AIERSFOORTSCDE M 105. DONDERDAG, 6 Ooiober dS53. 6 Oct. Donderd. Beusichcm paardenmarkt. 10 Oct. Maand. 7 Vrijd. 11 n Dingd. Zwingli overl.1531. 8 a Zatnrd. Alkmaar ontzet1573. 12 Woensd. Isr. Verxoendag; Wijk bij DuurstedeBunschoten en Eemnes beestenm. 9 ZOND. 3 E. Kw.Justus Jonas ovérl., 1555. |3 Donderd. Elisabeth Fry övferl., 1845. BEGROOTING DER PIAATSELIJKE INKOMSTEN EN IIITGAVEN VAN DB GEMEENTE i«£BSF«91ir, Voor de Dienst van 1854. BEVOLKING »U1 ZIELEN. INKOMSTEN. HOOFDSTUK I. ostvargstzr wiosns vroeg err minster. 1. Balig sltrt dér door den Rand vastgestelde rekening over het dienstjaar 1852, voor too ver de Raad daaraan niet reeds ecno bepaalde bestemming heeft gegeven 5265,59 HOOFDSTUK II. ofbrinsst var lslasttnotb (ii heitinden. Afd. 1; Opcenten op 's It ijkt Directe Belas tingen. 1. 15 Opc. op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen1942,49 2. 10 Fd. op de ongebouwde eigendommen. 531,35 3. 5, 10, 15, 20 en 25 ld. op hel personeel. 5423,28® Afd. 3. Belastingen op voorwerpen van verbruik. 1. Opc. op de hoofdsom der belasting op't gemaal o. 134 Opc. op de tarwe. ƒ9360.00 b. 107 a rogge. 4100,00 13460,00 2. Plaatselijke belasting op 't gemaal, elders van Rijkswege veraecijnsd1298,00 3. 75 Opc. op de hoofdsom der belasting op 'tgeslagta 1955,00 4. Plaatselijke belasting op 'l gealagl (met uitzondering van het schapen-en varkens- vleescli) e/der« van Rijkswege veraecijnsd. 225,00 5. Opc. op de huofdsom der belasting op 't gedistilleerd: a150 Opc. op het binnenl. ƒ16809,00 b. 100 a a a buitenl. a 211,00 a 17020,00 6. Plaatselijke belasting op het gedistilleerd, elders van Rijkswege veraecijnsda 1157,00 7. Plaatselijke belasting op de brandstoffen a. op den turfƒ3171,00 b. de steenkolenn 647,00 a 3818.00 8. Plaatselijke belasting op den wijn a 2375,00 9. Collectief «egel éli expediliegelde». 400,00 Afd. 4. Regten en Loonen voor het gebruik of genot van openbare gemeentewerken of inrigtingen, en dal van openbare door of ran wege het Gemeentebestuur verstrekte diensten. 4. Opbrengst van doorvaartregtenhaven-, kraan-, sluis-, brug-, kaai- en veergel den, wik-, weeg-, meet-en kenrloonen marktgelden en dergelijke, waarvan de invordering bij gaardering geschiedt,als: o. Sluisgeld vöor liet openen van de sluis aan hel Spui175,00 b. Idem van het hek aan Mon nikendam 7'a 50,00 d. Vuur-, Haven- eu Tongcld a6615,00 e. Wik-en .Weegloonen. a 170,00 Opbrengst der Jaa»- en Weekmarkten. 200,00 a 7210,00 5. Retribliliën voor het gebruik der alge- meene Burgerlijke Begraafplaats620,00 6. Leges ter Plaatselijke Secretarie wor dende gehevena 86,00 HOOFDSTUK 111. bater »r opkomsten spruitende bit voorwerpen, in eigendom aan de gemeente beboomendi, of die doom haar worden beheerd. 1. Renten van kapitalen, als: a. Inschrijving op 'l Grootboek der 2f #/o N. Werk. Schuld ad ƒ2000 50.00 5. Idem ad 150036,00 86,60 2. Opbrengst van verhuringen, als: a. Huur Tan huiten637,35 b. fluür van landerijen a 4043,00 a 4680,35 3. Opbrengst van do verpachting van hel gras van de Vvaudelingena 98 00 4. Opbrengst van het riet aan teea 68,00 6. a der verpachting van haard- asch en vuilnis binnen dete Gemeente. 186,00 TranSpórlcere ƒ67905,065 Transport ƒ67905,06® Opbrengst van den houthak a. Aan den Berg, links vanden straatweg b. ld. regis van den straatweg. c. Een vakje eschdoorns aan het plantsoen 43,00 42,00 10,00 7. Opbrengst der vergunningen tót Uitoefe ning der Jagt op de Gemeentegronden 8. Idem tot het steken van heideplaggen en bevVeiding van heidegronden 9. Opbrengst der Scheepstimmerwerf. 10. Grondrenten ten laste van particulieren HOOFDSTUK V. ontvargsten var aard ir toeval lige rater. 1. Retribliliën van het Rijk voor het gebruik van militaire fournituren katernen stallen, ent 2. Teruggave van verstrekte behoefleb voor hel armwezen, ten behoeve van personen elders oiidersiandsilomicilie hebbende. 3. Opbrengst van de terliën der vicorijeh in de St. Joriskerk te Amersfoort 4. Boelen in rake van Policie, belastingen enz. 5. Teruggave wegens voor hel Rijk uitge- schotene transportmiddelen 6. Schadeloosstel li ngdoor ingesctcnen van Hoogland betaald wordende, voor adsi- stentie ingeval van brand te verleenen. 