AIERSFOORTSCHE C 0 U R AIV 40. 8 Julij, Donderd. Giitslaff geb., 1803. 9 Vrijd. 6/ L. Kw Kamphuizen overt., 1620. 10 Zaturd. Willem van Oranje door Balthazar Gi 11 ZOND. Balth. Bekker overt., 1098. J A A R LIJ K GII VERSLAG VAN DEN TOESTAND der GEMEENTE AMERSFOORT OVER li ET JAAR 1851, Opgemaakt door Burgemeester en Wethoudersingevolge art. 182 der Wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), en aangeboden aan den Baad dier Gemeente den Oden Mei 1852. (Fervolg en Slot.) HOOFDSTUK XII. Landbouw. Dc algcmcene toestand van den Landbouw was niet ongunstig. Over het algemeen is de oogst wel geslaagd, en heeft de landbouwer redelijke prijzen voor de ge wassen kunnen maken. De koop- en huurwaarde der lauden was hoog. De beste bouwlanden golden ƒ1500 en meer in koop en p. m. 70 in huur, per bunder. De minder goede en heide gronden golden in even redigheid minder, kunnende de middelbare koopprijs ad ƒ500 en middelbare huurprijs op ƒ40 per bunder geschat worden. Maatschappijen of Genootschappentot bevordering uilsluitend van den landbouw, bestaan hier niet. Evenmin hadden er tentoonstellingen van voor werpen van landbouw plaats, terwijl, voor zoo ver bekend is, ook geene nieuwe gewassen, werktuigen of veerassen zijn ingevoerd of nieuwe uitvindingen toegepast Misgewas enz. heeft men niet te betreuren gehad. Van schadelijke dieren zijn alleen slakken op gemerkt, die echter geene belangrijke schade hebben tncgebragt. Ziekten in gewassen zijn niet waargenomen, dan de gewone aardappelziekte, die evenwel minder hevig was dan in het vorig jaar, zoodat de oogst vunrciccJigor was dan Ioen. Oulc onder het vee «jM.-n- bnarde zich de longziekte, doch, zoo als gezegd is, in geringe mate. Omtrent tuinbouw en bloemisterij is niets bijzonders te vermelden. Er beslaan slechts vier bloemisterijen van geringenomvang. Ook de booin- kweekcrijen verdienen geene bijzondere melding. On verdeelde marken en gemeentegronden bestaan hier niet. Ontginningen hadden geen plaats, behalve een zestal bunders heidegrond aan den Berg, tot akker maalshout, waarvan hier voren reeds is melding ge maakt. Enkele stukken bosch werden voorts nog lot liouwland aangelegd. De Bijënleelt is in deze streken in den laalslen lijd aanmerkelijk toegenomen, liet ge win van honig en was was echter gering in hel ofgeloopen jaar; de omzet weinig, tegen lage prijzen. De was evenwel is, bij levendige omzetting, vrij hoog in prijs geweest. HOOFDSTUK XIII. VerveeningJagt en Visscherij. Omtrent dit Hoofdstuk meenen wij, als zijnde liet nieerendeel der aangegevene punten van inlichting óf niet op onze gemeente van toepassing, óf wij, als de betrekkelijke opgaven aan ons niet geschiedende, niet iu slaat dezelve te verstrekken, te kunnen volstaan met de opgave, dat het jaglveld vrij wel voorzien was van klein wild; dat er slechts één duiventil in de gemeente aanwezig is, en dat de visscherij zich tol hel vangen van eenige riviervisch beperkt. HOOFDSTUK XIV. Ambacht s- en Fabrijknijverheid. Hel Fabrijkwezen verkeerde in vrij voldoenden toestand. Dc weverijen, ten getale van 10, werkende met 133 knechts, gingen tamelijk druk, zoodal dc handwerks lieden vrij goed werk konden bekomen. Het debiet was redelijk groot, doch tegen lage prijzen. De ka toenspinnerijen, 12 in getal, met 167 werklieden, bleven geregeld doorwerken. Dc zijdetwijndcrijen waren meer kwijnende. De haarspiunerijeu8 in getal, met 31 knechts, gingen