A1ERSF00RTSCHE COURANT. Jl101. DONDERDAG, 8 September 4853. 8 Sept. Dondcrd. Maria geboarte ca» der Palm overt., 1840. 9 Vrijd. De Spaansche Zilvervloot genomen, 1628. 10 a Zaturd. 3 E. Kw. 11 ZOND. Nijkcrk kermis; Bogerman overt., 1637. 12 Sept. Haand. Ainsterd. kerm.; de Nederl. VerCenigitiglot Afschaffing van Sterken Drank 13 a Dingad. JoA. •Bos/or/overl. 1629. (in Nederland opgerigt, 1842. 14 a Woensd. Ckrysostomas overt., 407. ffi a Donderd. Jan dt Bakker verbrand, 1626. Bij dit Noinincr behoort een BIJVOEGSEL, zijnde het Vervolg en Slot van het in N". 100 aangevangen RAPPORT ota COMMISSIE over de voortdurende be stendiging der inning van de Eem- en Slaperdijks- latten door dè Gemeente. SCHOUWE over de Wegen en Watergangen in de Vrijheid der Stad Amersfoort. BURGEMEESTER eh WETHOUDERS m» GEMEENTE AMERSFOORT Maken bij deze bekend, dat dezelve of hunne Gecommit teerden op Maandag den 19 September 1853, des namiddags ten eier ure, zullen schouwen de navolgende Wegen en Water gangen, in de Vrijheid van dezelve Stad gelegen te weten: a. Den Zandweg buiten de Kamppoortvan de Stroopaf tot aan de tweede Steeg, en df5 tot aan de Hondhorsterbrug met de Slooten en Uitwateringen ter wederzijde van die wegen gelegenalsmede de Slooten en Uitwateringen, van de tweede Steeg tot aan de scheidingpaal bij f'inkenhoef, zoodanig als die van ouds altijd zijn schouwpligtig geweest. b. De Slooten en Uitwateringen van den straatweg buiten de Kamppoort af, langs het Paardenwater tot aan de heul in de Watersteeg, met den Weg in de Water»teeg, alsmede de Slooten, tot aan het begin van den Dijk bij Rutlenburgen voorts de Slooten aan de zijde van Rustenburg, tot aan het einde van den Lagen Weg. e. Den Weg buiten de Blocmendaalsche poort, alsmede de Slooten en Uitwateringen aan beide zijden van denzelfden Weg, langs den Kruiskamp tot aan de beul in de Watersteeg, en voorts terug den Weg naar Lienderl, tot aan het bruggetje aan deze zijde van het Welvaren gelegen. En voorts de Wegen, beginnende aan de Molhoop en eindigende bij de scheidingpaal bij Rollicoot d. flcn Weg en de Sloot buiten de Blocmendaalsche poort, tot aan de Linie naar den Ham. e. Den Zandweg buiten de Utrechtsche poortmet de Slooten en Uitwateringen, loopendc naar Soestvoor zoo verre dezelve in de vrijheid der Stad is gelegen. f. Den Weg langs de tuinen buiten' het Hecrenpoortje en de St. Andriespoortgenaamd de kleine HachlegaaUteeg tot aan het bruggetje bij Kladdenburgwijders de oroote lYachtegaalsteeaover de Steenenbrug. tot aan de Kamp poort, alsmede het Voetpad, van de St. Andriespoort tot aan den Haspel. En wordt een ieder gewaarschuwd, op dien tijd op zijnen slag tegenwoordig te zijn en zijn land behoorlijk uit de Schouwe te houden zoodanig als hetzelve bij het Reglement op hel onderhoud en schouwen der Wegen en Watergangen, in de Vrijheid dezer Stad gelegengoedgekeurd bij Zijner Majesteit* Besluit van den 10 Mei 1827, N®. 122, is vastgesteld. En zulks op de boete, die bij hetzelve Reglement, door den nalatigen of gebrekigen te verbeurenis bepaald. Amersfoort, den 30 Augustus 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. SCHOUWE nevens die van de Malen. BURGEMEESTER sa WETHOUDERS on GEMEENTE AMERSFOORT Doen te wetendat desxclfs Gecommitteerdennevens die van de Malen, op Dingsdag den 20 September 1853, des morgens vroegzullen seliouwen de Malen-Weteringmitsgaders de Wetering ter wederzijde van de Zseartesteegloonende tol in de Stads Grachtenalsmede de Groenesteeg. Een ieder wordt gewaarschuwd, op zijn Slag tegenwoordig te zijn en zijn land uit de Schouwe te houdenop de boete daartoe staande. Amersfoortden 30 Augustus 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER eb WETHOUDERS dek GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien art. 203 der Wet van 29 Junii 1851 (Staatsbl.N®. 