CO DRA NT, A BEGROOTING PLAATSELIJKE INKOMSTEN „UITGAVEN V Cj ran VRIJDAG, d4 November d856. Uit iil.nl vericliijnt ticeemaal in de wc.l des Dinyiitagi en Frijdayt. Ue Prijs ran het Abonnement is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Adrertien, ran 1 tot 6 regelt 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, bebalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. II. tan Cite ff te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcuren in het Rijk. deu van' de gemeente AMERSFOORT, voor de Dienst van 1857. Bevolking 12282 Zielen, INKOMSTEN. Batig Saldo van liet vorig Dienstjaar f Nihil. Opcenten op 's Rijks directe belastingen 7907.38J Hoofdelijke Omslagter bestrijding der Gemeente-behoeften24000, Belastingen op voorwerpen van verbruik 25558. Sluishaven, vuur en tongeld ƒ5200, Wik en weegloon a 14fi, Jaarmarkt75, Relrihutiënvoor het gebruik der A!g. Begraafplaats 620, Leges ter Plaatsel. Secretarie geheven wordende 42,6083, Belasting op de Honden 484, Idem op het gebruik van de Werven175.— 659,— Balen en Opkomsten, spruitende uit voorwerpenaan de Gemeente in in eigendom behoorendeof die door haar worden beheerd7114, Opbrengst van goldleeningcn Nihil. Idem van den verkoop van gemeenie- ei gendom men50, Ontvangst van verschillende aard en toevallige baten6775,44.} /78140,83 UITGAVEN. Kosten van het Bestuur der Gemeente Idem van het Bestuur der Gemeente- Inkoinsteu Medische Policie. Kosten der Plaatsel. Geneeskundige Commissie Plaatselijke Politic Maten en Gewigten. Kosten van den ijk en huur van localen voor den ijk Tracteinentcu van bouwmeesters, op- ziglers, havenmeesters, brug-,sluis- cn dijk wachters, klokkenisten toren wachters cu dergelijke Aanleg en onderhoud van openbare wegenwerken en inrigtingen Onderhoud en kosten voor gemeente- eigendommen cn wegens die eigen dommen verschuldigde lasten Lasten daarvan Nijverheid. Toelage voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. ïlooger Onderwijs Openbaar Onderwijs. Jaarwedde van Onderw ijzers enz Gemeente-archieven1, enz. Kosten van onderhoud Armwezen Renten en aflossingen van aangegane geldlceningen Pensioenen Uitgaven voor Kazernen Schutterij Militaire foruiluren. Nadcelig Saldo van het dienstjaar 1855, enz. Onvoorziene Uitgaven f 94(i9,— 6915,— 50.— 9509,— 1217,— 11219,— 3368.— 1355.— 150.— 2375,— 2500,— 60.— 19457,10 880.— 152,— 7533.31 1912,41! f 78146.83 KENNIS G E V I X 0. BURGEMEESTER m WETHOUDERS dee GEMEENTE AMEHSFOUKT Doen te wetendatingevolge het besluit van den Raad dezer Gemeente, d. d. 21 October jl., goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Utrecht, ten overstaan van een Lid van het Plaatselijk Bestuurzal worden ge legenheid gegeven tot bet nemen van inschrijvingen in eene door het Gemeentebestuur te doene NEGOTIATIE van /350Ü, in Aandeelen van ƒ500. tegen betaling eener rente lot een maximum van 5u/0. voor het als nog verschuldigde van de bijdrage in de kosten der herstelling van de doorbraken in de GnEBBE- en Slaperdijken, op Dingsdag cn Woensdag, den 18 en 19 November aan staande. telkens van des voormiddags Elf tot Een ure des namiddags. Wijders, uat de conditiën der voormelde Negotiatie op de Seecelarie voor een ieder ter visie liggen dagelijks (uilgenomen des Zondags), van des vooriuiddags 10 tot 1 ure des namiddags. Amertfoort, den 10 November 1856. Burgemeester en Wethouders voorn. A. G. WIJERS. De Secretaris. W. L. SCI1ELTUS. BINNENLAND, AMERSFOORT, 13 November. Men verneemt, dat de Heer Groenendaalvoor malig onderwijzer in eene armen-school te Amers foort, die voor eenige jaren naar de Kaap de Goede Hoop is vertrokken, en in de nieuwe republiek Port Natal, de betrekking van Secretaris der repu bliek heeft bekleed, en als zoodanig groote diensten beeft bewezenzich op reis naar Nederland bevindt om alhier eenigen tijd in het belang van den nieu wen staat werkzaam te zijn. De Staten der Provincie Utrecht hebben den 10 Nov. in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht, den Heer Commissaris des Konings in die Provincie Mr. S. baron van Heem stra, een diner aangeboden. Den 8 Nov. stond voor het prov. geregtshof van Zeeland leregt Apolonia Notelaar, weduwe van Josepus de Bock, van Koewacht, beschuldigd van toeleg op het leven harer stiefdochterén zulks door stukjes phosphorus van lucifers in hare boterhammen te steken. Na verhoor van 7 getui gen en 2 deskundigen, repuireerdc de procureu- gcneraal, de schuldigverklaring aan liet haar ten laste gelegde feit, en diensvoleens de doodstraf op haar toe te passen. Mr. J. Snijder was aan de beklaagde ambtshalve als verdediger toegevoegd. Den 14 Nov. e. k. zal het Hof uitspraak doen. Den 11 