AIERSFOORTSCIIE COURANT H'. I J. DOKDEKDAG 8 Januarij 8 Jan. Dimderd. Innocentius Hl wordt Paus, 11Ö8. y Vrijd. Adriaan van Utrecht wordt Paus, 1522. 10 Zaturd. s. Ugginus. 11 Zosu. s, ArcadiusTheod. de Groote over!., 395. 12 Jan. Mnnnd. Koppeh-Maahdag; Jean Chastellain overl, 1525. 13 Dingsd. s. Godefridus Menno Simonovcrl., 1501. 14 Woenstl. L. Kw.j s, Pontiaan; de IFette geb., 1780. 15 Dood. s. Panlus Ez.J. G. Marezoll overl., 1828. BINNENLAND. AMERSFOORT, 8 Januarij 1852. Iii de op 30 Dec. j.l. alhier gehoiirlenc vergadering van den Gemeenteraadwaren afwezig de H.H. van IFalchrcn, He jmansran If' eikhoren van Heek en Kok. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, was aan de orde de benoeming van den Rector der Latijusclie school, iu de vorige vergadering aangehouden. De Voorzitter stelde voor, om daartoe over te gaan, na de behandeling der overige zaken, en zulks nadat vooraf zou zijn beslist over hel voorsteldoor den lieer Scheerenberg gedaan om die benoeming te doen in gesloten vergadering, waarmede Je Raad genoegen nam. Vervolgens werd in behandeling gebragt het rekwest van den Heer v. d. Roemer, inhoudende verzoek, om te worden benoemd lot Stads Apotheker; op vooislel van den lieer de Louterwerd besloten omaangezien de reden, waarom de beraadslaging daarover was ge- adjuiirncerdnog bestond, ilit punt alsnog aan te houden (zie Amersfoortsche Courant, N°. 10). 3°. Werd voorlezing gedaan van liet Rapport der Commissie op hel rekwest der Veerschippers op Am sterdam daartoe strekkende, dat het bedrag wegens vuur-, haven- eu tonnengeld, voor hen lager gesteld mogt worden. De Raad, zich vereenigendu niet de motieven uiteengezet in dat uitgebreide, niet zorg be werkte en goed gestelde Rnpport, heeft met algemeene stemmen besloten, oiu dat verzoek niet iu te willigen. 4°. Werd voorlezing gedaan van liet Rapport der Commissi op hel verzoek van eenige giondeigeuaren 6lrekkendo om den weg, naast den Deventerschen straatweg, ten hunnen koste te mogen beplanten. In dat Rapport werd geadviseerd 1". tol afwijzing vun hel verzoek, zoo als hel daar wus liggende; 2°. om den bedoelden weg Ie doen beplanten, ten koste der gemeente; 3". uiiitot goedmaking der kosten, te ver knopen de beukeiibnouicii, staande aan de kooperssleeg. Overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter, werd besloten om het advies der Commissie lot afwijzing van het verzoek niet in beraadslaging te brengen, en zulks omdat de meeste leden van den Raad belang hebbende zijn in die zaak; vuurU werd op voorstel van den lieer Schellus bepaald, om, iu afwachting der beslissing van 11.11. Gedeputeerde Staten, op een door den Raad in te dienen verzoek, strekkende om de hoornen op eencii ouderlingen afstand van 3,8 Ned. ellen te mogen plaatsen, alsnog niet Iu besluiten lot do bepooting voor rekening der gemeente; terwijl eindelijk de Raad, zich vereenigde met liet vooislel van den Voorzitter, om het derde punt, den voorgesleldeu verkoop der boonien aan de kooperssleeg, aan te houden. 5°. Werd voorlezing gedaan van het Rapport der Commissie op het voorstel van Curatoren der Latjjiische school, strekkende om eenu wijziging Ic breuken iu de schoolorde, en om het Iraelcmeiit van den Conrector met f 100 te verhoogen. De Voorzitter stelde den Raad voor, om zich te vereenigen met liet door de Commissie uilgebragl advies, eu alzou tol aanneming van liet voorstel van Curatoren (een der motieven van de Commissie, bestaande uit de H.ll. de Louterv. IFeik horen en Scheerenbergtol verheuging van het Iraclemeut des Conrectors was, dut zulks overeenkomstig was met de oer van de stad!.'). De lieer Schellus verklaarde zich ti'gen die Iracteineiils-verhoogiiig, omdat, de Miner- val ia ad 540, llniiis door den Conrector genoten, medegcreke.udhet traclement