v*j§> A1ERSF00RTSCHE COURANT. JUS. 113. DONDERDAG, November d853. 24 Nov. Donderd. John Knox overl.1572. 28 Nov. Maand. Arnhem en Tiel beestenm,Utrecht van de franarhen verl.1813. 25 Vrijd. Amsssfoort vitt* Bristiksarzt Ch. Mich., Abt de PEpie, geb.1712. 29 Dingsd. VastendagJoh. Clariase overl., 1846. 20 Zalurd. U .30 Woensd. N. M.a. Andrena Aankomst van Willem pan Oronjt te's Uiige, 1813. 27 ZOND. 1 Ado.Gerh. Tertleegen geb., 1079. I 1 Dec. Donderd. Oecolampadius overl., 1531. AMERSFOORT, 24 November 1853. lieden avond, ten 7 ure, zal alhier worden gehou den de 2de les van den Physischen cursusdoor den lieer Versloot, over Bepaalde rigting der Magneet naald. Opwekking en versterking van Magneetkracht. Vervaardiging ran Knnstmagnelen. Hel meten der Magnetische Krachten, volgens r. d. Burg, les 02, bl. 445. Gisteren zijn tot Leden van de Kamer van Koop handel en Fubrijkon herbenoemdde beide aftredende Leden, de Heercn B. E. Herschel met 19 en E. E. Visser met 17 stemmen. De Arrondissemenls-Rpgtbank te Amsterdam heeft, den 16 November j.l.uitspraak gedaan in zake van \het O. M. contra S. A. Vtoars, den Amersfoorlsohen Rarekii'k-Sohrijvcr, voor ditmnnl onder den naam van Jan Claassen, van de Vermakelijke eti Curieuss Roomsche Poppenkastop nieuw voor het volk vertoond. De Regt- bank heeft, bij vonnis van dien dag, zich volkomen vereenigende niel de zienswijze in deze van den Officier van Justitie, aangenomen, dat de inhoud van boven omschreven pamflet is strijdig met de goede zeden en de bewering van den beklaagde, dat sommige daarin voorkomende zinsneden uit andere schrijvers zijn over genomen en hij voor iedere uitdrukking in hetzelve zich niet bepaald aansprakelijk stelde, niet is ter zake afdoende, daar de vervolging wegens de geheele strekking van het pamflet plaats had, en voorts gezegden be klaagde veroordeeld lot eene geldboete van ƒ250 en gevangenzetting, bij eenzame opsluiting, van zes maanden, en in de kosten van het geding, boete en kosten in vorderbaar bij lijfsdwang. De veroordeelde is van dat vonnis gekomen in hooger beroep. In zake van het O. M. tegen ra» A'aarden c. e., die den 10 Nov. voor de Arrond.-Regtbank alhier heb ben teregt gestaan, wegens het toebrengen van slagen aan den Officier van Gezondheid Roeterink, in den avond van 18 Sept. j.l., heeft gezegde Rcgtbank, bij vonnis van 17 Nov. j.L, genoemden van Maarden, nog zeer onlangs wegens vechterij gestraft, veroordeeld tot eene gevangenzetting van 6 wekenbij eenzame opsluiting te ondergaan, en in eene geldboete van ƒ8 en de drie overigen ieder tot eene gevangenzetting van 1 maand en 8 boete. Donderdag, 17 Nov. j.l., diende voor de Arrond.- Regtbank alhier de zaak van hel 0. M. tegen Hendrik Schaap, arbeider, wonende te Raam, op aanklagte van Gijshert Nicolaas Laangepensioneerd Ontvanger der Belastingen te Utrecht, beschuldigd eerstens van vernieling eener heg, door genoemden Laan als zijn mede-eigendom gepretenteerden ten andere van dief stal van een wilgenboom, aan Laan toebehoorende. Werd, op gezegden dag, door den Substituut-Officier van Justitie grcisohl, dal de beklaagde zou worden schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten door des beklaagden Advocaat, Mr. L. Zcgers Veeckens, daarentegen werd geconcludeerd tot ontslag van den beklaagde van alle regtsvervolging te dier zake, en zulks, wat betreft de heg, omdat uil de verklaringen der ter audiëntie gehoorde getuigen was bewezen, dal Laan (ofschoon deze ook bij ecde had verklaard mede- eigenaar van die heg te zijn) aan die heg evenmin mede-eigendom als eigendom had of ooit had gehad daar dezelve door des beklaagden behuwd-vader en door niemand anders was gezel, zijndo, op diezelfde wijze, ten duidelijkste ook aan het licht gesteld de onwaarheid van het door Laan aangevoerdenis zoude Schaap van die heg een gedeelte