Ie kennen«Nergens is de locstand (uit zijn oogpunt) bevredigenddan misschien in Oostenrijkwaar men langzaam tot den goeden ouden weg terug keert, dat is, het Jezuïtisme ten zetel verheft. Rusland weet geen onderscheid tusschen goed en kwaad, Engeland en Pruissen-Jifijven de ware vijanden der Christenheid; 't eerste' de pest voor de beschaafde wereld. Italië en Spanje looped iu hun verderf, een suoialistische zone loopt van België door Zwitserland en Piëiuonl, en ver deelt Europa in tweeën; dat is de werkplaats, waar door Engelsche ingenieurs het kruid wordt bereid, 0111 het maatschappelijk gebouw der Christenheid te doen springen. «En Frankrijk, het heeft zich enkele ongenblikken op den goeden weg begeven, met kracht zich vau zijn val opheffende, als de held, die zich schaamt over de dronkenschap, die hem heeft overvallen, liet blijft thans niet te min door schandelijke boekenherbergen, sehouwlooneelen en geheime genootschappen bewerkten onlzedelijkt. En ontzedelijken is 't zelfde als socialiseren.»] Uit Napels schrijft men van dan 18 Julij: «Een EngelschinanHamilton genaamd, had alhier iu 1848 eene Piotestantsolie school voor Engelsche en Zwitsersche kinderen opgerigl. Door tegenwerking van den kant der politie en der Geestelijkheid bedroeg lipt getal der suholicren thans slechts twaalf. Deze waren allen Engel- schen. Vóór oiutrcut twee dagen ontving de beer Hamilton van de politie bevel uiu zijn instituut to sluiten, dewijl in Napels gcene Proteslautsche scholen kunnen geduld wordenhij beriep zich op art. 3 van hel Britsch-Napek.'ihe verdrag van 0 April 1845, doch men stuurde zich weinig aan dat protest, cn den volgenden dag kwam de politie cu verdreef de scholieren. De lieer Hamilton heeft zich bij den Eiigclsclien Gezant, Sir If. Temple, over deze daad vau geweld beklaagd. llapport der Commissie uit den Raad der Gemeente Amersfoort, op het foorstel der Plaatselijke Geneeskundige Commissie, tot daarstelling eener Slads-Apotheekten behoeve der armen. AaiEnsroozi, 21 Julij 1852. Do Commissie, benoemd bij Uwe Resolutie van 17 Juiljj j.l., in wier handen is gesteld eeue missive van de Plaatselijke Geneeskundige Commissie alhier, d.d. 2!) April lo52, ten einde te onderzoeken, in hoe ver het verstrekken van geneesmiddelen aan de armen, op eeno doelmatiger en voordeeliger wijze voor stads-kas, dan tut hedun het geval is, zou kunnen plaats hebben, beeft de eer daaromtrent het navolgende Ie rapporleren i Uuczeer wel bewust veler bijzondere belangen te zullen kwetsen, is do Commissie eenstemmig tot de overtuiging gekomen, zich, in het belang der zaak, tc moeten vereenigen met het laatste gedeelte der aangehaalde missive, houdende het voorstel lot de oprigtiug eener Stads-Apotheek. Tevens acht de Commissie het in hot belang der stads-kas hoogst wenschelijkdat er voortdurend en •zoo veel mogelijk toezigt gehouden worde op hel afgeven van bewijzen ter bekoming van vrij-genees- middelon, hetzij de levering derzelve blijft op den tegenwoordigen voet, dan dat dezelve, volgens het voorstel, later verstrekt worden uit de op Ie riglen Stads-Apotheek, en alzoo geene dier bewijzen worden afgegeven dan aan dezulke, die wegens volstrekt onvermogen daarop aanspraak kunnen doen gplden. Door het spaarzaam afgeven van zoodanige bewijzen zou, volgens