AIERSFOORTSCHE COUR AM., B'. 47. DONDERDAG 26 Augustus Ó852. 26 Aug. Donderd. Groningen bevrijd, 1672. 27 Vrijd. Bombardement van Algiers, 1817; Adam Clarke overl.1832. 28 Zalurd. s. Augustinus; Uuig de Groot overl., 1645. (JQ18; Patcal overl., 1662. 29 ZOND. V. M.Gevangenneming van v. Oldenbarneveldde Groot en Ilogerbeets 130 Aug. Maand. W. a Brakel overl., 1711. |31 Dingsd. J. F. Oberlin geb.1740. 1 Sept. WoeuBd. s. Gillis; C. Meeuse overl., 1838. 2 Donderd. J. F. W. Jerusalem overl., 1789. KENNISGEVING. Db BURGEMEESTER be. GEMEENTE AMERSFOORT Brengt lèr kennis der Ingezetenen, dat het door den Heer Commissaris des Kouings executoir verklaarde Collier van liet PATRNTREGT in deze Gemeente, dienst 18|f, aau den Heer Ontvanger der Directe Belas tingen is ter hand gesteld aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wel bepaalden voel, te voldoen. Gedaan en op de gewone plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 24 Augustus 1852. De Burgemeester voornoemd, A. G. W IJ E11S. BINNENLAND. AMERSFOORT, 26 Augustus 1852. In de op 19 Aug. j.l. gehouden vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort waren tegenwoor dig: de 11.11. Nieuwland, Brouwer, Maas Geesteranus v. Bockom Maas, v. Werkhoven, ScheerenbergWijers (Voorzitter), r. LilaarHerschel, DiemotilZegers Veeckens en Verlorenafwezig de ll.H. de Louter, v. d, Bergh en v. Bel. 1°. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. 2°. Zegt de Voorzitter dat de Raad, in deszelfs vorige vergadering, bij het genomen besluit, tot helling van liet maximum van o|ieeiiteii op de grond- en personele belasting, niet heeft gevolg gegeven aan de uilnoodifiing van Gedeputeerde Staten, bij aanschrijving van 7 Nov. 1851, N". 3 (Prov. Blad, 1851, N". 81), gedaan, om de klasse te regelen, waarin zoodanige belastingschul digen zullen gerangschikt worden, die, uf als bij anderen inwonende, niet wegens de huurwaarde "in het personeel zijn aangeslagen, of perceelen bewonen, die hen, voor zoo veel de huurwaarde betreft, buiten de termen van belastbaarheid doen vullen, en dat hij om die reden deze vergadering heeft belegd, om alsnog aan voorzegde aanschrijving te voldoen, door bet vast stellen eener verordening, waarhij, met amplialie van hel Besluit, op dit stuk, ter vergaderiyg van 12 Aug. j.l. genomen, ook de belasting' wordt vastgesteld, die betaald zal moeten worden door de personen, in de aanschrijving van Gedeputeerde Staten bedoeld. Die verordeningdoor den Voorzitter geconcipieerd in houdende de bepaling, dal de belastingschuldigen, die, al# bij anderen inwonende, niet wegens de huur waarde in het personeel zijn aangeslagen, gerangschikt zullen worden in de klasse, aangewezen door liet ge- heele bedrag der huurwaarde van de gebouwen door ben bewoond, en dut de belastingschuldigen, die buiten de termen van belastbaarheid vallende perceelen be wonen, gerangschikt zullen worden in de laagste klasse, bij'de tabel aangewezen, wordt, na eenige door lie 11.11. Verloren, Wijers, v. Lilaar, Scheerenberg eu Zegers Veeckens, gevoerde discussie, met algeuicene stemmen aangenomen. Daarop stelt de Voorzitter voor, om, aangezien liet Gouvernement op grond van Art. 233 verlangt dat de invordering van belastingen bij voorschrift wordt ge regeld, ais nu over te gaan lot het vaststellen van zulk een voorschrift bij plaatselijke verordening, van welke het door hem opgemaakte concept, eenvoudig verwijzende naar de bepalingen van Art. 258 tot 263 der Gemeentewet, wordt