AJIERSFOORTSCIIE COURANT. .AS 135. DONDERDAG, 4 Mei Ó85*. 4 Mei. Donderd. Abebseoost Beïstemurict (met Premiën); Luther op den Wartburg, 15211 8 Mei. Maand. EemnesPaardenm.; het lsteEdict tegen den voortgangder Kerkhervorming 5 Vrijd. 3 E. K.; Amersfoort Bsesteniiarkt; Keurv. frederiA de Wijze overl.1525.1 9 Dingsd. Zinzendorf overt., 1760. (in Nederland, te Worms, geteekend, 1521. 6 Zaturd, 10 Woensd. Bunschoten Beestenmarkt. 7 ZOND. Jubilate. 11 Donderd. Amersfoort Beestermibkt; Zendelinggenootschap te Berlijn opgerigt, 1824. KENNISGEVING. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien art. 1 der Wet op de Schutterijen, in dato II April 1827 StaatsbladN°. 17), bepalende dat ieder Ingezeten van het Rijkdie op den 1 January van elk jaar zijn 25«tc jaar van ouderdom is ingetreden, en zijn 34sic jaar niet voleindigd zal hebbentot het uitoefenen van de Schultcrlijkc dienstin geval hij daartoe door het lot geroepen wordtverpligt zal zijn Gelet op de nadere reglementaire bepalingen, zoo hij 7.. M. Besluit van den 21 Maart 1828 Staatsblad N°. C), als an derzins, tot invoering van voorzegde Wet gemaakt, Brengen ter kennis van de belanghebbendendatter aan gifte tot inschrijving voor de Schutterij, verpligt zullen zijn alle ingezetenen zonder onderscheid geboren in den jarc 1829 waaronder niet alleen alle Nederlanders, binnen dit Rijk hun Sewoon verblijf houdendezijn begrepen, maar ook alle vreem- elingen, welke, hetzij door ccne uitdrukkelijke verklaring, of wel door het werkelijk overbrengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen van hun bestaanhet voor nemen. om zich binnen deze Gemeente te vestigen, aan den dag hebben gelegd; Dat wijders inedc alle vreemdelingen, als ook alle Nederlanders, mitsgaders alle genasporteerde Militairen, geboren in den jare 1828 tot en met 1820, welke sedert de in bet vorig jaar ge dane inschrijving hunne vaste woonplaats alhier hebben ge vestigd, of uit hoofde van bet door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijfbeschouwd moeten worden hier te wonen tot deze aangifte zuilen gehouden zijn. al ware het ook, dat zij in hunne voormalige woonplaats zich reeds ter inschrijving aangegeven, aan de loting voldaan, of ook een' nommerver- wissclaar gesteld hebben Dat diegenen, welke in meer dan cene Gemeente hun gewoon verblijf houdenzullen gehouden zijn. zich ter inschrijving aan te melden, daar, waar eene dienstdoende Schutterij bestaat, of daar, waar zij voor de belasting op het personeel zijn aan geslagen terwijl de studenten geëmployeerden in huizen van negotie klerken van Notarissen Advocatenenz.bedienden en werkhoden, moeten worden ingeschreven in de Gemeente, alwaar zij hunne studie houdenwerkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn; de ambtenaren en geëmployeerden aan het Provinciaal Gouvernement, en alle andere, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen; die huiten 's Lands studeren of werkzaam zijn, in de Gemeente hunner vorige woonplaats; de buitenlands-zeeva renden in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie helihen en de aan boord wonende schippers, in de Gemeente alwaar zij liet laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wol wogens personeel, mobilair ofhun vaartuig belasting betalende, daar. waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen; Dat door ieder, die zich lol die inschrijving aanmeldt, een doop- of geboorte-extract of bij ontstentenis van dien eene acte van bekendheid, of ander legaal bewijs, waaruit zijn juiste ouderdom kan blijkenzal beboeren te worden overge legd; terwijl diegenen, welke van hunnen ouderdom geen vol doend bewijs kunnen overleggendoor liet Gemeentebestuur naar eigen oordeel zullen worden ingeschreven, onverminderd het regt van den ingeschrevene, om van zijnen juistcu ouder dom nader le doen blijken