niet lijn begrepen de kosten van koop en aanleg. De Heer van Bel zegt, Jo't hij ook is voor de terugneming van 't Concept-Tarief, opdat den Raad worde aangebo den een behoorlijk Begrafenis-Reglement, overeenkomstig met de behoeften en begrippen, van den tegenwoordige!» tijd, en een daarmede in verband gesteld Tarief. Het aangeboden Concept voldoet niet aan die behoeften is niet overeenkomstig met dio begrippen, is strijdig met de bedoelingen der Wet, volgens welke het bedrag der liegrafenisregten alleen kan worden afhankelijk gesteld van meerder of minder gebruik of genot, maar geenszins van de gegoedheid der belastingschuldigen, op welke laatste het uangeboden Tarief, eene Massifi catie inhoudende, is gebouwd; bij welke bemerking hij den Raad herinnert aan het Uittreksel uit de Nota's van Bedenkingen van den Minister van Binnenlandsche Zaken, betrekkelijk voorgedrngene belastingen (zie de Gids, door Mr. J. H. G. Boissevain, hl. 760), waarin slaatdat wetsartikel (art. 254 Gemeentewet) schijnt niet toe te laten, om de regten lol een verschillend, afdalend bedrag te vorderen voor hel begraven in eigene grafkelders, in eigene gewone graven en in gewone aan de gemeente behnorende graven.De lieer Verloren zegt, dat hij in der tijd eene vermindering van begra- fenisreglen heeft voorgesteld, op grond van de met verdere uilkeering van de voordeeleti dier inrigting aan de beide kerkelijke gemeenten, zijnde hij alstoen niet be kend geweest met het onhoudbare van hel alstoen geldige Tarief; dal hij nu echter het voorstel van den Heer Zegers I eeckens ondersteunt, maar bovendien in be denking geeft, of, aangezien begrafenisreglen belastingen zijn, het niet beter is de voordragt van zulk een Tarief aan do Commissie lot herziening van 't belastingstelsel op te dragen. De Heer v. Lilaar voert aandut de begraafplaats, waarvan thans sprake is, in 1829 is opgerigt ten koste van de stad, blijkende het, uil de Resolutie van 21 Maart 1829, dat ten lastfe van de bijzon dere administratie der begraafplaats zou gebragt wor dena. een bedrag van ƒ1200, tol schadeloosstelling voor den van stadswege daartoe gegeven grond, en b. een bedrag van ƒ4000 voor den aanleg der begraaf plaats; met bepaling, dat van die schuld 5 betaald en jaarlijks ƒ200 afgelost zou worden, welke Resolutie den 12 Sept. 1829 is ingetrokken, niet bepaling, dat de bovengenoemde kosten geheel uit stadskas zouden voldaan worden. Moge nu ook die zaak ten jare 1843, zoogenaamd zijn geregeld, zeker is het, dat de kosten der begraafplaats niet zijn terug betaald, maar, dier ter zake, alsnog een bedrag van 2706 aan de stad te betalen overig is gebleven. Nadat de Heer r. Bel zich verklaard had legen 'l gevolg geven aan hel voor stel van den Heer F'erloren, en ziilksomdat, naar zijne ineening, aan die Commissie alleeu is opgedragen de herziening van 't Belasting-sle/sel en niet de geheele Belast ing-re^e/ing-; de Heer Zegers Feeckens had gezegd dat, ingeval men zich vereenigl met het voorstel van den Heer Ferlorendan toch de betaling van 'l zoo genaamd doodgravers-loon van ƒ1,90 voor een groot lijk en ƒ0,80 voor dat van een kind, van heden af niet meer kan en mag gevorderd wordenals hebbende men die betaling van hen, die van de begraafplaats moesten gebruik maken, tut dusverre vvederregtelijk afgevraagd en de Voorzitter zich vereenigd had met het voorstel van den Heer Ferlorenwordt dit aange nomen met 10 tegen 1 slem (r. Bel), en dus eene eervolle retraite aan 'tConcepl-Begrafeiiistarief toegekend. H