druk en gaven aan veler handen werk. De twee kemelshaartwijnderijeiimet 10 knechts, zijn sedert het verleden jaar weder kwijnende geworden. Voorts komen als fabrijken of bedrijven het meest in aanmerking: twee fabrijken van vloerkleeden werkende met 7 knechts; 1 cnllicot-fabrijkmet 10 knechts; 10 bleekcrijenmet -33 werklieden6 leerlooierijenmet II knechts, en 4 spijkerfabrijkenmet 10 knechts; voorts -eene chocolaadiabrijk, een oliemolen en een schorsniolenals hoedanig tevens is ingerigt geworden dc korenmolen buiten de Slijkpoorl. Overigens zijn geene nieuwe fabrijken opgerigt of bestaande vervallen co geene nieuwe werktuigen of verbeteringen inge voerd. De Kamer van Koophandel en Fabrijken, en de be staande Vereeniging van Fabrijkanten (-.'''gen ijverig voort, dc aan hen toevertrouwde belangen zoo veel mogelijk te behartigen. Volgens eene bij ons onlvangene missive der Kamer, heeft de Vereeniging aan haar I) O Pl I) E It I) A U 8 Julij J851. 112 Julij, Maand. Utrecht ken 13 Dingsd. 14 a Woensd. A. Neande 15 Donderd. Apostelen mededeeling gedaanomtrent het fabrijkaat van Cal- miuk, hetwelk zij sedert eenigen tijd doet vervaar digen cn waarin zij zóó naar wensch is geslaagd dal, blijkens genuuieue proeven, het door haar ge fabriceerde verre het Russische Calmink overtreft, en zij iu het verloopen jaar reeds met de levering daar van, voordebenoodigdestalbroeken, door het Regement Rijdende Artillerie is begunstigd, terwijl het ook door particulieren boven het Russische wordt verkozen. De Kamer geeft daarbij den wensch te kennendat door de Ilooge Regering eene bepaling wierd gemaakt, gelijk dit voor katoenen en andere sloffen bestaat, dat, voor de bij het Leger benoodigde stalbroeken, geen ander dan Inlandsch fabrijkaat mag worden gebezigd. Eene door de vereeniging van Fabrijkanten gedane poging, om zoodanige bepaling te erlangen, was echter tot nu toe zoDder gevolg gebleven. HOOFDSTUK XV. Handel en Scheepvaart. a. Binnenlandsche handel. Behalve de gewone week markt, des Vrijdags, hebben de volgende vaste jaar markten plaats: de lslc paardenmarkt, op Half-Vasten; de 2ae, op Donderdag na Paschende 3de, op 20 Augustus; de 4de, op 17 October. Beestenmarkt wordt gehouden eiken Vrijdag, gedurende de maand Mei, voorts den 18den October, en daarna eiken Vrijdag, tot den laatsten Vrijdag in November. De Jaarmarkt of Kermis begint den derden Maandag in October cn duurt 14 dagen. De groothandel bestaat voornamelijk in granen, tabak, eikenschors, talhout, honig en was. De kleinhandel bepaalde zich meest tot het noodige voor de consumtie. b. De Buitenlandse/ie handel heeft zich bijna enkel bepaald bij eikenschors, van welk artikel eene hoeveelheid van ongeveer 12500 mudden is uitgevoerd, en wel circa 1500 mudden naar Huil, hét overige naar Hamburg, welke hoeveelheid echter gedeeltelijk tc Harderwijk is ingescheept, hoewel door kooplieden of commissionairs alhier afgezonden. Doorvoer van buitcnlandsche handels artikelen heeft zich enkel bepaald tot eenige vrachten zwartsel en dan nog van geringe beduidenis. c. Binnenlandsche scheepvaart. Het getal schepen niet lot de dienst der openbare middelen van vervoer behoorende, bedroeg 7, metende zamen 435 tonnen; bovendien waren aanwezig 10 vrachtschuiten, nietende 89 tonnen. Er beslaat alhier eene werf, doch uit- sluitend ingerigt voor reparatie van kleinere schepen en schuilen. HOOFDSTUK XVI. Inrigtingcnin verband