DONDERDAG 8 April 085%. 8 April, Donderd. Wi(le Donderdag. 12 April, Maand. 2de PAASCHDAG. 9 Vrijd. GOEDE VRIJDAG; Huig de Groot geb., 1583j Twaalfjarig bestand, 1009. 13 Dingsd. 10 Zaturd. 14 Woensd. Prins Willem 1 geb., 1533. 11 Zond. c L. Kvv.; PASCHEN. 15 Donderd. Amersfoort Paardenmarkt; Zege op Balie1849. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE A ME 11 SPOORT Zijn voornemens op Dingsdag, den 13 April 1852 des vooriniddags ten elT ure, ten Raodhuize in het openbaar aan don meestbiedende te verpachten het GRASGEWAS op de wandelingen en wel in 2 percelen. De Voorwaarden zullen op do Secretarie dezer Ge meente, met uitzondering van de in te vallen Zon- en Feestdagen dagelijks van 10 tot 1 ure voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort3 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. G. W1JERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS, loco Secr. BINNENLAND. AMERSFOORT, 8 April 1852. Dingsdag R April j.l. is alhier gehouden eene open bare vergadering van den Gemeenteraad. Afwesig waren de 11.11. van den Bergh, Mr. I. Schcltus van Leusden, Kok en van Beek. De Burgemeester, dc vergadering geopend hebbende, noodiglden Heer dc Louter uil, om, bij ontstentenis van den Secretaris, als zoodanig le fungeren laatstgenoemde, zulks aannemende, doet voorlezing van de notulen der vorige vergadering, die, vervolgens worden gearresteerd. Daarop wordt door (Jen Voorzitter, aan den Raad aangeboden de door Burgemeester en Wethouders op gemaakte lijst van aanbeveling van twee personen tot den post van Secretaris, waarop gesteld zijn de namen van de II.H. Mr. A. 11. ran Bel en Mr. S. J. A. van If'tilchrcngevende Z.E. daarbij te kennen, dat de llaad under zal worden nitgenoodigd om tot de be noeming zelve over te gaan. 2". Deelt de Voorzitter mede, dat de cohieren van uitzetting van het Eem- en Slaperdijkgeld bij Burge meester en Wolhouderen zijn ontvangen, en wordt, overeenkomstig zijn voorstel, besloten om dezelve neder te leggen Ier Secrclnrie. 3®. Wordt door den Voorzitter voorlezing gedaan van een Concept-Reglement op hel verblijf tc dezer Slede van Vreemdelingen, dat hij den Raad Ier aanneming voorstelt, hiertoe besloten zijnde, verklaart de Voor zitter dal, overeenkomstig de Wet, van hetzelve in afschrift zal worden mededeeling gedaan aan Gedepu teerde Stalen der Provincie. 4°. Brengt de Voorzitter ter tafel het Rapport, door Burgemeester en Weihouders opgemnakt, op de acht voorstellen door den Heer Mr. 1. Schcltus van Leusden ingediend, en in de Raadsvergadering van 20 Jan. j.l., ten fine van rapport, gesteld in handen van Burgemeeslor en Wethouders (zie Amersf. Cour. N°. 10)nadat van hetzelve was voorlezing gedaanwordt besloten tot itedcrlegging van hetzelve ter Secretarie, ter inzage van de Leden. Terwijl het 3de voorslel, door de vaststelling van een Tarief (zie Amersf. Cour. N°. 24), thans is ver vallen, verzoeken Burgemeester en Wethouders in dat rapportom ten aanzien van het lsle, 2de en 5de voorstel le worden diligent verklaard, zullende door hen aan het 4de voorslel worden gevolg gegeven. Heb bende zij voorts als hunne meening voorgedragen ten aanzien van het 0de voorstel, dat het weiiBchelijk is, om hel paalwerk te behouden zoo als het is, en ten aan zien van het 7de voorstel, dat het beter zal zijn, om de reeds vastgestelde reparation op den ouden voet, door de stad zelve, te laten doen, en eeuige der reparation, die nog moeten gedaan worden, aan tc besleden; wordende eindelijk, iu verband met 8ste voorstel, berigt.dat Burgemeester en Wethouders reeds in onderhandeling zijn over eene verlichting der stad door middel van gas, weshalve zij voorstelden, om dit punt aan te houden. 