ordt vervolgd.) Heden avond ten 7 ure zal alhier worden gehouden de 6de les van den Physisehen Cursus, door tien Heer P. Uondius Ts., over de breking der licht stralen door gebogene oppervlaktenCamera ohscura Daguerreotype enz., volgens v. d. Burg hl. 388399. De Hervormde Gemeenle te Amersfoort werd in de avond-godsdienstoefening van 10 Januarij j.l. aan genaam verrast met het berigt, dooreen harer Leeraren den Heer II. J. van Hoorn, uilgebragt, dat hij, namens iemand, die onbekend wenschle te blijven der Gemeente ten geschenke mogt aanbieden een stel zilver vuur de plcgtige Avondmaalsviering der Gemeente, bestaande uit eene groote schenkkan met deksel, twee kleine schenkkannen, vier drinkbekers, eenen gruoten scho tel twee kleine schotels en twee uffervazeuwelk een en ander, even kostbaar als keurig bewerkt, nog dien zelfden avond werd in gebruik genomen. Met belangstelling hebben wij vernomen, dat dc Officier van Justitie le Amersfoort, in den namiddag van 13 Jan. j.l., namens den Procureur-Generaal bij hel Provinciaal Gereglshof te Utrechthooger beroep heeft aangeleekend van het vonnis door de Arroudis- «emenls-Regtbank le Amersfoort op 30 Dec. j.l. gewe zen, waarbij Gerrit Nieuwlandop grond van gebrek aan voldoende bewijzen, is vrijgesproken van de be- schuldiging van in den avond van 4 Nov. j.l., met voorbedachten rade of verraderlijken aanval, slagen te hebben toegebragt aan den lieer Mr. L. Zegers Feeckens. Z. M. heeft benoemd tot Lid der Provinciale Com missie van Onderwijs in Utrecht, en als zoodanig lot Schoolopziener in het 3de district dier provincie, den lieer II. IV. Tip, wonende te Utrecht. Terwijl aan den wensch van eenigen, om le Barneveld eene wekelijksche korenmarkt in te voeren, niet kon worden voldaan, heeft men daar ter plaulse toch eene wekelijksche botermarkt ingesteld, die aan vankelijk zeer druk wordt bezocht, ofschoon daarvoor alsnog eene overdekte marktplaats ontbreekt. Ora echter in deze behoefte te voorzienhebben eenige leden van het Zanggezelschap Erica en van de Afdeeling Barneveld der Mautschappij tot Nut van 'l Algemeen besloten lot het houden van eenige aan nut en genoegen gewijde bijeenkomsten, waarin een ieder wordt toegelaten, tegen betaling van 50 cents, ten behoeve van een fonds tol oprigling eener overdekte botermarkt, hebbende de eerste dier bijeenkomsten, op 8 Jan. j.l., waarin tot aller genoegen eenige zangstuk ken werden uitgevoerd en een declamatorium werd voorgedragen, een bedrag van 70 tot gezegd einde opgeleverd, Te Barneveld werd, 9 Jan. j.l., de namiddag godsdienstoefening der Hervormden op eene ergerlijke wijze gestooi- door een beschonken boer, die deswege een warmen rug en een nacht logies te water en brood in de dorpskast heeft bekomen. De overbrenging -dor gemeente-archieven van 't raadhuis van Loon op Zand naar Kaatsheuvel, op 15 Jan. j.l,, hebben eenige tnueijelijkheder veroorzaakt en is daarbij eene niagtsontwikkeling uoodig geweest. De jagers hebben op bel bijeengcschonlde volk moeten chargeren; de bevelhebber liet de karabijnen laden, doch de manschappen behoefden gelukkig slechts van hunne blanke sabels gebruik le maken, waarmede zij trouwens aan de onwilligen eene duchtige les toe dienden, zonder bepaalde' wonden daar le stellen. De achtergebleven 100 man infanterie zijn ingekwartierd, om verder de rust te handhaven.De Burgemeester, die des avonds is aangerand eu mishandeldwordt beter. De Gemeenteraad te 's Hertogenbosch heeft 1". het Cullegie vun Regenten over de