AlERSFOORTSCHE COURANT H'. 10. DOKUEKDAG 22 January d852. 22 Jan. Duiiderd. s. Pincent. 23 ii Vrijd. de Unie ven Utrecht gesloten1570; de scheiding van Nederland en België 24 Zuturd. i. Timotheus. (geregeld1839. 25 ii Zosu. s. Paulus bekeering Keiier Hendrik IP up hel slotplein te Canossa1077. 26 Jan. Maa .d. s Polycarpu»A. Schuitens over]., 1750. 27 ii Dingsd. Joann. Chrysost, 28 Woensd. Karei de Groote overl. 814. 20 Dunderd. 3 F- Kw.; s. Francisout de Salet; Zwingli te Zurich, 1523. PUBLICATIE. Kinder vlekte. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS ozn STAD AMERSFOORT Geiien erne missive van de Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Tocvoorzigt van 15 Januari) 1852, Brengen ter kennis der ingezetenendat de KINDERZIEKTE zich binnen deze Stad heelt geopenbaard. En ten einde alles aan te wendenwat strekken kanom den voortgang en uitbreiding dezer ziekte te stuitenhebben Burgemeester en Wethouders, met overleg van de Genees kundige Commissie voornoemd, het noodig geoordeeld de navolgende maatregelen vast te stellen: 1. /.oudra in eenig huis de Kinderziekte ontstaan is, zullen de Ouders en de Geneesheerdie er de practijk in uitoefent felioudeu zijndaarvan dadelijk kennis te geven aan den resident der Geneeskundige Commissieden lieer Med. Doet. A. vak der Leeuw. 2. liet huisgezinbij hetwelk zich de Kinderziekte geopen baard heeft, zal vcrpligt zijn, voor een der ramen van het huis of wel op de huisdeur, het woord KINDERZIEKTE te plaatsenten einde zulks aan een iegelijk kennelijk worde. Deze verpligting strekt zich mede uit tot huisgezinnen waarin gewijzigde Kinderziekte voorkomt. 3. Zuudra de Kinderziekte in eenig huis wordt ontdekt, zullen gecnc kinderen uit hetzelve op de Scholen, hoe ook gciiaantu mogen gezonden of toegelaten worden, zoo lang de besmetting duurt. Alle Ouders. Voogden of andere opzigt hebbenden, alsmede de Schoolhouders en Schoolhoudercsscn zullenieder voor zoo veel hen aangaatvoor de stipstc uitvoering dezer bepalingen moeten zorg dragen. 4. Onder scholen worden insgelijks verstaan Naai- en Brci- wiukels. Speel- en Kinderschooltjes: in het algemeen alle andere zoodanige verzamelingen van kinderen, die de opvoeding, het onderwijs of de bewaring van dezelve ten doel hebben. 5. Het lijk van een aan de Kinderziekte gestorvene zal in dezelfde kleederen worden gekist, en ten spoedigste, uiterlijk binnen tweemaal vier en twintig uren, moeten worden begraven. fi. Dc Plaatselijke Geneeskundige Commissie, alsmede de lieer Commissaris van Policic zullen naauwkeurig acht geven of de vereischte voorzorgen genomen wordenter voorkoming van de verdere besmetting 7. Elk geneesheer zal gehouden zijneenmaal 's weeksen wel des Woensdags, aan den President der Plaatselijke Genees kundige Commissie staten in te leveren van den loop der ziekte en het getal der zieken onder zijne behandeling. Burgemeester en Wethouders achten het daarenboven noodig, om nogmaals dc Ingezetenenen vooral ook de behoeftigrn en minvermogenden, te moeten aanmanen, om zonder verzuim, voor hunne kinderen gebruik te maken van de Koemk-Irestisg als voorbehoedmiddel tegen dc Kinderziekte, en waartoe de gelegenheid aan dc beboeftigen en minvermogenden bij dc Stads Doctoren en Chirurgijns gratis wordt aangeboden, en vertrouwen derhalve, dat niemand het welzijn zijner kinderen in dit opzigt zal verwaarloozendewijl zij hen daardoor aan dc gevaarlijke en zoo dikwijls doodclijke gevolgen der Kinderziekte blootstellen, en alzoo zelve dc oorzaak zijn van huil verlies. En, opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden zal deze worden gedrukten aangeplakt ter plaatse waar zulks gebruikelijk is. Amersfoort16 Januarij 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. D. METHORST. De Secretaris, A. G. WEIJERS. BINNENLAND. AMERSFOORT, 22 Januarij 1852. In de up eergisteren alhier gehuudene Vergadering van den Gemeenteraad waren afwezig de 11.11. van den BergScheerenbergKok en ra» Beek. