a1ersf00rtsche courantT a UT. 66. DOHDERDAG 6 Januarij J853. Jan. Donderd. Drie Koningen. 7 Vrijd. Fenelon overt., 1715. 8 Znlurd. Innoconliut III wordt Paus, 1198; Zeeslag bij Salino, 1870. O ZOND. N. M.; Open tijd; Adriaan VI Wordt Paus, 1522. 110 Jan. Maand. Kopper-Maasdaq. 11 Dingsd. Theod. de Oroote overt., 395. 12 Woensd. Jean Chastellain overt., 1525. 13 Dond. O clave van Drie Koningen; Men no Sim t overt., 1501. AMERSFOORT, 8 January 1853. In de op 30 Dcc. j.l. voortgezette vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort van 28 Dec., waren tegenwoordig dezelfde 13 leden en wederom afwezig •de Heer r. d. Bergh en Gerril PYieuwland. De vergadering, door den Voorzitter geopend zijnde, gaat over: 1°. Tol hel benoemen der Commissie tot herziening van het plaatselijk belastingstelselen wel van de 11.11. Mr. A. G. frijers. Mr. A. R. ran Del en W.P.J. Maas Gecsleranus tot leden van dezelve. 2°. Wordt iu behandeling gebragt het rekwest van D. A. Okhuijsenom rembourseincnl over 1851 en 1852 van de helft van bet bedrag van 28waarvoor adressant in de pers. belasting iB aangeslagenen 't geen hem tot 1850 door Burgeraéester en Wethouders was toegekend. De lieer Zcgers Veeckens zegt, dat hij is tegen de toewijzing van het verzoek, eerslens, omdat de gronden, waarop de rekwestrant doelt, de verpligting oiu een gedeelte zijner kamers tijdelijk ten gebruike aan den Officier van Justitie en de Practizijns af te slaan, sedert de daarslelling van een afzonderlijk gebouw voor de zittingen enz. der Arrond.-Regtbank niet meer aanwezig zijnen ten andereomdat het trnclemeut van den rekwestrant als Concierge, plus de kosten van schoon maken ƒ300 bedragende, eene verhooging zijner in komsten niet kan billijken. De Heer Verloren verklaart zich voor de toeWjjzing van het verzoek, omdat de rekwestrant op dat reniboursemenl heeft gerekend, ■naar is tegen die iiilkecring voor den vervolge, tegen welk laatste de Voorzitter zich ook verklaart; waarop eerst niet 8 tegen 5 stemmen (Scheerenbergv. Lilaar Diemont, Zegers Veeckens en r. Deck) wordt besloten tot toewijzing van 't verzoek, en vervolgens niet alge- meone stemmen wordt aangenomen het voorstel van den Heer Verloren, ondersteund door den Voorzitter en den lieer Zagers Veeckens, om in den vervolge dat rembour8enicnt hem niet toe te kennen. 3". Wordt door den Voorzitter medegedeeld, dal, aangezien Mevr. Hamelberg bij missive hem heeft uit- genoodigd, om ter kennis van den Raad le brengendat zij haar thans ami dc orde zijnde verzoek intrekt, deze taak vervalt. 4°. Wordt voorlezing gedaan van het advijs van Burgemeester en Wethouders, op het verzoek van Jhr. Mr. J. G. Bosch van Drakeslein, om van de Ge meente in eigendom te mogen hebben een strookje gronds van ongeveer 40 ellen, gelegen builen de Kleine Koppelpoort; strekkende dot advijs, om het verlangde terrein, slechts 28 ellen groot, met de daarop staande 6 hoornen den verzoeker iu eigendom af te staan voor ƒ30. Do Voorzitter slclt voor, om de beslissing in deze aan te bonden tot eene volgende vergadering, tenzij de Raad. uithoofde van het gering belang der zaak, nmgt besluiten, om nu reeds daartoe over te gaan, waartoe dc Heer Zegers Veeckens het voorstel doet. Aangezien de Heer Scheerenbcrg echter eene aanhouding prefereert, opdat inmiddels zal kunnen onderzocht worden, of aan dien afstand ook is te verbinden de verpligting van den adressant tol onderhoud van het dikwijls zeer vochtige pad, dat langs hetzelve loopt, wordt tot dit laatsle besloten. 