Eindelijk, dat de Registers ter inschrijving op Maandag den 13 dezer maand, geonenden op Woensdag, den 31 daar aanvolgende, gesloten zullen worden; terwijl die, welke be vonden zullen wordenzich niet vóór den 1 Juni] aanstaande te hebben doen inschrijven, ambtshalve door het Gemeente bestuur zullen worden ingeschreven, door den Schuttersraad tot cene geldboete verwezen, cn bijaldien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, gccne redenen tot uit sluiting of vrijstelling van dc dienst ten hunnen aanzien beston den, zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd; Zullende tot deze inschrijving zitting worden gehouden ten Raadhuizc dezer Gemeente, op Zaturdag den 20 en Zaturdag den 27 Mei 1854telkens des voormiddag» van 10 tot 12 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd vermanen alle be langhebbenden den tot deze aangifte vastgcsteldcn tijd zich ten nutte te makencn daardoor te voorkomendal op hen de straffen wegens het verzuim van inschrijving, bij Art. 9 der Wet op dc Schutterijen vermeldworden toegepast. En, opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden gedrukt cn aangeplakt op de daarvoor gebruike lijke plaatsen. Amersfoortden 3 Mei 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. N°. 31 van het Provinciaal-Blad van Utrechl, van 24 April 1854, bevat de voorschriften en modellen, inel in achtneming van en naar welke de rekeningen van de Ontvangers der gemeenten en de bijlagen dier rekeningen, aanvangende met de rekening over 1853, moeten zijn ingerigl. N°. 32, van 22 April, bevat do aanschrijving van den Commissaris des Konings in de Provincie aan de Gemeentebesturendat de inspectie over de Miliciens- verlofgangers door den Militie-Commissaris zal gehou den worden voor het kanton IJsselstein,den 11 Mei, Montfoort,12 n Maarssen13 Abcoude15 Amersfoort,10 Baarn,17 Wijk bij' Duurstede, 19 Rhenen,20 Utrecht22 N°. 33, van 22 April, bevat de kennisgeving van den Commissaris des Konings in dd Provincie aan do Gemeentebesturen van de benoeming en het ontslag van leden der Schuttersraden bij hel 2de en 3de bat. Rustende Schutterij der provincie. N°. 34, van 24 April, herat de medeeling van Ged. Staten der Provincie aan de Gemeentebesturen van Z. M. Besluit van 17 April j.l., N°. 24 SlaatsblN°. 68), waarbij het Kon. Besluit van 15 April 1843 [Slaatsbl., N013)houdende nadere algeineene bepalingen nopens den verkoop van het brood en het werk der brood zetting, met 1 Junij e, k. wordt ingelrokken; wordende gezegde besturen in die uiededeeling uilgenoodigd om ten spoedigste tot het vaststellen van nieuwe Ver ordeningen omtrent dit onderwerp over te gaan. N°, 35, van 20 April, bevat de uiededeeling van den Commissaris des Konings in de Provincie aan de Gemeentebesturen, dut het Dep. van Oorlog dour 'L. 81, is gemagligd, om de Miliciens der ligliug van 1853, die bij de verschillende korpsen van liet leger in reserve zijn gesteld, tegen 10 Mei e. k. in werkelijke dienst op le roepen: die, welke tot de kavalerie en artillerie behooren, voor den lijd van één jaar, en die, welke bij de infanterie cn het bat. mineurs en sappcurs zijn ingedeeldvoor den tijd van vier maanden. N°. 30, van 24 April, bevat (le uiededeeling van den Commissaris des Konings in de Provincie aan de Gemeentebesturendat de Miliciens-verlofgangers van de ligting van 1849 niet zullen behoeven deel te nemen aan de inspectie, die in Mei aanslaande zal plaats hebben. N°. 37, van 27 April, bevat eeno herinnering van de Gemeentebesturen aan de bepalingen betrekkelijk de inschrijving voor de dienstdoende en rustende Schut- lerijëii in de Provincie, die dezelfde zijn als de in het Prov.