepaling der Wet van 1840 cu de noodzakelijkheid en billijkheid harer handha ving; 2) det krenking van verkregen regteii door de voorgestelde wijziging, welke 3) de deur dpenstelt voor Ministericëlo willekeur en daarbij de geheele occonomie der Wet verstoort, en 4) dat, naar luid zclls van onderscheiden uitdrukkingen in de gewis selde stukken, van de Regering afkomstig, de wijzi ging heiu overbodig toeschijnt. De Minister van Finantiën heeft de voorgestelde bepaling verdedigd. De vorige spreker had zich, zijns inziens, op een verkeerd standpunt geplaatst, door uit tc gonn van de veronderstelling, dal de verleening van pensioen voor den Staat eene stellige verpligling zou zijn. Als zuudauig beschouwt Z. Exc. de zaak niet. Verre er van, dat liij zou deelen het gevoelen van hen, die meenen, dat de pensionering van ambtena ren zou moeten worden afgeschaft; dit zou hij onbil lijk cn onstaatkundig, maar, in 't afgetrokkcue, even wel niet onregtvaardig beschouwen. Nergens zal men toch eenige stellige verpligling voor den Staat aan treffen lot het verleenen van pensioen, en zoodanige verpligling kan Z. Exc. dus ook in geenendecle erkennen. Dit voert hein tot de conclusie, dat het pensioen altijd meer beschouwd moet worden als gunst, dan als regt, en niets onbillijks is er derhalve in gelegen, dat de Staat van den ambtenaar iets inhoudt, om den last, op den Slaat rustende, conig- zins dragelijk to maken. Daarna is de voordrngt in haar geheel aangenomen met 50 tegen 9 stemmen. Tegen de Ueeren Hoffmann, Bachiene, ran Lijnden, Sloet, Groen, Gouverneur, WichersTaets v. Amerongen en Mackay. Daarna zijn aan de orde de algemeene beraadslagingen over het ontwerp tot uitbreiding der wft van 1847, wegens het herstel van te loor gegane staats-papieren. Na eenige discussiën wordt dit ontwerp met 40 tegen 13 stemmen aangenomen. Tegen, de Ueeren: Bachiene, de Lom de Berg, Stoltevan Doorn, Gouverneur, van Heiden Ileincstein, Lotsyffintgens, Metman, van Jloëcell, van Hall, van der Linden en Storm. Vervolgens zijn, zonder eenige beraadslaging en met algemeene stemmengoedgekeurd de ontwerpenwaarbij hel Nederlanderschap wordt verleend aanJ. J. H. C. HomA. F. G. G. C. von Knobbelsdorff, F. F. Schultse, 1'. H. Dobbelmann, ff. G. Beddingius en G. F. ff. C. Th. C. Timmerhaus. De zitting is daarna gescheiden. 12 Maart. De geruchten, dat do Minister van Marine, de Vice-Admiraal Lucas, op het bekomen van zijn ontslag zou aandringenschijnen zich te bevesti gen. Immers men spreekt reeds van hen, die hem waarschijnlijk als zoodanig tullen opvolgen. Aan de eene zijde gewaagt men van den oud-Miuister, den lleer J. C. Itijk, van den anderen kant spreekt men van eencn hoofd officier, die meermalen zijne denk beelden over het marinewezen in geschriften heeft blootgelegd. (Uandelsbl.) APELDOORN. Door den Heer Moorrees, op liet land goed Hoheuheimzijn ontvangen een beer en twee dragtigc zeugenalle van hall Lancaslershire en half Berkshire ras. Deze varkens stammen regelregt af van Little John, die in de jaren 1846 en 1847 den eersten prijs te Manchester wonterwijl zijn broeder in 1847 aldaar voor 40 pond sterling werd verkocht en geslagt, wegende 1500 Eugelsche ponden (ruim 070 Nederlaud- sclie ponden). GRONINGEN, 10 Maart. Als eehe bijzonderheid wordt ons uit Steduiu gemeld dat door C. Post, zoou van den landbouwer T. G. Post, aldaar dezer dagen een vet schaap van Groninger ras afgeleverd is voor den aanzienlijken prijs van vijftig gulden. Het dier was nu bijna vier jaren oud, zonder ooit dragtig te zijn geweest, en werd gedurende dien lijd altijd met gerslemneel en haver gevoedhebbende thans levend gewogen eene zwaarte *an circa 225 halve Ned. ponden. Kenners getuigden, nooit zulk een vet schaap gezien te hebben. Opmerkelijk was het, dat hij de toenemende vetheid, het schaap jaarlijks in hoeveelheid van wol afnam, hebbende in het le jaar 16, in het 2e 14 en in het 3e jaar 12 halve Ned. ponden wol. Het schaap is thans aangekocht door H. Boerema, kastelein te Usquert, die het nu eenige dagen ter bezigliging wil stellen, om het vervolgens te laten verloten. Jammer, dat het schaap niet op eene of andere tentoonstelling is te zien geweest, alwaar het zeker de aandacht van liefhebbers voor de veefokkerij niet zou ontgaan zijn. (Prop. Gr. Cour.) DU1TSCULAND. De oproeren In Zweden, en met name te Levanger, waar de volksmenigte zekercu Christian Michelsen, die wegens het verbreiden van Socialistische begrippen in hechteni^ genomen was, trachte te bevrijden en vervolgens de huizen van ge goede ingezetenen plunderde enz., heeft een nog bedenkelijker voorkomen gekregen, daar het op den Noorweegschen Landdag een verdediger heeft gevonden. De afgevaardigde Lie, een van de hoofden der oppositie heelt naar aanleiding van dat oproer aan den Land dag voorgesteld, tot den Koning een verzoekschrift te

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1