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige Vcrgndcting, weid de lieer O. Scheltus, in de Raadsvergadering van 30 Oct. j.l. benoemd tot Ont vanger der Gemeente, en als zoodanig voldaan heb bende aan de bepaling van Art. 110 der Gemeente wet, beëedigd. Dc Vuorzitter, vervolgens overgaande tot de behan deling der iu de oproepingsbrieven vermelde punten, stelde voorom de beraadslaging over het door den Apotheker O. C. T. van de Roemer ingediende rekwest aan te houden, tot dal op het rekwest van den Heer Mr. L. Zegers Peeckens zou zijn beschikt, waarmede de Raad zich vereenigde. 4°. Werd voorlezing gedaan van eene missive van den Commissaris des Konings, inhoudende iiiagtiging aan Burgemeester en Weihouders, om de buoiuen naast den Deventersehen straatweg te doen planten op 3,77 Ned. ellen ouderlingen afstand. Naar aanleiding van deze missive, stelde de Voor zitter eerstens de vraag: zal er tot de bcplatiling van gezegden weg worden overgegaan op stads kosten? welke bevestigend werd beantwoord, met 7 stemmen legen 3 (die van de H.ll. Brouwer, de Louter en Bethorst)-, ten anderezal de regeling van liet werk worden opgedragen aan Burgemeester en Wethouders of wel aan eene Commissie u.i den Raad? me! 8 stemmen legen 2 (die van de H.ll. de Louter en Bet- korst), werd zulks opgedragen aan Burgemeester en Wethouders; ten derde: zullen de hoornen aan de Konperssteeg worden verkocht? De Heer Scheltus voerde aan, dal eene beslissing op dat punt afhankelijk was van de begrooting der kosten van beplanting, waarop do Voorzitter mededeelde, dat dc Commissie, niet het oog up beplaiiliug met ééne rei boomen, die kosten had begroot op ƒ360, en dat het bedrag van de ontvangsten, indien deze de uitgaven te boven zouden gaan, zouden komen ten bale der stadskas, terwijl hij vervolgens,'op de vraag van den Heer JViettwland. of die boninen stonden op hun bederf of niet (wat durft inen al niet (e vragen), verklaarde daarop moeijelijk le kunnen antwoorden. NadateindelijkdeH.il. Scheltus en de Louter het wensehelijke van den verkoop der boomen iu liet najaar hadden voorgedragenwerd op voorstel van den Voorzitter besloten, om alsnog niet te hesluiten lot den verkoop der bedoelde booiuen. 5°. Werd voorlezing gedaan van den staat van op brengst der stedelijke belastingen iu het 4de kwarlaal van 1851, waaruit bleek, dat die belastingen in gezegd kwartaal hadden opgehragt ƒ17061,76, terwijl diezelfde belastingen in het 4de kwartaal van 1850 hadden opgehragt ƒ18595,20'. Aangenomen voor kennis geving. 6°. Werd inrdedeeling gedaan dat de driemaande- lijksche opneming der hoeken en kas van den Ontvanger had plaats gehad, en dat up 15 Jan. j.l. in de kas van dien ambtenaar aan geld en geldswaarde voor handen was een bedrag van 19944,30' waarvan ook ■nededeeliog was gedaan aan Gedep. Stalen. Aan genomen voor kennisgeving. 7". Werd voorlezing gedaan van hel rapport der Commissie, betrekkelijk de Rekeningen van den Ont vanger van hel Eem- en Slaperdijks-gelden weiden die Rekeningen, overeenkomstig het advies van gezegde Commissie, goedgekeurd. 