7. Uitkeering van den eigenaar van Ran denbroek voor het der Gemeente A- mersfoort, in den opbrengst van den lol op den Zwarteweg, aankomende. 8. Vergoeding van kosten en toeiigt op bet Heerenpoorlsbruggetje van eenige Inge zetenen 95,00 145,00 463.00 224,00 108,00 545,09 Totaal der Inkomsten, ƒ74695,42® (De UITGAVEN in een volgend Kommer.) KENNISGEVINGEN. e GEMEENTE BURGEMEESTER en WETHOUDERS AMERSFOORT Brengen bij deze ter kenni; e der Ingezetenendat de Com missie die zich gedurende verscheidene jaren heeft belast niet de verzorging van spijzen aan de liehocftigenzich wederom heeft berèid verklaardomgedurende den aanstaanden win ter, hare pogingen tot leniging der armoede voort te zetten. Burgemeester en Wethouders openlijk hunnen dank bctui- Eendezoowel aan de bovengenoemde Commissievoor hare elangelooze en edelmoedige werkzaamheid als aan de Ingeze tenen voor hunne milddadige medewerking, maken tevens hekend. dat de Commissie voornemens is, om op Maandag den 3 October aanstaande, aan te vangen met het openen der inschrijvingen aan de huizen der Ingezetenen tot deelneming in de uitdeeling der spijzen gedurende den aanstaanden winter terwijl zij de Ingezetenen dezer Gemeente dringend aansporen om door ruime inteekeningen de heilzame pogingen der Com missie te ondersteunenwaaraan dit jaar eroote behoefte be staat uit hoofde door de hooge prijzen der' levensmiddelen voor den aankoop van dezelve meerdere gelden dan in het nfgeloopcn jaar benoodigd zijn en daardoor hunne belangstel ling te loonen voor eene inrigtiog, welke sedert vele jaren nuttig is werkzaam geweest tot verzachting der armoede. Amersfoortden 29 September 1853. Burgemeester en Methouders voornoemd, A. G. WIJBRS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEÈNTE AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Ko- nings in de provincie Utrecht, d.d. 28 September, 11. N°. 1. N. M. en S. (Provmciaalbl.N°. 81). Doen te wetendat de 'NSPECT1E over de Verlofgangers der Nationale Militie, in plaats van op den 7 October e. k., later zal worden gehouden en wel in de maand Mei 1854; zullende de juiste lijd nader hekend gemaakt worden. Amersfoort, den 3 October 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd. A. G. W1JERS. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, 6 October 1853. Herinneren onze lezers zich waarschijnlijk nog het voorstel, door den 'Heer Zegers Feeckens op 15 Febr. j.l. Ban den Raad gedaan, doch later, op grond der weigering van het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om het bij art. 146 der Gemeentewet bedoeld jaarlijksch Verslag te doendoor hem terug genomenommet opheffing der tot dusverre bestaan hebbende Stads Teekenschoolzoo mogelijk een bepaald of onbepaald gelul leerlingen, ten koste der Gemeente, óp de Herhaling- en Hand- vterkschonl Van gezegd Nuls-Depnrtement Ie doen op nemen (zie Amersf. Cour., N°. T2), en hel omtrent die aangelegenheid door de H.U. Zegers Veeckens v. Lilaar en Scheerenbergter Raadsvergadering van 5 April in dienzelfden geest uitgebragt Rapport (tio Amersf. Cour., N°. 81), thans heeft, naar wij verne men, de Raad, in zijne zitting van Dingsdag 1.1.be sloten, om, met opheffing van de lot dusverre bestaan hebbende Stads-Teekenschoolnit de gemeente-kas een bedrag van 50 jaarlijks (de voorzegde Raadscom missie had een veel hooger bedrag voorgedragen) be schikbaar te stellen, tot betaling der schoolgelden van zoodanige onvermogendendiehet Terkeneu wen- scheude te leeren, de gevorderde bekwaamheden heb ben om nut te kunnen trekken van het onderwjjs, dat nan de even goede als gunstig bekende Uerhaling- en Hand werkschoot van het Departement Amersfoort der Maatschappij lot Nut van 'l Algemeen gegeven wordt. Heeft, gelijk bekend is, de Raad dezer Gemeente, zich vereenigende met de zienswijze van Burgemeester en Wethouders, dal er, met hel oog op het onderwijs in de levende talen en verdere wetenschappelijke vakken behoefte is aan de oprigting te dezer slede van een instituut (Dag- en Kostschool), in zijne vergadering van 21 Julij j.l. aan Burgemeester en Wethouders opge dragen, um tot de daarslelliug van zulk eene inrigting Tan onderwijs een voorstel te doen aan den Raad (zie Amersf. Cour. N°. 