5". Maakt dc Voorzitter bekend, dat, na het verzen den der oproepingbrieven, nog zijn ingekomen: a. Eene missive van den lieer v. d. Bergh, waarin deze zijn ontslag neemt als Wethouder, en verzoekt te worden ontslagen van zijne betrekking als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De Voorzitter stelt voor, het eerste gedeelte-der missive voor kennisgeving aan le nemenen hot tweede gedeelte iu beraadslaging te nemen, tenzij dc vergadering inogt verkiezen zulks uit le stellen lot eene volgende vergadering, tot welk laatste wordt besloten. b. Eene missive van de Kamer van Koophandel en Fabrijken le Amersfoort, inhoudende mededeeling, dat zij. bij rekwest, bij Z. E.\c. den Minister van Binncnl. Zaken liceft aangedrongen op het danrstel'len eener spoorweglinie tusschen Utrechten Zwolle, over Amers foort. tot exploitatie van welke door de H.H. llartog en O te Sliedrecht concessie was aangevraagd, verzoe kende gezegde Kamer, ook dc medewerking in deze van het Gemeentebestuur. Op voorslel van den Voor zitter wordt boslotcn, dat de Gemeenteraad nan Z. Exc. den Minister van Binnenlandsche Zaken zal indienen een rekwest, tot ondersteuning van het verzoek van gezegde Kamer, en worden Burgemeester en Wethouders belast «net het opmaken van een daartoe strekkend concept. c. eene kennisgeving van den Commissaris van Polieie, tevens Controleur der Stedelijke Belastingen, dal er twee turfdrngersplaalsen vacereninet verzoek om die spoedig te vervullen, zoo mede, dat er weldra eene plaats als stads commies zal openvallen. De Voorzitter stelt voor om, voor ditmaal de benoeming der turf- drogers over te laten aan Burgemeester en Wethouders, waartoe met algenieene stemmen wordt besloten. De Utrcchtsche Palm-Paardenniarkt van 5 dezer was zeer druk en de handel vrij levendig. Van de 1197 ter markt aangebrngte paarden, waren de goede zeer geldig. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal van 2 April j.l., is ingekomen, dienzelfden dag in beraadslaging gebragt en niet algenieene stemmen aangenomen hel ontwerp van wet tut afschaffing van den accijns van het geslagt der Varkens en Schapen; bijaldien het ontwerp ook door de Eerste Kamer wordt aangenomen, zal die vrijdom van accijns met 1 No vember aanstaanden in werking treden. Z. M. heeft aan den Heer W. C. Magnenat le Amsterdam voor 15 jaren octrooi verleend, wegens de uitvinding van eenen horizontalen windmolen door den uilvinder krachtstadig genoemd, en die bestemd moet zijn om de thans bestaande windmolens 16 a 20 maal in kracht te overtreffen. Het model is groot en fraai en geeft een goed denk beeld van de uilvinding. Naar men verneemt zijn van het Departement van Oorlog de noodige orders uitgevaardigd, lol het «proepen der Miliciens, om den 15den Mei in dienst le treden. De Artillerie zal minstens drie maanden, de Infanterie vier maanden, eu de Kavallerie een jaar in dienst blijven. Onlangs werd te Nijmegen in hechtenis gesteld, en stond 1 April j.l. voor het Provinciaal Gereglshof van Gelderland te regt, zekere llermanus Vos, klee dermaker te dier slede, ter zake van kerkroof. De meditatiën in de R.