wees op Koord-Amcrikneens bekend door 't overvloe dig gebruik vj»n slcrken drank, cn waar thans, omdat het volk er Iret heilzame van had ingezien, de Regering bet stoken b$ eene wet had kunnen verbieden; hij wees op de .ongelukken met rijtuigen en schepen, wagrnu '/it aa" den drank worden geweten; terwijl men ttjden» do groote dagen onzer republiek op onze roemrijke vloot genever Doch tirnndewijn had gekend! Veel deelde de Uoogleeraar ook mede over den invloed van den sterken drank op de misdaden en dus op de bevolking der gevangenissen. Hier hoorde men de ge tuigenissen van een aantal rrgterlijke ambtenaren, ver klarende Prof. Jonkh. Mr. J. de Bosch Kemper, te Amsterdam, dat of »/i o der misdaden onmiddellijk of middellijk uit sterken drank voortkomen. Hij her innerde, hoe verreweg de meeste geneesheereno. a. van Gemis, reeds voor 40 jaren, en nu onlangs weder Prof. Sohröder v. d. Kolk, ook zelfs het matig gebruik hadden bestreden, als slecht voor de verlering, voor de zuivering van het bloedvoor spieren en zenuwen voor gemoedsgesteldheid en voor hersenen, die hij bederft en verstompt. Twijfelde men, bij os/ioo der zieken in hel groote Aondon-hospitaal wordt hunne krankheid oorspronkelijk toegeschreven aan 'l gebruik van sterken drank, en van eene levensverzekering al daar, die enkel afschaffers opneemt, was de sterfte slechts als 7 1000, cn bij eene andere, zonder die be perking, als 13 of zelfs 21 1000. Daarentegen zijn bieren wijn, met mate gebruikt, gezond; want, al is er ook in deze gegiste dranken alcohol of wijngeest, die is daarin inet andere beslanddeelen vermengd en verdund; maar één glas genever bevat evenveel alcohol, als een gehcelc flesch wijn en die alcohol, in verdunden toestand heilzaam wordt in de genever een doodend vergif. En wat de verstomping der hersenen betreft, de Heer Ramoer te Zulphen stelt de krank zinnigen door dronkenschap als 1:16, en dal is nog te weinig gezegd; ook zelfmoord moet daaraan worden toegeschreven, ineer dan men weet, en vooral meer geringe afwijking van het hersenlcven, die lot meer of minder ergen graad van idiotisme leidt, en waarvan de Heer Ramoer o. a. vermeldtdat in een huisgezin, waarvan vader cn moeder door den drank verstompt warenook hunne seven kinderen idioten waren. Voorts komen ook vele vrouwen in de krank zinnigenhuizen, dewijl zo door het verdriet over de dronkenschap hurcr mannen het versland hadden ver- loréh. Op de vraag: hoe tot de afschaffing van den sterken drank te gerokenverklaarde Spreker zich er tegen, dat dit nu dadelijk door de Regering zou geschieden. Dat mngt goed zijn ill Rusland, hier moet het de volkswil zijn, die de Regering daartoe, den weg baant, zooals in Amerika. Het volk dan, in den edelen zin des woords, moet zich er toe verbinden, om geen sterken drank meer te gebruiken, noch hein aan te bieden. Afschaffing dus, algeheele afschaffing; de pest moet uitgeroeid! Dan zal het beter worden; dan zal de arbeider voor 't bespaarde beter brood en vleesch 'kunnen eten, althans koren en aardappelen niet meer verstookt worden tot een drank der hel! een drank, die alleen in Nederland 4 inillioen 's jaars aan de schatkist opbrengt, waarvoor 1517 millioen moet worden uitgegevencn die alleen den armen jaarlijks 20 tonnen gouds kost. Spreker besloot eindelijk deze zijne toespraak met een krachtig cn ernstig woord tot