5°. Wordt voorlezing gedaan van eene missive d.d. 14 D>o. j.l. van Kerkvoogden der Uerv. Gemeente te Amersfoort, luidende n Kerkvoogden der Hervormde Gemeente bij publiek gerucht vernomen hebbende, dat dc Rand der Gemeente zijn besluit van bet jaar 1848waarbij aan dc Hervormde en l.utherschc Kerk alhier het zuiver overschot werd afgestaan der ontvangsten van dc Burg. Begraafplaatsheeft ingetrokkenzonder verder ccnige schadeloosstelling aan de Hervormde Kerk toe te kennen voor het gemis der Begrafenisregtendie van ouds aanzienlijke sommen plegen af te verpenzien zieh gedrongendaar zij volgens de bereids vroeger ontvorpene en goedgekeurde Bc- gruoting voor 1853 op eene ontvanest als in dc laatste jaren uit dien hoofde hadden gerekend, alle mogelijke bezuinigingen aan te wenden en billijk voordeel te trekken van aan bun beheer onderworpene bezittingen. Zij hebben alzoo moeten be sluiten om bet uurwerk in den toren der Kerk zich bevindende in het vervolg te doen stilstaanten einde dc kosten van onderhoud en opwinden te besparenen ten andere geen kosteloos gebruik van den toren aan dc Burgerlijke Gemeente af te staan, gelijk zulks tot heden zonder ccnige huur of schadeloosstelling is geschied, niettegenstaande het groot ge vaar van brand als anderzins voor toren en Kerk daaruit ontstaande, daargelaten nog het bezwaar van den hierdoor verleenden vrijen toegang aan personen en ondergeschikte Ambtenaren van bun beheer geheel onafhankelijk. Kerkvoogden echter zijn geneigdindien de Gemeenteraad in het belang der Stad zulks dienstig oordeelt, den toren met bet uurwerk in denzelven aan de Stad ten gebruike af te staan, tegen eene jaarlijksche huurprijs van f300, mits de Stad voor de op winding van het uurwerk zorg drage. n En om bij het Gemeentebestuur gecnc stagnatie of onge legenheid in het waarnemen der dienst te veroorzaken en naar andere middelen om te kunnen zienhebben zij het van hunnen pligt gerfkend, onverwijld na het gevallen besluit hiervan kennis te geven terwijl zij eindelijkuithoofde hun vroeger steeds betoonde welwillendheid van zijde van het Gemeentebestuur, uiterlijk lot ten Februarij c. k. het gebruik van den toren als van ouds zullea verlecnen en voor de rege ling der klok zorgen. De Voorzitter stelt voor, om, uithoofde van den in die missive geslelden termijn, lot da behandeling dezer znak over te gaan. De Heer Zegers Veeckens verklaart zich daartegen, omdat hij, vóór heden avond met die znak niet bekend gemaaktniet in staat is om daar omtrent een besluit le nemen, verlangende hij alzoo eene nanhuuding derzclve. Nadat de Voorzitter gezegd haddat, hij slechts een voorstel le dezer zake had willen doen, zonder van den Raad een definitief be sluit in deze le verlangen, en de Heer Zegers Veeckens verklaard had, volgaarne een ter zake betrekkelijk voorstel te willen aanhooren, doet de Voorzitter het voorstel, om deze missive te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders, met last aan deze, om met Kerkvoogden to onderhandelen en vervolgens den Raad zoodanig voorstel le doenals waartoe die onder handelingen zullen leiden, 't zij tot het geven van eene billijke huur, 'l zij tot hel zoeken van eene an dere gelegenheid voor de zoogenaamde brandwacht. Nadat de Heer t>. Lilaar als zijn verlangen had le kennen gegevendat eerst zou onderzocht worden waar elders de brandwacht kan worden gehouden, daar de stijl der missive niet pleit voor bereidwilligheid van zijde der Kerkvoogden tot onderhandelingen, en de Voorzitter gezegd had, de orde niet juist zóó bepaald te hebben gesteld, als de Heer v. Lilaar vermeent, wordt hel voorstel van den Voorzitter, zonder hoofde lijke omvragc, aangenomen. 8°. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van Diakenen dor Herv. Gemeente, d.d. 14 Dec. j.l., inhou dende de bewering, dat hel door den Heer Zegers Veeckensin de Raadsvergadering van 2 Dec. j.l., be trekkelijk de door hen verlangde restitutie der Stede lijke belasting, aangevoerde is onjuist en ongegrond, daar dc uildeeling der turf, waarvan briefjes zijn ver kocht, altijd geschiedt in tegenwoordigheid van minstens twee diakenen, die met de meeste accuratesse toezien, dat de turf wordt afgeleverd aan de personen, wier Damen op de briefjeszijn vermeld, na zich bovendien vooraf te hebben verzekerd, of die personen tot hunne Gemeente bchooren en behoeftig zijn, terwijl voorts de verkoop der briefjes door hen niet anders geschiedt dan aan de leden der Hervormde Gemeente; dal er alzoo ten dezen aanzien geene misbruiken kunnen plaats hebben. Aangenomen voor notificatie. 