-K. kerk der Eerw. Paters Predik- hceren getrouw bijwonende, had 's mans voorbeeldige devotie sedert een geruime» lijd de stille aandacht en den Christelijkcn naijver van velen tot zich gelrokken en opgewekt, terwijl hij, wanneer dc schare liet tempel gebouw verliet, veelal nog in de diepte des gcheds verzonken achterbleef. Inlusschen was het ook hier schijn bedriegt. Onophoudelijk toch werd er een deficit iu de stoelen opgemerkt, en bleek het weldra, dat een aantal van die transportabele geéclipseerde zitplaatsen successivclijk door onzen vromen kerkganger waren versehagcherd. Onder voorgeven dal die verknop ge schiedde ten behoeve van een herbergier die uop de jleschn was geraakt, had deze persoon, naar men verneemt, alzoo bereids ongeveer drie dozijn stoelen te gelde ge maakt, toen hij eindelijk door apprehensie in zijne anti godvruchtige economie werd gestuit. BUITENLAND. In weerwil van de redevoering van den President der Frnnsche Republiek van 29 Maart, blijven de geruchten aangaande het herstel van het Keizerrijk voortduren. Du zaak wordt overigens zoo algemeen voorzien, dat men haar bijna als reeds geschied be schouwt, en zeker is het, dat den dap, waarop het Keizerrijk zal afgekondigd worden, men er zich niet over verwonderen zal. Iu officiële stukken zal men dan slechts een titel behoeven le veranderen en verde» zal men er te Parijs niet over spreken. Bij een Decreet van 26 Maart j.l. is een raad van hoofdbestuur der Hervormde kerkgemeenten in Frankrijk opgerigt, en in verband daarmede nadere bepalingen betreffende de aangelegenheden van dat kerkgenootschap vastgesteld. Deze bepalingen zijn zegt de voordragt des Ministers de toepassing der groute beginselen, die in 1789 en 1802 omhelsd zijn ter verzekering van de godsdienstvrijheid en tevens van den behoedenden invloed van het staatsgezag. Die beginselen zijn door dc nieuwe constitutie van Frankrijk wederom beves tigd. De onderscheidene belangenwier regt door die beginselen erkend is, dienen niet billijkheid in even- wigt gebragt te wordendaardoor zal de waardigheid der kerkgenootschappen worden verzekerd en tevens de regelmatigheid der betrekkingen, welke de Staat met dezelve dient aan te houden.» De nieuwe raad van hoofdbestuur zal tc Parijs gevestigd zijn en de Uervorinde kerkgemeenten bij het Gouvernement ver tegenwoordigen. Hij beslaat uil aanzienlijke Protestanten wier benoeming voor ditmaal door het Gouvernement geschiedt, en uit de beide oudste Predikanten le Parijs. Dc Admiraal Baudin is door den President tot Voorzitter van den raad van hoofdbestuur der Her vormde kerkgemeenten benoemd. Men leest thans in de Dagbladen eenigc nadere bijzonderheden omtrent het verhandelde in de eerste zitting van den Senaat te Parijs. De Maarschalk Jéróme heeft, als Voorzitter van dat siaats-ligchaam, de zitting geopend niet eene plegtige toespraakwaarin hij te kennen gegeven heeftdat Frankrijk een geheel nieuw tijdperk is ingetreden, en dat men de gunstige wen ding, welke de zaken hebben genomen, alleen te danken heeft aan dc juiste toepassing van het algemeen sleraregt. Verder heeft de Maarschalk aangevoerd, dat hel beginsel, waarop de keizerlijke Regeringsvorm berust, zulke diepe wortelen heeft geschoten bij de Natie, dat de zatnenwerking van al de Europesche Mogendheden en daarbij nog binnenlandsch Verraad gevorderd is, om het Keizerrijk omver te werpen. De Maarschalk heeft zijne toespraak besloten met het geven van een kort geschiedkundig overzigt van zijnen eigen zonderlingen levensloop. Na te zijn geweest Kuning van Westphalen en gedurende lange jaren uit Frankrijk gebannen, heeft, volgens den spreker, de Voorzienigheid hem, den laatsten der nog levende Senatoren van het Keizerrijkbestemd oin de eerste Senator der Republiek te zijn, klaarblijkelijk opdat hij zou optreden als de band, welke het verledene