85) Doen te wetendat de Begrooting der Plaatselijke Inkomsten en Uitgaven dezer Gemeente voor het Jaar 1854, door ben aan den Raad aangeboden, gedurende veertien dagen, van heden af gerekend (de in te vallen Zondagen uitgezonderd), dagelijks van tien tot dén ureop de Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, en dat men van voormelde Begrooting* afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 1 September 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 8 September 1853. Iii de op 1 Sept. j.l. gehouden vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort waren tegenwoordig de 11.11. v. Bockom Mans, v. WerkhovenScheerenberg Wijers (Voorzitter), Herschel, Diemont, Zegers Veeckens, v. Bel en v. Beek; afwezig de H.ll. Brouwer, v. d, Bergh, v. Li/aar, Verloren eu Nieuwland. 1™. Worden de notulen der vorige vergadering ge- lozen en goedgekeurd. 2°. Deelt de Voorzitter mode, dal bij hem is inge komen eene missive van den Heer Verloren, inhoudende berigt, dat genoemd Lid belet is do vergadering bij te wonen; aangenomen vnor kennisgeving. 3°. 7.egt de Voorzitter dal de familiebetrekkingen van wijlen den lleer W. P. J. Maas Geesteranus hem hebben nitgenoodigd, aan de vergadering kenbaar tc maken, dat tij hoogst gevoelig zijn voor de bewijzen van achting, aan genoemd overleden Raadslid op 31 Aug. j.l., bij zijne ter aarde bestelling, gegeven. 4°. Stelt de Voorzitter, onder mededeelingdal ingekomen zijn de geloofsbrieven van vier der op 19 Julij j.l. gekozen Raadsleden (zijnde do vijfde sedert dien tijd overleden), aan den Raud voor om lot onder zoek derzeJve over te gaan. Nadat de H.H. v. Bel, Zegers Veeckens en v. Beek zich daartegen hadden verklaard, wordt het voorstel des Voorzitters, met 5 legen 4 slemmen (r. Werkhoven, Wijers, Herschel en Diemont), verworpen; waarop, met 8 tegen 1 stem (r. Bockom Maas), wordt besloten om over te gaan tot de benoeming van twee Ambtenaren van den Bur gerlijken Standtot waarneming der aan die betrekking verbonden werkzaamheden, gedurende den tijd dat er nog geene Wethouders zullen benoemd zijn, en worden vervolgens als zoodanig benoemd de Heeren Verloren en v. Bockom Maas. 5°. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van Burg. en Weth. van Harderwijk, d.d. 26 Aug. j.l., ter begeleiding van het door den Raad der Gemeente Groningen gemaakt en op voorstel van het Bestuur van Kampen gewijzigd concept van een Reglement en een Tarief der vrachtloonen voor het beurtveer van Groningen naar Kampen, Harderwijk en Amersfoort en terug, niet de door den Raad der Gemeente Harderwijk daarop voorgedrogeue wijzigingen, en zulks ten fine van goedkeuring van gezegd concept ook door den Raad dezer Gemeente. Wordt besloten tol verzending om advijg naar dc Kamer van Koophandel en Fabrijken. 6'. Wordt ter tafel gebragt eene missive van Gedep. Staten der Provincie, d.d. 27 Aug. j.l., ter begeleiding van eene nota van bedenkingen, bij het Dept. van Binnen!. Zakengevallen op do voordragt van den Raad tot heffing van leges Ier plaatselijke Secretarie; wordende iti die nola als wensclielijk voorgedragen, om de vrijstelling, die tot dus verre voor alteslatiën de vila, tol ontvang van lijfrenten, pensioenen enz.beslaan heeft, te behouden. Wordt besloten tot nederlegging ter Secretarie en behandeling in eene volgende vergadering; hebbende de Heer Zegers Veeckens den Raad in over- weging gegeven en zulks met aanneming, op verzoek van den Voorzitter, tot het schriftelijk indienen dier bedenking, oio in liet Tarief alsnog op te nemen dc bepaling, dat, bij aauvrceii om extracten uil de registers van den Burg. Stand, ingeval de tijdstippen van geboorte, huwelijk en overlijden niet zijn opgegeven voor het nazoeken een vaat te stellen bedrag zal zijn verschuldigd. 