AMERSFOORTSGHE COIRAA W. 76. DONDERDAG J7 Maart d853. 17 Maart, Dunderd. 3 E» Kw.; Inwijding von de Utrechtsche Iloogeschool, 1636. 18 Vrijd. Nijkerk Paardenm.; Moordaanslag van Jan Jauregui op Willem 19 Zaturd. Jacq. d. Molay verbr., 1314. 20 PALMZONDAG. 21 Maart, Maand. Utrecht paardenm., Thomas Cranmer te Oxford verbr.1556; Bened. v. 22 Dingsd. P. Ddlheen over!., 1590. (JVursio over).543. [Oranje, 1582.128 "Wocnsd. A. H. Francke geb.', 1663. Douderd. Thorwaldsen overt., 1844. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER «.WETHOUDERS du GEMEENTE AMERSFOORT Brengen ter kennis van de belanghebbendendat de Lijsten aanwijiende de Personen in deie Gemeentedie bevoegd zijn tot het kicxen van Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en den Gemeenteraad, lijn vastgestelden benevens diebehelzende de namen der Personenwelke ingevolge arti 35 der Wet van den 4 Julij 1850, (StaatsbladN°. 37 van gemelde lijsten zijn geschrapt, op heden aan de Waag zijn aangeplakt, en dat voorts dezelve, gedurende veertien dagen, van heden af gerekend dagelijks van 10 tot 1 ure (de in te vallen Zon- en Feestdagen uit gezonderd) op de Secretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zulten liggen. Amersfoortden 14 Maart 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER es WETHOUDERS dee GEMEENTE AMERSFOORT Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat het Kohier van het BRANDGELD, over het jaar 1853, door den Raad dezer Gemeente is vastgestelden gedurende acht dagenvan heden af gerekend, met uitzondering van den in te vallen Zondag, dagelijks van 10 tot 1 ure, op de plaatselijke Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoortden 16 Maart 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 17 Maarl J853. In de op 15 Febr. j.l. gehouden Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort waren tegenwoordig de 11.11. v. Bockom Alaas, v. Werkhoven, Scheerenberg Wijers (Voorzitter)v. LilaarHerschel, Du-munt Zegers FeeckensF er lor env. Belr. Beek en Nieuw- land; afwezig de 11.11. Brouwer, Maat Geesteranus en v. d. Bergh. 1 Worden gelezen en goedgekeurd de nolulen der vorige vergadering, nadat ten aanzien derzelve door den lieer r. Lilaar in hel midden was gebragt, om in plaats van huur, wegens gebruik van den St. Joris Kerktoren, Ie sleden gratificatie, en zulks, ten einde uit het bezigen in de notulen van cerslgemeld woord niet zou worden afgeleid, dat het eigeudnmsregt van den St. Joris Kerktoren bij de Hervormde Gemeente door den Raad is erkend; hebbende hij ecliler, na de bemerking van den Voorzitter, dat de notulen als niets anders zjjn aan te merken dan als een verslag van 't ter Raadsvergadering gebeurde, verklaard op de voor gestelde, verandering niet nader aan te dringen. 2°. Deelt de Voorzitter mede, de ontvangst van het besluit van Gedp. Stalen der Provincie, houdende vast stelling der Ontvangsten en Uitgaven over 1851, zoo mede dat de lijd van aftreding der Wetiiouders (indien zij worden herkozen als leden van den Raad) is als volgt: de Heer Alaas Geesteranus in 1854, de lieer r. Werk hoven in 1857aangenomen voor kennisgeving. 3°. Is aan de orde het Rapport der Commissie, omtrent het Marktwezen. De Heer Zegers Feeckens zegt, dat ter raadsvergadering van 20 Sept. ter tafel gebragt is eene missive van het Dep. Amersfoort der Maatschappij tot bevordering van Nijverheidinhoudende verzoek aan den Raad, om, daar de hier ter stede eertijds bloeijende markten thans in kwijnenden toe stand verkeeren, in overweging te nemen, wat, lot het herkrijgen van vorigen roem, ter voorkoming van geheelen ondergang (zoo schrijft het Begluur dier Af- deeling), zou» kunnen aangewend worden (zie Atnerif. Cour., N°. 