AIERSFOORTSCHE Ir w COERAN H". 29. DOflDERDAG 22 April dSS'l. 22 April, Dond. Werkhoven beeslenm.; Gregorius ¥11 bekl. den Pauselijken Stuel, 1073. 23 Vrijd. s. Joris; Amersfoort li eest f. mi» r kt. 24 is Zaturd. Pk. F. Hiller overl., 1769. 25 Zond. Misericordias. Marcus. 20 AprilMaand. Ecmnes beestenm. j II. Muntinghe overl., 1824. 27 Dingsd. 3 E. Kw.Hilversum beestenin. 28 i) Woensd. Wijk bij Duurstede beestenin.; J. C. W. Augusts overl., 1841. 29 a Donderd. Diugsdag, den zevenen twiutigsten April 1852, des voormiddags ten 11 ure, zal in de Sint Joriskerk te Amersfoort, zonder nadere oproepinggehouden worden de Vergadering; van de geïnteresseerde geërfden bij den HUnperHijki zijnde het Reglement over den Slaperdijk, den 20 December 1653 vastgesteld door de Stalen van Utrecht, verkrijgbaar voor 15 Cents. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE A ME liü FOOR T Brengen ter kennis van de Ingezetenendat de Lijsten van Kiesgeregligden in deze Gemeente, ter verkiezing van Leden van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, op lieden zijn' gesloten en afschriften daarvan aan de Waag aan geplakt; wijders dal voormelde Lijsten gedurende 14 dagen, van heden af gerekend, met uitzondering van de in te vallen Zondagen, dagelijks van 10 tot 1 ure, op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zullen liggen. Amersfoort, 15 April 1852. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. G. W1JERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS, loco Secr. BINNENLAND. AMERSFOORT, 22 April 1852.' In de op 15 April j.l. gehouden vergadering' van den Aiuersfoorlschen Gemeenteraad, waren afwezig do 11.11. Mr. 'Scheltns van Leasden, Kok en van Beek. De Burgemeester, de vergadering geopend [hebbende, verzoekt den Heer de Louter om, bij ontstentenis van den Secretaris, als zoodanig te willen fungeren; laatst genoemde, zich daartoe bereid verklarende, doet voor lezing van de notulen der vorige vergadering, welke na eene door den Heer Scheerenberg gemaakte, en door den Voorzitter wederlegde aanmerking, worden goedgekeurd; daarop 1°. stelt de Burgemeester voor om over te gaan tot de benoeming van den Secretaris. De Heer v. d. Bergh (in ons vorig .Nummer hebben wij abusievelijk vermeld, dat de benoeming van den Secretaris is uitgesteldop voorstel van den Heer Scheerenberg) brengt in het midden, dat hij vroeger (in de Raadsvergadering van 29 Maart) als zijne ineciiing heelt doen kennen, dat die benoeming behoorde te worden uitgesteld, tot dat de verkiezing der vijf nieuwe raads leden zou hebben plaats gehad; dal in de laalstvorige, noch in de vorige vergadering daarop een besluit is genomen, en dat hij dus verlangt, dat de Raad ten dezen aanzien eene beslissing neiue, alvorens tot do benoeming van den Secretaris worde overgegaan. De Burgemeester voert hiertegen aandat de Raad ware hij het voorstel van den Heer v. d. Bergh toege daan geweest, in de laatstgehouden vergadering, waarin do aanbevelinglijst door Burgemeester en Wethouders is aangeboden, met te kennen geven dat dc Raad weldra zou worden bijeengeroepenoin tot het doen ccner keuze over te gaan, hiervan zou hebben doen blijken, hetgeen echter niet is geschied; dat er wel is waar eene benoeming van vijf nieuwe raadsleden zal plaats hebben, doch dat er thans slechts ééne vacature beslaat, daar de vier leden, die bun ontslag hebben ingediend, leden van den Raad blijven, tot dat de geloofsbrieven hunner opvolgers zijn goedgekeurd; dat hij, nagaande dat er van de 15 raadsleden elf ter vergadering tegenwoordig zijn, geene noodzakelijkheid ziet om de benoeming uit te stellen; dat hij als Bur