lieert licit niet le moeien vcrccnigcnzijn do voorstellen van de 11.H. Zegen Veeokeni en van Bel aangenomen inct 10 tegen 2 stemmen (de Voorzitter en Jlertchel). Do Voorzitter zegt nog eene bedenking te hebben tegen 'l Reglement en wel legen Art. 27 Al. 2, luidende: ii Wanneer bij de eerste stemming geene volstrekte meer- derheid is verkregen, wordt gekozen uit de twee «personen, die danrbij de meeste stemmen op licit hebben vercenigdoftoo'de meeste stemmen tusschen «meer personen lijn verdeeld, uit allen, die olzuo de meeste stemmen hebben verkregen. Wanneer, bij de «tweede stemming, de stemmen slaken, beslist bet «lot;» ten aanzien van 't welk hij voorstelt, om do Kamer uit 'te noodigen lot het in overeenstemming brengen van dit artikel piet de algemeene beginselen op de verkiezingen, waarmede de Raad zich vereenigl; terwijl eindelijk de vraag van den Heer Verlorenof men door huishotfjelijk bestuur, iu Art. 24, heeft te verstaaneene vuur- en lieht-Cooimissie, bevestigend wordt beantwoord door den Voorzitter en den Ueer Herschel. 6°. Worden de beraadslagingen geopend over de vaststelling der bezoldiging van de Apothekers, untir aanleiding hunner missive aan den Raad d.d. Oct. j.l. (zie Amersf. Cour., N°. 55), en onderwerpt de Voor zitter aan het oordeel van ilen Raadol" met het aan bod der adressanten: vermindering tul "p de helft van 10 °/ovoor het iuwegen, tut dusverre hun toegekend, zal worden genoegen genomenal dan niet. De Heer Sclieercnbergvan oordeel zijnde, dal dc inhouding van 5 °/0 een nielsbeduidenil verschil zal opleveren, verlangt dat hel salaris van ƒ100, Int dusverre aan elk hunner voor hel half jaar toegekend, woi le gebragt op de helft, ten einde meerdere winst te erlangen; waarmede de Heer Zegers Veeckens verklaart zich niet te kunnen vereenigen, achtende hij evenzeer onbillijk een winstbejag en bekrimping in deze, als onjuist eene procentsgewijze verhooging van den gestelden prijs der geneesmiddelen, weshalve hij voorstelt geene procenten den Apothekers toe le kennen, maar den prijs der ge neesmiddelen behoorlijk le tnrifieeren. Nadat de Voor zitter had aangedrongen op de aanneming der offerte, omdat zij vrijwillig is gedaan, wordt hiertoe met alge meene stemmen besloten. 7°. Wordt voorlezing gedaan van liet procesverbaal van waardeering, tol een bedrag van ƒ2650, van het land met de daarop staande hoornenb j Hartman in huur, gelegen in de gemeente Duist; en besloten tot iiederlegging ter Secretarie en behandeling iu eene volgende Vergadering. 8". Aan de orde zijn de vier Rapporten, in N°. 61 der Amersf. Cour. als punten van behandeling sub »i°. 3, 4, 5 en 0 omschreven. De Heer Zegers Veeckens stelt als motie van orde voor, om diestukkenzonder voorlezing van dezelve ter dezer vergadering, neder te leggen ter Secretarie, en zulks up grond van derzei ver uitgebreidheid, waarmede de Voorzitter verklaart zich te kunnen vereenigen. De Heer Verloren verlangt, dat alleen die van eenige uitgebreidheid, zonder vooraf gaande voorlezing, worden uedergelegd ter Secretarie, en dal, ten genoege van hel publiek, van de andere worde voorlezing gedaan. De Heer Zegers Veeckens stelt, naar aanleiding van hetgeen is aangevoerd door den Heer Verloren, voor lot nederlegging der rapporten ter Secretarie, met toekenning van het regt van inzage aan een ieder, verineenende hij, dal dc geheele Burgerij regt heeft op de kennisneming van den inhoud der Rapporten. Nadat de Voorzitter verklaard had het sus- tenu van dei) lautsteu spreker te moeien betwisten, met