het gevoelen der Commissie, de behoefte aan de oprigting eener ziekenbus, ten gerieve van minvermogendenzich meer dan tot heden doen ge voelen, en men, even als zulks in onderscheidene Gemeenten bereids vroeger of later heeft plaats gehad tot zoodanige nuttige en doelmatige inrigting ook hier zich gedrongen zien over tc gaan, waaruit, tegen ge ringe wekelijksche bijdragen, de arbeidepde klasse geneeskundige hulp en middelen kunnen erlangen, welke zich nu, bij gemis aan zoodanige instelling, ter v'cikrijgingder vereischte hulp, bij do Stad aanmelden, en waarinvolgens het gevoelen der Plaatselijke Ge neeskundige Commissie (hetgeen mede door de onder getekenden gedeeld wordt), dan ook gedeeltelijk de reden moet gezocht worden van het jaarlijks toene mende aantal dergenen, die op stads-rekeuing van medicijnen enz. voorzien worden. Op grond vau het aangevoerde, is uwe Commissie overeengekomen, nevensgaande begrooting van kosten, tot de oprigting eener Stads-Apotheek vereiseht, met toelichtende memorie aan U Ed. Aelitli. Ie onderwerpen, waarop huns inziens, en na ingewonnen informatiën, de uitgetrokken sommen hoog genoeg gebragt zijn ter vermijding van te korten. Mugt de Raad besluiten tot de oprigting eener Slads- Apotheekdan korut het de Commissie doelmatig voor, dat er, vóór de benoeming van den Apotheker, eene Instructie worde gemaakt, regelende deszelfs ver- pliglingcii; terwijl de ondorgeteekeudeii vertrouwen, dat de Plaatselijke Geneeskundige Commissie, daartoe uitgenoodigd, bereid zal zijn, in het belang van stads kas zoowel als ill dat der urmenzich met het toezigt en controle over dezelve Ajiolheek wel te willen belasten. Eindelijk zou, naar het gevoelen uwer Commissie, de geschiktste tijd zijn, tot het in werking brengen der Slads-Apotheekhet begin van een nieuw vieren deel jaars, te stellen op I Januarij 1853; wordende eenigc tijd vereiseht tot het nemen der nooilige voor bereidende maatregelen, bij voorkeur eenigzins ruim genomen, oiu niet door overhaasting schade aan de zaak te veroorzaken. j Do Commissie voornoemd, W. P. J. MAAS GEESTERANUS, J. I. DIEMONT, U. E. HERSCHEL. (De Plaatselijke Geneeskundige Commissie heeft, ten aanzien vau de kostbaarheid tol dusverre der medicijnen en ten aanzien van liet gewensehte eener Stads-Apotheek, in bare missive van 29 April j.l.niets anders gezegd dan: De Commissie is wel bewust, dal dc li-vering der •i medicamenten voor dc armen bier ter slede Ibans veel .ikosl; doch dit is nicl diiarin li. zoeken, dat dc ge- leverde medicamenten te duur betaald wordendaar deze. volgen» een zeer matig tarief, 't geen eenmaal iu u bet jaar herzien wordtberekend werdenmuur in de a hoeveelheiddaar hel getal dergenen, die van stadswege ugeneesmiddelen ontvangen, jaarlijks toeneemt. «liet komt de Commissie voor, dat op den duur, en u in het belang der stads-kas en in het belang der armen dc oprigting eener Stads-Apotheek het doelmatigst «zoude zijn. flier is controle mogelijk.») Jaarlijksche Begrooting van hosten tot eene op te riglen Stads-Apotheek vereiseht, behoorende bij het Rapport der Raads-Commissied.d. 21 Julij 1852, 1. Tractenienl voor den Apotheker700 2. a Bediende350 3. i» nu Stamper150 4. Medieijn-Yerlies en slijtagie»1050 5. Huishuur200 0. Brand, Licht en Bureau-kosten150 7. Assurantie en Personele Belasting 40 8. 