hebben gerooid, weggehakt of vernieldenten aanzien van den boom omdat de beschuldiging van arglistige toeëigening van denzelven was in strijd met de waarheid, daar die boom nog liggende is op de plaats, waar dezelve door Schaap was omgehakt; welk omhakken zelfs niet kon vallen onder 't bereik van arl. 445 Welb. van Slrafregt, daar het niet was bewezen, dat Schaap ooit heeft ge weten of erkend, en nog niel weet of et-kent, dat die Loont aan Laan toebehoort, zijnde het toch, uit de verklaringen der getuigen, gebleken, dal wijlen de vader van des beklaagden vrouw reeds vele jaren daden van bezit en van eigendom op den grond, waarop die boom was slaande, heeft gepleegd, zoodat de grond en de gerooide boom aan Schaap toebehooren. Kan deze procedure weder met alle regt worden beschouwd als eene bijdrage tot de waarschuwende les a het is kwaad kersen eelen met de groote lui», niet te verwonderen is het, dal de Heer Zegers Veeckens zcidedat de beschuldiging van diefstal, den armen maar eerlijken Schaap tegengeworpenom wrake riep bij God; dat dezelve, ondersteund door dc getuigenis van den Heer Laan, als niet anders was te beschouwen, dan als een middel, om, door de slrafactie, te zien beslist, dat de grond en de d .arop slaande bnonien het eigendom zijn van den Heer Laanweshalve Pleiter, ten volle overluigd van de onschuld aan de feilen zijnen client ten laste gelegd, vertrouwde op het ontslag van dezen van alle regtsvervolging, met welke con clusie de Reglbank zioli ook gereedelijk hccfl vcreenigd, bij vonnis van heden. Den 20 Nov. j.l. is alhier eene zeer vreemde zaak gebeurd. In den vroegen n)orgen van dien dag, of liever des nachts, te 5} Ure, werd de Commissaris van politie door den schilder L. J. Maithieu gewekt en uitgenoodigdom opneming te komen doen van cenen zoo even len huize van zijnen zwager, den klee dermaker A. Bresserop den Weversoingel N°. 220 geplccgden diefstal. De Commissaris, aan dat verzoek onverwijld gevolg gevende, vond ten huize van ge noemden Bresserdie, even ills zijne vrouw, weinig tijd» bevorens zich eene aderlating had laten doen verscheidene nienscheii uit de buurt vereenigdill tegenwoordigheid van welke dc klccdermaker mede deelde, dat hij, een gestommel hoorende in het ver trek, gelegen naast dat, waarin hij te bed lag, was opgestaan en licht had ontstoken, om te zien, wat dat was, en dal hij, uil zijn slaapvertrek gekomen, van een hem onbekenden langen man een zoo hevigen slag op den arm had bekomen dat de lainp hem uit de hand en hij zelf op den grond was gevallen, waarop zijne vrouw was toegeschotendie vervolgens met hem om hulp had geroepen, ten gevolge waarvan de buren waren toegesneld. Vond men in het portaal nabij do deur eene mandwaarin eenige kleedingstukken en wat klein goud- en zilverwerk, welk een en ander, aan Bresser en zijne vrouw toebehoorende, zoo als zij zeiden's avonds te voren nog had gelegen in eene chifouirre en latafel, die iu hun slaapvertrek stonden, en in hel andere vertrek van ieder der gezegde meu belen eene lade en daarnevens een paar messen, aan vankelijk werd er niets gemist en was er evenmin eenig spoor te vinden van den dief. Later echter, terwijl men hierover in gissingen zich verdiepte schoot het den kleermaker, die inmiddels van den eersten schrik scheen bekomen te zijn, te binnen, dat in eene der laden gelegen had een takje met geld, woarvon zijne vrouw niets wist, ongeveer ƒ120 aan zilver en een bankbriefje van 50 bevattende, door hem bestemd om daarmede den lakenkooper de Geest te betalen, wien hij de voldoening op dien dag van eene rekening, ten bedrage van ƒ190, had toegezegd. Werd de opgave van Bresser, ten aanzien van het bedrag van het bankbriefje, op de bemerking van den Commissaris van politie, dat cr geene bankbriefjes van 50 bestonden, al spoedig door hem gewijzigd, zóó dat het vermiste