AIERSFOORTSCHE C0ÜRA1V M 107. DOKDERDAG, October 3853. 20* Ocl. Dondord. 21 n Vrijd. AmrSïoort vrtti Bsistesmirrt. 22 i) Zalurd. Utrecht bceatemnnrktHerroeping van het Edict van Nantes, 1085. 23 ZOND. VERKIEZINGEN. Ter benoeming van een Lid in den Raad der Ge meente Amersfoort, en zulks bij herstemming tusschen Mr. L. Zegen Veeckens en J. J. M. Gordon, zijn den 18 Ooi. 1853, ingeleverd 4-18 .stembriefjes, waar van 7 van onwaarde (1 onderteekend 0 niet ingevuld). Op de altou 411 geldige briefjes zijn uitgebragl 193 stemmen op Mr. L. Zegen Veeckens en 218 op J. J. M. Gordok; zijnde deze laatste alzoo benoemd tot Lid in gezegden Raad. U24 Oct. Maand. Arnhem, Tiel, Rhenen Beestenmarkt; Anna Judson overl., 1820. 125 Dingsd. L. Kw.; Ier. Vreugdedag der Wet; Yeencndaal beestenmarkt. 20 Woensd. Wijk bij Duurstede en Bunschoten beestenm.; PA. Nicolaï overl., 1001 1127 Donderd. VastendagArnhem paardenmarkt. KENNISGEVING. BURGEMEESTER a WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT Gezien cene missive van den Ilccr Commissaris des Ronings in deze Provincie d.d. 12 October 1.1.N". 3, A. Z. Doen te weten dat de Militaire Schietoefeningen in de vlakte ran Zeijst hebben opgehoudenzoodat die daardoor niet meer m vei lig is. Amersfoort, den 15 October 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. G. W1JERS. De Secretaris, W. L. SCUELTUS. AMERSFOORT, 20 October 1858. In den vroegen morgen van 13 Ooi. j.l. is le dezer stede, in ruim 74jarigen ouderdom, overleden de lieer Jan Cock IUomhoff, Ridder der Orde van den Nedcr- Inndschcn Leeuwoud-Opperhoofd van den Nederlaud- schen Handel op Japan. De afgestorvene was een man van een edel en vast karakter, een liefhebbend Echt genoot, een goed Vader. Zijn verscheiden heeft der Maatschappij een waardig Lid, den Protestnnten een getrouwen Broeder en ijverjgen Voorstander hunner bolangeu ontrukt. Wjj stellen tins voor, in ons volgend nommer, een kort levonsberigl van den overledene le geven. Dezer dagen heeft voor den Krijgsraad in Utrecht gediend de zaak van den Auditeur-Militair legen den Adjudant-Onderofficier bij hel alhier garnizoen houdende Detachement Veld-Arlillerie, wegens niet in achtneming door .laatsthedoclden van de Verordening tot het weren der hondsdolheid in Amersfoort, waarvan wij, uithoofde der hoogst onaangename bijgekomene omstandigheden in ons nommer van 14 Julij j.l. verslag gaven, en is die Onderofficier, hij vonnis van gezegden Krijgsraad, gestraft mei eenen dag provoost-arrest. Het Nederduitscli Tooneelgezelschnp Arbeid en Uitspanning, onder directie van Rooseveld en Stoopen- daal, zal, ingeval hel van een genoegzame deelneming bij inteckcning van zyde des Publieks wordt verzekerd alhier, op 2 en 4 November, voorstellingen geven, die, bijaldien zij de goedkeuring van het Publiek wegdragen, in den loop van den winter, door meerdere zullen ge volgd worden. De Heer H. F. van de Poll, Ontvanger le Woudenbergis verplaatst naar IJzendoorncn do Heer G. L. Wijnen, Ontvanger te Westervoorl, naar Woudenberg. Z. M. heeft benoemd lot Griffier bij hel Kanton- geregl le Nijkerk Mr. G. Hoef hamerAdvocaat te Elburg. De Hoogleeraar P. Hofstede de Groot heeft den 13 Oct. j.l. bet rectoraat der Uoogeschool te Groningen overgedragen, met het houden eener redevoering over de Ecangelisch-Katholyke Godgeleerdheid, als de God geleerdheid der toekomst. Dezer dagen circuleer! er, naar wij vernemen, binnen Lejjdenter oiiderteekening bij Professoren Praeccptoren cn andere Letterkundigen, een uitvoerig gemotiveerd adres aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende verzoek, om, in het belang der Aca demische Studiënhel vroegere staats-esamenmet verbetering der daarin voorkomende gebreken, te her stellen; dit stuk moet vrij voldoenden bijval