5 renten van ƒ800 kapitaal40 9. Buitengewone en ouvoorziene uitgaven. 120 ƒ2800. Toelichtende Memorie. 1. In aanmerking van de belangrijke verantwoording op den Apotheker rustende, heelt de Commissie ge meend deszelfs tractenienl niet lager te mogen stellen dan dat, aan zoodanige betrekking, bij 'stands Armee verbonden, belialvo het voordeel van vrije woning. 2. Het tracteiuent is berekend, naar hetgeen hier ter stede in zoodanige betrekking besteed wordt, ad 150, waarbij koinl, voor kost, bcwasschen en inwoning, ƒ200. (De bediende woont bij den A|»otheker in, en wordt door dezen vun het noodige ameublement 3. Voor een zoogeuaamden stamper of knecht, tot hel doen vail grofwerk a 3 per week. 4. Juarlijkseh verbruik vau medicijnenzijnde het gemiddeld genomen uit onderscheidene opgavenƒ950 vuor verlies en afschrijving wegens bederf vau medi camenten en slijtagie ƒ100. 5. Het aangewezen locaalthans in gebruik bij de vereeniging van fubrijkautenongeschikt zijnde be vonden tot de inrigting der Apotheek, met gepaste woning voor den Apotheker cn bediende, zonder hel duen van betrekkelijk belangrijke verbouwing en de moeijelijklieid stellende, dat hetzelve voor deszelfs vroegere inrigting zou kunnen noodig zijn, zoo komt het de Commissie gepaster voor, te trachten een par ticulier huis te huren, voorzien van de noodige localen en gerieventot de inrigting van eeue Apotheek vereiseht, tevens geschikt tot woning van den Apo theker cn deszelfs bediende. Dergelijke woning meent de Commissie, dut te verkrijgen zou zijn voor eene jaarlijksche huishuur van ƒ200. 0. Voor de noodige brandstoffen ter bereiding van medicijnen, verwarming van localen, licht en bureau kosten, zou bij raming het navolgende benoodigd zijn: voor turf 50; houtskolen 20; lioht ƒ60 en bureau kosten ƒ20. 7. Voor assurantie der goederen en personele be lasting van het gedeelte der woning, door den Apotheker en bediende in eigen gebruik, bij raming: assurantie ƒ10; personele belasting ƒ30. 8. 5 °/a renten van ƒ800 kapitaal, benoodigd ter aankoop van het vereischte materieel en opstal. 9. Ter bestrijding van buitengewone of onvoorziene uitgaven, heelt de Commissie als laatslen post vermeend te moeten stellen ƒ120. (Volgens door ons ingewonnen berigten, is, wegens aan de armen geleverde geneesmiddelenuitgegevengedurende 1842 f 2964.78 1843 2517,75 1844 2971,60s 1845 2066.32 1846 3389,93 1847 3172,80 1848 2481.39' 1849 2708,79' 1850 2942.29 1851 2848,27» ƒ28663,94 alioo gemiddeld 2866,00 'sjaars.) Uit het verslag, van Ged. Stalen aan do Prov. Staten van Utrecht, over den toestand der Provincie, uitgebrugt in de zomervergadering van 1852, blijkt: Dat op 31 December 1851 de loellig gedomicilieerde bevolking der Provincie 72876 mannen en 76017 vrouwen, te znmeii 149493 (waaronder 411 militaire, 55 krankzinnigen cn 28 gevangenen), cn de feitelijke bevolking 151674 (waaronder 71a militairen, 126 krankzinnigen en 69 gevangenen) heeft bedragen; dat het getal kiezerster benoeming van leden der Prov. Stalen bedraagt 1235 in het district Utrecht, 1422 in hel district Amersfoort en 1784 iu het district IJsselslein, te znmeii 4441; dat de begroeting van kosten voor het Provinciaal Bestuur voor 1852 is vast gesteld op ƒ41450; dat «Ie hegrooling der Provincie zelve