een briefje van 40 moest geweest zijn, ook die omtrent de wijzewaarop hij aan laatst bedoeld briefje zou zijn gekomenwas niet zeer accu raat, daar dc man, van wien hij zeide'tzelve te hebben ontvangenvolstrekt ontkende 't hem Ie hebben gege ven; zijnde men, uit de duur den kleermaker verlangde zoogenoemde -opneming, tot de overtuiging gekomen, dat er len huize van Bresser geen dief is geweest, de chirurgijn is gefopt, de Commissaris van politie op zijn nuchtere maag bij den neus is genomen, dc 160 a 170 gulden nooit in de lade zijn geweest en de lakenkooper de Geest lo vergeefs met betaling op 20 Nov. van zijne rekening zich gevleid heeft. Bij arrest van liet Provinciaal Gercglshof van Utrecht, van 22 Nov. j.L, is vernietigd hel vonnis der Arrondissement8-Regtbunk te Amersfoort van 8 Sept. j.l. waarbij II. Apeldoorn, H. MannéM. Heren en II. Ven horst, op grond, dat zjj zich zouden hebben schuldig gemaakt aan overtreding van art. 26 litt. e der Wet op dc Jagt en Visschcrij, door eeno schakel als keernet te gebruiken, en daarmede den doortogt van dc viseli te beletten, zijn veroordeeld elk lol eene geldboete van ƒ10, en bij niet betaling lol eene gevangenisstraf van 7 dagen, met verbeurdverklaring van de gevangene visch en het gebruikte vischtuig. Bij hetzelfde arrest van 22 Nov. is verklaard, dal de aan dc beklaagden te laste gelegde feilen noch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding opleveren, en zijn zij mitsdien onlslagen van alle regtsvervolging te dier zake. Als verdediger der beklaagden voor hel Provinciaal Gcreglshof is opge treden Mr. II. A. L. HamelbergAdvocaat te Amersfoort. Eergisteren is nlliier hel bcrigl ontvangen, dat de Zeer Eerwaardige Weer Petrus BuijsR. C. Priester laatstelijk en lot 1 Sept. j.l. President van het Seminarie en Collegic der oud-Bisschoppelijke Kerk, op den 20 November j.L, in den ouderdom van ruim 66 jaren, 1c Delft, aan do daar nog sterk hccrschende ziekte is overleden. Den 21 Nov. j.l. is, Ie Amcrongcn, door den Heer L. Mulder, de eerste voorlezing gehouden, ter opening van den aldaar, over landbouw en daarmede in ver band staande natuurkundige wetenschappente houden 'Nadat de Burgemeester dier gemeente eeno gepaste toespraak had gehouden tot de vrij talrijke vergadering, en haar liet voorregl had gesclulst van het haar te wachten onderrigt, legde de Ueer Mulderals inleiding tol zijne werkzaamhedenhet doel bloot, dat Z. M. dc Koning gehad heeft met het afzenden eener Commissie ter nlgemcene verspreiding van de kennis van den landbouw. Een eerst vercischle voor den landbouwer is, dat hij zoo veel van dc Suhcikundo weel, Als lot ccne hetero kennis van lucht, water, grond enz. noodig is. Na deze inleiding, zette spreker het innige verband tusscheu dieren, planten, lucht, water on grond uiteen en weee hij, in dc eerste plaats, de belangrijkheid der luoht voor dieren en planten aan. Onderscheidene proe ven voor het oog der toeschouwers genomendeden den weldndigen en belangrijken invloed der lucht op de pionten nader uitkomen, cn bewezen de noodzake lijkheid, om haar en hare bijzondere beslnnddeclen te leereu kennen, liet werkelijk bestaan der lacht werd vervolgens bewezen, de tegenlicdenkingcii werden op gelost en proeven van versohillende luchtsoorten gege ven. Daarna, over de zamenstelling der lucht sprekende, behandelde spreker de suurstof of levensluchtde theorie der verbranding, de stikstof of stikluchthet koolsuur, de ammoniaken helderde hol gesprokene door proe ven op. Ten slolte, over waterdamp sprekende, gaf spreker het bowjjs van de aanwezigheid daarvan in de luoht, dfrlde hiervan de natuurlijke oorzaak mede en schetste eindelijk hel groote belang, dat voor het leven van plaulen en dieren in dezen waterdamp is gelegen. Luidons een bcrigt, voorkomende in de Amsterd. Courant van 23 Nov., bevallen al