van ƒ600, zijns inziens, genoegzaam was, terwijl het hem weusclielijk voorkwam <im dan eerst tot de voorgestelde verhungiug over te gaan, indien het getal leerlingen onverhoopt nmgl verminderen. Nadat do Heer de Louter op eeuc nu reeds vast te stellen tructeiueiils-verhoiiging had aan gedrongen, werd het voorstel van Curatoren, door de Commissie eu den Voorzitter ondersteundiu omvraag gchragl en aangenomen met 5 tegen 4 stemmenheb bende de 11.11. Schellus, Maas GcestcranusiXieuwland en r. Bockom Maas er tegen gestemd. fl", Werd voorlezing gedaan van het advies van den Controleur der Stedelijke Belastingenop liet rekwest van den Kerkeraad «Ier Israëlielisehe Gemoeide, daar toe slrekkeuJc, dat de Rand mogt besluiten, om ten koste van de stad eu van gezegde gemeente, elk voor dc helft, op de begraafplaats der Israëlieten te doen stellen eene schutting, met aanbod van de zijde dier gemeente, om voor den vervolge iu liet onderhoud daarvan Ie voorzien. Overeenkomstig dat advies, waarin bepaaldelijk was uiteengezet, dat de stad bij liet daar- stellen vun dc verlangde schutting niet had dat be lang, 'I welk in gezegd rekwest was voorgeel ragen besloot de Rand niet algemeene stemmen oiu aan dat verzoek niet Ie voldoen. 7". Deed de Voorzitter hrt voorstel, om de vast stelling der voorwaarden van aanbesteding van liet uitbaggeren van de haven en grachten, die van den verkoop der boomeu (slaande aan hel pad, dat langs hel water leidt, van de St. Andriespouit tiaar de Kump- punrl) en van de verhuring der landerijen over te laten aan Burgemeester en Wethouders. Nadat de Heer Schellus het wenschelijke eener vast te stellen peil bij hel uitbaggeren had voorgedragen, werd het voorstel aangenomenmet bepaling dal de boomeu niet op slain, maar na vooraf op stads kosten te zijn gepend, zouden verkocht worden. 8°. Werd voorlezing gedaan van den staat van op brengst der stedelijke belastingen over hel derde kwar taal van 1851; daaruit bleek, dat de opbrengst iu dat kwartaal /2393.65s minder bad bedragen, dan in het derde kwartaal van 1850. 9°. Werd in handen eener Commissie, bestaande .uit de 11.11. r. d. Berg, Nieuwland en Brouwer, ge- steld de Rekriiing van den Ontvanger van het Eem- en Slapersdijks-geid over de jaren 1837 1846 (welk punt het bewijs oplevert aan den eenen kantdat de Heer J. van Goudoever een traag roudant van rekening is, eu aan den anderen kant, dat Burge meester en Wethouders, ook in dit opzigl, de belangen der gemeente niet hebben behartigd. Waar blijft de verantwoording over de vijf laatste jaren'1). 10". Werd voorlezing gedaan van het Reglement van Orde, voor de vergaderingen van het Collegic van Burgemeester en Wethouders vastgesteld. De Voor zitter deed liet voorstel, om hetzelve of iiu reeds, of wel in eene nadere vergadering in beraadslaging te nemen, en io het laatste geval, tol nederlegging ter Secretarie. Zes Leden waren vóór, drie (de H.H. de Louter, Scheerenberg en Niemoland) legen de onverwijlde be raadslaging; hel Reglement is daarop in beraadslaging genomen en zonder discussie met algemeene stemmen goedgekeurd II". Werd voorlezing gedaan van hel Concept der Instructie van den Secretaris. Overeenkomstig liet voor stel vun den Voorzitter, is dit stuk gesteld in handen eener Commissie, beslaande nil de H.ll. de Louter, Hcijmans en Maas Geesteranus. 