godshuizen en algeiueeue armenwaarin twee Protestanten zitting hadden, afgeschaft en in de plaats daarvan een geiieel nieuw Cullegie, alleen uit lloomschen beslaande, be noemd 2°. eenige Roomsche stads-ainbtenarenonder toeken ning van pensioenontslagen, luaar den Protestantschen stads-horulogiemakcr zonder pensioen; 3". de bank van leening, gedurende 10 jaren ge houden door twee Protestanten, onder de leus van bezuiniging, opgeheven en aan de stad getrokken, en vervolgens een lloomschen, als directeur der nieuwe bank, benoemd; 4°. de Roomsche doctoren, hij de nieuwe inrigting der godshuizen en stads-arinen practijk, inet verhoogde bezoldiging, herbenoemd en de Proteslantsche doctoren afgezet. De Dagbladen hebben eenige dagen geleden mel ding gemaakt van vervolgingen, die door het Openbaar Ministerie zijn ingesteld legen éen buurlmeesler te Amsterdam, welke in eene verklaring tot aangifte van overlijden, het tijdstip Van dat overlijden eenige uren vroeger heeft gemeld, dan het werkelijk heelt plaat# ge had, een l'eit door hetzelve strafbaar geacht volgens art. 146 van hel Strafwellioek. In deze zaak heeft eene gereg- telijke instructie plaats gehad en i9 gezegde buurt meester door de Arrondisseinenls Regtbauk te Amsterdam, bij vonnis van de Raadkamer van den 22 Deo. j.l., ver wezen naar den P-ocureur-Generaat bij hel Provinciaal Gereglshof in Noord-Holland. Wij vernemen thans, dat gezegd Hof, in Raadkamer vergaderd, dien buurlinees- ter heeft ontslagen van alle verdere vervolging te dezer zake, Bpeciaal op grond dat zoodanige verklaring door een buurtmeester afgegeven, geene authentieke akte is, en een buurlmeesler niet is een ambtenaar, bevoegd om authentieke akten op te maken; dat daarenboven in casu niet is gebleken, dat, door liet afgeven dier ver klaring, derde personen zijn verkort, of nadeel voor de openbare schatkist is voortgevloeid (art. 102 van het Strafwetboek), De Procureur-Generaal heeft van dit arrest cassatie aangeleekend. Het A!g. Handelsblad deelt een berigt mede, dal Francesco Aladiaï niet is overleden. De herkomst van dit berigt is ons niet bekend, maar te gelooven is het, dat dit gerucht slechts wordt uitgestrooidom de waarheid van zijnen dood in twijfel le doen Irekken en er dus eene verzachting aan te geven. De Staats courant van 14 Jan. j.l. deelt niet alleen eene beves tiging van den dood van Madiaï mede, maar levens hel berigt, dal hij door vergift is om het leven gebragl. Francesco Madiaï is den 2 Januarij 1853, als mar telaar van het Prolestaulsche geloof, iu den kerker overleden. Nupens denzei ven leest men, in de Times van 10 Jan. j.l., een schrijven van den Heer IF. Taylor: u Dc jongste herigten uit Italië bevestigen de lijding van het overlijden van den armen Madiaï. De deel neming hier te lande in het lot van dien martelaar der waarheid zal door deze bedroevende tijding gewis weder verlevendigd worden, vooral wanneer wij ons herinneren, dat het aantal zijner lolgenoolendie in de Toskaansche gevangenissen voor hetzelfde misdrijf, het Bijbellezen, boeten, thans houderden bedraagt. Toen onze landgenoot Lord Roden, den 8 November 1.1. Madiaï iu den kerker le Yollerra bezocht, vond hij zijne gezondheid verwoest door de zware beproevin gen, gedurende een verblijf in den ker ker van vijftien maanden, van welken tijd hij verscheidene maanden had doorgebragt iu de algeiueciie gevangenis le Florence alwaar hij eene zeer wreede, ja barbaarsehe behandeling had undergaaii.ii Verder schreef Lord Roden: h Ik vond in