8°. Werd, bij monde van den Heer Heijmans, uit gebragt het Rapport der Commissie, in handen van welke gesteld was de Concept-Instructie van den Secretaris. Overeenkomstig* het advijs der Commissie werd die Instructie, inel weglating van bet voorge stelde Artikel 15 en inet wijziging van Artikel 18, aangenomen. Als amendement daarop deed de Heer Scheltus het voorstel, om in die Instructie of wel hij eene afzonderlijke verordening op le nemen de bepa ling. dal de Secretaris een afschrift van alle stukken, legen betaling van leges naar een vastgesteld tarief, zal geven welk voorstel dour den lieer ran Bockom Baas werd ondersteund. Nadat de Heer de Louter zich verklaard had voor de vaststelling van dit punt, hij afzonderlijke verordening, werd tot dit laatste besloten. Daarop deelde de Voorzitter mede, dat er, na de rondzending der oproepings brieven, nog waren inge komen eenige stukken en wel 1°. Eene missive van den Commissaris des Konings in deze Provincie, inhoudende kennisgeving, dat Z. M. de Koning, hij continuatie, had benoemd tol Burge meester van Amersfoort de Heer A. Bethorst. Nadat van deze missive en het Koninklijk besluit van benoe ming was voorlezing gedaan, gaf de Yoorziter aan den Raad te kennendat hij besloten had die herbenoeming niet aan te neuten en dat hij van dit zijn besluit reeds op 19 Jan. bij monde had kennis gegeven aan den Commissaris des Konings In dc Provincie, met voornemen, om nog in deze weck zijn ontslag als Burge meester aan Z. NI. den Koning in te dienen. Nadat de Heer Scheltus (waarschijnlijk uit vrees, om le vallen van de Scylla in de Charybdis) aan den Bur gemeester had verzocht, om van dit zijn voornemen terug le komen, en laalslgemeldc had verklaard daarbij le zullen blijven werd 2°. Voorlezing gedaan van eene missive van Cura toren der Latijnsche School, inhoudende aanbeveling van vier personen lot de betrekking van Conrector alhier, niet name: Or. J. C. van Deventer, Collaborator te Arnhem; Dr. B. A. de Jbng, Rector te Lochein; Dr. C. IP. Latners, le Utrecht en Dr. Jhr. J. P. Pompe ran BeerdcrroortIc Geei truideuberg. De overige vijf Sollicitanten waren: !P. BroeuAet, Lilt. Cand. te Rotterdam; L. F. Donkers R.lis.Lilt. Caod. Rector (e llelmuiit; C. L. Gorlitz, Litt. Cand. te Muiilfonrl; P.J.N. IPelsels, Litt. Cand. teMcppel, en Dr./. F. T. Zeilt, te Amsterdam. Op voorstel van den Voorzitter is beslui enom de stukken der Sollicitanten, ter inzage van de Leden van den Raad, te deponeren ter griffie en iu de eerstvolgende Vergadering lot de ver langde benoeming «ver le gaan. 3". Werd voorlezing gedaan van acht voorstellen, ingezonden door het Raadslid den Heer Mr./. Scheltus van Leusden, en wel a. Om Burgemeester en Wethouders le verzoeken eeneu slaat te doen opmaken van de ambtenaren en bedienden der gemeente, inet vermelding van de ver- Tiliglingen en de Iraclementen aan ieder ambt of bediening verbondenopdat de Raaddaarmede ingelicht, zou kunnen gevolg geven aan de bepalingen va-v art. 136 en 145 der Gemeentewei. b. Om Burgemeester en Wethouders tc verzoeken, den staat te doen opmakenbij art. 229 der Gemeente wet voorgeschreven. c. Oin een tarief vast le stellen, naar welke de betaling der afschriften, bedoeld bij art. 72 üer Ge meentewet, zal worden geregeld. d. Om de plaatselijke geneeskundige Commissie te verzoeken, om consideratie en advijs, omtrent het al of niet doelmatige van aanbesteding der levering van geneesmiddelen aan de armen. e. Om eene verordening le maken, vermeldende de titels der nog geldende jiolicie-verordeniiigenwaarbij straf is bedreigd. Oin, alvorens in dit jaar eenige herstelling of nieuwen aanleg aan het paalwerk, achter de lantaarn uau de westzijde van de Eem le laten doendoor deskundigen liet al of niet noodzakelijke van het ge- heele ol gedeeltelijke beltoud van dat paalwerk te doen onderzoeken. g. Om, vóór de tegen April vastgestelde vergadering, in overweging le nemen, welke reparatien van goederen en werken der gemeente niet in het openbaar moeten aanbesteed worden. h. Om, vóór de legen Julij vastgestelde vergadering, in overweging le nemen het al of niet doelmatige eeuer aanbesteding van de stads verlichting. 