AIEMOOBT- N*. 21. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen, en wel des DING SI)AGS, tegen ƒ3.60 per jaar. 27 Mei. PRIJS DER ADVËRTENTIEN Van 1 tot 6 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. I Zegelgeld voor iedere plaatsing- 0.35. NIEUWST IJ DINGEN. AMERSFOORT, 27 Mei. Eenige dagen geleden vond men te Ainerongen, op eeno meslfaalt, het lijk van een jonggeboren kind. Door dadelijke kennisgeving daarvan begaven zich j.l. Dingsdag van hier eenige leden der Arrondissenients Regtbankgeassisteerd door diskundi- gen, naar die plaats, Ier geregterlijke lijkschouwing en opsporing van de moeder van dat kind met dat gevolg dat aan den avond van dienselfden dag de vermoede lijke beschuldigde van de oorzaak van de dood des kinds in verzekerde bewaring werd gesteld, en gevan kelijk alhier werd binnengevoerd. Naar men verneemt zal Zijne Maj. de Koning zich aanstaanden Vrijdag uit de Residentie weder naar het Loo begeven. 11. M. de Koningin wordt den 9Junij van hare buitenlandsche reis aldaar verwacht. Z. M. heeft den lieer G. Ilondius benoemd tot Notaris te Wageningen. De Haringvloot zal dit jaar zijn zamengesteld als volgt: van Vlaardingen 60 schepen; van Maassluis 11; van Zwartewaal 6; van Middelharnas 4; van Delftshaven 1; van Enkhuizen 7; van Amsterdam 4; van de Rijp 4; van Worm er veer 1; te zamen 08 schepen. Zes ha ringjagers, waaronder weder een Rijks stoomboot de dienst van eersten jager zal verrigtenzullen den eerst gevangen wordenden haring aanvoeren, Betrekkelijk het plan tut aansluiting van onzen spoorweg aan den Belgischen aan den kant van Rot terdam, verneemt men, dat door het Belgisch Gouver nement zoude benoemd zijnde lioofd-Ingenicur ff'ilmas en den Ingenieur Hummesten einde met de Ilecreii ran der Kun en Conrad, die, zbo alsgeiueld isdaartoe door ons Gouvernement zijn benoemd, over die gevvig- tige aangelegenheden te confereren. Volgens een reglement, hetwelk thans het licht ziet, zullen op den 23 Junij aanstaande 36 handboog- schutterijen aan den door den Koning te geven wed strijd deel nemen. Den 22 zal het feest door het gelui der klokken en het lossen van het geschut worden aangekondigd. In den morgen van den 23 zuilen de prijzen, in gouden, zilveren en bronzen medailles be staande, bij den intendant van het Loo in oplogt door al de schutterijen worden afgehaalden vervolgens door 12 meisjes en 12 jongelingen uit die gemeente gedragen worden. De stoel zal over de binnenplaats van het paleis defileren en dan zijnen weg naar den Doelen vervolgen. De vogel is 80 voel hoog ge plaatst. Na den afloop van den strijd zal aan de Schut terijen van wege Z. M. een feestmaal worden aangeboden. Des avonds zal de Doelen prachtig verlicht zijn. Den 20 Mei had te Uzenduorn een verschrikkelijk on geluk plaats, nieltegenstaandede voorbeelden vandieuzelf- den aard, welke men zoo vaak om ons ziet gebeuren. Zekere vrouw van een arbeider eene boodschap buiten hel buis gaande verrigten, heeft de onvoorzigtigheid hare drie kleine kinderen alleen te huis te laten. Naau- welijks is zij eenige schreden van hetzelve verwijderd of reeds ziet zij een dier kinderen, een meisje van omstreeks drie jaren in volle vlam naar builen loopen. Roe spoedig ook op het angslgeschrei van het kind terugkccrende, zij komt even als eene buurvrouw te laat om de vlammen te blusschen, de kleederen zijn reeds verbrand en het kind reeds zoo deerlijk door de vlammen beschadigd, dat het onder de verschrikke lijkste pijnen den volgenden dag reeds is overleden. Hoe vele ouders hebben reeds op dusdanige wijze voor hunne onvoorzigtigheid geboet en toch hoe dik wijls zien wij nog dergelijke ongelukken gebeuren! Mogt ook dit aan velen weder tot waarsohnwing verstrekken, en hen tot voorzigtigheid aansporen. Dit Omlerdendam wordt berigt, dat aldaar bij de leverantien van het naar Holland te verzenden vee, die des voorjaars dagelijks plaats hebbenhel gebruik bestaat, dat voor ieder stuk rundvee, dut wordt af geleverd 25 cents aan den kastelein wordt betaald om door de gezamenlijke drijvers van het vee (door gaans de knechten van de verkoopers) te