gemeester vermeent op eene spoedige benoeming te mogen aandringen, daar het voor hem zeer ougerijfclijk is langen lijd van eenen Secretaris verstoken te blijven, terwijl de benoeming, indien zij tut het door den Heer v. d. Bergh verlangde tijdstip wierd uitgesteld, welligt nog eenige weken zon verschoven blijven, weshalve het zijns inziens voegzaam is, dat de Raad onver wijld tol de benoeming van den Secretaris overgaat. Na re- en dupliek van den Heer v. d. Bergh en den Burgemeester, die daarin beide bij hun beweren vol harden, brengt de Burgemeester in omvraag het voorstel van den Heer v. d. Bergh't welk wordt aangenomen root 7 tegen 4 stemmen. Vóór eene onverwijlde benoeming hebben gesteiud de U.II. van Walchren de Louter, Meihorst en Nieuwland voor het uitstel de 11.11. van den Bergh, Scheerenberg, van Werkhoven Heijmans, Maas Gecsteranus, van Backoni Maas en Brouwer. 2". Stelt de Burgemeester voor, om over te gaan lot de benoeming van ceneu Wethouder, in plaats van den Heer v. d. Bergh, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Bij de eerste stemming worden zes van de elf stemmen uitgebragt op den Heer Mr. II. W. van Werkhoven die, alzoo benoemd, zich bereid ver klaart deze betrekking te aanvaarden. 3". Wordt door den Burgemeester mededceling ge daan, dut, blijkens liet procesverbaal van opneming, de kas van den ontvanger door Burgemeester en Wet houders is in orde bevonden, met een batig saldo vnu f 17414,57s; wordt aangenomen voor kennisgeving, met bepaling dat van gezegd procesverbaal zal afschrift gezonden worden aan Gedeputeerde Staten. 4°. Doel de Burgemeester voorlezing van het door Burgemeester en Wethouders ontworpen adres aan Z. M. den Koning, tot ondersteuning van de door de U.U. II ar tog en C>» gevraagde concessie tot daarslelling van eenen spoorweg van Utrecht, over Amersfoort, op Zwolle. Nadat de algeiueene strekking van dut adres is goedgekeurdstelt de Heer Nieuwland voor om daarin nog te gewagen van de voortzetting van dien weg tot aan de Duilsche grenzen. De Burgemeester vindt het niet gepast om zulks in dit adres te doen daar tot exploitatie vnn dien weg geene aanvrage is gedaan. De Heer v. d. Bergh ondersteunt het voorstel van den Heer Nieuwland, omdat de Raad der stad Zwolle ook in dien zin heeft gerequestreerd waarop de Burgemeester Voorstelt oin achter de woorden tot Zwolle, te laten volgen: en ten einde verder in ver band gebragt te worden met de spoorwegen in de nourdelijke provinciën van Duitschlandwaarmede de Raad zich vereenig!. 5°. Wordt in behandeling gebragt hel verzoek van den Heer v. d. Bergh, oiu te worden ontslagen van zijne betrekking als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Met algeineeiie stemmen wordt beslotenoiu aan dit verzoek te voldoen. 6". Wordt overgegaan tot de vervulling dezer vaca ture, en tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de Heer Mr. II. W. van Werkhovenwelke verklaart, die benoeming zich te laten welgevallen. 7°. Worden in behandeling gebragt, de acht voor stellen van den Heer Mr. I. Scheltns van Leusden (zie Amersf. Cour. N°. 10). Met de verklaring, dat Burge meester en Wethouders zich onledig houden niet de herziening der Polioie-verordeningen (waarom wordt dit hoogst belangrijke en levens moegelijke werk niet opgedragen aan eene commissie? Van de 11.11. Wethou ders, die beiden Notaris zijn, is in dit opzigt toch niet veel te wachten), verzoekt de Burgemeester, om ten aanzien van het 1ste, 2de en 5de voorstel te worden diligent verklaard, bepaaldelijk umdal de werk zaamheden daarin voorgedragen niet hrhooren tot de meest pressante De Heer Scheerenberg verklaart