bedraagt 59941,18s in inkomsten en ƒ59610,68 iu uitgaven; dat de rekening der Provinciale inkomsten ƒ79399,635 cn die der uitgaven ƒ65157,005 heeft bedragen; dat iu 64 Gemeenten der Provincie Gemeen teraden zijn zamengoslcld en dat iu 27 Gemeenten als geen 25 kiezers tollende, geene verkiezingen van Raadsleden hebben plaats gehad, voor welke laatslen alzon de vroegere bepalingen omtrent de inrigting der plaatselijke besturen zijn geldende gebleven; dal hel getal kiezers, voor de benoeming van leden van den Gemeenteraad in de gcheele Provincie 7060 bedraagt dut de finantiëu van Rhenen eu Zeist iu hloeijendeu slaat zijn, cn die van Aiherongcn, Breukclen Nijen- rodes, Eemnes, Leersum cn frees wijk, alhoewel op minderen trap, mede op ccne gunstige vermelding kunnen aanspraak maken, daar deze Gemeenten buiten hoofdelijke omslagen in hunne behoeften blijven voor zien; dal het Geneeskundig Geslicht voor Krankzinni gen te Utrecht, dat in do laatste jaren aanzienlijk werd uitgebreid, hij voortduring in zeer goeden slaut verkeert en zijnen met regt verkregen goeden naam bovcstigl; dat dc algeuieene gezondheidstoestand van het vee in 1851 niet ongunstig was, ofschoon dc long ziekte bij voortduring iu verschil lende streken ziph had vertoond cn 1340 stuks rundvee daaraan was overleden; dat er in dit gewest 66 Ncd. Hervormde Gemeenten zijn door 81 Leeraren on 1 vasten Hulpprediker be diend; dat ten aanzien van de. Roomsch-Katholijkc Gemeenten geene bijzonderheden kunnen opgenomen worden, vermits de Aartspriester van Utrecht heeft medegedeeld, de gevorderde inlichtingen niet te hunnen verstrekken; dal in deze Provincie zijn 4 Gemeenten van do R.-K. der oude Klerezij door 4 pastoors be diend, waarvan slechts twee vun Rijkswege eene be zoldiging genieten van ƒ300; dat Utrecht eu Amersfoort hebben eene Evaiig.-Luiiiersche en eene Remoiislranlsch- Gereformeerde gemeen to, eu Utreehl eene Waalsche en eene Doopsgezinde gemeente; dal Amersfoort heeft eene Nederl. lsruëlielische hoofdsynagoge, beslaande uit eene gemeente van Israëlieten van den Uoogduitschen ritus, met eeuen Opperrabijndat in de provincie zijn 81 openbare scholen, 22 bijzondere scholen der late en 50 bijzondere scholen der 2de klasse, waarop waren» 15 Jan. 1851 17528 kinderen en 15 Julij 1851 16016- kinderen, aan welke 5 onderwijzers vau den lslen rang, 104 van den 2den rang, 21 van den 3deu rang, 3 van den 4den rang, 4 van geen rang en 10 onder wijzeressen onderwijs gavendat er zijn 20 bewaarscholen met 1990 kindereu, 6 herhaliiigscholen met 146 kin deren 6 zondagscholen met 449 kinderen3 werk schoten niet 108 kinderen, 3 zangscholen met 104 kinderengeene gijmiiastie-scholeneene zwemschool, eene (ecbuiacheschool eu eene inrigting voor onderwijs aan den arbeidenden stuud, de drie laalstgenieiden te Utrecht; dal Utrecht heeft een Gijmnasiuin met 1 rector, 1 conrector, 3 praeceploren1 lector in de Wiskunde, 1 onderwijzer iu de Uoogduilsche en 1 in de Frausche taal eu 68 leerlingen, op 15 Jan. 1.I.; eu Amersfoort eene Latijnsche school met 31 leerlingen op 15 Jan. 1.1.dat aan de Hoogeschool te Utrecht op 31 December 1851 waren Ingeschreven 475 studenten, die hel onderwijsdoor de Hougleeraren met opgewektheid gegeven, uiet belangstelling steeds bijwoonden; dat die lloogeschool heeft