opwekking. Men twijfelt, men spreekt van overdrijving, van te veel bewijzen, van een stokpaardje van philantrnpen. Maar al moest men van al hel aangevoerde ook de helft afdoen, is er dan nog wel op te noemen eenig verderf, niet dien verfoeijelijken drank te vergelijken? Opium misschien? Maar opium is vergif, geen voed zaam koren, lot vergif gestookt! Niet om lof en toejuiching, dit waren ten slotte nagenoeg 's Hoogleeraars woordenhad hij zoo ge sproken; hij had voldaan aan de inspraak van zijn ge weten. En had hij bij sommigen welligt afkeuring of wrevel verwektdit ook wist hijdal hij velen een atigel in het hart had geworpendie er niet meer zou uilgaan, en waarvoor zij ncm welligt nog inden hemel zouden danken. In de Jlerkaauwer van 6 Febr. j.l. leest men liet volgende: 't Verwondert ons too veel effronterie cn zoo weinig dnorzigt bij De Tijd, N.-ll. C.te vinden. Bij dc keuze van een lid voor den Gemeenteraad te Amsterdam schrijft hjj: «Opmerkenswaardig is het weer, dat geen der drie Kiesvereenigingen (de Grond wet, de Vrijzinnige Kiesvereeniging en Nederland en Oranje) loyauteit genoeg gehad heeft, om een Katholiek ditmaal ter benoeming voor te dragen; wij maken daarvan melding', omdat het bij die vereeniging al «neer en meer coutume schijnt te worden, zich torg- vnldig van de aanbeveling van een Kandidaat, die zicii teekent met het leeken des kruises, te onthouden.» De Nederlander laat op deze bespottelijke ontboeze ming ronduit volgen: li Meent De Tijddat de gewijzigde houding der Roomsch-Katliolieken hier en elders, de reconstructie der volkshistorie en het stilzwijgend of zelfs openlijk goedkeuren der afschuwelijke vervolging van onze ge- loofsgenoolen in Toscane, geenerlei invloed hebben op de Proteslantsche Kiezers?» De Nederlander heeft nog te weinig gezegd. Neen! Hoe zullen do ProtcstanteiiRoomsch-Katholieken durven kiezen, zoo long als er kans bestaal, dal zij even belagchelijke figuren zullen maken, als dc onge lukkige lUadiai's; zoo lang er kans bestaat, dat zij even zoo zullen verjaagd worden uil hunne betrek kingen, als te 's llertogenbosch geschied is; zoo lang als de personen, die op hel kussen geraken, in welke betrekking ook, ieder tegenwerken, die niet bepaald Roomsch-gezind is; zoo lang de inquisitie en de aulo- da-fé's nog hunne verdediger» vinden; zoo long als er nog gevaar dreigt van de zijde der Jezuïten? Het ware immers zich handen en voeten gebonden, op genade of ongenade overgeven. Mogen de eerlijke Roomsch-Kalholieken zien, wer- wanrts de Jezuïten hen sleuren; mogen zjj inzien, vverwaart» de opgestookte gemoederen van weerskanten geleid worden; mogen zij toch tueer en meer onder zoek doen naar de leer cn du verderfelijke beginselen van de Jezuïlen-orde; moge het toch spoedig bewaar heid worden, wat we met vreugde vernemen, dat cr onder de .Katholieken meer en meer een openlijken strijd zich ontwikkelt tegen de ültrainontanendun zal er weder, als van ouds, vrede en vriendschap ontstaan, terwijl de Kalholiek volkomen dezelfde regten geniet, als ieder ander staatsburger. Do Roomsohe Indêpendance meldt 't volgendé: «Er komen thans vele klaglen in van den kant der Protestanten in Frankrijk, over de luoeijelijkheden die zij ondervinden in de uitoefening hunner godsdienst, lu verschillende plaatsen wordt hun die belet, op grond van het decreet vuil 25 Maart 1852, dat