voorgelezen. De Heer van Lilaar zegt. dat zijns inziens dat voorschrift niet af zonderlijk behoeft gegeven te worden, maar in het besluit zelf lot vaststelling der belasting kan worden opgenomen. De Heer Zegers Veeckens zegt, dat de plaatselijke belastingen worden bepaald hij besluiten van den Raad, zie Art. 232; dat die besluiten cn de voorschriften tot invordering der vastgestelde belas tingen moeten ingezonden worden aan Gedep. Staten, zie Art. 233, en dat zoowel als Art. 233 ook Art. 257 gewaagt van voorschriften of verordeningen, waarhij de invordering der belastingen wordt geregeld wes halve zijns inziens uit de wet het volgt, dat de ver ordening afzonderlijk moet worden vastgesteld; nadat de Heer t>. Lilaar had geantwoord,.dat de argumenten door den Heer Zegers Veeckens aangevoerd hein van zijne meening ten deze niet hebben terug gebragt, maar dat hij lot het afzonderlijk vaststellen eener ver ordening zal medewerken, omdat zulks is het verlangen van bet Gouvernement, wordt de strekking der ver ordening met algemcenc stemmen goedgekeurd. Daarop wordt hel artikel der verordening in beraad slaging gebragt. De Heer Zegers Veeckens geeft in bedenking, of het wel voldoende is om te verwijzen «aar Art. 258 tot 263 en niet lol Art. 266, cn vraagt of zulks eene schrijffout is, waarop de Voorzitter ant woordt, dat de Art. 264 tol 206 betrekking hebben op de invordering van hoofdelijke omslagen; nadat de Heer Zegers Veeckens had gezegd, dat hij zijne be merking had gedaan naar aanleiding der circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken d.d. 4 Oct. 1851 (zie Gemeentestem N°. 3), maar de tegenwerping des Voorzitters volgaarne als juist wilde tevens had in het midden gebragt, dat het zeer ver keerd is, om verordeningen of zaken in beraadslaging te nemen en vast te stellen in dezelfde vergadering waarin ze worden voorgedragen, zonder dat de Raad bevorens in staat is gesteld om zich met dezelve be hoorlijk bekend te maken wordt de verordening met algereecne stemmen aangenomen. 3°. Deelt de Yoorzitter mede, dat hij in eene vol gende vergadering den Raad zal uilnoodigenoin een Lid te benoemen in de Commissie tot liet afnemen van het examen aan de jonge liedendie verlangen om op de Latijnsche Schooi te worden toegelaten. Maandag 23 Aug. j.l., is ten Raadhuize te Amers foort aanbesteed de levering der voor de verlichting dezer Gemeente benoodigde Olie, aan M. Lagerweif en wel de llnafiolie, voor 31,74, de Lijnolie, voor 32 en de Pntentolie, voor ƒ33,90 het Ned. vat; de levering van 140 eenmans en 10 tweenians wollen Dekens, aan B. A. Nolken en Cie, door elkander voor 4,95, en het afbreken en weder opbouwen, inet bijlevering van alle materialen, van de houten schoeijing aan de kleine Melra, aan A. Butselaar, te Soest, voor 470. Op den 24 Aug. j.l., omstreeks het middaguur, is door H. van Keeken, poortier aan de Sl. Andriespuort te Amersfoort, aan het plantsoen, lusschen het hooi- magazijn en de Kamppoort (nagenoeg tegenover de steenen brug) op ongeveer drie voelen van den kant, uit de Beek opgehaald een pakje kleederen, bestaande uit twee lijfjes van geruite jurken, bij het los maken waarvan daaruit zijn gevallen twee steenen, benevens het lijkje van een pasgeboren kind, dal nagenoeg ge heel tot den staat van untbinding was overgegaan. Op last cn in tegenwoordigheid van den Commissaris van Policie opgenomen, is het overgebragl naar hel gebouw van de Arrondissements-Reglbaiikwaar het, in bijzijn van den Heer