eene goede bibliotheekeeuen bo tanische tuin, een zuölogisch kabinet, anatomisch museum, physisch kabinet, chemisch laboratorium en een akademisch-gasthuis; dat iu de stud Utrecht, be halve het Provinciaal Utrcchlsch genootschap, tien ver- eenigiiigen tot bevordering van kunsten en weten schappen, stads teekenscholeneene zangschool, een museum ten stadhuize, een kabinet vau natuurkundige voorwerpen en een Rijks-Kabinet van Landbouw werktuigen eu gereedschappen ziju gevestigd. Wordt vervolgd.) ADVERTENTIE W. Men presenteert in liUUIl, te aanvaarden 1 Xovcmber 1852, eene op het beste gedeelte der Stad Amersfoort gelegensedert jaren beslaan hebbende en wel BEKLANTE BROODBAKKER», met Winkelhuis en Gereedschappen levens geschikt vuor BANKETBAKKERIJ, en, mogl zulks verlangd worden, ook met AMEUBLE MENT, te bevragen aan liet Bureau dezer Courant, uiet /ranco-briefjusonder Lelt. C» L. 145) BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Vuii 1 tot en met 7 Augustus 1852. BEVALLEN: 1 Aug., Elisabeth van Bedem, geU van de Wolfshaar, 1). Geurtje van Dijkhuizen, gel». Bakker, D. 3 Aug., Johanna Boenen, L. Cornelia van Koelen, geb. van Wandelen, Z. 4 Aug., Wil- leniina Antonia Alhertigeb. Boogaards, Z. Baren- diua Johanna van de Weijer, gel», van Loenen, L. Geurlje Wilteveen geb. van Es, Z. 6 Aug., Alijd# Verschuur, geb. de Ruiter, Z. Anlje Cornelisse, geb. Pouwe, D. Gerarda Frederiks, gel». Gijtenbcek, Z. 7 Aug., Catrina Rosier, geb. van Kuuwenhoven Z. Engeltje van Daalgeb. KuiperD. Te zamen 12. ONDERTROUWD: Theodorus Everts met Johanna Berendina Pommer. Dirk Soet tuet Hentlrika van de Beek. GEHUWD: Gerardus Albcrtus Snijders met Wilbcl- mina Sophia van Werkhoven. Hendrik Mulder niet Dina van Es. Teunia van den Ham met Gijsberla Kolfschoten. OVERLEDEN3 Aug.Johanna van Koelen1 j. 4 Aug., Gerritje Boon, 10 ui. 6 Aug., Aalt van den Hani, 80 j., gehuwd met Geertje Zeggelaar. Cornelis Jacobus Versloot, 8 in. 7 Aug., Gerartlufl Cornells van der Maath, 12 j. Te zunien 5. VERTREK DER BEURTSCHEPEN, van Amersfoort, I van Amsterdam, 's morgens teil 6 ure: 1 uur vóór boomsluiten Vrijd. 13 Aug. lloulsaager. Dond. 12 Aug. Bos. Zond. 15 Bus. Zalurd.14 Koekoek. Woensd.18 Koekoek. lDingsd.17 lloulsaager. Van Amersfoort op Rotterdamover HaarlemLeijden 's Grarenhage en DelftMaand. 10 Aug.en van Rotterdam op Amersfoortover Gouda, Leijden en Haarlem terug, Dmgsd. 24 Augustus; Schipper J. Hoztsaageb. Van Amersfoortover Kampen, Sneek en Leeuwarden naar Groningen, eiken Zaterdag, 's morgens ten 9 ure; van Groningen, over Kampen en Harderwijk, naar Amersfoort, eiken Woensdag, 'snamiddags ten 2 ure; Schipper 11. Koster, De Abebspoobisciib Coubabt verschijnt icderen Donderdag legen den abonnementsprijs van ƒ0,90 in de drie maan den. De prijs der Adverlenliën van 1 tot 6' gewone regels is, niet het zegelregt0,95; voor eiken regel meer ƒ0,10. Afzonderlijke Nomniers worden voor ƒ0,15 nfgelc- verd. Bijdragen, waarvan do inzenders moeien bekend zijn hij do Redactie, die in elk geval het regt van iiicl-plualsing zich voorbehoudt, Ie bezorgen des Woens dags vóór den iniddag; Adverlenliën clieiuelfJen da" vóór vijf ure 'snvonds, in tic Huurhuizen Nü. 241, t'ó Amersfoort. Tc AjtEusrooBT, hij VEECKENS VAN KU1JKIIOF.

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 2