aan de toestemming van de moires en prefects de godsdienstige bijeenkomsten onderwerpt. Eenige agenten der rege- gering, door een to groeten ijver gedreven, maken van die bepaling gebruik, om de vergaderingen der Protestanten, die reeds sinds de hervorming plaats had den, te belemmerendour de Predikanten tot boete te veroordeelen en de Proteslantsche scholen te doen sluiten. Door die dwangmaatregelen aangemoedigd, beginnen ook de Bisschoppen de Protestanten aan te vallen; dat gedrag is zeer lakcnswaanl, vooral in 't Zuiden, waar de oude godsdiensthaat nog niet uitgedoofd is. Er zijn reclames gedaan aan den Minister van Eeredienst, doch bij zulke onderwerpen dringt de waarheid niet altijd door. Evenwel is het in liet belang van het Bestuur, de Protestanten niet geheel te veroiiaclilzartien. Ze tellen bijna twee milliueii zielen in Frankrijk, en onder hen bevinden zich invloedrijke en zeer gegoede mannen.» De Kardinaal Aartsbisschop van Besan^on heeft Ier gelegenheid van de Vasten een brief aan zijne (ligt) geloo- vige leeken geschreven, waarin hjj verklaart, dut de ijzeren spoorwegen zijn uitgevonden, omdat God de herbergiers wilde straffen voor hunne misdaad, om, op vastendagen vette spijzen aan de reizigers toe te dienen. De wegen, sleed» gevuld met niej vastende reizigers, waren thans ledig, door dien men per spoor de verslafgelegen plaatsen kon bereiken, zonder herber gen aan te doen. Hadden de herbergiers in de vasten geene spijzen verkocht, nooit hadden de lielsche geesten van Ifatt eu Fulton den stoom als beweegkracht toe gepast op onze wegen van gemeenschap! De Bisschop van la Roebelle heeft van zijnen kant de boekhandelaars aangemaandom alle onzedelijke boeken waaronder in de eerste plaats de geschriften over niet-Roornsch-Knlholijke geloofsbelijdenissen belmoren ter wille van de ware leer, te verbranden. Men mag wel vragen, of ook de vrijheid van gods dienst, een der meest heilige beginselen, die de om wenteling van 1789 heeft gevestigd, haar einde in Frankrijk nadert? 27 Jan. is te Stadskanaal een vnlsche Rijksdaalder geajiprchendeerd. 29 Jan. is, nabij Hoorn, zekere A. de Jong, zich in cenen staal van algeheele dron kenschap bevindende, in een sloot gevallen en daarin gestikt, zonder dat zijne beide inedgezellen, even dronken als hjj, hem eenige hulp konden toebrengen. 30 Jan. is te Breda, des avonds teil 9} ure, uit minnennijd een verraderlijke aanval gepleegd en eene doodelijke wonde hel offer der wrake loegebrnglde dader, ten fine van ad rijs bij Gerrit Nieuwland, zich naar Amersjoort willende begeven, alwaar dergelijke sujetten worden vrijgesproken, is echter nog bij tijds door de pulicie ingehaald en gearresteerd. 31 Jan. is te Rotterdam een sohipperskneehPover boord gevallen en verdronken te Leeuwarden veroordeeld tot de straffe des doods, door verworging aan een paal, Aartje Sijbrans Kikstra wegens moord door vergiftiging van liet kind haars mees ters Ie 's Bosch de eerste veijaardag der geboorte van de drielingen van Hees gevierd in het Regentkanaal een schip van 500 tongeladen niet steenkolenin brand geraakt en nagenoeg geheel vernield; in de haven te Harlingen brand ontstaan in een beurtschip, welks inwendige zeer is beschadigd; te IFes upgemeente Zwello, een landbouwers woning met paard en al hel zich daarin bevindende vee geheel afgebrand, en heeft zich te Goes een ex-onder-adjudant uit 0. I., naar men verneemt uithoofde van teleurgestelde liefde voor een meisje, door ophanging van het leven be roofd. 