Officier van Justitie eh den Commissaris van Policie, door de lleeren dc RoockMed. Doctor, en L. Siddrè, Chirurgijn, is geschouwd, welk onder zoek, naar wij vernemen, het resultaat beeft opgeleverd dat bet eene ontijdig geborene vrucht was van hoogstens vijf maanden. Ofschoon liet onbekend is boe lang dat voorwerp in het water heeft gelegen, moe(en wij het er voor houden, dat hetzelve daarin is geworpen na de schouw, die op de helft van Junij heeft plaats gehad. Bij besluit van 16 Augustus j.l., heeft Z. M. het Ministerie van Oorlog geuiagtigd om ook dit jaar de najaars-oefeningen der miliciens niet te doen plaats hebbenzoodat zij in hunne haardsteden kunnen ver blijven. Volgens berigt van 's Gravenhage, is door Z. M. den Koning bepaald, dat de uniforme kleeding der opzieners van jagl en visscherij zal bestaan in een donkergroen buis, met vergulden knoopeii, grijze lange broek, schoenen en ronden hoed, met groenen saijetten band. Aan die beambten zaltot onderhoud van hunne uitrusting, jaarlijks eene som van ƒ16,25 van Rijkswege woizlen uitgekeerd. Door den Minister van Binnciilandsche Zaken zijn te Maasbommel en Alphen, tol de gemeente Apeltern be- hoorende, onderwijzers benoemddie Roomsch-Kalholijk zijn, en heeft, ingevolge die benoeming, het Gemeenle- besluur de personen, met de schooldienst gedurende de vacature belast, doen aanzeggen oiti de schoolhuizen, ter beschikking van de nieuw benoemden, te ontruimen. De Protestanlsohe gemeente van Maasbommelbewerende, dat de benoeming der Roomsch-Katholijkc onderwijzers niet is geschied op de wijze en door de personen bij de Wel bepaald en dal hel regt van eigendom op die gebouwen haar toekomt, lieeft bjj exploit van 7 Aug. met opgave van redenen, het Gemeentebestuur doen aanzeggen, dat aan de vordering des Geineentebesluiirs tot ontruiming niet kon voldaan wordehwaarop ge zegd Bestuur, in den nacht van 8 op 9 Augustus, het schoolhuis, dat den avond te voren door den koster behoorlijk was gesloten, heeft welen binnen te komen en zich in het bezit van hetzelve gesteld. Men verneemt, dat de commissie voor de ten toonstelling te Arnhem besloten beeft, dezelve open te laten tot en met Zondag 5 Sept. e. k. Wij raden dus degenendie ze nog niet bezigligd hebbenaanzich dezen tijd ten nutte te makendaar het tijdstip der sluiting thans onherroepelijk bepaald is. Bij den Boekhandelaar J. Noordendorp te Amster dam, zijn dezer dagen twee zeer nuttige boekjes in hel licht verschenen, het eene over het Paard, het andere over het Varkenbeide betalten zeer vele wetenswaardige zaken en zijn aan alle landhuishoud kundigen en boeren, ook wegens den geringen prijs, bijzonder aan te bevelen. Het Ned. Weekblad voor Geneeskundigen deelt in N°. 34 mede, dat de sulphas chinini met opium, in twee gevallen van hydrophobic (watervrees), en de kreosoot met wijngeest en saleb, in dertig gevallen van diarrhoe cn braakloop, met hoogst gelukkig gevolg zijn nangewend geworden. BUITENLAND. Te Antwerpen heeft onlangs een Duitsch reiziger, die in een der voornaamste hotels gelogeerd was, door een brandend stuk sigaar in het seoreet te werpen, waardoor de daar verzamelde gaslucht vlam vatte en zulk eene geduchte ontploffing te weeg gebragt, dat het huis a)s door aardbeving scheen getroffen en de onvooizigtige man levensgevaarlijk werd gekwetst. Uit Florence schrijft men van den 7 Augustus: «Het hof van cassatie heeft, op aandrang der regering, het appel van het echtpaar Madiai verworpendie beide zijn