FraiCCesco Madiaï een eenvoudig Christen, grootelijks neergedrukt en uitgeput door zwaar ligchaams- en ziele- Ijjdeu. Hij klaagde niet, en sprak met den meeslen eerbied van den Groothertog, zijnen Souverein, van wieu, gelijk ik vroeger had gehuurd, hij altijd een zeer verknocht en trouw onderdaan was geweest.» «Toen ik dit hoorde aanvoeren als een blijk van zwak- houfdigheid, dacht ik hoe weinig begrip een eerlijk Eugelschman had van den waren aard van het ultra- inonlauisuius overal, waar de sterke arm des Staats de publieke opinie onderdrukt. Ik heb toen reeds nllerwege gezegd, vast overtuigd te zijn, dat Madiaï langzaam vergiftigd werddat de werking van het vergift zijn brein allengs verzwakte, waarvan vóór zijne gevangen zelling geen blijk te bespeuren was, en dal hij waar schijnlijk spoedig zon sterven of in onnoozelen staat ontslagen worden. Is er thans nog een Engelschman die betwijfelen kan, dat het met den dood van Madiaï niet rigtig is toegegaan? a Destijds beschouwde men Francesco als zwak van hoofd en min of meer gekrenkt in zijne geestvermogens; als bewijs daarvoor werd gemelddal hij in renen toestand van sufheid of neèrslagtigheid verkeerde, waaruit hij zich alleen ophief uui te zeggen, dal in al het voedsel, hetwelk hij van den cipier ontving, vergift gemengd was.» In het Roomsche Toskanen zijn alle Israëlieten eensklaps van hunne burgerlijke bedieningen ontzet. 5 Jan. is le Onstwedde, hij gebr. Jansen, diefstal gepleegd met uit- en inwendige braak.8 Jan. heelt zich te Oosterhout een aan monomanie lijdende schoen maker, door ophanging, van het leven beroofd. 9 Jan. is te ter Heijden, nabij Breda, in eene langs den grooten weg loopende sloot, opgehaald het lijk vau een Admiral, door den sterken drank bezweken; te Kampen gearresteerd een man, die zijne vrouw uit den lijd wildo helpen; le Gasselte de namiddag gods- dieiistoefening, door een ounoozel, en le Barneveld door een beschonken man gestoord; le Zuidlaren eene koe benaderd en logies verleend, zijnde de commiezen noch do ontvanger iu staal geweest derzei ver waorde te voldoen en te IJsselstein bevestigd de Heer G. D. Steringa Kuijper. 10-Jan. is te Dordrecht beroepen de lieer IF. J. O. Sluijtervan IFtjhe. II Jan. zijn le Schiedam, niet een aantal wandluizen een stuurman en een matroos door zwaveldamp geduodis te Duiven in Gelderlandeene woning door de vlammen vernield zijn te Avenhorn, in Noord Hollandtwee watermolens door den bliksem afgebrand heeft de bliksem de huizinge Zeeoogst, in den Groetpolderprovincie Noord-Holland, eu eene zich daarin bevindende vrouwelijke dienstbode getroffen, en een 20lol schapen in de weide gedund- is te Oudendijk, in Noord-Holland, de bliksem geslagen iu eenen watermolen, die in weinig lijd# tot op den grond toe afbrandde, zijnde de molenaar en zijn knecht zwaar getroffen, zoodat de eerste niet buiten gevaar verkeert; nabij Medemblik een man door den bliksem doodgeslagen, en te Someren beroepen de Heer R. E. Finmann. 12 Jan. is Hendrik Nagel, jenever vcr- kooper aan den Ham, nabij Almelo, dood gevonden onder een wagen en le F laardingen diefstal met braak gepleegd; heeft zich te Schiedam een heer bediend van den koorde, znodut <le dood er op gevolgd is, eu is te Oosterhout opgevischl hel lijk eener vrouw. 13 Jan. is te Amsterdam een Konijn uit" Haarlem ge trouwd; een 3jarig kind uit een raam up de straat gevallen, en dien ten gevolge overleden; te Loon op Zand de Burgemeester mishandeldle Rosmalen Dielis van Nuland van zijne kar gevallen en ten gevolge daarvan overleden, en le Herp een beschonken man in brand, en daardoor in levensgevaar, geraakt. 