met de toekomst vereenigl. In Hamburg begint een menschenhandeldie welligl eerlang de slavenmarkten van Angola overtreffen zal. De Braziliaansche grondbezitters hebben nieuwe bestellingen gedaan op 5000 Duitschers, tot bet verrigten van slaven-arbeid, en de zielverkoopers, die deze be stellingen oiitviugen, hebben hunne gewetenlooze agen ten reeds naar alle hoeken van Duitschland uitgezon den, oin daaraan te kunnen voldoen. Op de markt te Riu-Janeiro betaalt men 400 this, voor een slaaf; te Hamburg koopt men den Duitschen arbeider voor 100. Om den arm der Pruissische Polieie te ontgaan lukken de agenten deze ongelukkigendie zij tot landverhuizing overhaalden, naar Hamburg, waar zij spoedig het haudgeld hebben verteerd, en van alles ontbloot en in eene vreemde stad zijndegretig het aanbod van vrijen overvoer naar Brazilië aannemen. Zekere Klense moet met de Regering aldaar onlangs een conlrakl, tot levering van 2000 Duitschers, hebben gesloten, en wordt ten gevolge daarvan dezer dagen in Hamburg verwacht. In eene naburige Gemeente is dezer dagen aan liet licht gekomen, 'tgeen veel opspraak heeft verwekt, dal de Secretarisaan wien het beheer der zaken van de Gemeente bijna geheel is overgelaten, sedert een groot aantal jaren hel bedrag der tolgelden, die door hem moesten gerestitueerd worden aan de voerlieden, belast met de gevangen-transporten, aan de daarop reglhcbbenden heeft onthouden en in zijn eigen zak laten glijden; terwijl hij de voerlieden, zoo dikwijls deze hun bezwaar over de niet-terug betaling van die tolgelden bij hem voordroegen, steeds afscheepte met de bemerking, dal zoo zij het niet meer wilden doen, er wel anderen in hunne plaats zouden te vinden zijn. De bedoelde Secretaris heeftdoor die tolgelden en door nog andere dergelijke praktijkenaan zijn jaarlijksch inkomen eene belangrijke verhooging bezorgd. Hoogst bevreemdend, onverantwoordelijk zelfs is het, dal hel Gemeentebestuur dien Secretaris niet reeds van zijne b-trekkiiig heeft vervallen verklaard. Die Ambte naar toch is, vooral omdat hij nog andere betrekkingen gelijktijdig uitoefent, een hoogst gevaarlijk persoon. ORDRE ends REGLEMENT over des SLAPERDYCK. Vervolg en Slot). 21. Dat niemand op d'eerste aenmaninge in gebreecke sal mogen blijven, om voorts datelick souder eenig ver- treek te komenop peue van vijf-ende-twintig guldens yeder dag by den Schout ofte andere geauthoriscerde, ten behoeve van de gemeene Conimunitey tenle ver beuren voor elcke persoon die niet en komt, ofte niet haestig genoeg by der hand is; behoudens den Schout ofte andere geaulhoriseerdens zjjn ofte haer regres jegens de gebreeckigen. 22. Sullen oock de voorsz. Schouten ende Opgcsctenen fallen tijden datelick gereet ende willig moeten zijn, om sonder eenig vertreck ofte excuse onder behwurlijckc belooninge met Wagens ende Paerdenende andere be hoeften ten Dijck te komen ende aei\brengensulci ende sou waneeer by de GecommiLtecrdcns sal worden gcor- donneert; Op pene van thien guldens l'elcken reyse by ycder gebreeckige of onwillige tc verbeuren. 23. Gelijck den voorsz. Schout ende Opgesetcnen oock gehouden sullen zijn door ordrc als voren ledoen alle accomodate in hare Huysen en Scliuercn, soo voordo Gecommitteerden als andere, die len dienste van den Dijck worden geëinployeert, mids daervoor genietende belioorlijoke betalingc. 24. Ende in cas yemand trachle in eeniger manieren hoe ende op wat wijse siilcx soude mogen wesen'l sy met gewelt, door list of andere quade middelen ende

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1