veroordeeld tot galeistraf, de man tot 56 en de vrouw tot 45 maanden. Hunne misdaad is, dat zij tot het Protestantsche geloof zijn overgegaan, of, gelijk in het vonnis staat, wegens de aanneming der leer van het zuivere Evangelie (Puro Evangelo).» De Heer Th. Brouwer, Roomsch Friester en Pastoor te Arnhem, heeft bij Josué Witzte Arnhem, het licht doen zieneen Beroep op het zedelijk gevoel zijner landgenootenbij de aanvallen, die de Roomsche kerk in Nederland te verduren heeft. STAAT der bezoldigde Ambtenaren en Bedienden der gemeente Amersfoort, door Burgemeester en Wethouders van voorzegde Gemeente den Raad aangeboden, op 12 Augustus 1852. IV. L. Schelt us. Secretaris, 1400, 17 Junij 1852. O. Scheltus, Ontvanger, 800, 30 Oct. 1851. J. C. LeinweberGriffier ter Secretarie ^6005 Julij 1852 levens belast met de werkzaamheden der patenten. B. T. Suijck, Griffier van den Burger). Stand, ƒ650, 22 Sept. 1834; tevens belast met het houden der bevolkingsregisters. 1 D. P. Hamers, Commies ter Secretarie, 350, 12 Julii 1852. J H. Stol, Deurwaarder3Q013 Oct. 1828. W. E. van ZevenhuizenDeurwaarder, f300, 3 Sent. 1844. 1 D. A. OkhuijzenConcierge van het Raadhuis, f 200, 10 Nov. 1817. Dr. F. A. Hekmeijer, Rector der Latijnsche Scholen, ƒ900, benevens Minervalia, met gebondenheid lot de waarneming van het Conrecloraat cn Lectoraat, eventueel te vaceren, 30 Dec. 1851. Dr. C. J. ran Deventer, Conrector der Latijnsche Scholen ƒ700, benevens Minervalia, met gehoudenheid tot de waarneming van het Lectoraat, eventueel te vaceren, 29 Jan. 1852. A. Hamelberg, Lector in de Wiskunde, f500, 8 April 1826. A. Hamelberg, Onderwijzer in de Fransche, Hoog- duitsche en Eugelsche talen, ƒ250. J. Borst, Onderwijzer op de Fransche school, f500, 22 Nov. 1824. E. A. Fabritius, Huisvr, van H. A. HamelbergOnder wijzeres in de Fransche taal, ƒ350. G. Muhring, Onderwijzer op de stads armenschool, 550, 1 Maart 1833. 'ijzer op ƒ200, 25 Maart 1834. H. J. 'Leinweber, Commissaris van Policie, ƒ1134, 6 Jan. 1839. G. van Doornik, Agent van Policie, ƒ310, 4 April 1826. - P. Heijligers, Agent van Policie, 260, 29 Dec. 1842. J.ranBennekomAgent van Polieie, 26023 Junij 1851. A. Bos, Agent van Policie, 78, 13 Oct. 1828. J. van de Weerdhof, Veldwachter, 200, 9 Febr. 1829. M. C. Kleinman, Veldwachter, 200, 4 Jan. 1847. (De Policie-Agenleti en Veldwachters zijn tevens buitengewone Ambtenaren van de belastingen.) H. J. Leinweber, Controleur der stedelijke belastingen, 200, 23 Dec. 1843. J. Hering, Ontvanger der stedelijke belastingen, ƒ600, 18 Deo. 1839. H. IfulshoffCommies der plaatselijke belastingen, ƒ300 27 Dec. 1843. J. Mater, Commies der pl. bel., ƒ300, 19 Nov. 1838. J. van der Heijden, Commies der pl. bel., ƒ300, 27 Dec. 1843. 11. Salet, Commies der pl. bel., ƒ300, 4 Dec. 1843. L.J.van Gelder, Commies der pl. bel., ƒ250, 15 Oct. 1849. A. Heeck, Commies der pl. bel., ƒ250, 18 Jan. 1847. R. van Bennekom, Commies der pl. bel., 250, 13 April 1852. (De Commiezen zijn levens buitengewone Agenten van Policie.) J. IV. Smit, Poortier aan de Bloemendaalsche poort, ƒ175, 29 Deo. 1827.' G. van Rottenburg, Poortier aan de Utreohtsche poort, ƒ200, 29 Dec. 1827. g I'. van de Beek, Poortier aan de Kamppoort, 230, 15 Julij 1830. II. van Keeken, Poorlicr aan de St. Andriespoort, 130 23 Dep. 1833, belast met het toezigt over 'l Heeren- poorljc en de hekken, met een traetcment van ƒ55. A. van Wijland, Poortier aan do Koppclpoorten

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 1