12°. Werd voorlezing gedAan van een rekwest van eenige bewoners van de buillenwijken der stadinhou dende verzoek, dat de Raad, terugkomende op zijn in de vergadering vun 8 Deo. j.l. genomen besluit lot niet afschaffing der Poortgelden, alsnog die belasting niogl afschaffenof wel de bewoners der buitenwijken daarvan mogt vrijstellen. Nadat de Heer de Louter had gezegd, dat liet poortgeld gecne belasting is; dat de voorgestelde vrijstelling voor de bewoners der buiten wijken zou zijn eene uitzondering, in strijd met de wet, en dat er geene termen bestonden, om terug te komen op het Ier dezer zake reeds genomen besluit, en de Heer Scheerenberg als zijne meeniiig had doen kennen, dat gedurende 1852 inet de helling der poort gelden moest worden voortgegaanomdat die gelden «Is vail ontvangst op de begroeting voor dal jaar waren uitgetrokken (de Heer Scheerenberg is een van die Raadsleden, die zich met de begroeting niet heeft bekend gemaakt; hij zou anders dit argument niet aangevoerd hebbendaar de poortgelden niet worden gestort in do stads kas, maar ten voordeelt! zijn van de portiers), ondersteunde de Heer Nieuw- land, die buiten de stad woonachtig is, het verzoek tot afschaffing der poortgelden, 'tvvelk vervolgens, iu iiuivrang gebragt, verworpen werd met 8 stemmen tegen 1die van den Heer Nieuwland. 13". Werd voorlezing gedaan van een rekwest van do Wed. A. van Nimwegeninhoudende verzoek dal aan haar mogt worden verleend remissietot een bedrag van 20, van de som van flOO, voor welke zij liet schouwambt der varkens over 1851 had gepacht en zulks omdat de ingezetenen ten onregle zich be- roepende op het ter dezer zake op 8 Dec. j.l. genomen Raadsbesluit (zie Amersf. Courant N". 10), geweigerd luidden het sedert November aan haar verschuldigd schouwgeld te betalen, en, in geval aan dit vei'/.oek om remissie niet kou worden voldaan, dat dc Raad haar mogt doen kennen, of zij de schuldpligligcu al dan niet iu regtcn zou moeien vervolgen. Nadat eerst de Heer Scheerenberg had gezegd, dat aan de rekwestrante door middel eener civiele actie de weg openstond om haar regl in die zaak Ic doen gelden «Ie Heer de Louter daarbij had gevoegd, dat 't verzoek was gegrond op billijkheid, niet op regt dal hel verzoek het bewijs opleverde van ongerijmdheid van die verpachting (waartoe hij zelf sedert jaren luid medegewerkt!dat de rekwestrante voor de 15 cents, door elk der weigerachligen verschuldigd, greneciviele aitie, afgezonderd vou de strafactie kon instellen (men zou niet zeggen dat die spreker, den graad beeft van Juris Doctor), weshalve hij vermeende het verzoek om iemissie Ie moeten ondersteunen, en de Heer Sclwltus zich had verklaard tegen de gevraagde remissie, omdat de pachtster de schouw- of keuringwaartoe zij terpligl was, iu den regel niet had gedaan en dus uuk het loon niet had verdiend, werd liet verzoek om remissie in omvraag gebragt en afgewezen, met 5 Klemmen (die van de H.ll. Schellus, Maas Geesteranus Brouwer, Nieuwland en van Bockom Maas), legen 4 stemmen (die van den Burgemeester, dc beiJe Wet houders en den lieer Scheerenberg), Hierop deed de Heer Mr. J. de Louter, het voorstel: dat de Raad mogt beslissen, of er eene strafactie zon worden ingesteld tegen de bij het rekwest bedoelde weigerachligen. n Nadat de Voorzitter uitdrukkelijk had verklaard, dat hij het vonrstel van dert" Heer de Louter onder steunde. en dc Heer Schellus teregt had uiteengezet, dat zulk eene belissing niet kon gegeven worden door den Raad (het openbaar Ministerie toch heeft geene hevelen van denzelven af te wachten), die met de vor dering der voorzegde pachtster niets had te maken trok de Heer de Louter zijn voorstel in. Daarop verklaarde de Voorzitter de openbare verga dering te veranderen iu eeue bestolene, waarin echter over personen imch zaken is beraadslaagdmaar do Heer F. A. f/ekmejer. Lilt. Hum. Doctor en Conrector Ie Amersfoort, bij besloten briefjes is benoemd lot Rector der Latjjiische school. Heden avond ten 7 ure, zal alhier worden ge houden de 5de Les van dun Phys. Cursus door den Heer van Ocen, over de grondstelling van Archimedes toegepast op de veerkrachtige vloeistoffenluchtbollen; beweging der veerkrachtige en nictveerkrachtige vloei stoffen. volgens v. d. Burg, Les 37, Bfadz. 