vinden. Den 15 Oct. j.l. is te Nijmegen, niet bijzondere eerbewijtiging, ten grave gebragt het stoffelijk overschot van Cornelia Zioaaifeerst weduwe van den Officier Gerril van den Brekellaatst van den soldaat Johann Heuchleiu. Do lijkkoets werd o. a. gevolgd door cene compagnie van liet 0e Regement Infanterie, onder komuiaiido van een Officier. Deze merkwaardige vrouw, moeder van drie kinderenwas nog eene der overge blevenen die den Russischen veldtngt onder Keizer Napoleon bijgewoond en iu ruime mate in de gevaren van dien togt gedeeld had. Ter grafplaats gekomen, nam de bij die compagnie aanwezige Fourier G. J. Schroors het woord op en schelste niet talent en har telijkheid hare loopbaan, nagenoeg in de volgende be woordingen: «Niet zonder reden, wapenbroeders! ge leiden wij met weemoed eene vrouw naar hare laatsto rustplaats, want zij is die eer ovcrwaardig. Ten jare 1787, bij do belegering van Schoonhoven, op bivouac, nit brave militaire ouders geboren, deelde zij inrl hen in de woelingen van den toenmaligcn tijd en trad in 1811 in hel huwelijk roet den Istcn Luitenant in Franschc dienst, van den Brekel; als getrouwe en lief hebbende gade volgde zij haren echtgenoot, in 1812, in den togt door Rusland naar Moskau en deelde de gevaren der zoo noodlottigs retraite, ook die bij dén overtogt der Beresinaonder bereik der Russische kanonkogels. In de daarop ^olgende Duitsche veldtogten werd Mevrouw van den Brekel met haren man bij Munster gevangen genomen en ontvluglte, na diens overlijden, le paard iu tnanskleeding. Strijdende werd zij door eenen lanssteek gewond, kwam behouden in het Vaderland terug en huwde later weder met den braven militair Reuchleinals marketentster, woonde zij de roemrijke dagen van Hasselt cn Leuven bij, alwaar zij moedig vooraan alle gevaren trotseerde en hielp waar zij kon. Zij, die hier thans zielloos ligt, was eeno eerbiedwaar dige, moedige vrouw, wier leven werd gekenschetst door allerlei wisselingen van fortuin en lot; maar, wat meer zegt, zij was eene hrave huismoeder, cene getrouwe gade, eerlijk en opregt, geacht door allen, die haar kenden en bemind door hare kinderen. Wij staren met droefheid op haar verscheiden, maar haar aandenkèn blijft bij ons in eere, bij hare kinderen in zegening; dat zij ruste in vrede!» Deze toespraak werd door al de hij het graf aanwe zigen met ongedektcn hoofde aangehoord, waarna door den schoonzoon der heldin, soldaat bij het 0e Regement Infanterie, bij wien tij in de kazerne gehuisvest was, door haren kleinzoon et» vervolgens door elk militair een schop aarde op hare kist in de groeve werd ge worpenterwijl eene eerbiedige stilte hieraan eene inderdaad indrukwekkende plegtigheid gaf. In den loop der gepasseerde week heeft te Zulphen weder gecirculeerd en is werkelijk in betaling uitge geven een briefje of annonce-biljet van Kaufman's etablissement, met roode en zwarte letters gedrukt, op zeer don papier en zeer veel overeenkomst hebbende met eene gewone banknoot. Een ieder wachle zich voor schade! Uit Breda schrijft men, dat aldaar honderde Bel gische zilverstukken in omloop zijn, welke al spoedig ons land verder zullen indringen, en tegen welker ont vangst een ieder opmerkzaam dient te worden gemaakt, namelijk, vijfde francstukken of stukken van 20 cen times, welke men voor 10 eenlsslukken uitgeeft. Het is munt, kortelings eerst geslagen, want het jaartal 1853 slaat daarop uilgcdrukl; do grootte is aan onze 10 eenlsslukken gelijk, doch zij zijn de helft dunner. Bij de ontvangst zal men het oppervlakkig niet bemer ken; de bezitter kan hel ondervinden door een verlies van 0 cents per gulden. Naar aanleiding van onderscheidene bij de Regering ingekomen verzoekendat de voortdurende bestaanbaar heid van hel zoogenoemde Waarborg-Genootschap voor Weduwen, onder directie van J. te Winkel en 11. J. Rietveld, te Amsterdam, worde onderzocht, is bij ver nieuwing in de Slaats-Courant geplaatst het Kuniuklijk besluit vnn 10 Julij 1840 StaatsbladN°. 