IIEBSFOORT- sriiE com N°. 23. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ABONNEBSENTS-PRIJS Dit BLAD verschijnt geregeld om de 8 dogen, en wel des DINGSDAGStegen ƒ3.60 per jaar. 11 Junij. PRIJS DER AD VERTER TIEN I Van 1 tot 6 regels ƒ0.60. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld voor iedere plaatsing- 0.35. Door het ingevallene PINKSTERFEEST verschijnt deze Courant een dag later. NIEUWST IJ DINGEN. AMERSFOORT, 11. Junij. Alhier bestaat een begra fenisfonds, zijnde verdeeld in twee klassen: de groote en kleine bus. Zoo wij in een vorig iiommcr mede deelden is de lieer ff. Jaglenberg gekozen bij meer derheid van stemmen der leden tot busmeester der groote bus. L.l. Zondag heeft de stemming plaats ge- grepeu voor die van de kleine bus, doch hebben, naar wij vernemen bij dio stemming, dergelijke onnaauw- keurighcdcukuiperijen of intrigues plaats gegrepen dat er vele stemmen zich luide hebben over doen booren. De bus nog niet geopend zijndede stemming immers niei bekend, doet vermoeden dat de bevoegde autoriteit zich deze zaak wel nader zal aantrekkenhetwelk voor de belanghebbenden te hopen is. 't Is vreemd zegt onze berigtgever dat, nu er reeds kiesreglementen enz. beslaan men nog zoo verregaand onnaauwkeurig kan handelen. Zelfs wordt verhaald, dat zeker persoon een aantal stembriefjes in de bus heeft geworpenwaar voor hij meende te kunnen (niet te mogen) stemmen. In toen later de persoon kwam die zijn stembiljet zelve wcnschte in de bus tc werpen werd hem dit geweigerd" en kreeg hij ten antwoorddat zulks reeds door zekeren persoon was geschied. Uit Harderwijk verneemt men, dat het Land bouwkundig Congres voor Gelderland aldaar is afge- loopeu. De Koning is door het ongunstige weder ver hinderd geworden daarbij tegenwoordig te zijn. Z. 11. was met open rijtuig tot Millingen gekomen, toeneen zware regenbui 11. D. noodzaakte de verdere reis te staken. De Gemeentewet is aangenomen met 53 tegen 13 stemmen. Zondag, 1 Junij, had er op den Rijnaan den zoo- genoemden Rond voet, even boven Wijk bij Duurstede, een vreesclijk ongeluk plaats. Een Duilsche Sleepboot kwam van Rotterdamiuet vijf schepen achter zich waaronder dat van den Beurtman van Wageningen op Rotterdam, J. van Dam. Zijn schip scheen te digt aan een der ijzeren gehaakt te zijn, en door den engen draai op gezegde plaats, raakten zij elkander, waardoor het eerstgenoemde zulk een' feilen schok bekwam, dat het kantelde en, volgens een ooggetuige in een oogonblik in de diepte zonk. Door spoedig aangebragte hulp heeft men geene menschenlevens te betreuren. Naar men verneemt was het beladen met acht last rugge, en eene menigte andere goederen, waarvan, tot nog toe, weinig is gered. De Diligences van de lieeren tiend en Loos hebben den 1 Junij hare diensten begonnen van Utrecht naar 's Bosch en vice versa, welke diensten alle dogen geregeld voortgaan zoo dat zij 's morgens ten half negen ure van 's Bosch en 's namiddags ten half een ure van Utrecht te Zall Bommel aankomen. Naar men uit 'sGravenhage verneemt zijn door onze stadgenootende kunst-vuurwerkmakers J. van Leeuwen en Zoon, met toestemming van het Bestuur der Residentie, aldaar iiiteekeningslijsten opengesteld voor een groot schitterend vuurwerk om op den 18 dezer, op het veld bezijden de maliebaanaf lesteken, ten einde aan de viering der verjaardagen van den Koning en de Koningin en aan de herinnering van de roemrijke overwinning van Waterloo meerder luister bij te zetten. Naar men verneemt zaltol meerdere opluistering van de feesten, welke door Z. M. den Koning op het Loo zullen gegeven worden, een groot gedeelte van het korps muziekanten van het Regeincnt Grenadiers en Jagers uit de Residentie derwaarts vertrekken, om bij die gelegenheid dienst te doen. Dc metselaar P. S. te 'a llcrtugcnhoichten gevnlgo van onmatig gebruik van sterken drank beschonken zjjnde, was den 3den dezer in eene herberg voorover met het hoofd op de tafel gaan liggen, om