95), 'tgeen echter, naar wjj vree zen, zal worden verschoven ad calendas graecus, thans is, naar wij vernemen, door den Heer J. II. van Kossem, in de op 22 Sept. j.l., gehouden vergadering van het Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, gedaan het voorstel, 'twelk, ten fine van ad vijs, gesteld is in handen eener Commissie, om, daar Ie dezer stede geklaagd wordt over het ont breken zoowel van het ter voorbereiding voor de Mili taire scholen en andere Wetenschappelijke inrigtingen, in de Talen, de Geschiedenis, en de Aardrjjks- en Wiskunde benoodigd onderwijs, als van dat in de nieuwe Tulen, in verband met het onderwijs aan de Latijnsche school, van wege het Departement te onder toeken, of die klagt gegrond is eB, zoo ja, of het Departement op eenigerlei wjjte zou kunnen en mogen medewerken, om in de bestaande behoefte aan boven bedoeld onderwijs te voorzienterwijl ook bij do Commissie van Toezigt over de school van gezegd De partement is ingekomen eene uitvoerige voordragt van den Heer II. Versloot, ouderwijzer aan die school, tot uitbreiding der Departementsschool; in welke voordragt, bijna in den geest van liet voorstel van den lieer ca» Rossem, wordt aangeprezen de daarstelling eener tweede school, naauw sluitende aan de eerste, en beide zoo danig ingerigl, dat zij, bij eene algeheele voorziening in liet voor eene beschaafde opvoeding noodzakelijk onderrigt, levens zouden dienen tot voorberciJing voor alle inrigtingen van hooger onderwijs; hebbende de Heer Versloot de mogelijkheid aangetoond, om dat plan zoo te verwezenlijken, dat ook leerlingen, elders woonachtig, tegen vergoeding van een matig gesteld kostgeld, van die scholen zouden kunnen gebruik maken. Zijn wij wel onderrigt, dan hebben Burgemeester en Wethouders in handen een aanbod van een sedert jaren reeds gevestigd en erkend kundig Onderwijzer, tevens Kostschoolhouder, om te dezer slede, tegen ecno geringe jaarlijksclie te gemoel homing uit de kas der Gemeente, zich alhier te komen vestigen als houder van zoodanig eene Dag- eu Kostschoolals door den Raad en ouk door den Heer van Rossem wordt ver langd, waarbij, vergissen we ons niet, het schoolgeld van dagscholiereu, opgeleid werdende voor Breda en Delft, op 70, en dat van anderen, voor het onderwijs in olie vakken van middelbaar en Jager onderwijs, de drie vreemde talen, de hoogere koopmaiisrekenkunat en het llaliaansch boekhouden, op ƒ60, beide met inbegrip van boeken en schoolbehocflenis gesteld. M.igl een of ander toch eindelijk en spoedig eens leiden tot verbetering der middelen van onder wijs al hier, waaraan, dit is algemeen reeds erkend, groole behoefte beslaat. De Gemeenteraad van Baarn heeft in zijne ver gadering van 20 Sept. j.l. benaald, dat de kermis aldaar dit jaar geen voortgang tal hebben. Z. M. heeft benoemd tol Plaatsvervangend Kanton- regler, te Wijk bjj Duurstede, den Heer L. J. van der Koog, Ontvanger der Registratie aldaar. De Commissie uit het Provinciaal Geregtshof van ülreohtlot liet afnemen der examina van diegenen, die naar het Notaris-Ambt zouden verlangen te dingen, heeft bekend gemaakt, dat zjj lot het voorschrevon einde zal vaeereu in eene der zalen van liet Paleis van Justitie, te Utrecht, op Dunderdag 3 November e. k. en, zoo noodig, de daarop volgende dogen, des voor- iuiddags ten 11 ure; zijnde de Aspiranten ui|genoodigd om de bij art. 13 der IVct qp het Nutans-Anibt ver melde stukken ten minste 14 dagen te voren portvrij aan den Griffier by hel Gereg|shof lo d»en (oeiomen. SBdert eenigen tijd merkte ineu ouder Looadrecht cn naburige Gemeenten van het kanton Locnen een en andermaal op, dat des nachts vee in de welde ver-

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 1