-Blad van 1853 bekend gemaakte. AMERSFOORT, 4 Mei 1854. lieden avond ten 7 ure zal alhier worden gehouden eene openbare Vergadering van den Raad. De Ier behandeling gestelde punten zijn: 1". Rapport van Burgemeester en Wethouders, aan gaande den verkoop van liet land aan T. van 2°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, om trent de verdeeliug der toelage aan de poortiers. 3°. Aangehouden Missive der Regenten van het Burger weeshuis, over het verstrekken van geneesmid delen aan de weczen. 4°. Benoeming van eene Commissie voor de Schutterij, 5". Benoeming van een Stembureau voor de verkie zing van één Lid voor de Tweede Kamer der Stuteii-Geuernal. (Op 13 Junij aanstaande, ter vervulling der vacature, te ontslaan door de periodieke aftre ding van den lieer Jhr. Mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard.) 6°. Aanschrijving lot vaststelling van nieuwe Ver ordeningen op 't brood en de brood zei ting. in den avond van 20 April j.l., ongeveer ten 9j- ure, is aan de Langegracht uit het waler gehaald Leentje Kaneel, oud 18 jaren, afkomstig van Groningen, doch iti dienst bij iU. S. Aronson, op den Hof alhier. Niettegenstaande alle door dc Heeren Siddré en Bruning aangewende middelen der kunst, is zij niet in het leven kunnen behouden blijven. Zij is door den horologic- makcr Stoovè uit het water gehaald en door den schoenmaker Prins, ter behandeling, in zijue woning Daar er geene Wet of Verordening bestaat, die aan iemand de verpligling oplegt, om drenkelingen iu zijn huis op te nemen en de middelen, die lol behandeling derzelve vereischt worden, le verschaffen, zal de meer derheid met ons toch wel erkennendal gezegde Prins in deze aanspraak heeft op de dankbaarheid van het Publieken dat hem behooren vergoed te worden de kosten, door hem tot levensbehoud van gezegde dren keling aangewend. Het Amersfuortsch Bestuur, Burge meester en Wethouders namelijk, denken echter anders daarover. Niettegenstaande toch Prins, die reeds bij andere voorkomende ongelegenheden gewiglige diensten heeft bewezendie tweemalen reeds zoodanig bij den thans gefailleerden Brandsen hulp verleende, dat een brand bij deszelfs ontstaan werd gchluscht, op last van den Stads Chirurgijneen wollen deken, een kussen, een bed laken, handdoeken, borstels, borden, vuur, licht en brandewijn verstrekte, en twee uren lang zelf heeft geholpen met wrijven en het lijk ge durende drie uren in zijn huis heeft doen verblijven, terwijl al het door hem ten gebruike gegeven óf be dorven óf verbruikt is, 't geen aan Burgemeester en Wethouders genoegzaam is bekend, hebben deze, in hunne vergadering van 1 Mei j.l. aan Prins gezegd, dat zij uit de gemeente-kas de verlangde schadevergoe ding hem niet konden geven, met verwijzing van den hulpvaardigen schoenmaker naar Aronsonbij welken de overledene had gediend, en die, als daartoe onge houden, evenmin iets wil geven. Klaagt men elders veeltijds, en zeer te regt, erover dat men bij de weigering, om drenkelingen op le neinenzich behelpt met het praatje, dot men zonder tus8chenkoinst der politie niets wil doen, de bejegening door Prins in deze ondervonden zal hel niet ten kwade doen duiden, als men te dezer stede bij voorkomende gevallen van den aard als het bovenvermelde, alle hulp weigert en de drenkelingen doet inbrengen bij den Burgemeester of de Wethouders, die beier dan inenschenonbemiddeld gelijk de schoenmaker Prins, de te lijden schade kunnen dragen. Op de den 27 April j.l. alhier gehouden Rundvee- Markt, met toekenning van promiën, zijn 48 stuks vee aangevoerd. De premie van ƒ20, voor den eigenaar van het grootst aantal aangevoerde runderenis uitbetaald aan W. P. Dijkman, van Soest; die van ƒ10, voor den eigenaar van de daarop volgende grootste partij, aan G. Koenen, van Amersfoort; die van ƒ3, voor den eigenaar van het grootst aantal aangevoerd rundvee, beneden den ljjarigen leeftijd, aan J. Ronsel, van Amersfoort; die van ƒ15, voor den kooper van het grootst aantal runderen, aan K. Versteeg, van Nijkerk, cn die van ƒ7, voor den kooper van het daarop vol gende grootste aantal, aan II. van Vliet, van Linsühoten. De Hocige Raad der Nederlanden, uitspraak doende op het beroep iu cassatie, door H. Schaap, arbeider te Baarn, ingesteld tegen het arrest van het Provinciaal Geregtshof van Utrecht van 14 Febr. j.l. j.l., waarbij hij, niet vernietiging van het op 24 Nov. 1853 door de Arrond.