1 Febr. is te Parijs gearresteerd een ralsch portret van de nieuwe Keizerin, en te lianen gevan gen een zalm van 19 Ned. 8 en verkocht te Kralingen voor ƒ97,40.2 Febr. is te Arnhem een 12jarig kind verpletterd door een zwaren up het onverwachtst neer vallenden boom, naar welks omhakken liet stond te kijken; Z. M. de Koning gearriveerd op het Loote Botterdam een 2jarig kind, alleen in eene kamer gela ten, verbrand; te Groningen een Commissionair in granen van alle regtsrervolging ontslagen, ten opzigte van de beschuldiging van bedriegelijke bankbreuk doch veroordeeld tot boete en 3 maanden eenzaam gepeins, wegeiiB enkele bankbreuk (zie ons vorrig N0.); Io Elburg een man van zijne, door de diligence van Floor aan gereden, kar gevallen, onder het paard geraakt en dien ten gevolge overleden; te Onstwedde beroepen Ds. A. Buning van Eeen te Zuidwotdc Ds. H. Boon van Mcdemblikte Rotterdam door den Kerkeraad der Hervormden een 0lal geformeerd lot vervulling eener predikants-vacalure aldaar, zijnde van de 38 briefjes tien in blanco gevonden, en te Hontenisse een reeds in lichlelnaije vlam zittend kind van nog geen jaar oud, door de moeder alleen Ie huis gelalen, door eene voorbijgangster aan den dood ontrukt. 3 Febr. is te Breda in arrest gebragt eene vrouw, die haar pas ge boren kind in bet privaat had geworjien; te Maastricht een leidekker gevallen van hel dak, waaraan bij werkte, en dien ten gevolge overleden; te 's Hoge bevestigd het Rotterdamsche vonnis, waarbij J. Zuidoeld, van Gouda, wegens opligterij, is veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en ƒ1000 boete, en te Groningen in de diaconie-kas der Hervormden een te kort bevonden van 8675,76j, hoe is 'l mogelijk? 4 Febr. heeft te Giessen-Nieuwkerk een boerenmeid, bij eene poging tot eigen hals afsnijdingeene hoogst gevaarlijke wonde zich loegebragt; is te Lonneker, bij het omhakken en opladen van een boomeen landbouwers zoon door denzelvcn verbrijzeld; te Texel de prijs der kabeljaauw geweest voor opkoopers ƒ2,75 a 3,00, en lo Steenwijk gearresteerd een schapendief van lOjatigen leertijd. 5 Febr. heelt de Koning een bezoek gebragt op Nederlandsch Mettrayte Rjsselt bij Zulphenis to IFeesp de Pastoorsmeid in de kolk geraakt, doch gelukkig gered; te Amsterdam, door het Provinciaal Gercgtshof bekrachtigd het vonniswaarbjj de magne tiseur IF. van der Lee, wegens onwettige uitoefening van een tak der geneeskunde, is veroordeeld lot 100 boete, en lo Amersfoort de ex-Burgemeester N". 2 ondertrouwd met eene precies 35jarige schoone. 6 Febr. is te Utrecht verlost van drie welgeschapene dochters Maria Foerman, huisvrouw van Comelis Honigs, een behoeftig man, wonende in de Keuken- straat. 7 Febr. is te 's Hage in 't groot gegeten bij den N.