AIERSFOORTSCIIE COURANT. H'. 12. DINGSDAG 23 December d85d. 23 Dec. Dingsd. Chlodowig le Rheims geduopt, 4G9. 27 Dec. Zaturd. s. Jan EvangelistJoh. Arnd geb., 1555. 24 Woensd. 28 i Zond. Staupitz overl.1524. 25 Donderd. Kersmis. 29 Maand. Joh. IViklef overl., 1387. 2fl Vrijd. Tweede Kezsdzg; s. Stefanus. 30 Diogd. 3 E. Kw.Jacq. Saurin overl., 1730; BEKENDMAKING RN. 1)e BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Doen te weten: Dat door den RAAD dier Gemeente, in zijne Vergadering van den 13/15 November 1851 is vastgesteld de volgende Verordening: VERORDENING voor het afkondigen ran Plaatselijke Verordeningen in de Gemeente Amersfoort. Art. 1. Binnen veertien dagen na de dagteekening van liet berigt van Heeren Gedeputeerde Staten der ontvangst van een afschrift ccner Verordening, waaruit blijkt, dat door dat Collrgie noch schorsing noch vernietiging aan den Koning is gevraagd, of wanneer de Koning verklaard heeft of het mogt blijken, ingevolge art. 17Ü 2de al. der AVet van den 29 .lunij 1851 (Staatsblad N°. 85), dat voor schorsing of vernietiging geenc redenen bestaanzullen de Verordeningen afgekondigd worden. Mogt de Raad. om spoedeisehendc gevallen, besluiten tot het onmiddellijk afkondigen, dan zal dat plaatshebben binnen vier en twintig uren na de vaststelling. 2. De afkondigingen geschieden tussclien elf uur vóór den middag en een uur na den middag, uitgezonderd in spoed- eischende gevallenwanneer zij op ieder uur van den dag kunnen plaats hebben. 3. De afkondiging, ingerigt volgens het voorschrift vervat in art. 173 der AVet van den 29 Junij 1851 (Staatsblad N°. 85) zal door eenen Gemeente-Ambtenaar van het Raadhuis worden afgelezen, nadat gedurende vijf minuten te voren de klok van het Raadhuis zal geluid zijn. Terstond daarna zal de afkondi ging, op de daarvoor gebruikelijke plaatsen, worden aangeplakt. 4. Nadatop de wijze in het voorgaande artikel vermeld de afkondiging geschied zal zijnzal zij in een daartoe bestemd hoek worden geschrevenmet bijvoeging van den dag en het uur waarop zij plaats baden door den Burgemeester en den Secretaris worden geteekend. In dat bock zullen geenc openc vakken worden gelaten, liet eerste en laatste blad zullen door den Burgemeester geteekend en de overige geparapheerd en Ïepagineerd wordenterwijl op het eerste blad vermeld staat oeveel bladzijden het bevat. De Voorzitter ran den Raad, A. D. METHORST. De Secretaris A. G. WiJERS. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 17 December 1851. Burgemeester ei: fVelhmiders voornoemd A. D. KETIIORST. Ter ordonnantie ran dezelve, A. G. WIJERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD AMERSFOORT Dat. uit hoofde van de in te vallen FEESTDAGEN, de eesv-lic Weekmarkt, in plaats van op Ir ij tin ff den 2ti December 1851, zal gehouden worden op HO vu min ff den 24 dier maaud. A. D. METJ10RST. Ter ordonnantie ran dezelrc A. G. WIJERS. NA TION ALE MI LI TIE KLASSE MA.N 1JI52. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD AMERSFOORT. Gezien ccnc aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, in dato 8 November 1851 N". 2. N. M. en S. (Prov. blad N°. 80), Brengen bij deze ter kenuisse der Ingezetenen dezer Stad en Vi.jheid: 1°. Dat de Inschrijving voor de Nationale Militie, van de klasse van 1852voor deze Stad en Vrijheid zal plaats hebben op Dingsdag den 6, Donderdag deii 8. en Dingsdag den 13 Januari) 1852, des moigens van 10 tot 1 ure. ten Stadhuizc alhier. 2". Dat ir. deze inschrijving bcgr pen zijn alle Jongelingen welke op den 1 Januari) 18.