AIEBSFÖÖBT- SCHE !MRMT, N°. 34. ARRONDISSEMENTS NIEUWS- e> ADVERTENTIEBLAD. ABONNEKENTS-PRIJS Dil DLAD verschijnt geregeld om de 8 dagen DIXGSDAGS, legen ƒ3.80 per jaar. 26 Augustus. PRIJS DER ADVERT UN TIEN Van 1 lol regels ƒ0.80. Elke regel daarboven ƒ0.10. Zegelgeld vd»r iedere plaatsing- 0.36. NIEUWST IJ DIN GEN. AMERSFOORT, 26 Aug. De liefhebbers van bloem bollen en kamergewassen worden opmerkzaam gemaakt op de veispreide Catalogus van V. Scherf ser en Zonen Bloemisten te Haarlem, welke alhier ter verkrijging en inzage is gedeponeerd bij den Heer Lambrechts Tabakshandelaar alhier. Met genoegen vermelden wij dat H. M. onze veel geliefde Koningin, 1.1. Zondag nacht gelukkig bevallen is van een Prins. H. M. en de jonggeborene bevinden zich zeer wel. De Nederlandsche Regering is, bij verdrag van den 18 Julij, tot dc Duitsch Oostenrijkschc telegraphen- vereeuiging toegetreden. H. M. de Koningin heeft een bezoek op Noorthey afgelegd, ten einde den Prins van Oranje te bezoeken en, zoo men wil, den Heer Kramers, eerste onderwijzer en bestuurder van het instituut, onder toezigt van Ds. Pde Raadt, niet het verlies van zijn eenigst kind te condoleren. De toestand van 11. M. gezondheid schijnt thans naar omstandigheden zeer wel te zijn. Hel kindje te Gorinchcm, dat zich door lucifers zoo deerlijk gebrand hadis aan dc bekomene wouden overleden. De volgende bijzonderheden onlleencn wij aan de Slaats-Courant De inkomende en uitgaande regten op Java en Madura hebben over de vijf eerste maanden van 1851 zuiver opge- bragl ƒ2,345,059.32 zijnde ƒ306,188.20 en ƒ443,375.14 meer, dan gedurende hetzelfde tijdvak iu de jaren 1849 en 1850 is verkregen. Niettegenstaande door watervloeden eenige schade is veroorzaakt in de steenkolenmijnen te Pengaron, heeft de productie bedragenin de maand April p. m. 650 ton, in dc inaand Mei p. ni. 600 ton. Bij een dezer dagen genomen Koninklijk Besluit is bepaalddat voor het Rijk in het vervolg zullen zijn twee scherpreglers en vier adsistent-scherpregters. Naar men verneemt zullen de vergaderingen van de Algeineene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk in de volgende maand in de Residentie hervat worden. UTRECHT. De feesten, welke door de ingezetenen alhier aan HU. Studenten, als contra-partij, zullen worden aangeboden, zullen in September e. k. plaats hebben. Een en twintig handboog-schutterijen en 6 harmonie» van verschillende plaatsen uit ons land hebben zich reeds voor de uilgeschreven concoursen aangemeld. Z. M. de Koning, die als Opperbcscherm- heer een geschenk als prijs heeft aangeboden, zal hoogst waarschijnlijk dit feest met zijne tegenwoordig heid vcreeren. De lltrechltche Provinciale en Stads Courant behelst het volgende ingezonden stuk Daar dc ziekte der aardappelen zich sedert het begin van Julij weder heeft geopenbaard, geloof ik, dat het niet ondienstig zal zijn, een eenvoudig, ge makkelijk en weinig kostbaar middel mede te deelen, om het kwaad meer of min te herstellen e:i welligt geheel te voorkomen. «Dit middel, hetwelk ik de gelegenheid gehad heb, gedurende verscheiden jaren, niet een goed gevolg te beproeven, bestaat, om de aarde, welke de planten bedekt, vast te trappen; evenwel zorg dragende, lus- schen iedere pol of plant eene holle te laten, om de afwatering van het regenwater gemakkelijk te maken. Door dit luidde' slaagt men, om de scheuren of spleten toe te stoppen, welke gevormd worden door de ver grooting der nieuwe aardappelen, en men voorkomt aldus het indringen van het water, hetwelk met elec- triciteit is vervuid, en zoo veel toebrengt, om de vordering der ziekte te verhaasten. «Hel is inderdaad opmerkenswaardig, dal bijna altijd no sterke onweersregens die ziekte ontstaat of verer gert. Het vernielende charapignonkwaad ontslaat en ontwikkel', zich; bet besmet eerst het benedenste der bladen, vervolgens de struik, somtijds beiden te gelijk en eindigt door zulk cenen voortgang te nemen, dat het loof van een geheel veld dikwijls binneu 48 uren vernield is. Wanneer dit laatste ongemak zich vertoont is de beste