te kennen geven, dat de Rapporten zijn voor den Raad, de Beraadslagingen voor 't Publiek, maar dat zijns inziens van de rapporten moet voorlezing gedaan worden, zoodra een lid van de Vergadering zulks ver langt, wordt het Rapport, betreffende de peil rekening op het levend vee eu dut, betrekkelijk hel Ueerepooi ts bruggetje, gelezen en vervolgens besloten ter neder- Jegging van dezelve ter Secretarie; terwijl, len aanzien van die, betreffende het marktwezen en de gemeente ambtenaren, wordt besloten tot nederlegging ter Secre tarie, zonder voorafgaande voorlezing. De conclusie van het Rapport, op het voorstel tot invoering eener peilrekening op hel aan den accijns onderworpen levend vee, strekt, dat de Raad op grond der bepaling van art. 19 der Wet van 2 "Aug. 1822, zich onthoude van het aannemen van het aan denzelven op 18 Febr. 1851 ingediend Concept-Reglement en van ieder Desluit, tot eene door het Bestuur dezer Gemeente in te voeren peilrekening op het aan den accijns onder worpen levend vee, maar dat hij, naar aanleiding van het aangehaalde artikel der Wet van 2 Aug. 1822 en van de conf. mededeeling van den Heer Controleur van 's Rijks Belastingen le Amersfoort, d.d. 21 Oct. 1852, ii°. 407, Burgemeester en Wethouders opdrage en uituoodige, om, namens den Raad, zich te wenden tot de llooge Regering, met verzoek, dat het 'L. M. den Koning moge behage, omten aanzien der gemeente Amersfoort, uitvoering te geven aan de bevoegdheid, welke Z. M. zich heeft voorbehouden bij hel 1« lid van art. 19 der Wet van 2 Aug. 1822 Staatsbln°. 31); wordende, ten aanzien van het Heerepoorls bruggetje, door Burgemeester en Wethouders te kennen gegeven, dal naar hunne rneening door de belanghebbenden geene aanspraak op genoemde brug kan gemaakt worden en er nlzoo, daargelaten de beslissing van den Raadgeene beletselen bestaan tegen hèt wegnemen van die brug. liet bijzonder uitvoerig, beredeneerd rapport der Commissie, op de missive vun de Kamer van Koophandel en Ftibrijken le Amersfoort, d.d, 2 Oct. j.l., naar aan leiding eener missive van het Departement Amersfoort der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, d,d. 18 Sept. j.l., betreffende dc middelen ter opbeuring van hel marktwezen hier ter stede, vangt aan met eens opgave der jaar- en weekmarkten, onder te kennen geven, dat daaromtrent niet kan geraadpleegd worden do zoogenaamde Amersf oor Is che Almanak, door den Boekhandelaar Joh. van IVcrmeskerken D.Rs., te Amers foort uitgegeven als zijnde deze op dit punt gruotendeels foutief, maar wél do Vtrechtiche Almanak van Kemink en Zoon te Utrecht, en houdt vervolgens iu de mede deeling, wat betreft den handel van schapen en varkens, dat er, ofschoon hier ter slede geene afzonderlijke vast gestelde jaarmarkteu voor schapen en varkens bestaan, op dc sedert onheugelijke tijden alhier beslaande Vrij- dagsohe weekmarkt een handel in keuen of biggen en schrniuiticn wordt gedreven, die eer toe- als altentende is; dat, wat betreft de oprigting van vier wolmarkten door de Kamer van Kuophandel in bedenking gegeven, zonder opgave van eenige daarvoor pleitende rede, de Commissie betwijfelt of zulks wel met een gewenschteii uitslag zal bekrooud worden, aangezien zij zich niet kan voorstellen: 1°. hoe een betrekkelijk gering aantal Schapen, in deze streken ten tijde der wolschcriiig aan wezig, de beuoodigde hoeveelheid wol en zulks van diverse hoedanigheden, als voor onderscheidene fubrij- kalen noodig is, zal kunnen opleveren, om daarvan een openbare markt, niet den