7°. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van den Heer G. Suijck en eene van den Heer Trouillart van Lookhorst, beide d.d. 20 Dec. j.l., inhoudende kennisgeving, dat zij hun ontslag nemen als leden der PI. Commissie van Geneeskundig Toevoorziglen eene d.d. 22 Dec. van genoemde Commissie, inhoudende mcdedeeling, dal bij haar van die beide Heeren mis sives van lwvengezegdcn inhoud zijn ingekomendoende dc Commissie tevens verzoek aan den Raad, om ten spoedigste in die vacatures te voorzien. Op voorstel van den Voorzitter wordt lot die benoeming overgegaan zoodat de Hetr T. J. IIontluisbij eene tweede, en de lieer C. D. Kok, bij eene derde stemming worden be noemd tot leden der PI. Commissie van- Geneeskundig Toevoorzigl. 8°. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van Regentessen van het Burger-Weeshuis d.d. 27 Dec. 1852, inhoudende verzoek aan den Raad om, aangezien Mw. Brouwer voor die betrekking heeft bedankt, in die vacature te voorzien uit een dubbeltaldoor re gentessen, ingevolge resolutie van 23 Jan. 1804, voor gesteld, met name Mw. R. Meihorst geb. de Roock en Mw. de Wed. Craatidijk geb. Wijnmalen. Wordt besloten om in eene volgende vergadering die benoeming te doen. (De bedoelde resolutie is het besluit ter Raadsver gadering, bij gelegenheid der combinatie van het Stads Kinderhuis met hel Burger-Weeshuis, genomen: o Dat bij uvcrlijden of bedanken van een der regenten of regentessen dier alzoo vereenigde Inrigling, door het Collegia, waarin de vacature plaats lieert, nan den Baud eene nominatie van een dubbel getal zul worden gepresen teerd welke uit dezelve nominatie deele itie d ten zal.) 9°. Wordt voorlezing gedaan van een rekwest van D. Koning, oud 26 jaren, tijdelijk waarnemende de openbare school alhier (waar? liet rekwest, is niet gedagleekcuden vermeldt niet de plaats, van waar de verzending is gedaan), inhoudende sollicitatie naar dc betrekking van Onderwijzer in de Wiskunde en Moderne Talen bij het op te rigten Gijmiiasiuni. Aangehouden, totdat de door dcu rekwestrant bedoelde aangelegenheid zal worden behandeld. 10°. Wordt voorlezing gedaan van een rekwest d.d. 28 Dec. j.l. van de Boekhandelaars Jacobs en Meijers, inhoudende verzoek, om lot de levering van schrijf behoeften, ten behoeve der Gemeente, iu aanmerking tc komen. De Voorzitter stelt voor, om hetzelve le renvoijeren nanr Burgemeester en Wethouders, ten einde daaraan gevolg te geven, voor zoo ver zij zullen vermeenen te bchooren. De Heer Zegers Veeckensin bedenking gegeven hebbende, om de levering der in dat rekwest bedoelde zakdn te doen aanbesteden wordt het voorstel des Voorzitters, met aanbeveling tan de door den Heer Zegers Veeckens in het midden gebragte bedenking, aangenomen. 11". Deelt de Voorzitter mede, dat bij Burgemeester en Wethouders is ingekomen een rekwest van J. B. II. Vermolen, inhoudende verzoek, om weder een boom Y to mogen plantenter zijde van het hoekhuis van de* Varkenmarkt en de Langestraalter plaatse waar er vroeger een heeft gestaan, die echter gestorven is, en doet liet voorsteldat de Raad aan Burgemeester en Wethouders overlate, oin in deze en dergelijke zaken le beschikken, als zij zullen vermeenen te bchooren, waartoe wordt besloten, nadat de Heer Zegers Veeckens had gezegd, zich niet le verzetten legen de aanneming van hel voorstel, voor zoo veel betreft het verzoek van desen adressant, maar van ineeiiing te zijn, dat het geen zaak is, om alle verzoeken van dien aard, op deze zelfde wijze in te willigen, en alzoo de be schikking over Stads grond kosteloos af te staan of toe te laten, en zulks uithoofde van het misbruik dat, bepaaldelijk