zijn roes uit te slapen; dat slapen duurde echter zóó lang, dat men er aan begon te denken, om hem te wekken; men verbeelde zich den schrik toen men hem schudde en met het hoofd willende opbeuren, bemerkte dat hij levenloos en reeds verstijfd was. Men verzekert dat zich tot deelneming aan het zesdo Nederrijnsch-Nederlandsch Zangersfeest, dat op den 9 en 10 Aug. aanstaande te Arnhem zal gevierd worden, 1017 zangers hebben aangegevenbchoorende tot 23 Nederlandsche en 9 Nederrijnsche liedertafcls. Het decoratief van de zaal in Musis Sacrum is aan kundige handen toevertrouwd, zoodat het zich laat aanzien, dat dit feest de vorige in genot ver zal over treffen; vooral ook omdat de keuze der zangstukken als bij uitnemendheid gelukkig genoemd wordt en de goede uilvoering gewaarborgd wordt door de erkende bekwaamheid van de Directeuren de lieeren C. R. Mars uit Arnhem en A. IPeinbrenner uit Elberfeld. Men verneemt dat door een ingezeten van Veen- dam een muntbillet aan de Nederlandsche bank ter inwisseling is gezonden, hetwelk is bevonden valsch te zijn. De hoofdkenmerken zijn: geen watermerk en het papier zwaarder dan behoorlijk. De Aannemer van den bouw der Kerk en Pastorij in het Hollandsche veld, J. Sehuilenberg te Assen, is met zijne werklieden overeengekomenwaarin allen gaarne toestemden, dat ieder hunner 25 centen per weck van zijn werkloon zou laten staan tot daarslelling van een fonds waaruit ieder hunner bij ziekte of ongeval 3 per week zon kunnen trekken. Uij wil het beproeven om aan dat fonds eene groote uitbreiding te gevenzoo dat alle werklieden dier stad daaraan kunnen deel nemen. Het gebruiken van 6lerkcn drank is bij den bedoelden bouw verbodenwaardoorvolgens getuigenis van der aannemer, het werk nu geregelder en spoe diger van de hand gaat dan anders. Men schrijft ons uit Hoogeveen: In den avond van den 20 dezer waren twee commiezen alhier op surveillance en vonden een armen sukkeldie vrouw en zeven kleine kinderen heeft, bezig een kalf te 8lnglenzonder daarvoor den accijns te hebben betaald. Met tranen in de oogen verklaarde de mandat hij om ecu stukje vleesch te bekomen uil nood smokkelde en geen geld had om den daarvoor verschuldigden accijns te kunnen betalen. Onbevoegd hierover te oordeelenwerd hem proces verbaal gedeclareerd, het kalf in beslag genomen en hem gezegd met hen naar het kantoor der belastingen te moeten gaan. Begaan met het lot van den armen man, niogten echter de bestaande bepalingen niet verzuimd worden, doch werd aldaar door de aanwezige ambtenaren het geld bijeen gebragthetwelk onder goedkeuring ten behoeve van het Rijk als cautie moest gestort en den man het kalf en nog daarenboven geld om zout te koopen geschonken. Groot was de vreugde van het arme huisgezin!! EEN EN D A AL, 2 Jan jj. lfeden had alhier de openbare aanbesteding Tan de nieuwe lsrnölictische kerk en kerkenkamer plaats, dewelke is aangenomen door den Heer Dolmans, aannemer le Ulreeht voor ƒ3450. Dank zij de onvermoeide pogingen van onze geachte Commis sarissen belast met den opbouw, dank zij onzen geuchten Heer Burgemeester den Wel Edelen Achtbaren Heer eau de Poll, welke gccue moeite en opoffering te groot achten, om onze gemeente in dit zoo lang gevoeld gemis te verschaffeu. De zegen des hemels zij hun steeds ten deel. DUITSCHLAND. Men schrijft uit Berlijn: «Gelijk in 1848 en 1849 door staatkundige vlugschriften en brochu res, zoo worden wij thans overstroomd door godsdienstige Iraclaatjes, waarmede de vereenigingen voor stichtelijke christelijke lectuur in de Pruissischc Staten,» schitte rende zaken maken. In alles verschijnen er van die soort van geschriften dertig, in circa 268,000 exem plaren, die meestal gratis verspreid worden. Schoon men met dit piëtistisch pogen in zekere kringen nog al is ingenomenen er ook volgaarne iets voor over heeft, zoo zou men zióh toch erg vergissen, indien men uit het aantal der verspreidde trr.ctanijes wilde opmaken eene vermeerdering