-Amerikaanscheii zaakgelastigde; heeft te Nieuw Lekkerland Ds. G. Boete ran Schagen zijn 25jarig jubilé gevierd, en is te IFestwoud een te Grootebroek gestationeerde marechaussee, ten gevolge van dronken schap, verdronken; heeft in dc Rotterdamsche Courant, jufvrouw Kuijt, uit de Kipstraat, een ieder gewaar schuwd om geen crediet Ie geven aan haar eigen man, en is te Leijden plegtiglijk geopend eene school voor havelooze kinderen. Gedurende het jaar 1852 zijn de Leden van den Raad der Gemeente Amersfoort 30 malen ter vergade ring opgeroepen; afwezig zijn gebleven: II. G. van den Bergli23 malen. M. BrouwerII Gerrit Nieuwland8 W. P. J. Maas Geesleranus 3 D. Scbeerenberg3 G, J. G. van Bockuin Maas 2 B. E. Herschel2 J. I. Diemonl2 Mr. A. R. van Bel2 Mr. F. G. R. II. van Lilaar 1 Mr. H. Verloren1 Jj. A. »an Beek1 ADVERTENTIE N. FAILLISSEMENT. Bij Vunnis der Arrondisseraents-Reglbank Ie Amersfoortvan den vierden Februarij 1853, is in staal van Faillissement verklaard GODEFRIDITS HENHENS, Koopman, Winkelier en Zaakwaar nemer, wonende te Amersfoort, de aanvang van het zelve bepaald op den dag van gemeld Vonnis, tot Regter-Commissarii in hetzelve benoemd, de Ed.Achtb. Heer Mr. II. VERLOREN, Lid der gemelde Arrond.-Regt- bauk, en tot Curator Mr. J. B. HEIJMANS Procureur wonende Ie Amersfoort.. Asehsfoort 7 Februarij 1853. De Curator voornoemd (215) j. B. UEIJMANS. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. Van 30 Jan. lot en met 5 Febr. 1853. BEVALLEN: 30 Jan., Johanna van 'l Wel, gel». Steenbeek. Z. 31 Jan., Bercndiua Rood, geb. de Jong, Z. Aaltje ter Schuur, geb. Kruijff, Z. 1 Febr., Willemijna Vernendaal, geb. van Minnen, Z. Antonin Stol, geb. Moesman, Z. 2 Febr., Johanna Schipper, geb. Siuiiik, D.3 Febr.Lamberla Gerarda Vermolen, geb. van Beek, Z. 5 Febr., Maria Merls geb. Mulder, Z. Hendrika van de Wakker, geb. Meijpr, Z. ONDERTROUWD: Aulbonij Dirk Meihorst niet Adri- aua Johanna Christina Slonpendaal. Thomas Wijiinnds met liendrikje Veltliuizeu. GEHUWD: Brunis Kamphorst met Maarlje tan de Beek. Hendrik Veldwijk met Anna Bekbergen. A ii I hou ij Radering met Grietje van Moorst. Evert van Brakel met Elisabeth Bliekeudaal. Breuuis Ver schuur met Joanna Maria Stork. OVERLEDEN: 30 Jan., Joanna van Leusdeu, 82 p, weduwe Arnoldus van Veenhuijzen. Aiithonia Ca- thariua Klinkenberg, 2 j. 31 Jan., Maria de Boer, 15 in. 1 Febr., Johanna Maria Lambrechts, 5 j. 2 Febr., Antoiiie Kraan, 2 j. Gerardus Wilhelmus Ouwerkerk, 22 j. en 10 in. 3 Febr., Arnoldus Lieverink, 26 j. 4 Febr., Willeiu de Wit, 17 j. en 10 iu. 5 Febr.. Geerlruijda van Doornik, 77 j., weduwe van Jan Douw. 219de STAATSLOTERIJ. Prijsen en PremiSn van f 100 en daarboven. riERDE KLASSE. lRte Lijst. N». 2175, 2904. 15134 en 15252 ieder ƒ1000; N°. 4552, 8718 en 10301 ieder 400; N". 3819, 6870, 12630 en 14604 ieder ƒ200; N\ 2586, 4897, 9806, 9844, 13782 en 18720 ieder ƒ100. 2de Lijst. N». 17910 ƒ25000; N°. 9215 ƒ1250; N°. 6084 en 18422 ieder ƒ1000; N°. 5117, 11994 en 14395 ieder ƒ400; N'. 965 en 8282 ieder ƒ200; N°. 6076, 10970. 17009 en 19085 ieder ƒ100. VERTREK DER BEURTSCHEPEN, Tan Amersfoortvan Amsterdam 's avonds ten 8 ure: 'a namiddags ten 3 ure: Zalurd. 12 Febr., de Weerd, Houlsaager, Woeusd. 16 Bos. Koekoek. Van Amersfoort op Botterdamuver HaarlemLeijden, 's Gravenhage en Delft, Maandag 7 Febr.; en van Rotterdam op Amersfoort, over Gouda, Leijden en Haarlem terug. Dingsdag 15 Febr.; Schipper J. Houtsiagu. De aazssroobtscbe Coi;«»st verschijnt iedcren Donderdag tegen den abonnementsprijs van ƒ0,90 in de drie maan den. De prijs der Advertentiën van 1 tut 6 gewone regels is, niet het zegelregt, 0,95; voor eiken regel meer ƒ0.10. Afzonderlijke Nummers worden voor ƒ0,15 afgele verd. Te Ahhstooit, bij VEECKENS A VAN KD1JKUOF.

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 2