op den Cingel achter den Gruoten Toren waar eene hoop roelsteenen en afbraak is liggende, van zoodanige toelating nu reeds wordt gemaakt; moetende zijns inziens, daar de herstelling der straten eu wallen geschiedt voor rekening en ten koste der Gemeente, gcenerlci vergunning ^ut het door spreker vermeend gebruik van Stads grond worden verleend dan tegen betaling en onder zekere -voorwaarden, en de Voorzitter bad le kennen gegeven, ook van oor deel le zijn, dat het door den lieer Zegers Veeckens bedoelde gebruik van Stads gronden dc aandacht ver dient eu dat eene billijke betaling daarop behoort gesteld te worden. 12°. Deelt de Voorzitter mede, dat hem mondeling aanzoek is gedaan, oiu huur bij onderhandsch contract van de 6 morgen lauds aan den Berg gelegen, lot dusver bij zekeren Hcndrikse in gebruik om ƒ30 'sjaars, en vraagt hij de beslissing van den Raad, of tuen al dan, niet lot eenige onderhandeling te dezer zake zal overgaan, met bijvoeging, dat zijns inziens dat terrein niet zal worden begrepen onder de vaste goederen lol welker verkoop, ter waarde van ƒ30000, de Raad reeds besloten heeft. De Heer Zegers Veeckens steil voor, om te licsluilen lot openbare verpachting voor een zestal jaren; do lieer v. Lilaar verklaart zich daartegen en wil ver pachting voor eencn korten termijn en zulks in verband met 'l expireren van andere pacht-conlrncten; kunnende de Heer Scheerenberg met de zienswijze van den laatslen spreker zich niet vereenigen, aangezien bij verhuringen voor korten lijd de landerijen in den regel slecht worden verzorgd en hel kweslieuse zeer nabij de' Stad gelegen terrein nie. ligt zal worden verkocht. Nadat de Heer Zegers Veeckens nog had nangedrongen op de aanneming van zijn voorstel, en de Heer Verloren eene verhuring voor een korten termijn had voorge staan, opdat inmiddels zou worden uitgemaakt, of die grond al dan niet zal verkocht worden, zegt de Voor zitter overtuigd te zijn, dal het terrein in kwestie, als zeer nabij de Stad gelegen en als met andere ge meentegronden een geheel uitmakende, niet zal worden verkocht, weshalve eene verhuring voor korten tijd hem bedenkelijk en eene openbare Terpachting hem verkieslijk voorkomt. Het voorstel lol het aangaan van onderhandelingen tot eene ondcrhnndsche verhuring wordt in stemming gebragt en verworpen, met 9 tegen 4 stemmen (Maas Gecsleranusr. Werkhoven, v. Lilaar en Verloren), en dal tot publieke verpachting, met overlating aan Bur gemeester en Wethouders tul bepaling van den termijn, \ervolgeiis met algeinecne stemmen aangenomen. 13". Wordt ter tafel gebragt het door Burgemeester en Wethouders gemaakte Ontwerp van een Gewijzigd Tarief voor de heffing der Begrafenisregten op de Algemeene Burgerlijke Begraafplaats der Gemeente, be nevens van eene Vcrordenióg op de invordering dier reglen, en besloten tot uedcrlegging van deze stukken ter Secretarie, om daarover to bernadslageu in eene volgende Vergadering. Wordende lot toelichting gezegd, dat de gemiddelde inkomsten der Begranfjilants. naar eene berekening over ecu tiental jaren, jaarlijks is geweest ruim ƒ900, met inbegrip eerstens van de opbrengst van thans zeldzaam plaats hebbende verkoopen Aan grafruimten, als 34 graven van de Ie klasse nd ƒ25; 2 van de 2e kl. ad ƒ20 en 4 van de 3e kl. ad ƒ15, en ten andere van dc opbrengst der begrafenisregten van 172 volwassenen ad ƒ14 en 58 kinderen ad ƒ6, in eigen graven van de le kl.; van 0 volwassenen ad ƒ11 en 2 kinderen ad ƒ4, in eigen graven Tan de 2c kl.; van 18 vol wassenen ad ƒ5 en 1 kind ad f3, in eigen graven van de 3e kl.; van 2 volwassenen nd 30 en 2 kin deren ad ƒ12, in'hum-graven vnn de le kl.; van 11 volwassenen ad ƒ23 en 2 kinderen'ad 9,50, in huiit- graven van de 2e kl.; van 120 volwassenen "ad 13, in buurgraven van de 3e kl., en van 422 volwassenen ad ƒ0 en 377 kinderen ad ƒ2,50 in buurgraven vau

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 1