aankleve van dien staande te houden; 2". van waar do koopers voor de-ter markt gebragte wol zullen komen opdagen en waar zij de gekochte partijen zullen in ontvang nemen en bergen, tot dat zij den beuuodigdeu voorraad bijeen hebben, daar toch evenmin binnen deze stad als in de nabij gelegen gemeenten een noemenswaardig getal fnbrij kanten is te vinden, voor wier fabrijken hel wolartikel eene hoog vereisehte grondstof is, en 3". hoe men, met goed gevolg, de voorgestelde marktdagen zou kunnen npriglcii in oenen lijd, dat zelfs de alom bekende eu in ons Rijk nog nltijd voornaamste Veenendaalsohe wolmarkten kwijnen en langzamerhand zijn afgenomen, en dal te Utrecht op de alduar weleer iu de maanden Julij en Augustus liestknn hebbende aanzienlijke Vrij- dagsche wolmarktengeen het minste blijk van wol meer te vinden is, alles ten gevolge van de invoering der vreemdeaaaijettcu en andere wuileu goederen, benevens door het verplaatsen van zoodanige fabrijkenwaarhij do wulverivcrking gevorderd wordt, naar die streken, waar met goed gevolg debuilenlandsohe concurrentie kan worden ter zijde gcsliian; dat, wat betreft den handel in paarden, de ineening van het Departement van Nijverheid en van de Kamer van Koophandel, als zouden de pnardenmorkten in eenen toestand verkee- reu, die het nemen van opbeurende maatregelen wen- schelijk maakt, berust of op verkeerde inlichtingen of op dwaling, daar hel getal paarden, fn de laatste3 d 4 jaren ter markt gebrngt, dat van eenige jaren tevoren verre heeft overtroffen; dat, wat betreft den handel in runderen, de Commissie wel moet toegeven, dat de markten voor runderen thans minder bloeijen dan te vorenmaar niet dat zulks, 't geen de Kamer van Koophandel beweert, zou zijn toe te schrijven aan de sedert jaren in deze streken aangelegde slraat- en buurtwegenvcrmecnende de Commissiedat de handel die in het voorjaar in vore of guste beestenbij den veehouder aan huis, en ill het najaar, iu vet vee, in do weiden, of op den stal, wordt gedreven, daarvan de oorzaak is; kunnende zij eindelijk niet gelooven, dat het uitloven van premiën daarop eenige gunstige verandering zal Ie weeg brengen Weshalve de Commissie advijscerl: 1°. dat de Rund, zoowel het betrekkelijk de jaar- en weekmarkten aan denzelven door het Departement Amersfoort der Ned. Maatschappij von Nijverheid ter ernstige overweging aanbevolene, nis het le dier zake door de Kamer van Koophandel en Fabrijken voorgestelde late rusten 2". dat er, aanvang te nemen met 1 Jan. e. k., zal worden aangelegd en bijgehouden een doorloopend register van de ter dezer slede gehouden paarden-, runderen-, schapen- en varkenmarkten, waaruit zal blijken, welk getal ter markt gebragt en welke de gemiddelde prijs geweest is; 3°. dal iedere jaarmarkt 14 en 8 dagen bevorens, zoo door aanplakking als door aankondiging in een of meer Nieuwsbladen, zal worden bekend ge maakt; 4". dat van alle marktdagen, welke zich door bet getal aangebrngte paardenrunderen uf ander vee en door vertier in den handel hebben onderscheiden, in eenig Nieuwsblad openbare bekendmaking zal worden gedaan, en 5°. dat aan alle Uitgevers van Almanakken die geacht kunnen worden het meest bij landliedenen veehandelaars in gebruik te zijn, elk jaar ter bekwamer lijd de dagteekeningen zullen worden opgegeven waarop dc respectieve marktdagen zullen invallen. De conclusie van het Rapport, benoemd tot het uit brengen van Verslag, aangaande de herziening van hèt getalden werkkring en de bezoldiging der thans be slaande gemcente-amhlenareii