manier om dit te verhelpen, dadelijk de struiken af te roaaijen, en zoo spoedig mogelijk den grond, die tot bet aauaarden der planten gediend heeft, vast te trappen. Door deze handelwijze plaatst men eene afscheiding tusschen de ziekte en den nieuwen aardappel; want door de openingen, waarvan iedere plant omringd is, digt te maken, belet men het kwaad in den grond te dringen en zich aan de aardappelen mede te deelen. «Do goede uilslag, dien ik verleden jaar dour dc toepassing van deze handelwijze heb verkregen, ver oorlooft mij, u dit in allen vertrouwen aan te bevelen en ik noodig de landbouwers uit, de proef te nemen, overtuigd zijnde, dat deze proef van eene groote nut tigheid voor de toekomst zal zijn.» AMSTERDAM, 15 Aug. Wij vernemen metgeuuegen, dat de 2de Luitenant Boom, van het 7de regemeut infanterie, die met vergunning der Regering de jongs'e expeditie in Kabylië, Afrika, bijwoonde, duur den President der Franschc Republiek is benoemd tut Ridder van het Legioen van Eer, wegens betoonde buitengewone dapperheid. Ook zijn Iwce Belgische Officie ren en een Italiaansche, die bij de genoemde expeditie hebben uitgemunt, roet deze Ridderorde begiftigd. Gisteren is te Amsterdam de 37ste algemeene ver gadering van het Nederlandsche Bijbelgenootschap ge houden, onder voorzitting van den Heer Mr. S. Baron van Heemstra, Commissaris des Konings in de provincie Utrecht. Uit het door den Secretaris, Mr. B. J. Ploos ron Amslel, voorgelezen verslag van den staat en de verrigtingen des Genoutscliaps, gedurende het afgeloo- pen jaar, is o. a. gebleken, dal het getal der afgele verde Bijbels en Testamenten in dat jaar geweest is 26,930. Ook de staat der geldelijke aangelegenheden mogt over hel algemeen gunstig genoemd worden. Van de werkzaamheden en den staat der afdeelingen werden bij voortduring verblijdende berigten on'vangen. 18 Aug. Gisteren avond is in de nabijheid dezer hoofdstad een gruwelijke moord gepleegd. De bij zonderheden, welke wij uit eene goede bron daarom treut vernemenkomen op hel volgende neder. De SOjarige vrouw van zekeren bakker K. alhier begaf zich gisteren tegen het vallen van den avond in eene vigilante naar Amstelveenwaar zij voor bare ge zondheid bij den smid R. ecnigen lijd zou logeren. Aan de Kalfjeslaan gekomenzeide zij legen den koetsier, dat zij noodzakelijk de vigilante even verlaten moest en dat hij niet hare pakknadje naar het bewuste huis aan den Ainslclvcenschen weg rijden en hare ophanden zijnde komst aldaar melden zou. Zij stapte uit het rjjluig en dc koetsier deed, wat hein gezegd was. De beide dochters, uit hel huis, waar zij ver wacht werd, reden met de vigilante terug, teneinde de aankomende te ontmoeten, doch haar bij de Kalf jeslaan niet ziende, zeiden zij aan den voerman,- dat hij wel stadwaarts kon rijden, want dat zij de vrouw wel zouden vinden. Zij vonden haar dan ook aan den weg liggende, den keel lot bijna op hel been door sneden, een vinger, waaraan nog een ring, dien de moordenaarden tijd niet schijnt gehad te hebben, om af te slronpen, van de hand gescheiden en beide handen op den rug gebonden. Een gewoon knipmes, waarmede dc moord gepleegd waslag bj de ver moorde. Volgens liet verhaal van anderenzou een gezelschap, aan de herberg den Uitkijk zittende, gezien hebben, dal aan de Kalljcslaan, de ongelukkige een manspersoon was te gemoet gekomen, veel jonger dan zij. Welligt was dit afspraak, althans zij scheen hem te kennen. Beide zouden toen de laan zijn op- ge vandeld, en de euveldaad werd een oogenblik later in de scheineriitg en als in het gezigt der herberg verrigt. Eenig geld, dat zij bij zich had, zou niet teruggevonden zijn. De vermoedelijke dader schijnt jong, lang en bleek te zijn, en is, schuilende achter de rij hoornen, uit het gezigt geraakt. Het lijk is herwaarts gebragt. Do heer regter-corumissnri' Schooneveld heeft zich met den heer substituut officier Karseboom heden derwaarts begeven tot het doen van onderzoek. GRONINGEN, 21 Aug. De tijd nadert, waarop een aanvang zal gemaakt worden met het kiezen van leden voor