staande met de uit oefening van handel en andere bedrijven. a. Maten en geioigten. Tweemalen is in de winkels van neringdoende lieden onderzoek gedaan of de lJk en Herijk behoorlijk had plaats gehaden zijn daarbij geene overtredingen bevonden. b. Middelen van vervoer te taaier. Het Beurlveer op Amsterdam, hetwelk driemaal 's weeks vaart, cn dal op Rotterdam en andere plaatsen van Zuid-Holland hetwelk om ilc drie weken vaart, zijn in stand gebleven. Veranderingen ten deze hebben geen pluals gehad. V c. Middelen van vervoer Ie lande. In het afgeloopen jaar is, behalve de bestaande wngendienst tusschcn hier over Nanrden naar Amsterdam van J. Floor, door denzelfden ondernemer eene tweede dienst, tusschen dezelfde gemeenten, gedurende dc zomermaanden, en eene dagelijksche dienst van hier, over Harderwijk, naar Zwolle aangelegd voorts door B. van de Biezenbos een vrachtwagen tusschen hier'có Utrecht; terwijl eene dienst van A. ran Nimwegentusschen hier en Utrecht, is gewijzigdenin plaats van langs den gewonen straatweg op Utrecht, gedurende de zomermaanden, over Soest, naar Utrecht rijdt. Daarentegen is de dienst van B. van den Broek, tusschcn hier en Voorlhuizen en verder op Deventer, gestaakt. De gelegenheid tol vervoer van personen en goederen naar elders kan derhalve thans voldoende geacht worden, met uilzon dering op Deventer, werwaarts voor hel oogeublik geene geregelde dienst meer in werking is. Hierin sohijnt echter minder behoefte te bestaan, daar het vervoer derwaarts zoo gering blijkt te zijn, dat eene dienst, slechts bespannen luel één paard, niet is vol gehouden kunnen worden. d. Broodzetting. Aan de ordonnantie op de brood zetting, vastgesteld den 30 December 1833, wordt sedert onderscheidene jaren nog maar alleen gevolg gegeven, voor zoo ver hel roggen brood betreft. De grondslagen, daarbij aangenomen voor de zelling van liet tarwebrood, gebleken zijnde niet te kunnen worden volgehouden. De grondslag voor de zelling van het roggenhrood is zoodanig, dat met een verschil van 30 cents der prijs van een mud rogge, dc prijs van de drie pond roggenhrood eene cent'tnoel rijzen of dalen. Proef bakkerijen zijn er in liet afgeloopen jaar niet gehouden. lis; Erasmus over)., 1536. overl., 1850. scheiden. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER du STAD AMERSFOORT Brengt ter kennis der Ingezetenen, dat de door den Heer Commissaris des Koning* executoir verklaarde Kohieren, N°. 3 en 4, voor de Belasting op het PERSONEEL (Wijk Breul en de Buitenwijkenin deze Gemeente, dienst 18|y, ban den Heer Ontvanger der Directe Belastingen zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij dc Wet bepaalden voet, Ie voldoen. Gedaan cn op de gewone plaatsen aangeplakt lo Amersfoort, den 3 Julij 1852. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJERS. BINN E N L A D. AMERSFOORT, 8 Julij 1852. Tot Griffier Ier Secretarie der gemeente Amersfoort, is den 5 Julij j.l. benoemd de Heer J. C. Leinwcber, tot dus verre Klerk ter Secretarie. Ter teregtzitting van 28 Junij j.l. van het kon- tongeregt Amersfoort was, ter rekwisitie van het 0. M. gedagvaard en dien ten gevolge ook verschenen zekere A. Muijsvischventer, wonende te Bunschoten, aan geklaagd van op 22 Mei j.l., met een wagen, bespannen met drie honden, te hebben gereden op den straatweg, tusschen den Hougcnhaard onder Hoogland en Bunschoten, cn mitsdien van overtreding van het Policie-Reglement van