Tan ware godsdienstigheid daar deze juist integendeel door de piëtistische bemoei- jingen eer is verzwakt dan bevorderd.» Aan de Köln. Zeil. wordt uit Luxemburg ge schreven dat Nederland de hoop nog niet heeft opge geven,'om Limburg van den Duilschen Bond af te scheiden, men zou zelfs, ten einde dit doel te bereiken geneigd zijnom de verbinding van Luxemburg niet Nederland losser te maken en hel eerste meer aan het gezag van den Bond over te laten. Te Luxemburg volgt men deze plannen niet groote spanning, daar men in de solidaire verbinding van Limburg en Luxem burg met Holland eenen waarborg meende le vinden legen de dreigende reactie van den Bondsdag. PARIJS, 28 Mei. Tijdingen uit Lissabon van den 23 dezer, over Engeland ontvangen, berigten de vestiging van een nieuw Ministerie, voornamelijk uit progressisten bestaande, onder voorzitting van den (eau en sevenligjarigen) Hertog van Saldanha. Al do nieuwe Ministers werden, volgens de berigten, ge houden voor achtenswaardige en reglschapen mannen en zijn alle vroeger reeds aan het bewind geweest. 29 Mei. Men had zich gevleiddat het comité van tegenstand niets meer van zich zqu hebben doen hoorenna de laatste, gestrenge maatregelen, welke door de politie legen hetzelve zijn aangewend. Dit is echter geenzins het geval. Heden is een nieuw op roerig biljet van wege dat democratische genootschap onder de menigte verbreid, waarbij in allerheftigst» bewoordingen wordt aangemerkt, dat de vijanden der Republiek thans met hunne oogmerken voor den dag komen, dal zij, zonder 1852 af le wachten, nu reeds een begin maken met de aanranding van den repu- blikeinschen regeringsvorm, en de constitutie, dat laatste bolwerk der regten des volks, willen schenden. De menigte wordt aangespoord, om hen, die zulks moglcii onderstaanniet te ontzienen zich over tuigd te houden, dat het te vergieten bloed zal komen van eene bende ellendelingendie in de vreugde dee harten lot burgeroorlog en oproer uitlokten. In datzelfde bulletin wordt gezegd, dat zij, die zich tegen de constitutie verklaren, het sein geven tot een verschrikkelijk bloedbad cn zelf hun dood vonnis uitspreken. De opneming van hunne namen in de Moniteur zal gelijk staan met hel opmaken van dat Het slot van dat oproerige bulletin is als volgt: Laten wij thans afwachtenwat er zal geschieden en onze laatste maatregelen nemen. De vijanden der Republiek wenschen eene omwenteling. Welnu, zij zullen hebben, wat zij verlangen. Maar die omwen- zal de laatste zijn; want het is tijd, om voor goed af le rekenen met die onverbeterlijke kaste, die men op geene andere wijse sal kunnen overwinnen, dan door haar de verkregene rijkdommen afhandig t& maken. Leve de sociale Republiek Een afdruk van dit bulletin is gezonden aan al de volksvertegenwoordigers, die bekend staan, als ge stemd voor de herziening der constitutie, en verder aan die personen, welke zich belasten met het ter ouderleekening aanbieden van verzoekschriften, waarin op die herziening wordt aangedrongen. De arbeidsters in de groote sigaren-fabrijk binnen Madrid zijn in opstand gekoincn, wegens den eisch tot verhooging van loonen, dat men haar weigerde. Niet minder dan 3000 in getal, maakten zij zich meester van de fabrijkhadden in een oogenblik barricades pgeworpen en wachten; gewapend met alles, wat haar onder de handen kwam, de troepen, af, die onmiddellijk hunne katernen hadden verlaten, om dat vrouwelijk leger ten onder te brengen. De vrouwen hadden collier zulk eene dreigende houding cn {Kjsitie aan- en ingenomen, en de soldaten maakten zoo ongaarne van hunne wapens gebruik dat de gewapende ningt besloot te onderhandelen. Na zeer vele moeite cn vele beloften slangde men er in de vrouwen tot bedaren te brengen, doch men is nog iiumer voor rustverstoring bevreesd. Er waren sterke detachementen infanterie cu knvallerie om de fabrijk gestationneerdterwijl een gcregtrlijk onderzoek i»

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1