AIERSFOORTSCHE /■r? C 0 ERAN W. 70. DONDERDAG 3 Februarij 3853 3 Febr. Donderd. Ansgarius over I., 804. 4 Vrijd. Breda, door middel van een turfschip, ingenomen, 1590. 5 Zalurd. Heldendood van »«n Speijk, 1831; Phil. Jak. Spener overl., 6 ZOND. Quinquages. 17 Febr. Maand. Rhijnv. Feith geb., 1753, en overl., 1824. 8 Dingsd. N. M; Fasten-AcondInwijding van de Leijdsche Uoogeschool1575. 9 Woensd. Aichdag. 10 a Donderd. Aarlbisschop K. von Dalberg overl., 1817. KENNISGEVING. Ds BURGEMEESTER tak AMERSFOORT Gezien art. 7 der Wet van 4 Julij 1850 (St. bid. N». 37), Noodigl de i woner* deter Gemeente uit, om, zoo lij clderi in de Directe belastingen zijn aangeslagendaarvan te doen blijken vóór den 15 February aanstaande, waartoe hier de it uitsondering iijken voor den 15 February aanstaande, -tegenheid inl zijn opengesteld ler'Secretarie in de in te vallen Zondagendagelijks van Amersfoortden 2 February 1853. 10 tot 1 e BURGEMEESTER sa WETHOUDERS MI GEMEENTE AMERSFOORT Zullen op Maandag, den 7 Februarij 1853, des vourniiddags ten 10} ure, op het Raadhuis der Gemeente, in hel openbaar Ferhuren: ecu gedeelte van ongeveer 5 Bunders BOUWLAND, gelegen aan den Amersfoorlschen Berg aan den ouden Utrechtschen terg. Kad. Sectie C, N#. 95, groot 3 Bunders, 30 Roeden, laatst iu huur bij Elbirt Hamunis; alsmede Te Ferpachtenhel GRASGEWAS op de Wandelingen en wel in twee Perceelen. De Voorwaarden liggen op de Secretarie deter Gemeente, met uitsondering van de in te vallen Zondagen, dagelijks van 10 tot 1 ore, voor een ieder ter leting. AMERSFOORT, 3 Februarij 1853. De verkoop, ten behoeve der gemeente Amersfoort, op 1 Febr. j.l., heeft npgehrnglo. 30 perceelen Beu ken boomen ƒ325,50; b. I perceel eisen Hakhout ƒ2; c. 4 jierceelen eiken Hakhout ƒ02, en d. 3 mijten Takkebosscn ƒ12,50. Burgemeester en Weihouders der gemeente Amers foort hebben, bij missive van 24 Jan. j.l., onder toe zending van het duur den Raad daarvoor vastgesteld Model, de verschillende Kerkelijke Armbesturen te dier stede uilgenoodigdom de Rekening over 1851 en de Begrimting voor 1853, ingerigt naar dat Model, ten spoedigste, immers vóór den 20 Febr. e. k.in duplo aan den Gemeenteraad iu Ie dienen. Heden avond, ten 7 ure, tal alhier worden gehouden de 7de les van den Physischen Cursus, door den Hoer de Block, over prismatische kleuren, aan- rullingskleurenommak ran de verschillende kleuren der ligchamen en acromalische linten, volgens can den Burg, bladz. 399410. De Kanlonrcgter te Amersfoort heeft den 31 Jan. j.l. in de taak van het O. M. legen 49 ingetctcnen van Soest, waarvan wij in ons vorig N°. een kort verslag gaven, overwegende: a. dal uit de verklaringen van drie getuigen is gebleken en bewetendat de gedaag den niet tijn tegenwoordig geweest bij den brand, tonder dat ccrslbedoeiden echter hebben kunnen verklaren, dat lantslliedoelden daarbij niet tegenwoordig zouden geweest tijn; b. dat de gedaagden zelve hebben erkend, dal tij zich niet bij den kwartiermeester hunner spuit hebben aangemeldc. dat uit de bekentenis der ge daagden, gestaafd door de verklaringen der getuigen, nis beweten moet worden aangenomen, dat de gedaag den tich niet bij don kwartiermeester hunner spuit hebben aangemeld; d. dat altoo, uit het aangevoerde, genoegzaam van de schuld der gedaagden aan hel hen ten laste gelegde feit is gebleken; e. dat echter het bewijs niet is geleverd van plaats gehad hebbende behoorlijke afkondiging van het Brandreglement der gemeente Soest van 28 Mei 1822 en van de daarop gevolgde Bekendmaking van 21 Oct. 1833, weshalve dal Reglement en de daarop gevolgde Bekendmaking in regten niet kan worden toegepast; verklaard: 1". dal het wettig en overtuigend is beweten, dal de gedaagden zich aan hel hen ten laste gelegde feit