51); dat de Kamer van Koophandel, naar welke deze missive, ten fine van advijs, is gerenvoyeerd daarop heeft doen kennen, dal, het verval der markten dezer stad voornamelijk moetende toegeschreven worden aan de sedert eenige jaren in deze streken aangelegde straat- en kunstwegen, waardoor hel vervoer van vee naar meer belangrijke of meer bezochte marktplaatsen is vergemakkelijkt en onkostbaar gemaakt, de Raad eerstens preiuiën moest uitloven voor koopers en ver- konpers, en ten andere wolmarkten moest instellen (zie Amersf. Cour., N°. 53); dat de Commissie uit den Raadaan welke ter Vergadering van 5 Oct. een te dezer zake te doen voorstel was opgedragen, bij een zeer uitvoerig rapport, den 2 Dec. j.l. ter tafel gebragt, heeft te kennen gegeven, dut, naar haar oordeel, aan het advijs dor Kamer van Koophandel geen gevolg moest worden gegeven, omdat voor de paardenmarkten als 6tecds wel voorzien en bezocht, gcene opbeurende maatregelen noodig waren het verval der rundermarkten door het geven van preinicu niet was op te heffen en eene instelling van wolmarkten niets zou baten; heb bende die Commissie ten slotte geadvijzeerd tot liet doen aanleggen en bijhouden van markt registers, tot aan kondiging in de Nieuwsbladen van de dagen, waarop <le markten alhier zullen gehouden wordentot liet doen van eervolle melding van marktdagendia zich dubben onderscheiden (li) en eindelijk tot opgave aan de Almanak-Uitgevers van de respectieve markt dagen; dat Spreker, ofschoon de uitnoodiging van het Bestuur der Afd. Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid eer vreemd dan juist vin dende, vreemd, eerstens, omdat tij slechts is eene herinnering aan den Raad, om te voldoen aan art. 39 der Gemeenteweten ten andereomdat het bedoelde Bestuur daardoor getoond heeft zelf niet bekend te zijii met de middelen, waardoor de markten kunnen gere leveerd worden, anders toch zou ze die behoorlijk uit eengezet en omschreven den Raad aan de hand, cn lot aanwending derzelve het verzoek hebben gedaan toch tegen dat onderzoek niet heeft geprotesteerdtoe gestemd tot het commissoriaal maken dezer zaak, en zelf daarover nagedacht. Zijns inziens is hel advijs der Commissie, ten aanzien der paarden- en wolmarkten, om de zaak te laten zoo als zij is, om daaraan niets te doen, juist. Met het eervolle melding-, advertentie-, couranten- en almanakken-ad vijs kan hij zich niet ver- eeuigen; 't gevolg geven daaraan zou nultelooze kosten cn werkzaamheden veroorzaken. Wat betreft echter de rundermarkten, daargelaten de bewering, dat die eer tijds drukker bezocht werden dan thaus, waarvan de beoordeeling Spreker niet mogelijk is, zijns inziens zou wel iels tot verlevendiging derzelve kunnen gedaan worden. De Kanier van Koophandel schrijft hel verval dier markten toe aan de verbeterde communicatie middelen, daarvan zou ook de Amersfoortsche markt haar voordeel moeten hebben; de Commissie zegt, dal het niet frequenteren van de markt door verkoopers en koopers is toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het vee den eigenaar aan huis wordt afgekocht; dan zou de Nykerksche markt niet zoo druk bezocht wor den. Waren bovendien die oorzaken de ware, dan zou er niets aan de zaak Ie doen zijnten aanzien van een en ander beweert Spreker echter het tegendeel; zijns inziens jeukt het der zaak aan den niet goeden dag voor de markt, den Vrijdag. Algemeen bekend is het, dal Zaterdags te Utrecht wordt markt gehouden; nu kunnen zij, die hunne beesten ter Utrechtsche markt willen brengen niet gebruik maken van de Vrijdagsche Amersfoortsche markt, want dan zouden hunne beesten, als niet op den uijer gezet, minder geldig zijn. De Utrechtsche markt is gruoter, biedt den veehouder meer kans om goed geld le maken, daarom prefereert hij die boven de Amersfoortsche en brengt zijne beesten wel lo Utrecht, maar niet alhier ter markt. Ten opzigle der rundermarkten zou dus eene wijziging moeten ge bragt worden in den dag, waarop ze gehouden worden en die