4°. werd voorloziug gedaan van een rekwest van den namieiuer II. Gerritseninhoudende verzoek aan den Raadom alsnog teil zijnen gebruike en ten koste der gemeente aan hel hooiiiiagaziju te voegen een derde hooiberg, onder aanbod zijnerzijds om in dat gcvnl jaarlijks f 25 meer huur te betalen. Nadat de Heer Scheltus inlichtingen had gevraagd omtrent de plaats, waar die hooiberg zou moeten gesteld worden, en de Voorzitter had geantwoord, dat ingeval in dal verzoek werd gelreden eenige boomen zouden moeten vallen co hel hekwerk zou verplaatst moeten worden, deed de Heer de Louter het voorstel, om dit verzoek ten fine van onderzoek en berigt te stellen iu handen van Burgemeester en Wethouders, en werd dien overeenkomstig besloten. Heden avond ten 7 ure, zal alhier worden gehouden de 6de les van den Physischen Cursus, door den Heer G. C. T. van de Roemer, over ontslaan, voortplanting en snelheid van het geluid; snelheid der slingeringen iu het algemeen; tounende sirene enz., volgens e. d. Burg, Les 38-40, Bludz. 243-264. Sedert eenige dagen werd alhier het gerucht rerspicid, dal de Heer A. D. Bethorst zijn ontslag als Burgemeester van Amersfoort zou aanvragen, ja zelfs reeds zuu hebben aangevraagd. Het berigt van het in dc Raadsvergadering van 20 dezer behandeldezal alsnu alle onzekerheid omtrent deze zaak wegnemen. Indien wij ons iu hel belang der Gemeente verheu gen, dat de Heer Bethorst gekomen is tol dit onher roepelijk besluit, waaraan hij in deze week zelfs gevolg zal geven, dan toch wenschen wij van harte, dat Amersfoort eindelijk eens een Burgemeester moge er langen diede openbaarheid niet behoevende te schromen, bij tenen goeden wil tot bevordering van de belangen der gemeente, genoegzame bekwaamheid en zelfstandigheid bezit, om deze huogst gewiglige en tevens moeijelijke betrekking, naar eed en pligt te vervullen! L. M. heeft aan eenige officieren van de ruslende schutterijen eervol ontslag verleend, als in dc Provincie Utrecht staf der afdeeling, aan den Heer 11. J. van Benne- kom, als Kapt. adjudant; 1« Bat. 5° Konip., aan den Heer J. Plug, als Kapitein, met vergunning om de uniform der schutterij en de onderscheidiiigteekcns aan den rang van Kapitein verbonden, voortdurend te mogen blijven dragen; 2» Bat. le Kuiup. aan den lieer J. IPesselss, als Kapt., en aan den Heer J. J. tan Poorthuijscn, als 1« Luit.; 4e Koinp. aan den Heer L. van Racen, als le Luit.; 5e Kouip. aan den Heer J. Pen, als 2° Luit.; 3C Bat. 2® Koinp. aan den Heer A. J. E. Dooft van Duijsduijnenals le Luit.; aan den Heer F. L. Tissot van Palot, als Kapitein bij de 5e Kump. 2e Bal. der Afd. rustende schutterij iu dc Provincie Utrecht. Hij dc rustende schutterijen heeft Z. M. benoemd, in de Provincie Utrecht: (ut Kapt. adjudant bij de Afdee ling den Heer C. C. Ilermsen, thans Kapitein bij dc le Kump. van het 3C Bat. der Aldeeling. Ij. M. de Koning heeft dezer dagen afgewezen het verzoek van Cornelis Thone van Logtensleijneen zeer gegoed landbouwer le Soest, om kwijtschelding, zoo ul niet van de geldboete van ƒ50, dan toch van de gevangenisstraf van 14 dagen, lot welk een en ander hij is veroordeeld bij vonnis van de Arrondis sement* Rcgtbauk te Amersfoort, op 13 Nov. 1851 ge wezen, en zulks wegens het, zelfs zonder kennisgeving aan den Burgemeester der gemeente, dat er van zijn vee door de besmettelijke longziekte was aangedaan, op 13 en 14 Oct. 1851 laten ruudloopcii van eene door die ziekte aangetaste koe. Naar aanleiding eener missive van den Minister van Binnen!. Zaken van 31 Dcc. 1851 waarbij voor schriften worden gegeven ter uitvoering van 'sKonings besluit van 5 Dcc. 1851 (Staatsblad N°. 149), houdende instelling van een cerclceken voor eervolle langdurige

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1