42), waarin verklaard is, dal bovengemelde instelling, zoo als die is ingcrigtniet kan worden goedgekeurd. Door deze verklaring is voorzegd IVaarborg-Genootschap nietig, en zulks op grond van het Koninklijk besluit van 10 Julij 1830 StaatsbladN». 54). In de op 27 Sept. j.l. te Groningen gehouden Predikanten-Verecnigiiig is besproken de nog gebruike lijke kleederdrngt der Gereformeerde Predikanten, en te dien aanzien de meening uitgedruktdat de tijd is gekomen, om de verouderde, noch door de Wet voor geschreven, noch door goeden smaak aanbevolen, maar alleeu door gewoonte in gebruik gebleven punthoed, gekleede rok en korte broek, voor goed af te schaffen. Meo verneemt, dat onlangs de reglementen voor hel Israëlietisch Kerkgenootschap, door de vergadering ter reorganisatie van dat Kerkgenootschap vastgesteld, aan den Koning ter sanctie zijn aangeboden geworden. Men leest iu de Nieutoe Rotlerdamsche Courant van 13 Oct. j.l. het onderstaande zeer juist gestelde artikel: «Thans, nu de cholera-epidemic hnre wandeling door Europa weder herhaalt, is er een tweede schrikbeeld, dat zoo menigeen angst en onrust verwekt, en hetwelk zoowel den meer bevoorregten als den nijveren dng- looncr aantrekt. Het is du tijding, uit een aantal streken van ons werelddeel, van misgewas, van te leur gestelde hoop bij den landman, liet zijn thans niet de aardap pelen, of krenten, of druiven alleen, wier bedorven oogsten, op de plaatsen van productie, gehecle bevol kingen als te gronde rigten, hel zijn meest alle levens middelen, wier pryz.cn tot eene ongekende hoogte zijn gestegen. En al is er aanvankelijk ook voor geen letter lijk gebrek te vreezen, toch valt hei niet te ontkennen dat deze toestand drukkend, zeer drukkend voor bepaalde standen kan gonoemd worden. «De bron van dit alles, dat, gelijk ik reeds teido, zorgwekkend voor allen is, wordt door sommigen dik wijls wonderlijk genoeg gezocht in den vrijen handel, die, naar mijne wijze van zien, tot de tegen woordige welvaart van ons Vaderland eene belangrijks bijdrage leverde. Maakte hel op hen, die euuig com mercieel of economisch begrip hebben, eenen Bomberen indruk, toen een aantal vleeschiiouwers, vooreen vijftal jaren, verbod van den vee-uitvoer verzochten, thans is dat niet minder hel gevalnu wij gewaar wordendat eenige honderde lieden uil den ambachlssstandle Groningen, zich hebben verecnigd, om te verzoeken, dat de handel worde beperkt, de uitvoer worde verbo den, en juist datgene vragen, wat in de toekomst hun toestand altijd drukkend zou maken. Niets is natuur lijker, dan dat, als men den uitvoer verbiedt, men den handel beperkt en inen deszelfs vernietiging voor bereidt. Men zou even goed den winkelier verbieden kunnen, om niet builen zijne buurt te verkoopen, ten einde, door den daaruit volgenden minderen aftrek ge noodzaakt te worden, zijne artikelen goedkooper af te zetten. De winkelier zou Bpoedig zijn winkel moeten sluiten en de koopers zouden verder moeten loopen en meerder geld moeten geven. Ons land heeft, naast den algemcenen handel als middel van beslaan, de veeteelt, het boter- en kaasbereiden enz.wanneer men nu den uitvoer van die artikelen verbiedt, dan zullen zij, die hunne bezigheden in voormelden handel vinden, hun beroep dienen te laten varen, want het zal hun geen bestaan meer verschaffen; daardoor zou men het, wel is waar, voor eenigen tijd goedkooper koopen, maar binnen kort zou het met den veehandel zijn gedaan en men zou aan onze, thans zoo nijvere bevolking, eenen onoverkomeljjkeu slag hebben toegebrag». Maar afgescheiden daarvan zou