dag, in slede van op Vrijdag, op Donderdag of wel op een anderen dag moeten gesteld wordendan zouden dezelfde runderen te Amersfoort en vervolgens ook le Utrecht kunnen ter markt gebragt worden. Spreker geeft zulks in bedenking, of liever hij maakt zulks lot zijn voorstel. De Heer v. Bockom Maas, de steller van 't Rapport, verklaart zich legen 't voorstel van den Heer Zegers Feeckens, omdat, alhier slechts gehouden wordende markten voor vet en mager, niet voor melkvee, liet gevolg geven aan dat voorstel niets zou balen. De neer Herschel dringt aan op 't instellen van wolmarkten, door de Kamer van Koophandel in bedenking gegeven (zie AmersfCour.N".53); elders, mi kleinere plaatsen worden ze met goed succes gehouden't ware hier Ier slede ook te beproeven. De Heer Ferloren zegt dal meu voor een tiental jaren ook te Utrecht de in stelling van wolmarkten heeft beproefd met toekenning zelfs van premiën tot aanmoediging van dien handel, en met daarslelling van voor 't bewaren der wol altijd vereischte localen, 't geen, weinige jaren volgehouden niets heeft bijgebragt en geleid heeft lot de erkentenis, dat het daarvoor uilgegevenc geld als weggeworpen was tc beschouwen; terwijl hij, ten aanzien van het uilloven van premiën tot aanmoediging van den veehandel, kan mededeelen, dat die maatregel, te Harderwijk en le Nnnspeet beproefd, tot niets heeft geleid. De Heer Scheerenberg zegt, dat, wat betreft de paardenmarkten, daarop niet gevonden worden de handelspaarden, en dat in liet rapport omtrent het voorstel der afdeeling Amersfoort tul bevordering van Nijverheidtot het aanleggen van harddraverijen niets is medegedeeldvermeenende hij ookdat de verplaat sing der voorjaarsrundermnrklen van mager veeen wel van Vrijdag op Woensdag, doeltreffend zoude zijn; dat eene wolmarkt hier ter stede niets zou geven, en dat eene schapenmarkt met goede vooruit- zigten zou kunnen ingesteld worden. Nadat de Heer Diemont gezegd haddat er te Tiel eene bloeijende wolmarkt is, de Heer Zegers Feeckens op zijn voorstel tot wijziging van den runderraarkl-dag had aangedron gen, waartegen de bedenking door den lieer v. Bockom Maas aangevoerd van geenerlei invloed kon zijn, cn do Heer r. Beek verklaard had het voorstel van den Heer Zegers Feeckens te ondersteunenzegt de Heer Wijers, dat men, indien het voorstel van den Heer Zegers Feeckens wierd in behandeling genomen, zou afwijken van de orde, volgens welke alleen het Rapport der Commissie in behandeling kan komen; weshalve hij voorstelt om hetzelve neder te leggen ter Secretarie eu daarover le beraadslagen in eene volgende verga dering; verklarende hij zich tegen hel uitloven van premiën, en zegt hij, dat aan den weusch der Comraisie betreffende het houden van registers sedert langen lijd reeds wordt voldaan. De Heer Zegers Feeckens repliceert hierop, dat het hier niet geldt het rapport der Com missie, maar de vraag, of er niet iels tot opbeuring van den handel kan worden gedaandat hij dus zijn voorstel teregt meent gedaan te zjjn, zjjnde hij echter niet tegen de aanhpuding, waartoe de Heer Herschel verzoekt, dat niet worde besloten, zonder het advijs daarop van de Kaïuer van Koophandelverklarende de voorsteller .zich vervolgens bereid om zijn voorstel schriftelijk Ier Secretarie neder te leggen, om hetzelve met hel daarop gevraagd en in le wachten advijs van de Kamer van Koophandel later bij den Raad in over weging te doen nemen. Nadat de Heer Ferloren gezegd had het tweede gedeelte van 't Rapport (zie Amersf. Cour., N°. 