>2hun negentiende jaar zullen zijn ingetreden, en dierhalvenalle degenen, welke in den loop des jaars 1833 zijn geborenbenevens diegenendie hun verblijf binnen dit Rijk zijn komen te Vestigen, en als Inge zetenen moeten worden beschouwd, voor zoo verre zij nog in de jaren der Militie zijn begrepenzullende door ieder persoon wefkc niet binnen deze Stad of Vrijheid van dien is geboren, hij de inschrijving een gehoorte-extraet moeten worden over gelegd onverminderd echter dat diegenenwelke onverhoopt zich huiten de mogelijkheid bevinden, van een dusdanig Seboortc-extract te produceren, als dan gehouden zullen zijn, erzelvcr geboortetijd met eenc akte van bekendheid tc be wijzen: i'ii in alle geval zich ter inschrijving zullen moeten 3°. Dat. welke aanspraak op vrijstelling iemand zoude ver- meeiien tc hebbenhetzij wegens gebreken of anderzins, dezelve des niettegenstaande gehouden isaan de oproeping tot schriiving te voldoen, zoo als hierin ook begrepen zijn de gehuwden en afwezendenmoetende degenen, welke eenig regt van vrijstelling mogten hebben en daarvan certificaten of attesten moeten indienen, die certificaten en attesten, in den vorm hij de Wet voorgeschreven, binnen de 5 eerste dagen na de loting, inleveren aan hel Plaatselijk Bestuur alhierzullende zij die gehuwd zijn ook nog gehouden zijnhij de indiening hunner Trouwecdul, door twee getuigen te doen verklaren dat zijl. beide in leven zijn en met elkander huizen. 4". Dat Ouders. A'oogden of Regenten vcrpligt ziin hunne Kinderen of Pupillen, in persoon of duor iemand daartoe behoorlijk gcmngligd, te doen inschrijven, en daarin nalatig blijvende, zullen vervallen in de boete of straffe hij de AVet bepaald. 5". Datten gevolge van het bepaalde hij het 8 artikel van liet Besluit van Zijne Majesteit den Koning, in dato 27 April 1820, de lijsten van inschrijving op den 20 Januarij 1852 moeten worden geslotenen diegenenwelke zich daarna en vóór den 28 daaraanvolgende, ter inschrijving mogten aan melden als nog zullen worden ingeschrevendoeli levens vervallen in ccne boete; en hij volstrekt onvermogen niet gevangenis zullen worden gestraft. Terwijl, ten gevolge van liet bepaalde hij Art. 9 van laatsgemeld Besluit voormelde Registers van inschrijving op dig! 28 Januarij iiuual zullen moeten worden geslotenzullende diegenenwelke alsdan mogten ontdekt worden zich ter inschrijving niet te hebben aangemeld of te hebben doen aanmelden, ingeval zij niet door ziekte of ligehaamsgehrcken ongeschikt voor de dienst mogten worden bevonden, dadelijk ter inlijving aan den Provincialen Koinmandnnt worden overgegevenonverminderd het dubbeld der boete of strafte hij de AVet bepaald. AA'ordende wijders de Ingezetenen herinnerd, dat de wettige woonplaats voor de Inschrijving wordt gehouden, voor gehuwden de plaats waar zij hun bestaan hebben, voor hen die ongchuad zijnde woonplaats der Oudersen bij overlijden van heiden die van den cerstbenoemden Voogd; terwijl diegenen welke geenc Ouders, A'oogden of eigen bestaan hebben, zich ter inschrijving moeten aanmelden daar ter plaatse waar zij zich bevinden, moetende echterten gevolge van Zr. Ms. Brsluit in dato 19 September 182(i. (l'rov. Iliad N°. 83), zoodanige Jongelingenwelke afzonderlijk en niet te gelijk met hunne Ouders of N'ansthestaniiden hij wien zij tc voren inwoonden en door eenig Godshuis of Armbestuur, in de Koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid zijn uitbesteed, door Heeren Regenten van zoodanig Godshuis of Armbestuur, Ier inschrijving worden aangegeven, daar ter plaatse, waar hetzelve is gelegen. brengende Burgemeester en AVclllouders voornoemd eindelijk ter kenuisse van diegenewelke tot vermindering van hel te leveren Contingent dézer Stad en Vrijheid, als Vrijwilliger hij de Nationale Militie zoude willen dienendat tot de inschrijving van zoodanige zal worden gevaceerd op tijd en plaats voor schreven zullende diegenewelke zulks mogt verlangenniet ontslagen zijn van de verpligting om zich tc laten inschrijven op het algemeen Register van inschrijving, terwijl zij voor bovengemeld vrijwillig engagement eone premie van fSO.OO zullen kunnen genieten. Enopdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks gewoonlijk geschiedt Amersfoort, den 18 December 1851. Burgemeester en li'et/iouders voornoemd, A. 1). METHORST. Ter ordonnantie van dezelve, A. G. AV1JER3. BINNENLAND. AMERSFOORT. 