en bedienden, strekt, om a. op te heffen: de betrekkingen van Uitgever van briefjes op stads DoctorenAmanuensis bij het Collegie van den brand, met aanbeveling bij voorkomende vaca tures; Boekhouder van de algemeene burgerlijke be graafplaats; Commissaris van inkwartiering, met een wachtgeld van 25; buitengewoon veldwachter, ten behoeve der stad Amersfoortin de gemeenten Soest, Baarn eu Bunschoten; opnemer der patenten aan de huizen der ingezetenen, en ophaler der Eem- en Slaper- dijkslasten b. le verminderen: de bezoldiging van den Griffier en den Commies ter Secretarie; den Griffier bij den Burgerlijken Stand den cnmmies-roeijer, met vervanging van den thans als zuodaYiig fungerenden; den klokke nist, en een der stads Vroedmeesters c. nieuw aan te stellen of te bezoldigeneen hoofd agent en een agent van policie; de omroepers, enden aanplakker; d. te. regelen en te verhoogen: de bezoldigingen van de poorliersden stads architecteu den kazerne-meester; e. te pensioneren: den policie agent A. Ros en den commies roeijer A. F. de Rochemont ceil en ander niet 1°. Januarij 1853; en om tot anu hun overlijden, pensionering, verplaatsing of ontslag, in functie te laten den concierge van het Raadhuis en de Onderwijzeres iu de Fransclic tr,l; en g. lot aan dc regeling en herziening der gemeente belastingen, niet het voornemen, om alsdan slechts cêiien gemeente ontvanger aan te stellen, iu functie te latenden Ontvanger van de stedelijke belastingenhot brandgeld, het vuur-, haven- oil tongeld, dc Eem- eu Slapcrdijkslasteu en van dc sluisgeldeu op het Spuien den marktmeester, met het vooruitzigl van ecu aan hen loc le kennen pensioen of wachtgeld. fVordt vervolgd.) Heden avond ten 7 ure, zal alhier in het gebouw Ainicitia, worden gehouden de 3de les van den Physi- schen Cursus, door den Heer L. P. fVuppermanover de oorzaken der IVarmle enz., volgens e. d. Burg, bladz. 337-352. Do Bockhandelaar Joh. van IFermèskerktn D.Be. alhier heeft dezer dagen uitgegeven een Amersf oortschen Almanak voor 1853, bestaande uit een Kalender, eene aanwijzing van de Personen, die lp Amersfoort eenige betrekking van bestuur, openbaar nut, algemeen belang of wot dies mee' zij, uitoefenen, eene opgave der middelen van Vervoer, enz. Ten aanzien van een en ander voldoet het echter niet aan de vereischten van znlk een boekske; in den Kalender toch, die verre van voldoende is, stuan evenmin aungeleekcnd de Aniers- fuortsche iUidvasten- eu October- Paardenmarkt als de Amersfoortscho April- Beenteumnrktende Üunschoter Paarden- en Beesten-Marktende Kermissen te Bunschoten, Baarn en Rhenen, de Bijenmarkt te Peenendaalenz., terwijl'cr hii 3 Maart eene Amers- foorlsohe Paardenmarkt, bij 18 Mei eene Woudenbergsche Kermis en bij 1 September eene Amsterdainsche Kermis staan vermeld, diu alsdan niet worden gehouden, ge zwegen nog van de andere fuutcu. Ook in het tweede gedeelte komen vele oniiaauwkeurigliedeii voor in de namen; men zie slechts bladzijden 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 15, 16, 17, 18, 10. 