hel ook eene dwaasheid zijn de Voorzienigheid heeft, door elk land zijn rerschillend product le geven, juist handel en scheepvaart in het leven geroepen en door die verscheidenheid van voort brengselen de meest mogelijke eenheid bevorderd. Men stelle de verschillende Staten van Europa als winkels in eene straat, b. v. de Ooslzee-Staten verkoopen tarwe; Noorwegen stukvisch, hout en koper; Engeland steen kolen en ijzer; Spanje en Portugal wiju; ons land vee, enz.; elk van die Stalen gaat nu het benoodigde bij zijnen nabuur koopen, daardoor worden de onder linge behoeften bevredigd, vinden handel en scheep- vaart vertier; zou het dan niet beter wezen den handel van banden en noodelooze formaliteiten le ontheffen? «De Regering zal wél doen ten allen tijde den vrijen handel le bevorderenook door hel gevraagde tonnen geld der schepen af le schaffen, opdat ons land meer en meer de stapelplaats worde van den algemeenen handel, waartoe het in het W. N. W. gedeelte van Europa zoo uitmuntend gelegen is. Dc Groningers (ook le Middelburg waar, naar wij vernemen een dergelijk adres circuleert) zullen wèl doen met een weinig na te denken over hunne onverstandige vragen.» «Is zij het niet reeds, dan wordt het nu meer dan noodigzoo schrijft de Prov. Ulrechtsche Courant van 15 dezer, «dat de arbeidende klasse, bij de dure lijden, die zij thans beleeft, bekend er mede worde, dat hetgeen zij vraagt ondoenlijk is; dat de duurte der levensmiddelen hier gelijk staat met die van Alle landen van Europa; dat, indien die duurte vooral haar drukt, de Regeringen cr gruole zorgen aan besleden, hare belangen te kennen en die in bescherming le nemen, en dat, als eene beproeving haar overkomt, gelijk die van deze dagen, die beproeving haar toekomt van Boven; zoodat, bij goedwilligheid van de meer gegoe den, alleen past een Christelijk berusten en biddend opzien lot Ilem, die beproevingen zendt ter zijner tijd Eerstgenoemd Blad, in zijn Nommer van den 10den, np dit onderwerp: duurte van levensmiddelen, terug komende, wijst, als het middel om den burgerman te helpen, aan de opheffing van de aecijnsen op de eerste levensbehoeften: brood, vleesch en brandstoffen. «Wij bezilteU,» zoo luidt dal artikel, «vrijheid van buiten- landschen handel, maar binnenlands ligt hij, ten aan zien der noodigsle levensmiddelen, nog aan de knel- lendste bandert. Vervoert uw graan, uw vleesch, owe brandstoffen van de eene stad naar de andere, en een tal van commiezen staat gereed u het te verbieden, als gij den accijns niet betaalt. Is in het naaste dorp hel brood, liet vleesch goedkooper dan hier, gij kunt het er niet gaan koopen en het gekochte mede naar huis nemen, zonder, aan hel eerste commiezenhuisje het beste, hel verschil van prijs er bij le betalen. Het Amerikaansche meel, de maïs, is bekend als het meest voedzaamste; de handel er in wordt belemmerd door de occijnsen. Het Amerikaansche spek wordt eldet-s zeer geroemdde aecijnsen bcmueijrlijken er den handel in. Men zou, door het oprigteu tan molens door stoom ge dreven, mogelijk het maalloon van granen goedkooper doen worden; men zou door hei oprigteu van groote fabrieken, zoo als in het buitenland overal bestaan, Oerte verbetering iu hfel beéeidén van niecl kunnen brengen ert het daardoor goedkooper doen zijndo aecijnsen treden weder belemmerend in den weg. Waar gij door invoer, verbetering van nijverheid of mede dinging den goeden koop der noodigstc levensmiddelen wilt trachten Ié bevorderen, gij sloot steeds op den ijzeren muur, waarop accijns,t te lezen staat. Afschaffing van aecijnsen, niet alleen van rijks-, maar tevens van plaatselijke aecijnsen, zietdaar het middel, dat eenigo verligling cn op den duur veel verligting kan aan-

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 1