hebben schuldig gemaakt, en 2°. dat dit feit misdaad, wanbedrijf noch overtreding oplevert, en de gedaagden altoo ontslageii van alle reglsvervolging te dier take. Tcntelfden dage heeft voor dat Kantongeregt gediend de taak van het 0. M. legen B. Krank en M. A. Swelheim lieide kooplieden te Hilversum, en Gerrit Hagebeuk, koopman in paardenvel, wonende te Amersfoort, ter xake van overtreding, door de beide eerstgenoemden up 11 en door den derden op 13 Jan. j.l., van art. 1 der Verordening van deu Raad der gemeente Soest. d.d. 13 December 1852, waarbij, op boete van 3 tot ƒ15, is verboden, om op de openbare wegen of voetpaden dier gemeente te rijden met wagens of karren waarvoor honden tijn gespannen; lijnde de uitspraak in deze zaak bepaald op 7 Febr. e. k.nadat het 0. M. had gerekwireerd, dat de gedaagden, die in hunne onbekendheid met voortegde Verordening een middel van verontschuldiging meenden te vinden, zouden ver oordeeld worden tot betaling der op de overtreding gestelde geldboete van 3 lot 15 gulden, met bepaling, dat, indien daaraan niet is voldaan, binnen den bij art. 105 der Gemeentewet geslelden termijn, de geld boete door gevangenisstraf van ten hoogste drie dagen tal worden vervangen. Maandag, 31 Jan. j.l., waren, in de school van het Dept. Amersfoort der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen bijna al de Onderwijters en vele hulp-Onder wijzers van het 3® Schooldistrict der Prov, Utrecht bij eengekomen om voor het eerst hwpie opwachting te maken aan den nieuw benoemden Schoolopziener, :len Heer H. M. Tip, die den wensch had Ie kennen gegeven, om met de Ouderwijzers uit zijn District kennis te maken. Zoodra hijvergezeld van den Heer Mr. J. W, eau Hoijlcma, mede Schoolopziener en Secretaris der Prov. Commissie van Onderwijs, in het midden der Ouderwijzers had plaats genomen, sprak de Heer J. Borst, Onderwijzer te Amersfoort, namens zijne ambt- geniiuten beide Heercn aldus aan: «liet is ons, M. H.I eeiie eer en een genoegen, door uwe komst alhier in de gelegenheid te zijn gesteld, den Heer van Hoijtema onzen dank te betuigen voor zijne veelvuldige en welwillende bemoeijingengedu rende de beide kort na elkander volgende vacaturen in het belang van het Ouderwijs, in ons schooldistrict aangewend, en tevens den Heer Tipals nieuw be noemden Schoolopziener te mogen geluk wenschen met de vereerende keuze op hem uilgebragt. Betreuren wij ook met allen, die den waardigen man iu zijne ver schillende betrekkingen hebben gekendhet verscheiden van onzen hooggenchlen vriend Hamelberg tevens strekt het ons lot een genoegen Uals zijnen opvolger te begroeten. Uwe veeljarige ondervinding in het vak van on derwijs doet ons, bjj de berigten, die ons van uwe goede gezindheid jegens den Onderwijzer zijn toege komen, onzen werkkring en onze personen, met het volste vertrouwen Uwer belangstelling aanbevelen, waarbij wij de verzekering voegen, dat wij steeds zullen trachlen door onzen ijver en door onze prijsstelling op een doelmatig onderwijs, U die voldoening te geven, welke uwe betrekking veraangenamen en ons uwe be scherming en vriendschap waardig maken kan.» De Heer van Hotjlema, deze toesprank beantwoor dende, ving aan met de betuiging zijner tevredenheid over de getrouwe pliglsbelrachling der Onderwijzers van het District en over de goede zorg der pl. Commissie van Onderwijs te Amersfoortwaarna hijonder te kennen gevendat hij in Amersfoort was gekomenniet too zeer als aftredend Schoolopziener, als wel om de vereenigde Onderwijters te ontmoeten, nog zeide: «Gij hebt eeiien in olies waardigen Schoolopziener verloren, een doorkundig man, een hartelijk bevorderaar van uw geluk, een hoogschatter van degelijk en doelmatig onderwijs, een man, die zeker nog meer voor de Wetenschap