7°. Wordt door den Voorzitter, namens den Burge meester en Weihouder, aan den Raad aangeboden de Begrooting van Iukontsleu en Uilgaven der Gemeente over 1854, en ten aanzien derzeive besloten eerstens tot nederlegging op de Secretarie ter lezing van en lot verkrijgbaar stelling in afschrift voor een iedbr, eu ten andere om dc loting tot zaïnenstelliug, der Commissiën uit den Raad, tot onderzoek derzelve, aan te houden tot eene volgende vergadering. (Die Begrooling, nader door ons in haar geheel mede te dceleuhoudt in de voordragt tot afschaffing van het zoogenoemde Brandgeld en het Marktgeld op de Boter.) Bij Z. M. Besluiten van 30 Aug. j.l. zijn benoemd lot Kantonregler te Amersfoort Mr. A. R. van Bel, thans Plaatsvervangend Kantonregler aldaar, en lot Griffier bij het Knnlongeregt aldaar Mr. S. J. A. van Walohren, Advokaat te 's Grovenhage. Door een groot getal Proleslonlsche Ingezetenen dezer gemeente is een Adres, ten voordeele van het Wcts-Onlwcrp, regelende het Toezigl op de onderschei dene Kerkgenootschappen, aan de Eerste Kamer der Sinten-Generaal ingediend. Naar wij vernemenheeft S. A. Dwarsde Schrijver van de Bngijn van AmersfoortMensckelsjke DwaasheidHuisjes-Schat en meer andere dergelijke prulschriftendezer dagpn in druk doen verschijnen een zoogenoemde Roomsche Poppenkast op rijmwaarin hij aan de Lezeressen een rand geeft, die hem, den Chaiiipagnewijiidrinkerkans geeft op eene of meer maanden gratis logies. Op de algemeeiie vergadering van de Maatschappij t'^tot bevordering der Toonkunst, den 30 Aug. j.l. te Amsterdam gehouden, is, als antwoord op eene dóór de Muatschoppij uitgeschreven prijsvraag, eene sonate voor piano en viool bekroond, die door den Heer J. A. van E ijken van Amersfoort, Organist te Rotter dam is gecomponeerd. Tot Predikant bi) de Herv. Gcniecnle tc Medcmblik is beroepen do Uéer P. M. Keller can Hoorn, thans! te Baambrugge. Ter vervulling der vacature eener Predikantsploots te Amsterdamontstaan door hel overlijden van den lleer J. J. can Staveren, ia den 6 Sept. j.l. door Diakoiien der Ned. Herv. Geroeentb aldaar een drietal gemaakt bestaande uit do H.H. J. Broedelet, Pred. te Gouda, P. A. Romijn, Pred. Ie Amersfoort en B. Nachenius Jr., Theol. Doctor en Pred. te Maassluis. Z. M. de Koning heeft zich, den 1 Sept. j.l., des morgens ten 7 ure ongeveer van Amsterdam over Naarden en Soeat op de hoogte van het kamp bij Zeijst aangekomen en aan de herberg de Oude Tempel uit II. D. rijtuig tq paard geatogenonverwijld roet zijne Adjudanten de Majoor* Graaf van Lijnden en van. Heemskerk en den Kapitein Schönstedl, benevens eenige ordonnanoe-Officioren, noar gezegd kamp begeven. Nadat Z. M. op het terrein, waar de kampeerende troepen in bataille stonden gerangeerd, nnbjj den regtervlengel door den Opperbevelhebber gecomplinenleerd en bij het bataillon Grenadiers en Jagers gekomen was, hief de inuzijk van dat regement het Wilhelmus-lied aan, en passeerden de troepen de revue; vervolgens ter zelfder plaatse brigadesgewijze de handgrepen met juistheid uitgevoerd hebbende, rukten de troepen, evenzeer' brigadesgëwijze, in gesloten kolonne naar de heide op, alwaar zij voor het oog van Z. HL eenige evolutiën uitvoerden en na voor Z. M. gedefileerd te hebben, kaïupwaarta terugkeerden. Was er eene groote menigte volks naar het kamp gegaan, om Z. M. te zien aankomen, algemeen was men ingenomen met de beleefdheid en minzaamheid dea Kouiiigs jegena de militairen eu het publiek. Was het weder, sedert Z. M. komst in het naburige Kamp bij Zeijst, zeer ongunstig, in