worden ver teerd. Men kan nagaan tot welk een misbruik zulks aanleiding geeft, daar die jonge lieden, die doorgaans op don laagslen trap van beschaving staan, daardoor niet zelden in de gelegenheid zijn om kosteloos zoo veel sterken drank te gebruiken al zij verkiezen, en waaronder er velen eene eer iu stellen van veel te kunnen drinken. Dit gebruik of liever misbruik, kostte wederom een mensohenleven. Toen den 14 Mei een knecht van den landbouwer Pesman van Slilswert, een zestal ossen bad aangebragt, ledigde bij successi- velijk vijf zoogenaamde halve oorts glazen jenever, en begaf zich daarop, omstreeks acht uur, zingende op weg naar huis, hetwelk hij echter niet heeft mogen bereiken, want den volgenden morgen heeft men in de nabijheid der plaats zijn lijk in eene slootzijnde hij ongetwijfeld door zijne dronkenschap daarin geraakt en verdronken. Waarom nietin plaats van sterken drank, andere ververschingen verkrijgbaar gesteld of daartoe de keuze vrij gelaten. GRONINGEN 19. Mei. Zaturdag namiddag j.l. brak, tusschen den Korenesch van IJde en liet tulhek nabij de Punt, het regter voorrad van de diligence Concordia tengevolge waarvan de wagen op de as viel. Geen van de zich daarin beviudende vijf reizigers heeft door dit ongeluk eenig letsel bekomen. Zij zijn met een ander rijtuig overgebragt naar Groningenwaarheen ook de bagaadje en de vrachtgoederen met een boerenwagen zijn vervoerd. Volgens berigtcn moet de diligence een Lijzonder zwaren bovenlast hebben gehad, waardoor het breken van het wiel schijnt te zijn verhaast. Naauw- keurige en dagelijksehe inspectiën der openbare middelen van vervoer schijnen niet genoeg te kannen worden aangeprezen. Maar al te vaak ziet men diligences rijden met boveninsten, om er va* te ijzen. DUITSCHLANÜ. Uil Triösl schrijft men, dat de Ne- derlandschc scheepsbouwmeester, de lieer C. Scheffer die nu reeds twee jaren bij de Ooslenrijksche marine dient, het plan heeft ontworpen tot den aanbouw in die haven van een drijvend dok, he'.welk, naar liet voorbeeld van de in Frankrijk, Nederland en Amerika bestaande, len gebruike der scheepsrceders en op zoo danige schaal ingerigt zal worden, dat liet gebezigd kan worden voor het onderzoek en de reparatie van de grootste hier te lande aankomende zeil- en stoom schepen. Volgen- hel ontwerp zal het dok eene lengte van 220, eene breedte van 66 en eene hoogte van 24 voet, Weener maat, beslaan. Den 18 Mui is II. M. de Koningin der Nederlanden met een extra trein van Stuttgart te Dim aangekomen. Vervolgens heeft R. M. de reis naar Friedricbshafen voortgezet, en zal, na eenige dagen aldaar vertoefd te hebben, geruimen tijd in de omstreken van Zurich doorbrengen. Te Stuttgart is den 22 Mei uil Friedrichshafcn het berigt ontvangen van het onverwachte spoedige af sterven van den Nederlandschen Luil.-GeneraalGroot meester van het huis der Koningin, Jij*, ff'. F. Boreel die met H. M. de Koningin der Nederlanden naar Zwit serland op reis was. De Koningin heeft daardoor van haar reisplan afgezien en werd den 23 te Stuttgart terug verwacht. Tot de verbetering van den finantiëlen toestand der Oostenrijksche schatkist behoort mede het plan, om het staande leger aanzienlijk te verminderen. Met uilzondering van Italië, kan dit thans in al de overige Ooslenrijksche Siaten zonder gevaar geschiedenalthans na de toelating der geheele Monarchie in den Duil- schen Bond, (waarop Oostenrijk dan ook onveranderlijk blijft aandringen) welke dan verpligt is met zijne ge- heele krijgsinagt Oostenrijk tegen eiken binnen- en buitenlandsehe vijand bij te slaan. Er is mede sprake, dat de Keizer zich weldra zal laten kroonen, en wel onmiddellijk na de definitive regeliug der Duitsche aangelegenheden. ITALIë. oricven uit Turijn spreken van een gerucht als of er spraak was van een eerstdaags te sluiten konkor- daal tusschen den II. Stoel en het Kabinet van Piëmont, volgens hetwelk de zoo onbillijk vervolgde Aartsbis schoppen Mgr. Fransoni en Moratigin op hunne zetels zouden hersteld en weder een Nuntius te Turijn gc- uccreditcerd zou worden. Hoe wenschclijk zulk eene zaak ook ware, er bestaal veel reden om dit berigt allezius te wantrouwen. Het schijnt alleen het uitvloeisel te wezen van den weusclt om de Fransche troepen uit Rome te verwijderenmet vereenigde krachten van alle Italiaanscho Staten, en dus ook van Piëmont, dat tot het vermeend verhoud medo zou loetreden. 