2-3 December 1851. l)e LOTERIJ, ten behoeve der Protest antsche Armen te Amersfoort, heeft opgebrngt hei aanzienlijk bedrag van ƒ030. Er waren 581 prijzen ingezondenwaar onder wij, behalve den prijs van Neérlands Koningin, beslaande in eenc franije bronzen groep, voorstellende Christusaan Wiens voeten Iwee vrouwen geknield lagen, ten deel gevallen aan den Heer Santhogens, le Amsterdam; dien van Prinses Frederik der Nederlanden, zijnde een tripled, getrokkc'n door den Heer Jlir. v. d. H'ijek, Ie Amersfoort; de franije dambord tafel, ver van id igd en ingezonden door II. van Esvelden het nilsti'kend fraai bewerkt tafelkleedje, van Mevrouw Hamelberg, hebben opgemerkt: keurig haak-, borduur en breiwerk, een voetenzak, 7 kniiapé kussens, 22 voetenbankjes, een kanapc kleedje, l.nnpenkleedjes, 24 beurzen van verschillende bewerking cartoiiungcs, notitieboekjes, étagères, loeiten, schilderijenIceke- ningrn en plaatwerk, ja zelfs hazen, banket, tulband en suikergoed. lu de zitting van de Prov. Stalen van Utrecht van 9 Dec. j.h, is vastgesteld cenie Instructie voor de Provinciale Commissie van Landbouw. Volgens die instructie zal de Commissie, welke den Commissaris des Konings, de Prov. en Gedep. Staten moet dienen van berigt, consideratie en advies op alle stukken, haar betredende de landhuishoudiug en den landbouw in handen gesteld, en aan lantslgenocmde jaarlijks een uitvoerig en beredeneerd verslag over den landbouw en de veeteelt in de Provincie moet doen, en hare gevoe lens aangaande de verwachtingen van den oogst mede- diclen, beslaan uit 14 leden cn eenen Secretaris; elk der 7 thans bestaande reglerlijke Kantons vormt ecu district, waarvoor twee leden, daarin woonachtig ol landerijen bezittendeworden gekozen door do Prov. Slalen, uit een door de Commissie van Land bouw voor le dragen drietal. De Regering heeft bestolen de miliciens, na een maal in den wapenhandel le zijn geoefend, in gewone lijden niet weder op te roepen. Als de bezuinigingen bij het departement van oorlog eene som disponibel stellen, zal die weliigl worden aangewend, om eenige bataljons infanterie le doen kamperen; trouwens het oefenen van hel leger in het groot, door het znmen- trekken van een gedeelte daarvan in een exercitie kamp, maakt een punt van erfisligo overweging bij hel departement van oorlog uit. In het dorp Hceze (prov. Noord-Brabant), is in den nacht vail 10 Dec. j.l. ecu aanzienlijke diefstal gepleegd. Men heeft hel beeld van Onze Lieve Vrouw, dat juist daags te voren rijk opgekleed en met veel goud en zilver omhangen was, van alios beroofd, wordende de ontroofde waarde, behalve nog andere kleinigheden, op eenige honderden guldens begroot. Men liet-fl gceno inbraak kunnen bespeuren, maar de kerk 'smorgens open gevonden, waaruit men afleidt, dat de dieven, die inen tot lieden nog niet op het spoor is, zich in de kerk hebben laten siuilcn, die van binnen zonder sleutel schijnt le kunnen geopend worden. BUITENLAND. Den 2 Dec. j.l. werd te Luxemburg door Prins Hendrik, als Stadhouder, eene deputatie ontvangen die een adres ovei haudigdc betrekkelijk den terugkeer van Bisschop Laurent. Du Piins antwoordde, dat hij eene schaduw up de nagedachtenis zijns vaders zou werpen, wanneer hij 's Bisschop* terugkeer inwilligde. Ook beklaagde de Prins zich over de handelwijze van den Paus, die vroeger in deze zaak geheel anders gezind was dan thans. Daarop werd door het hoofd der deputatie geantwoord, dal de Heilige Vader vast bij den eiscli bleef van 's Bisschop terugkeer, als conditio sine qua non van alle verdere onderhandelingen. Ten slotle betuigde de Prins, dal hijzelf de regeling dezer ongelukkige zaak dringend