14 Jan. is te 's Hertogenbosch een gedeelte van liet logement de Guudcu Leeuw verbrand; heeft te Nieuwerdorpin Zeeland, een rijke boer zich opgehangen, en is lo Groningen, volgens den correspondent der Ainslerd. Courant, een man bevorderd tul Meester iu de regten. 15 Jan. is te Amsterdam een arme man op een publiek gemak dood gevonden; le Leeuwarden een opperman, door een zenuwtoeval le water gcraukt eu levenloos le huis gebragt, en benoemd tut Advokaat Generaal tc Amsterdam Mr. J. A. Jolles. 17 Jan. is aan den Helder een matroos, ten gevolge van de duisternis, in het water gevallen en verdronken; le Groningen, door onvoorzigligbeid van een koetsier, een Sjarig knaapje overreden, zoodat men aan zijn behoud wanhoopt, eu tot oi'guuisl vau de '/.uiderkerk te Amsterdam benoemd de heer J. A. ran E ij ken. 18 Jan, zijn le 's Hoge overleden Helena Bin nekWed, ran Gelder, hoog in jaren, eu de Baron ran Doorn van IFestCappellohoog iu aanzien. Amerongen, 20 Januarij 1853. Naar wij met genoegen vernemen zal er eene Tweede Gala-F oorstelling iu liet laatst dezer innaiid alhier plaats hebben, beslaande uit: DE BRUID ZONDER BRUIDEGOM, ALLES ZAL WEL AFLOOPF.N, Kluchtspel in twee Hedrjrcn met nieuwe expresselijk daartoe vervaardigde Decora- tiën eu Kostuiucu. ADVERTENTIE N. VERKOOPING van Gchnkte ftPAIIREK, geschikt voor TIMMER HOUT. DAKLEGGERS, REKHOUTEN. HOONENSTAKKN en IIR ANDHOUTvoorla EIKEKUOIT, om le EEK EN, en BEI KENiBOOItlEIYiu de Bussclien van den lieer IF. II. Baron FAN LIJNDEN, te Maarn, op Donderdag den 27 Januarij 1853, voormiddags om elf uren, bij KAREL FAN DIJK, iu de Herberg dc Plattenbergte Maarn. (210) BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van 9 tul en met 15 Januarij 1853. BEVALLEN 9 Jun. Maria vau Koelen, geb. ItenesI). 10 Jnn. Alexandrina Schmidlin, Z. li Jan. Elsje van Dicmeu, geb. van Meeleren, Z. Janulje Zoune- man, geb. Sikking, Z. 13 Jan. llendrika van de Lnodijk, geb. Kok, D. 15 Jan. Margrielha van Bin nendijk geb. Mulcstein Z. Johanna Henrietta Hueliiig, geb. Hórmaiin, Z.Aartje van Ling, gel», van Elven Z. Anlonia Schotermangeb. van de Biezenbos, D. ONDERTROUWD: Arie Abraham van Tjjn met Karoliun Jacob üenjaniini Bendier. Jan Gerrard Woliers met llendrika van de Pol. Wijnandus Verschuur met Cornelia van Wandelen. GEHUWD: Cornclis van de Pol met GerriljeRuodiek.-— Johan Jacob Fricderich met Aantonin Fiegge. OVERLEDEN: Cornells Pelerse, 70 j., gehuwd met Jansje Verhoef. Johanna Balt, 3 j. De Redactie der Amersfoortsche Courant, vernomen hebbende dat het berigt omtrent de vergunning aan den niet rang van Kolonel gepensioneerden Luit.-Kol. Delecourtvoorkomende in N". G(i der Amersf. Cour.wordt toegeschreven aan onlieusche bedoelingen, verklaart bij deze, en zulks ten einde den daardoor bij velen te weeg gclirngtcii onaangenainen indruk weg tc nemendat gezegd berigt met zulk ccnc bedoeling niet is ter neder gesteld. VERTREK DER BEURTSCHEPEN. van Amersfoort, van Amsterdam, 's avonds ten 8 ure: 's namiddags ten 3 ure: Zalurd. 22 Jan., lloiilsaager, deWuerd, VVoensd. 26 Koekoek. Bus. De AasasrooatscHE Coubzht verschijnt iederen Donderdag tegen den abonnementsprijs van ƒ0,00 in de drie maan den. De pri js der Ad vertentiën van 1 tot 0 gewono regels is, met het zegelregt, 0,95; voor clkcn regel meer ƒ0,10. Te Abebsfooht, bij VEECKENS VAN KU1JKH0F.

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 2