de Gemeenteraden. Zoo eenige dan mag die ver kiezing belangrijk hceten, want het geldt hier de keuze van bestuurders, met welke de ingezetenen dag aan dag in aanraking komen. Aan die bestuurders dragen zij tevens op de behartiging van alle zoodanige belan gen als waarmede het welzijn en de welvaart der kiesgcregligdenjader geheele gemeente in het naauw- ste verband staan. Want de werking van het Gemeen tebestuur grijpt op allerlei wijzen in het bijzonder leven van de burgers in; en, wat in het bestuur van Land en Provincie voor den bijzonderen burger meer of min onverschillig moge kunnen geacht wordenhet bestuur der gemeente raakt hem zoo naauw, dat men dit ten minste als geene onverschillige zaak kan be schouwen. Dat ieder kiezer alzoo doordrongen zij van het gevoel, dat, wanneer hij over de leden van den Gemeenteraad stemt, hij als het ware over zijne eigene zaak de stem uitbrengt! Daarom beeft dan ook de Wet gever gemeend, aan hel kiesregt, lot het benoemen van gemeenteraden, eene grootere uitgebreidheid te moeten geven, dan aan dat ter benoeming van leden der Tweede Kamer en van de Provinciale Stalen. Bedriegen wij ons niet, dan ligt in de Gemeentewet eene kiem weggelegd, waaruit veel goeds zal kunnen voortkomen. Door sommige der bepalingen, in die wet vervat, zijn middelen aan de hand gedaan, om veel, dat verkeerd is, uit te snijden, om vooral handel, landbouw, scheepsbouw, in een woord, de nijverheid te ontdoen van raenigen kluister, die haar thans be lemmert, en zoodoende, immers langzamerhand, die nijverheid tot hoogen bloei te brengen, en alzoo de armoede te verminderen. Maaral de goede bedoelingen van den Wetgever zullen onvruchtbaar blijvenwan neer zij, aan wien het thans gegeven is, van hun regt om te kiezen geen gebruik maken. Niemand zegge toch Ochhet zal zonder mij wel klaar komen 1 n mogt het zijn, dat iemand werkelijk van meening was, bij het werk der aanstaande verkiezingen regtstreeks weinig of in 't geheel geen belang te hebbendan mag hij toch niet in gebreke blijven zijne stem uit te bren gen; hij moet mede stemmen in het belang der maatschapppijin het belang der goede zaak. Die zaak kan nimmc» haar beslag krijgen, dus' uiinmer de maat schappij op betere grondslagen gevestigd worden, zoo niet voortaan belangeloosheid ten algcmcenen nutte méér de spoorslag von aller handelingen wordt. En zoo nu hij, die geene bijoogmerken koestertgeen eigen grootheid bedoelt, onverschillig van verre staat, en lijdelijk het verkiezingswerk aanzietwat zal dan daar van het gevolg zijn? Dit: dat zij, die alleen of althans grootendeels, zichzelf bedoelen en reeds om die reden met allen ijver in de weer zullen wezende over winning zullen behalen- De Wetgever heeft, zooals wij r:eds boven zeiden, de kiesbevoegdheid voor den gemeenteraad ruiin ge steld en een groot aantal personen tot deze gewig'ige keus geroepen. Hij ging daarbij uit van het denkbeeld dat die personen in den regel belang stelden in de zaken der gemeente en genoegzaam verstand en kennis bezaten, om geschikte leden voor den Raad te kiezen. En, wanneer nu die kiezers, uit onverschilligheid, weigeren hunne stem uit te brengen, logenstraffen zij dan den Wetgever niet en verklaren zij zich dan niet met de daad staatkundig onbevoegd? Zal wanneer dit op den duur aanhoudt, de Wetgever zich niet genood zaakt zien, op zijn werk terug te komen en do kies bevoegdheid, welke thans aan zoo velen gegeven is, weder te beperken en alleen aan de zoodanige» loe te staan, die, bij meerdere gegoedheid, ook meer belang in de algemeene zaak schijnen te stellen voeg daarbij, eindelijk, dal onze nieuwe, reglslreeksche ver kiezingen, hoeveel goeds zij overigens ook mogen kun nen aanbrengen, het verderfelijkste van alle stelsels uitmaken, indien een groot aantal burgers uil onver schilligheid hunne stein niet uitbrengt; maar, dat zij daarentegen gewenschle vruchten zullen dragenals allen, die liet goede, die waren vooruitgang en ver betering willen, zich naauw aaneensluiten, en, door

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1