en de School zou geweest zijnware zijn strevenom nuttig te t'yn niet onderdrukt geworden door de ondermijning zijner beste krachten. Gij hebt in hem eene vraagbaak verloreneen man die volgaarne niededeeling deed van de talentenhein toevertrouwd. Veel goeds echterdat door den dood van Bamelberg voor u verloren ging, hebt ge in dezen man terug; ook hij is egn man van veel omvattende kennis' en langdurige practische ervaring. De keuze van tulk eenen was de wensch der Prov. Commissie van Onder wijs, en ik verzeker u, dat gij hem nok diezelfde achting zult kunnen toedragen, als gij den waardigen Hamelberg hebt bewezen. Tip is een man in de kracht zijns levens; ecu man die, bij eigene ondervinding uwe betrekking en uw lot van nabij kennende, u zal raden, helpen, troosten en bemoedigen, waar dit in de u opgelegde inoeijelijke tank zoo dikwerf zal worden vereischt. Op zijne bescherming zult gij kunnen rekenen, even gerustelijk als weleer op die van hem, die thans in hongeren werkkring is geplaatst.» De Heer Tip, hierop het woord nemende, sprak de Ouderwijzers op eene allezius minzame wijze toe, be tuigende hij de vereerende benoeming op hem uilge bragt niet te hebben verwacht, daar hij, het hooge gewigt der betrekking van Schoolopziener beseffende, niet om dezelve gevraagd had, en alleen tut aanneming van- dezelve had besloten, op den vereerenden aan drang der Prov. Commissie, met het voornemen levens om zich die opofferingen te getroosten, waardoor hij met meer vrucht aan zijne nieuwe roeping zou kunnen beantwoorden. Aangenaam was hem dan ook de brief, hem geschreven uit naam der vereenigde Onderwijzers, niet wie hij de toekomst gerustelijk zou tegengaan, eu voor wie hij ofschoon die mate van kennis zich niet durvende toe te kennen, die tijn voorganger eigen was, datgene zon zijn, wat in tijn vermogen was. Lang nog zal die bijeenkomst in aangename herin nering tijn bij de Ouderwijzers, die allen ten volste vcrtiouwendal de zaak van hel Onderwijs in dit District in den Heer Tip oenen krachtigen steun zal vinden. De Raad der gemeente Middelburg heeft in zijne vergadering van 27 Jan. j.l. besloten, om hel gewoon (d. i. het uit sleenkolen bereid) gat te bezigen voor de verlichting der straten enz. dier gemeente, lot dat de meerdere voortreffelijkheid van hel oeconomisch gaz voldingend zal zijn bewezen; te Gouda daarentegen is den 28 het besluit genomen, om de verlichting dier gemeente, door middel van oeconomisch gaz, den H.U. Westcrmann en Bobbé op te dragen. 12 Jan. is te Elton, graafschap Durham in Engeland, overledert eene vrouw van ongeveer 122jarigeu leeftijd. 21 Jan. is, bij Litard, een uit O. I. terugkeerend Engelsch schip tegen een ander schip geztuolen eu ge zonken, zoodat 15 personen van de ekwipagie en 2 passagiers zijn verdronken, en nabij Ruineneen bitier arme Pruis, met vrouw en kinderen in een hol logee- rende, opgeligt en over de Hullandsche grenzen ge- bragt. 22 Jan. is te Delftijl een Bakkers-Congres gehouden, tol regeling van de broodzettingheeft te Parijs een bal op de Tuileriën plaats gehad, bijgewoond door Napoleon, in kort-gebroektegeneraals-uniformen is te Hilversum eene welvoorziene kleerenkast uitge brand. 23 Jan. zijn te Parijs de jonge doperwten verkocht voor 0 francs de Ned. kop; is te Rotterdam in olie Pruteslanlsche kerken eene opwekking gedaan tot waakzaamheid tegen de woelingen derJezuïten, en te Staphorst eene afscheidsrede gehouden door een afgescheiden Kaptein. 24 Jan. stond te Leeuwarden te regt een 19jarig meisje, wegens vergiftiging van het eenigst kind haors meesters, en zijn te Londen eene menigte GodenKoningen en Moordenaars verbrand. 