zich niet te verzetten legen de conclusie van het Rapport, maar toch den wensch Ie moeten uitdrukken, dal de bij het lsle en 2do voorstel bedoelde Staten, vóór 1 Julij aanwezig zijn, omdat hij die noodig acht, Ier beoordeeling van de rekening des Ontvangers en van de over 1853 aan te bieden Begroeting, De Bur gemeester belooft, zoo mogelijkdaaraan te zullen gevolg geven, hoezeer zulks hem bezwaurlijk zal vallen, bij het gemis van eenen Secretaris. (l.oe is bet mogelijkdut het gevolg geven aan het lsle en 2de voorstel van den Beer Scheltns zoo veel moeite zou kosten? Had men dan tot dus verre geene lijst van de Gemeente-beambten en bedienden? Wist men dan tot op lieden niet, welke de eigendommen der Gemeente zijn? Vreemd is hut, dat de Raadsleden zulk eene verklaring van den Burgemeester hebben kunnen aauhooren, zonder hem de tegenwerping te maken, dat daaruit blijkt, dat de huishouding der Gemeente niet in orde is.) Daar overigens niemand iets heeft in te brengen, verklaart de Burgemeester het er voor te houden, dal de Vergadering het door hem gedane verzoek goed keurt. Na te hebben aangemerkt, dat het 3de voorstel inoest geacht worden te zijn vervallen, daar er mid delerwijl een tarief is vastgesteld, verzoekt de Burge meester, om Ie worden geitiflgligd aan het 4de voorstel gevolg te geven; dienovereenkomstig wordt besloten. Ten aanzien van het 6de voorstelgeeft de Burgemeester te kennen, dat het door den Heer Scheltns gcwenschte onderzoek reeds meermalen heeft plaats gevonden en dal daaruit telken reize de noodzakelijkheid van het behoud van het paalwerk is gebleken, weshalve Bur gemeester en Wethouders voorstellen, om, zonder nader onderzoek, de zaak te laten zoo als zij is; waar mede de Raad zich vereenigt.. Ten aanzien van het 7de voorstel, zegt de Voorzitter, dat Burgemeester en Wethouders hel wensoheljjk achten, om het gewone onderhoud cn de kleine reparation, op den ouden voet, door de stad zelve, te laten doen, daar het moeijelijk is, hiervan vooraf eene juiste opgave te doen, maar de nieuwe werken en de reparatien, waar van de kosten kunnen begroot worden bij aanbesteding te doen uitvoeren. De Raad verklaart zich hiermede te vereenigen. (Burgemeester en Wethouders schijnen niet gezind Ie zijn, urn tot de aanbesteding en levcrancien van werken en benoodigdheden ten behoeve der Gemeente over te gaan, waarschijnlijk omdat daartoe bestekken of voorwaarden moeten gemaakt wordenwelker zamenstelliug hoofdbreken kost, en ten andere, oindat meningeval van aanbestedingenvoorreglen zou moeten intrekken, sedert jaren ten onregte toegekend. Komt het ons onbegrijpelijk voor, dat niet één Raadslid zich het voorstel des Heeren Scheltus heeft aange trokken, wij vleijen ons dat den kiezers, sedert Sept. de schillen zullen vau de oogen zijn gevallen, cn dat zij, bij de aanslaande verkiezing van vijf nieuwe leden, een personeel in den Raad zullen brengen, dat, de belangen der Gemeente willende behartigen, deze zaak op nieuw zal in beraadslaging brengen.) Wat betreft eindelijk de kwestie van het al of niet doelmatige der stads verlichting, bij aanbesteding, stelt de Voorzitter voor, om, aangezien Burgemeester eu Wethouders in onderhandeling zijn, om de stad door middel van gas te verlichten, dit punt aan te houden. Wordt dienovereenkomstig besloten. (Indien een der Raadsleden had gevraagd, wat men door onderhandeling iu deze heeft te verstaan, waar schijnlijk zou er niet zoo gereedelijk zijn toegestemd. De voorstellen van den Heer Scheltus zijn wel niet verworpen, maar verschoven ad calcudas graecas 8°. Brengt de Voorzitter ter tafel den slaat van opbrengst der stedelijke belastingen over het afgcloojien kwartaal; daaruit blijkt, dat die opbrengst heeft be dragen /10209,50a, lijnde ruim ƒ300 minder dan gedurende het le kwurtaal van 1851. Aangenomen voor kennisgeving. 