Bunschoten van 28 October 1846. In strijd met het rekwisitoir van den Ambtenaar van het O. M.tot reroordeeling van den beklaagde in eene geldboete van ƒ0, ten voordeele der gemeente Bunschoten, cn iu de kusten van den processe, werd gezegde Muijs, hij vonnis van den Heere plaatsvervangend lumtonregter, van 5 Julij j.l., van alle regtsvervolging te dier zake ontslagen, en zulks omdat, uit de verklaringen van drie onder eede gehoorde getuigen en uit de bekentenis van den beklaagde, was gebleken, dat laatstbedoelde op den 22 Mei j.l. met een wogen of kar, bespannen met drie honden had gereden over den Bunschotcr straatweg, in de nabijheid der woning van Evert Ratnselaarin de gemeente Duijst ('tgeen ook in het proces-verbaal van aanklagt was gesteld), een feit, waartegen krachtens Art 153 der Grondwet van 1840 niet kou worden voorzien bij of ingeroepen een Policie- llegleiuent, vastgesteld door het Gemeentebestuur van Bunschoten, dat wel bevoegd was een Reglement daar te stellen of loc te passen op de passage van den straatweg, voor zoo verre die door de gemeente Bun schoten loopt, maar niet voor dat gedeelte, 't welk onder de gemeenten Duijst en Hoogland is gelegen. Dingsdag 13 Julij e. k. des vuorniiddags ten half 12 ure, zal de openbare prijsuitdeeling cn promotie van do leerlingen der Latijnsche school alhier plaats hebben in de Lutherscho Kerk, cn die plegtighcid geopend worden met de inlrcde-uratic van den Rector Dr. F. A. Jlekmetjer. Zekeren Hendrik Lover, schipper alhier woon achtig, trof in den namiddag van 3 Julij j.l. het on'geluk van nabij het roer van zijn vaartuig, dat, in het val van Urk op de Zuiderzee in volle vaart was, over boord te slaan. Zijne tegenwoordigheid van geest deed hein besluiten om het op een zwemmen lo zetten cn wel, daar hij berekende zjjn eigen vaartuig niet te kunnen hereiken, waarop alleen een jongen was, die hem niet over boord had zien vallen, naar het schip van E. Bakker, dat op eeiien geruimen afstand denzclfdcn koers zette (van Zwartsluis naar Amersfoort). Deze zijne poging zou echter vruchteloos zijn geweest, had niet Albert Bakker, de zoon van laatstgenoemden getieu wat er aan boord van Lover was voorgevallen, hetgeen hem ouverwijld de boot had doen uitzetten, waarmede hij, cn niet meer dan juist tijdig, den zwemmende» Lover bereikte, die door hem alzoo aan een anders wissen dood werd ontrukt. Bij de verkiezing van een Lid voor de Tweede Kamer der Stolen-Generaal in het kiesdistrict Alkmaar, in plaats van den Heer Jlir. Jl. J. Smit, die na zijne herkiezing heeft bedankt, zijn ingekomen 1423 gcldigu stemmen, waarvan er zich op den Heer J. J. Bochusseti 716, op den Heer Borrel 310, op den Heer Sandenberg Matthicsscn 97 en op den Heer Jhr. M. Salvador 54 verecnigdeiide lieer J. J. Bochussen is dus als zoodanig verkozen. De stoomboot Cycloop, den 25sien Junij van dc visscherij vertrokken, heeft den 29slen Junij j.l., des morgens ten 5 ure, dc eerste nieuwe Haring, 101 ton, aangebragt. Burgemeester en Wethouders van Utrecht liebben ter kennis gebrngt van de belanghebbenden, dat do lltrcchtsche Jaarmarkt in dit jaar zal ingaan met den 12den Julij aanstaanden, en eindigen niet den 24ste» dierzelfdc maand. Het volgende ongeluk had 3 Julij j.l., nabij Utrecht, plaats met hel passeren van den tweeden trein van den Rijnspoorweg, langs den Vleulenseheu weg. Nadat de

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1