20 Mei. lieden is de tijding te Turijn ontvangen dat de Pausselijke troepen Rome hebben moeten ver laten. Do berigten, die te Turijn uit Rume worden ontvangen, maken een diepen indruk. ROME, 15 Mei. De Fransche Generaal Gemeau, ver ontwaardigd over de verraderlijke aanvallen op zijne soldaten, vergenoegt zich niet met den afmarsch der Romcinsche troepen, maar heeft den 12 dezer eene algemecnc ontwapening van de inwoners van Rome bevolen. De verberging van wapenen zal volgens de krijgswetten en daarenboven «nel eene boete van 15 scudi, ten voordecle der militaire hospitalengestraft worden. Het dragen of in huis hebben van stokken mcldcgciis is ook onder dat gebod begrepen. Na den 17 dezer zullen er huisonderzoekingen plaats hebben, en zullen de bewoners, in welker huizen wape nen gevonden wordenvoor den krijgsraad te regi staan. Dit Rome meldt incudat aldaar geruchten in omloop waren omtrent eene versterking van het Fransche garnizoen, men sprak van 4000 a 6000 man, daar de troepen niet genoegzaam waren, om de orde te handhaven. Do Paus had eene kostbare reliquio aan den Koning van Napels gezonden. BRDSSEL 17. Mei. Ons Ministerie heeft plotseling zijn ontslag gevraagd. Het bragt in de Wetgevende Vergadering een wetsontwerp tor tafel, betrekkelijk eene belasting op de successie in de regie lijn. Het wilde met de opbrengst daarvan het tekort dekken en het evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven her stellen, en dan naar middelen uitzien, ten einde aan gevangen werken te voltooijcn, nieuwe te beginnen. De kamer van Afgevaardigdenniet zeer ingenomen met de belasting op de successie in de regte lijn, had echter eenige bepalingen daarvan aangenomen en kwam heden aan het artikeldat liet Gouvernement magtigt om den eed te vragen van hom, die eene erfenis aan vaard en hier trad de oppositie eerst in bare volio kracht te voorschijn. De Heer Decker zeide, dat men den burger nimmer in tweestrijd moest brengen tus schen zijn geweten en zijn belang, waarop do Heer Lebeau antwoordde, dat hij den eed geen godsdienstig karakter toekende, oindat de constitutie vrijheid van godsdienst predikte en de vrijheid zelfs, van geen godsdienst te hebben. Met alle kracht kwam de Heer Rodcnbach tegen deze bewering op, en noemde den gedwongen eed eene der grievendie België tegen Koning ffillem I had; dit getuigden in der tijd de petitiën tegen de eedsaflegging, geleekend door meer dan 300,000 perso.ien. Het bewuste artikel werd op het einde der zitting verworpen met 52 tegen 34 stemmen; daarop vroeg het Ministerie zijn ontslag, en besloo1 do kamer om lieden eenige dringende ontwerpen te behandelen en dat op de successie vooreerst te laten rusten. De linkerzijde der kamer ziet met leedwezen de af treding van het Ministerie, en toch h«bbcn de vrijzin nigsten onder hen zich ditmaal met de rcglerzijde vcreenigd, om die aftreding te bewerker. PARIJS, 14 Mei. Van eene geloofwaardige tijde wordt een zeer belangrijk stuk medegedeeld, te weten: eeno nota van den Pauselijken secretaris van staat aan do Oostenrijkschc Regering, cn handelende over de ge varen, welke uit de voortdurende bezetting van Rume door Fransche troepen voor liet Pauselijke bewind kuDncn voortspruitenvooral met het oog op den toestand, waarin Frankrijk zelf op dit oogenblik ver keert, de belangrijke vraagstukken, welke aldaar aan de orde van den dag zijn, en die tot gewigtige go- beurlenissen kunnen aanleiding geven. De Pauselijke secretaris van staat acht fcet in gezegde nota zeer wenschclijk, dat de Fransche bezetting door eene Ooi- tenrijksclie vervangen of anders, dat met gemeenschap pelijk goedvinden, de bezetting van liet Pauselijk gebied aan Napelsche troepen vertrouwd wierd. In deze nota i* vooral merkwaardig de verklaring,

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1