de ndrcsseu en pro testen bij den Kcrkeraad der Hervormde Gemeente lo Amsterdamtegen do beroeping van den Heer L. S. P. Me j boomTheol, Doet, als Leeranr dier Gemeente, slechts 500 handteekcniiigen. Door een Rijksambtenaar te Anlo is eene aller eenvoudigste zamciistelling van rijtuigen uilgevonden, die aao goedkoopheid vele voordcelen verbindt. De wagens, naar die uitvinding vervaardigd, worden met de grootste gemakkelijkheid door zieh zelveu bewogen of voortgedreven, loopen op straat-, grind- cn zand wegen met du snelheid van een kwarlieruurs in een uur, en met eene kracht van 6 tot 8 paarden. De uitvinder, de lieer Ortteb, zegt, deze uitvinding ook op den ploeg te zullen loepassen, zoodat het ploogon daardoor niet alteen zonder paarden, maar ook aan merkelijk sneller zal kunnen geschieden. Naar wij ver nemen is hem een octrooi voor vijf jaren verleend, cn heeft hij reeds vele bestellingen van particulieren ontvangen. Dezer dagen heeft de Gemeente Hecswijkin Noord-Brabant, het looneel opgeleverd van verregaande baldadigheden. Uerhaaldclijk werden bij een nldnar woon achtig gepensioneerd Officier de glazen verbrijzeld en is, weinige weken geleden, het hek van de Kerk der Protestanten vernield en nu het rijtuig van den Predi kant te Diuthcr door steenworpen beschadigd. Den wakkeren Kummaiidaiit der Mnrecliaussée uit Uden is het echter gelukt de helhahnels te vatten, die vervolgeus gevankelijk naar 's Bosch zjjn overgebragt. Uit het verslag der Commissie van Rapporteurs, omtrent het verhandelde in de nfdeelingen van do Tweede Knmer der Stalon-Gcneraalbetrekkelijk het iu overweging nemen van het voorstel des Heeren Thorbeoke c. s.aangaande de afschaffing van den accijns op het geslagt enz., blijkt, dat, van de 69 leden, 'die op den 12 dezer in de afdcelingen tegenwoordig waren, de overgroote meerderheid zich voor het in overweging nemen van het voorstel verklaard heeft. Onder deze meerderheid bevond zieh echter een zeer aanzienlijk aantal leden, die te kennen gaven, niet geaoht te willen worden, door hunne verklaring ten voordeelo van liet nader onderzoek, ter gunste van het voorstel zelf gestemd te zijn. Zij meenden, dut hel voorbarig zou zijn, thans reeds zich over de hoofdtaak uit to laten, en wilden aan het door hen geuit gevoelen geene andere bctcekcnis hebben gehecht, dan dat zij de gelegenheid geopend wcnschtcu te zien, om hel voor en tegen van het voorstel door nadere overweging en door openbare beraadslaging in hel licht te stellen. In strijd met hel gevoelen der meerderheid, meenden eenige leden zich legen het nader in overweging nemen van het voorstel te moeten verzetten, en zulks voorna melijk op grond dat hel nis ««tijdig moest worden beschouwd. Huns inziens was het tijdstip der indiening zeer ongelukkig gekozen. Het gold hier een greep in hel belastingstelsel, gedaan of beproefd tegen hel eiudo des jaars. op ecu «ogenblik nu de Knmer gereed staat du openbare beraadslaging over de Staatsbegrooting voor 1854 aan te vangen cn bovendien nog onder scheidene andere gcwiglige aangelegenheden te behan delen heeft. Op zulk ccn «ogenblik zou hut ligt èn der Kaïner èn der Regering aan gelegenheid en tijd kunnen ontbreken, om het voorslei en al wat daarbij in aanmerking koint met dc vcreischle zorg cu aan dacht te overwegen. Daarbij kwam in de tweede plaats, datvooral indien aan de brraadslngiog over liet voorstel de prioriteit boven die over de bogrootings- wellen moest worden toegekeerdligt in do geregelde afdoening dezer lontsle, welke dan tooh «óóribrl oindo des jaars ook door de Eerste Kamer in baron gebeolcn omvang onderzocht en overwogen moeten worden stoornis zou koonon wonden gebrngt. üp dit laatste is eohter door andere leden geaqlwoord, dat in ieder geval do Jlegrootiugswel^en voor 1854, f*4fsde Wet op

Amersfoortsche Courant | 1853 | | pagina 1