232241. Z. M. de Koning heeft, bij Besluit van 31 Dee. 1851, benoemd: Mr. J. R. ThorbeckeMinister van Binncnlaudsche Zaken, tijdelijk Voorzitter van den Raad van Ministers, tot Kuminandeur der Orde van den Ncder- laodscheii Leeuw; lot Schout van den polder de Bis- sehnpswelering (Utrecht) Mr. ff'. D. F, Schnstot Directeur van Policie iu de Provinciën Nirord Holland en Utrecht (4de District), ter standplaats Amsterdam, Mr. J. A. Jolles, thans Substil. Offie. bij de Arrond.- Reglb. te Amsterdam; voorts herbenoemdlot Burge meester, te UtrechtN. P.J. Kien Amersfoort: A. D, Methorst; Wijk bij Duurstede: C. P. Pels; Baarn, Eeuiiiesen Vuursclic: J. Pen de Uildt: li. 11. Spengler Run nik, Odijk, Riji.aiiwen en Werkhoven: C. IF. E.G. Baron de Geer; bunschotenIF. Beukers; Dujjsl eu Hoogland: A. Smilt; Lensden en Stniileuburg: 6'. run Diepenheim Schellus; VeeuendaalII. van de Poll; Woudenberg: M. LagerweijZcijstMr. IF. J). F, SchnsSoest: P. Gallenkamp PelsLuusdreclit: J, de H it. De Kanonnier le. kl. B.van de 4e. kompagnie van liet alhier in Garnizoen liggend Regiment Rijdende Artillerie, die sedert Zntuidag morgen op «Ie appels had gemankeerd, en deswege, bij zijnen terugkeer in de kazerne op Maandag daaraniivolgemlen 's morgens ten 8 ure, onverwijld iu arrest is gebragt, werd ongeveer drie uren later bevonden, zich, door ophanging aan een der deurscluii nieren van de policie kamer, van het leven te hebben beroofd. Men vermeent dal coiio verwarring des geesles, ten gevolge der verregaande losbandigheidwaaraan deze man gedurende gezegde twee dagen ^icli had overgegevenals de eenige oorzaak van dezen zelfmoord is op le geven. liet Personeel van den Amslcrduinschen Stads schouwburg, zal op Dingsdag 13 Januarij e. k. ter dezer stede eene voorstelling geven, bestaande in twee blijspelen, bij Advertentie en op heden rond te brengen A Riches omschreven. Wij vertrouwen, dal het Publiek van AmcrsfiiOrl en omsliekendat voorzeker met de grootste tevredenheid de voorstelling op 21 October j.l. door hetzelfde Personeel gegeven, heeft bijgewoond, ook iiu wederom, door eene talrijke op komst, de onderneming van een onzer kunstminnende sladgeiiooteii zal ondersteunen en aanmoedigen. De Boekhandelaar C. II. vaa des Bebgd Taats heeft in de jongst vvrloopriie week uitgegevenhet Reglement ran Orde voor dc vergaderingen van den Gemeenteraad te Amersfoorten <1 c Herordening roor het afkondigen ran plaatselijke Fe, ordeningen in de Gemeente Amers foort, zijnde deze stukken dc beide eerste afleveringen der door gezegden Boekhandelaar uit te geven verza meling vun Ferordeniugen, Reglementen en Instruc- tiën, door den Amersfoortscheii Gemeenteraad sedert 1 Nov. 1851 vastgesteld en later vast te stellen. Wij vcrmceiieii, dat de uitgave dezer Verordeningen iu eene lot dus verre gevoelde behoefte zal voorzien, eu vertrouwen, dal de ingezetenen van Amersfoort van deze gelegenheid zullen gebruik maken, om op eene weinig kostbare wijze zich bekend te maken met al die Reglementenwelke voor hen kracht van Wet zullen erlangen. Een ontzettend ongeluk heeft, op den eersten dag dezes janrs, de stad Zierikzce getroffen. Een jongen, vermaak vindende in het schieten met zooge naamde zwermen, wierp een dcrzclvc in hel huis van zekeren 1'au!assenalwaar hij teregt kwam bij een vaatje buskruid, dat ten verkoop stond, waarop onmid dellijk een a uitbarsting volgde, waardoor hel geheels huis als in een oogwenk instortte, en allen, die in en bij hetzelve stonden onder het puin bedolven werden. Toen de eerste schrik voorbij was, haastte men zich de noodige hulp aan te brengen, met dal gevolg, dat Paulussett zelf, levend, doch zwaar gekwetst, is tevoor schijn gehaald, zuodat hij den volgenden dag reeds is

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1