wcnschlc. Te Parijs is do rust blijven voortduren; de Dag bladen zijn eenigzins ontheven van de banden, waar-, aan zij duor den President gelegd waren; door geheel Frankrijk worden werken van openbaar nut onderno men en uilgevuerd met eene bedrijvigheid, die overal leven en welvaart verspreidt; de soldij bij het leger is verhoogd; de "'resident beeft vele Ridderordes uitge deeld; de Dames i'e Ia Italic zijn door hem gelraclcerd. De Firinandien de Sultanop 25 Nov. j.l.over de vrije uitoefening der Protestaulsche Godsdienst in zijn Rijk uitgevaardigd heeft, luidt als volgt: «Aan mijnen Vizier Mohammed- PachaMinister van Polioie. «Wanneer dit mijn bevel u onder de oogen koint, dan zult gij weten, dal diegenen mijner Christelijke onderdanen, die tot de Prutcslantsche kerk belmoren, lot hiertoe veel onaangenaamheden hebben ntocl<^ verdurenomilat zij geen Patriarch noch Primas had den, die voor hen kon zorgen. Iutiisschen strijdt het legen mijn gevoel, dat eenig gedeelte mijner onder danen, uithoofde van zijne godsdienstige geloofsbelij denis, in zijne vrijheden verkort zou worden. Opdat iiu deze Protestanten eene gemeente mot gelijke region als de overige zouden uitmaken, is het mijn wil, dat zij zei ven uit hun midden een persoon kiezen, uni hun opziener te zijn en zich tot de poticie in verband le stellen. Het is de pligt van dezen opziener, de gemeente-» egislers, de geboorte- en sterflijsten te houden; voorts moeten door zijne tusschciikomsl alle aanvragen om passen enz. aan de regering bezorgd worden. Het is mijn wil, dat de Protestanten niet in hel minst beinoeijelijkt worden, en dat men integendeel niets verzu'iue, wat strekken kan, om hen in de uitoefe ning van hunne godsdienst le beschermen. F.n wanneer het noudig mogt zijn, dan mogen zij zich door tus schciikomsl van hunnen opziener met klaagschriften en verloogen lot de Verhevene Porie wenden. 19 Dcc. j.l. deelt mede Het Tielsoh Hoekblad 1 den navolgenden Open brief ran den Heer van Dam van Isselt over een persoonlijk feit op letterkundig gebied. De deer ten Kale zegtin zijn «Voorwoord» voor den Muzen-almanak van dit jaar: «dal het van zelf spreekt, dat een Retlakleur, wanneer hij een bijdrage opneemt, daarom niet geacht kan worden al de daarin uitgedrukte gevociens en nieeiiingeii, onvoorwaardelijk, als zijne eigene aan le nemen. Zoo laat ik dan ook o. n„ i» zegt hij, «de Heeren Alberdiugk Thijm en van Dam van Isselt, ieder geheel atusprakelijk voor zjjne ziens wijze: cn dal niet alle regt en reden, cn nu z.j niet sleehls sans peur el saus reprochemaar ook met open geslagen vizier hel strijdperk binnengaan.» Ik was eenigzins verwonderd over die zamenvoeging, van mijn' naam met dien van den Heer Alberdingk Thym, omdat wij gewoonlijk niet duizel fden weg bc- wa idelon en ik was hoogst begeerig tc welen, waarom de liter ten Kale, juist met betrekking tot onze bij drage, de verantwoordelijkheid van zich had geweerd, en verklaard had onze gevoelens en meciiingen niet als de zijne aan te nemen. Ik heb mij eene onschuldige scherts veroorloofd, over do ijverige verdedigers van het, zoo zeer veld winnend gebruik der ch. Onder die verdedigers be hoort de Heer ten Kate en door het opnemen van mijn stukje had hij het bewijs geleverd van zijne zucht voor vrijheid, op het letterkundig terrein. Van gelijken aard meende ik, dat ook het stuk zou wezen van «lei» lieer Alberdingk Thijm, met wicn ik door den Redakteur up ééue lijn was gezel. Hoe groot was niet mijne verbazing, toen ik in het AWgeborohle» eene, aan heiligschennis grenzende, beschrijving vond van eene soort van vagevuur, waar Hilderdyk optreedt, een lied zingende voor de afge storvenen, waarin hij getuigt van zijne gehechtheid aan de «moederkerk» eu van zijn afkeer van «de drieste Schriftverklaring»: een lied, waarin al hel ouheil, al

Amersfoortsche Courant | 1851 | | pagina 1