-Reglbank te Amersfoort gewezen vonnis van vrijspraak, was veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 0 dagen, wegens het vellen van een boom, dien hij wist dat aan een ander toebehoorde, heeft, bij arrest van 26 April j.l., voorzegd arrest van het Provinciaal Geregtshof van Utrecht vernietigd en genoemden Schaap vau alle reglsvervolgiug ontslagen. Den 27 April j.l., des morgens ongeveer ten 7 ure, is le Soest brand ontslaan in de van steen ge bouwde daggelders woning van A. Jansen, gelegen aan den straatweg van Soest naar Soesterbergnaast de herberg van T. Homsveld. 't Huisje en de geheele inboedel waren binnen een uur tijds eene prooi der vlammen, die zich slechts aan één belendend gebouw, en dan nog maar in geringe mate, hebben medegedeeld; zijnde men niet de spuiten eerst aangerukt, toen de brand was gedaan. Ware 't dien morgen geen regen achtig en stil weder geweest, de geheele buurt zou dan waarschijnlijk zijn afgebrand. Van het verbrande was niets geassureerd. In een particulier schrijven uil 's llage is aan de Amsterdamsche Courant verzekerd, dat het in de Dagbladen medegedeelde berigt, dat dit jaar een kamp bij Rijen zul gehouden wordenvoor hel minst voorbarig is, en dat er, omtrent het kamperen van troepen, door het Departement van Oorlog tot nog toe niets vast be paald is, en nog minder omtrent de plaats waar. Te Zeijst zijn, bij gelegenheid van hetPaasehfeest, twee personen nis ledematen der Hervormde Gemeente aangenomen, die in dc Roorasche kerk waren geboren en opgevoed. Bij Koninklijk besluit van 25 April j.l. is tot Hoofd-Comiuies der Posterijen benoemd de Heer E. C. Okhujsenthans Commies der late klasse. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd tot Adjunct-Rijks-Advocaat in de Provincie Utrecht den Heer Mr. 6'. T. Baron van Lijndenter vervanging van den Rijks-Advocaat van Asch van IPjck, wanneer deze het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal bekleedt. Men meldt ons uit 's Bosch, dat onlangs aldaar onder anderen Iwee aanzienlijke Roomschen waaronder de Kolonel J. F. van Nieutokuijk, de Pauselijke Kerk verlaten cn de belijdenis der Protestanten omhelsd hebben. In de zitting van de Eerste Kamer der Staten- Generaal van 29 April j.l., is, na beraadslaging, met algemeenc stemmen aangenomen het ontwerp van wet tot opheffing der Paardenpctslerij. Deze wet zal den 1 Julij van dit jaar in werking Ireden. Eene Dame in Brussel heeft dezer dagen, ten be hoeve van het in de St. Jans-kerk te 's Bosch geplaatst en door de Roomsehen aangebeden Marin-Beeld, een met zilver bewerkt kleed en een kostbaren rood fluweelen mantel geschonken, 't Beeld moet, als men nagaat waar het al mee behangen is, potsierlijk er uit zien. De Commissie tot regeling van het vierde Neder- landsche laai- en Letterkundig Congres heeft bij eene circulaire aangekondigd, dat dit Congres, 't welk in 1853 een jaar is uitgesteld, dit jaar zal gehouden worden le Utrecht, op den 20, 21 en 22 September; wordende zij, die eenig onderwerp willen behandelen of eenig voorstel of vraagpunt in beraadslaging brengen, verzocht vóór 1 Julij daarvan kennis te geven aan de Commissie, terwijl liefhebbers van Taal-en Letterkunde uilgenoodigd wordende zittingen van dat Congres bij te wonen. In hot Badeusohe bovenland heerscht in- groote mate een gees* van ontevredenheid over de eischen en de handelingen der geestelijkheid. Men spreekt van

Amersfoortsche Courant | 1854 | | pagina 1