21, 22, 23, 24, 25, 28, 30 enz.; voorts zijn eenige personen nis Stads Ambte naren opgegeven, die zulks niet zijn; bij de opgave van het Garnizoen, is. behalve verkeerde iiaiiiuspelliiig veel vergeten; een enkel voorbeeld slechts: hij Kapt. Jhr. L. J. Tindal staat niet vermelddat hij is Ridder van de M. W. O.Konimsrideiir van de Eiken, Kroon eu begiftigd met hel M. K.bij het Collegie van Curatoren der Lat. School ia Mr. A. H. van Rul, niet Mr. J. R, lleijmant, Secretaris; onder Maatschappij lot Nul vmi 'l Algemeen zijn niet al de instellingen van de Afd. Amersfoort vermeld en is de iiaamsopgnve dor bestuur- deren onjuist; een Afschajfings-Genoutschop bestaat er niet, maar wel eene Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank, van welke de Ard. Amersfoort niet drie maar seren bestuurders lelt; de opgave vkn het Ned. Isr. Kerkbestuur op hl. 19 is geheel onjuist, eu vreemd is hetdat de Gedeputeerde Stuteu niet onder Gewestelijk Bestuur, en slechts vierniet ulle seren, uit Amersfoort zitting hebbende Leden iu dc Prov. Staleu, zijn opgegeven; kortom die den Amersf oortschen Alma nak voor 1853 zich aanschaft, koopt, spreekwoordelijk gezegd, knollen voor citroenen, L. M. heeft den Kapitein C. IV. Voet, van het Regiment Rijdende Artillerie, op zijn verzoek, ver leend eervol ontslag uit de dienst, met een pensioen van 1080, toekenning aan denzelven van den rang van Majoor en de vergunning om de aelivileits uni form van zijn Korps voortdurend te mogen dragen. Louis Napoleon Bonapartesedert 20 Dec. 1848 President der Fransche Republiek heeft 2 Dec. j.l. den titel aangenomen van Napoleon 111, bij de gratie Gods en door den Natioualeu wilKeizer der Frauschen. Ill Sputije is eene nieuwe wetgeving op du vreemdelingen uitgevaardigd; iu Hoofdstuk lit komt eene bepaling voor, dal geen vreemdeling in Spanje eenige andere dun de Rooiusch-Kathohjke godsdienst openlijk mag belijden. ADVERTENTIE N. 25 JARIGE HUWELIJKS VEREENIGINGI/J D. II. VAN kUMKDOr (l| A. M. VAN BOFTEN, IjT Amersfoort, 6 December 1852. 'QCEl ------- BURGERLIJKE STAND VAN AMEIISFüOHT. Van 28 Nov, tol en met 4 Dec. 1852. BEVALLEN, 28 Nov., Ilcndrika Veldhuijzen, geb. Overeem, Z. Helena Geerlruidu Kamerbeek, geb. Gies, D. 30 Nov., Gerrilje Virorlinaii, geb. Lablans D. 3'Dec.Woutera van de Wetering, geb. Allrink, Z. 4 Dee., Franyoise Anne Sophie Schovelgeb. Pit, Z. Petronella Liesein, geb. Ligtvoet, D. Te zamen 6. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD- Johannes Blombergen met Jacobs Brits. OVERLEDEN: 29 Nov., Een levenloos kind van het Mannelijk Geslacht van Maria van den Heuvel. 2 Dec., Lainherlus van Nieuwcnhuizen64 j.', wedu wenaar van Elisabeth van Mannen. 4 Deo., Geer- truida Eversen 62 j., gehuwd met Andries Eiling. - Adriana van Loeiien, 4 j. Te zamen 3. VERTREK DER BEURTSCHEPEN. van Amersfoort, van Amsterdam, 'savonds ten 8 ure: 'snamiddags ten 3 u; Zaturd. 11 Dec., Houtsaager, deWeerd, Woensd. 15 Koekoek. Bos. Van Amersfoort op Rotterdamover HaarlemLeijden 's Gravenhage en Delft, Maand. 20 Dec.en van Rotterdam op Amersfoortover Gouda, Leijden en Haarlem terug, Dingsd. 28 December; Schipper J. iloiisizcsn. Van Amersfoortover KampenSneek en Leeuwarden naar Groningeneiken Zaterdag, 's morgeus ten 9 ure; van Groningen, over Kampen en Harderwijk, naar Amersfoort, eiken Woensdag, 's namiddags ten 2 ure; Schipper li. Koster. De Amersfoortscbe Cocrzht verschijnt iedcren Donderdag tegen den abonnementsprijs van 0,90 in de driemaan den. De prijs der Advertenliën van 1 tut 6 gewone regels is, met het zegel regt0,95; voor eiken regel meer ƒ0,10. Afzonderlijke Nummers worden voor ƒ0,15 afgele verd. Bijdragen, waarvan de inzenders mouten bekend zijn hij de Redactie, die in elk geval het regt van iiiel-plaatsing zich voorbehoudt, le bezorgen des Woens dags vóór den middag; Advcrlentiën dienfelfden dag vóór vijf ure 's avonds, in de Muurhuizen N°. 241, te Amersfoort. Te Amrsi'oort, bij VEECKENS YAN KUIJKHOF.

Amersfoortsche Courant | 1852 | | pagina 2