9". Zegt de Burgemeester dat op 25 April e. k. de vergadering zal gehouden worden van kiesgeregligden lot du benoeming der leden in de Kamer van Koophandel en Fabrijken; dat het, niettegenstaande de daaraan gegevene publiciteit, hein voorkomt, dat zulks den kiezers niet genoeg is bekend, weshalve hij voorstelt, oin door het rondzenden van billellen, laatslbedoelden daarop opmerkzaam te maken. Dit voorstel goedge keurd zijnde, zegt hij, dut de lijst der kiesgeregligden (ingevolge Art. 11 van Z. M. besluit van 9 Nov. 1851) gedurende eene maand ter inzage heeft gelegeneu dat daarop geene aanmerkingen zijn ingekomen, wes halve hij voorstelt, die le sluiten; dienovereenkomstig wordt besloten terwijl eindelijk (ingevolge, Art. 12 al. 2 van gezegd Besluit) door hem tut Voorzitter der kiesvergadcring wordt benoemd de lleer Mr. II. W. van Werkhovenmet le kennen geven, dut hij nader nog twee Raadsleden zal uitnoodigen, om als sleuiop- ueiners te fungeren. Eergisteren zijn le dezer stede aan de kiezeis bezorgd de oproejiiugbrieven, ter verkiezing van vijf Leden van den AinersfooiTschen Gemeenteraad, oji Woensdag den 28slen April c.k.des vooriuiddags ten 9 ure, in het locaal van het Raadhuis. Bij deze mededeeling achten wij het niet overbodig te herinneren: dat ieder stembriefje, om geldig tc zijn, moet voor zien zijn van het zegel der Gemeente; dat de namen cn voornamen der personenwaarop men zijne stem uitbrengt, juist en duidelijk op het stembriefje moeten gesteld zijn; dat de stembriefjes niet mogen onderteekend zijn; dal geen stembriefje een ander stembriefje mag omvatten dat ieder kiezer, in persoon, zijn stembriefje moet inleveren dat de inlevering, op 28 April, vóór vier ure moet geschied zijn. Blijkens kennisgeving van Burgemeester cn Wethouders, hierboven gesteld, zijn de lijsten van kiesgeregligden iu deze Gemeente, ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Stalen en den Gemeenteraad gesloten. Van die drie lijsten, voorkomende in N°. 24 en 25 dezer Courant, zijn geschrapt B. Poort, overleden, en A. Schadecvertrokken naar 's Hage. Den 18 April j.l. i9 gecollecteerd ten behoevf* van den ü|>bouw eener Prolestantsche kerk te Turijn, in de gereformeerde kerk le Amersfoort ƒ97,16, en in die le Baarn 41,77. De Arrondissomentslleglbnnk te Amersfoort, heeft bij vonnis van 10 April j.l., bevestigd de beslissing van den Gemeenteraad van Leersuui, waarbij is afge wezen het verzoek van M. G. en D. C. Fersteegh, Ingezetenen dier Gemeente, om op de kiezerslijst over 1852 le worden geplaatst. Genoemde rekwestrantenin de grondbelastingen over 1852 te samen aangeslagen voor een bedrag van 87,35 (|irinc. regt), beweerden, dat zij dus moesten worden aangemerkt als elk beta lende f 43,67s, eene zienswijze, welkede Gemeenteraad en de Kegtbank geacht hebben iu strijd te zijn met het regt versland van Art. 2 §0, in verband niet Art. 3, der Gemeentewet. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan de volgende officieren bij de rustende schutterij in Utrecht Dr. N. B. Donkersloot, als officier van gezondheid der 2de klasse en Mr. II. G. Romer, als le luitenant beide bij het le Bat. cn A. W. de Wit Roers als officier van gezondheid der 2de klasse bij het 2do Bat. Voorts bij diezelfde schutterij benoemd: bjj het le Bat., tot kapt. II. G. U. Jordens, tot lstcu luit. Mr. J. L. II. Roijcn, tot 2den luit. J. J, de Geer

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1