langen lijd eohter was de lucht niet zoo helder en aangenaam als den 4 Sept. j.l. Geen wonder dus, dat bij het alom ver breide gerucht der plegtiglieiUwelke dien dag, den verjaardag der geboorte van Z.K. 11. den Prins van Oranje in gezegde legerplaats zou plaats hebben, duitende mensehenzoowel uit de naburige steden en dorpen als uit Amsterdam en den Haag, reeds vroegtijdig in het kamp waren zamengevloeidzoodat, toén de troe pen, ten 12 ure, voor de parade uitrukten, de heide voor de tenten, zwart van menschen, een allerfraaist gczigl opleverde. Nadat de troepen voor Z. M. den Koning die vergezeld was van eeuen luisterrijken Staf, en vele Officieren van vreemde Mogendhedeneenige manoeuvres hadden Uitgevoerd en vervolgens in bataille waren ge rangeerd, verscheel Z. K. H. de Prins van Oranje op het terrein, gezeten in een met tweè paarden bespan nen open rijtuig, en gekleed in de uniform van eersten Luitenant van het regement Grenadiers en Jagers, in welken rang Z. K. H. dbor zijnen Vader, Neërlands Koning, die Hein, staande in het rijtuig, van den regler- tol den linkervleugel begeleidde, aan de troepen werd voorgesteld, waarna laatstbedoelden voor Z. M. den Koning en Z. K. H. den Prins van Oranje defileerden; Daar men vermeende, dat hiermede de plegtigheid van den dag was afgeloopengevoelde inen zich aangenaam verrast toen Z. M. de Koning de troepen tenlwaarls liet rukken en alle aanwezige Officieren uitnoodigde zich rondom H. D. persoon te vereenigenwaarop Z. Mi ihet een toepasselijk krachtig woord döl, luide gesproken zoowel op de Officieren, daar vereenigd, als op de talrijke digt aaneengesloten menigte eenen diepen indruk maak Ie, zijnen beminden Zoon, dën Kroonprins van Oranjeaan de Officieren van het met cere bekende en niet roem beladen Nederlhndtche leger voorstelde en eindigde mot de bede van Leve de Prins van Oranje! a eene bede, die, door do menigte herhaald, jubelend door de lucht weèrgalmde en spoedig werd opgevolgd door het, na een antwoord op 's Konings woorden van den Opperbevelhebberden Genera» I'- Majoor Duyoker, niet niet minder geestdrift aangehe ven «Leve de Koning!» Waarna Z. M. en- de Kroon prins, te midden van de jubelende schare, naar H. D. tenten terug keerden. Bij gelegenheid van het verblijf van Z. M. den Koning te Utrecht, zal eene harddraverij, uitsluitend voor paarden van Land-en Bouwlieden in de Provincie, in de Maliebaan tc Utrecht plaats hebben. Als prijs zal gegeven woiöen een zilveren Tabakskoinfoor en als premie twee Hoofdstellen. Dc harddraverij zal den 15 September e. k. des voormiddag» ten 11 ui>e eenen aanvang nemen, en zal de aangifte tot keuring van de paarden, die door den eigenaar, zijnen zoon of lijtien vasten knecht bij de harddraverij moeten bereden worden, denzelfilen 15 September dra morgens vóór negen ure. aan het Maliehuis moeten geschieden. In de maand October adnstaando zullen do troe pen van het Limburgsche Bonds-Contingentvan wegc dien Bond, geïnspecteerd wórden door den Pruissischen Generaal ron Sack, den Badensehcn Generaal Roggen- Lach en den Brunswijkschcn Generaal Erichten zijnde, van wege het Nederlandsoho Gouvernementtot dè bijwoning dezer inspectie benoemd dc Kapitein Eijmaal, van liet Departement van Oorlog. Bij Koninklijk besluit van 29 Julij j,|. zijn do troctementen van den Burgemeester en van den Secretaris van Rietwijkeroord gesteld op vijf en twintig gulden in het jaar. en van de Wethouders van eenige daarin genoemde Gemeenten op'rijf gulden, evenzeer iu het jaar. Het Weekblad van ket Regt, N®. 1405, tfeelt mede twee arresten van den Hoogen Rand der Neder landen, beide van 4 Jan. j.l;, waarbij ij beslist, nntj

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 1