62) te ondersteunen, en de Beer Diemont verklaard had zulks ook te doen, wordt in stemming gebragt bet advijs der Commissie en besloten o.met 10 tegen 2 steramen üerschel en Diemont), om het door de-Afd. Amersfoort der Maatschappij tot bevorde ring van Nijverheid, betrekkelijk de Jaar- en Week markten aanbevotene, te laten rusten; b. niet algemeene stemmen, om registers te houden, waarop zal worden aangeteekendwelke de hoeveelheid en de gemiddelde prijs van de ter markt gebragle paarden, runderen enz. v is geweest; c. om eenmaal 'sjaars bij publicatie en Co u ran ten-herig t aankondiging te doen van de dagen waarop de markten zullen gehouden worden, en d. om het doen van-eervolle melding en van opgave aan de Almanak-Uitgevers over le laten aan Burgemeester en Wethouders; hebbende de Heer Zegers Feeckens zich instanteljjk verklaard tegen het nemen van een daartoe strekkend Raadsbesluit en tegen iedere officieeie opgave als achtende hij de Courant- en Almanak-Uitgevers verpligt, om niet te wachten op volledige en juiste opgaven, maar die te zoeken, willen ze hunne onder neming door het publick zien ondersteund. 4°. Wordt in behandeling gebragt het Onlwerp- Reglement voor de Alg. Burgerlijke Begraafplaats (op genomen in N°. 73, 74 en 75 der Amersf. Cour.). De beraadslaging over de algemeene strekking van het Reglement en Tarief geopend zijnde, zegt de Heer Verloren, 1°. dat hij, met het oog op art. 7 van 't Prov. Reglement van 10 Julij 1830, in Prov. blad van 1831, n". 25, waarbij ruiming van graven na een tijdsverloop van tien jaren wordt voorondersteld, in verband met het principe van vélendat de Jijken alsdan niet lang genoeg onaangeroerd zullen blijven, in het belang van laalstbedoelden eene klassificalie had gewenscht van grafstedenna verloop van 10 en van 20 a 30 jaren le ruimen; 2°. dat hij begrijpt, dat het voorgestelde regt van overboeking in strijd is niet de voorschriften der Gemeentewet, bepaaldelijk met art. 269, en dat gezegd regt bovendien, met het oog op art. 10 van 't voorgestelde Reglement, zijns inziens, totgroote moeijeiijkheden zal aanleiding geven; 3°. dat hij is voor 't behoud van hel bij Reglement van 2 Nov. 1844 gestelde verhooging-geld, en 4°. dat, zijns inziens, de schuld van de Begraafplaats jegens de stad aan de Begraafplaats moet worden in rekening gesteld. De IJeer Wijers repliceert den vorigen Spreker voornamelijk op het door hem laatst aangevoerd bezwaar; de Alg. Bur gerlijke Begraafplaats, zegt hij, is eene geheel plaat selijke, geenszins eene bijzondere en op zich zelve staande iurigting, weshalve de kosten tol daarslelling en aanleg derzelve geheel en al zijn en blijven voor rekening van de stad. De Heer v. Lilaar, blijft bij zijne meening, reeds vroeger ontvouwd, dat de Alg. Burgerlijke Begraafplaats moet bescho ivvd worden als debitrice jegens de slad voor een restant bedrag van ƒ1306, en dat zulks bij 'l maken van een Tarief moet in aanmerking komen; verlangende hij voorts, dat de ingezetenen evenzeer het regt zullen hebben tot aan koop van eene dubbele grafstede als grafkelder. De' Heer Zegers Feeckens zegt, dat, 1°. het vroeger aan geboden Tarief hem gebragt had in den waan, als behoorde de begraafplaats als debitrice jegens de stad te worden aangemerkt, van welke ineening hij echter is terug gekomen, na lezing van al 't geen in deze zelfde zaak reeds had plaats gehad, bepaaldelijk na lecture van 'l behandelde ter Raadsvergadering van 12 Sept. 1829, waarin, op grond, dat de Alg. Burgerlijke Begraafplaats strekt ter dienste der ingezetenen van alle godsdienstige gezindheden, besloten is, om alle voor de daarslelling dier begraafplaats gefourneerde sommen voor stads rekening te nemen; 2°. hij zich niet kan vereenigen met de door den Heer Ferloren voorgestelde klassificalie, 't welk zou zijn een toegeven aan eene bekrompen zienswijze van eenigen, die, teu onregte als aan het stof blijven hangen, kunnende men daarenboven eene aanroering van lijken binnen eene zelf le stellen tijdruimte voorkomen, door een graf le koopen; 3". hij ook is legen dc hefiiog van een regt vau overboeking, maar 4". is voor de in-

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 1