25 Jan. is te Boom, in Belgis, een brug ingewijd; te Amsterdam, door een matras, brand ontstaanberoepen te Hempens Dr. P. A. Koppius, en'te Parijs door den Aartsbisschop eene visite gebragt aan de schoone de klonlijo. 20 Jan. is te 's Hage eene bovenkamer, met twee zich daarin bevindende kinderen, uitgebrand; te Leijden overleden de Nubiër, door Prinses Afarianae aldaar aangebragt; te Groningen legen eenen Commissio nair in granen geëiseht eerloosverklaring en confinement van 5 tot 15 jaren, Ier take van bedriegelijke bank breuk eu te Brunnepe een kind zwaar gebrand. 27 Jan. is te Schiedam eene branderij geheel uitgebrand; te Zwartcwaal een bedelaar van professie vermist en levenloos in eene sloot gevonden; te Rotterdam door den Raad een verzoek van Warande-bewoners, om behoorlijke verlichting, gewezen van de hand, en aan genomen een voorstel van Burg. en Weth.om den Koning in marmer, de raadsvergaderingen te doen bijwonen. 29 Jan. is, in 't Handelsblad, tot vrouw gevraagd een 30jarig meisje of weduwe zonder kinde ren, met ƒ100 provisie voor makelaars in 't vak; te Delftijl een schapendief uit zijn bed ir. de kast gebragt nabij Heusden de stoomboot van Rotterdam naar die plaats immobiel geworden, en te Flissingen den ge neraal Mcnningh een laatst vaarwel toegeroepen. 30 Jan. is te FF ijk bij Duurstede overleden Mej. Gerth van Wijk, institutrice aldaar, en te Tilburg inges ort een gedeelte der zitplaatsen in het paardenspel van Blanus en Dassie, waardoor meer dan 500 personen omtrent 3 ellen zijn naar beneden gevallen. 31 Jan. is in 'l Handelsblad voor een weduwenaar aangevraagd eene 40jarige dame roet 20 30 mille, tot voortzetting der affaire, en voor twee weduweuaars kennismaking met jonge vrouwen of weduwen, beneden de 40 jaren iu de Utrechtsche Courant door Baron d'Ablaing te Doorn een Baron gesteld tot Caiididaat voor de Staten; te Alkmaar in een tuin gevonden een daar gedeponeerd pas geboren kind, en te Wijhe geaunonceerd het vertrek van Ds. Sluiter naar Dordrecht. In de laatste Noiumers der Utrechtsche Courant komt als advertentie voor eene aanbeveling ter verkie zing van den Heer Mr. C. W. E. C. Baron de Geer, tot Lid der Prov. Staten van Utrecht, in plaats van wijlen den Heer Mr. E. Baron van Itlersumgedaan duur den Heer d'Ablaing ta« Giessenburg en zijnen aanhang. Zonder der verdiensten van den aanbevolen jeugdigen Baron op eenigerlei wijze te willen te kort doen, vermeenen wjj toch, dat zijne benoeming niet wenschelijk is, als zijnde hij Heemraad van het Collegie van den Lekdijk-Buvendams, dat reeds te veel in de Vergadering der Staten is vertegenwoordigd, vooral daar de herziening van het Reglement van dat Collegie weldra zal worden iu behandeling gebragt, maarbovenal omdat iu de benneming van dien Caiididaat eeue onbil lijkheid zou zijn gelegen, daar er op 8 Febr. c. k. eeno vacature uit Wijk bij Duurstede moet zorden vervuld en het gevolg geven aan bovenbedoelde aanbeveling, waarbij het regt van vertegenwoordiging ten zeerste wordt miskend, op de vervulling van later te ontstane vacatures zeer nadeelig zou werken; terwijl het boven dien bevreemdend ons is voorgekomen, dat de verkie zing van een Burgemeester van Buniiik wordt voorge staan door den Notaris van Mariënhoff, die dus, ofschoon oud-Burgemeester van Wijk bij Duurstede, weinig belang schijnt te stellen bij de vertegenwoordiging ter Provin ciale Staten van de plaats zijner inwoning, waaruit, ingeval van Terkiezing van aen Baron de Geer, geen Lid zal zijn afgevaardigd. Eenige ingezetenen van Ainerongen vragen: 1°. Of het niet zou zijn gepast eu overeenkomstig met de achtbaarheid van het lidmaatschap van den Raad, maar vooral met het Welhoudersohapom in eene fatsoenlijke kleeding de Raadsvergaderingen hij lo wonen; to meer daar de Heer Voorzitter hierin zoo

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 1