Nov. ontstond er op de Nieuwe Haven te Dordrecht brandwelke zich in deu beginne zeer dreigend liet aanzien, doch door spoedig aan- gebragte hulp zich tot een percee^ bepaald heeft, hetwelk geheel is uitgebrandvan den inboedel is bjjna niets gered. De bewoners, waaronder eene jonge kraamvrouw was, zijn allen gered; huis cn inboedel warennaar men verneemttegen brand schade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Een onbeschaamde diefstal is in den nacht van 6 op 7 November te Stadskanaaldoor middel van inbraak gepleegd. Men is, na de buitenmuur te hebben doorgegraven, in een zijkantoor weten te komen, waar een aanzienlijke voorraad klin kende munt voorhanden was. Daarvan heeft men ongeveer /'800 mcêgenomen, cn is men toen in het slaapvertrek van den bewoner doorgedrongen, misschien niet het doel. om daar gouden en zil veren voorwerpen te moven. Te dien einde heeft men een piipitrum opengebroken, doch in hetzelve niet meer dan f\68 in geld kunnen vinden, schijnt men zich daarmede vergenoegd te hebben. Niemand der huisgenooten is lijdeus den diefstal ontwaakt, en deze eerst den volgenden morgen ontdekt. De justitie doet onderzoek. Men meldt uit 'sBosch, d.d. 11 Nov.: Ook hier ter stede hebben acht vermogende ingezetenen zich vereenigdom eene broodbakkerij daar te stellen, tot het bakken van goed brood, tegen billijken prijs. De aanvraag tot het zetten van twee bakovens, in een daartoe geschikt locaal is reeds aan het stedelijk bestuur geschied. «Onder de bepalingen, waarop de concurrentie tegen de bakkers zal worden gevoerd, zijn, dat in de werkplaats, noch in het gesticht der bak kerij buil noch zeef aanwezig zullen mogen zijn; dat de roggezoo als zij van den molen komi zal moeten verbakken worden; dat de directeur of meesterknecht, door de ondernemers aan te stellen, zich onder cede zal verbinden, die bepa lingen op te volgen, en eindelijk, dat door de ondernemers een voldoend getal broodslijters zal benoemd worden. Den 9 Nov. had te Jaarsveld de plegtige be vestiging plaats van den Eerw. Heer van Westhreene, candidaat tot de II. dienst, door den Eerw. Heer Pijzei, predikant te Dordrecht. De tekst van des bevestigers belangrijke en treffende leerrede was Hand. XV, vs. 26 De oplegging der handen ge schiedde bebalve door den bevestiger en den con sulent Ruitenschild, te Lopik ook door de H.H. VerweijRomcnij en Wetter, predikanten te IJs- selstetn, Montfoort en Vreeswijk. Des namiddags aanvaarde de bevestigde zijn dienstwerk, en had tot tekst gekozen Colloss. I, vs. 28 en 29. Buitengewoon groot was de schare, die zich in het bedebuis bad verzameld. vwvwi/wwuw Uit Napels wordt geschreven, dat de Vesu vius sedert eenige dagen vuur begint te spuwen, en men een sterk onderaardsch bruisschen bemerkt hetgeen, volgens sommigen, eene aanstaande uit barsting voorspelt. Men hoort thans veel van faillissementen on der de fabriekanten in Duitschiand; niet minder dan zes zijn op eenen dag uit Maagdenburg aan gekondigd vooral van eigenaars van brandewijn- stokerijen. Men heeft te Hamburg vier werf bureaux voor vrouwen opgerigt, welke het naar de Kaap de Goede Hoop bestemde Duitsche legioen willen ver gezellen. Bij een dezer bureaux hadden zich reeds 50 meisjes aangemeld, meest naaisters, modistes cn zelfs actrices. Een noodlottig sterfgeval. De Kommandant van de Grenadiers der GardeCardorine die de geheelc veldtogt naar de Kriin mede gemaakt heeft vond dezer dagen een ongelukkigen dood bij eene eenvou dige schoolcxercitie. De genie moest eene mijn doen springen, inde nabijheid van den circus der Keizerinbij de hoeve van Satory. Een vriend van den Kommandant verzocht hen op de hoogte te stijgen, doel» deze weieerde zeggende, dat hij genoeg gezien cn gehoord had onder de muren van Scbas- topol. Zij mengden zich toen heiden onder de toeschouwers. De chef van den dienst liet in dien tusschentijd den aftogt blazen en de mineurs wachtten nog slechts op de drie tcckens oiu «lc lont in het kruid te steken. Spoedig bemerkte men echter dat in aanmerking van de zware lading (300 a 400 kil. kruid) het publiek niet ver genoeg verwijderd was; er werd toen order gegeven om eene tweede aftogt te blazen; maar bij het eerste teeken vatte reeds het kruid vuur. In plaats van te vlugtcnwierp de kommandant Car dorine zich plat op den grond, en werd toen door eene kolossale niasse aarde, voornamelijk aan het hoofd, gewond. Men dacht hem nog te reddeu, maar hij is Donderdag gestorven. In zijne nabijheid werd een soldaat der Genie met den eersten slag gedood. I»c Lucifers. De l.ucifcr is ren «Ier afschuwelijkste werktuigen Welke door de beschaving is vourlgebragl. De Lucifer lilt nog weinig dienstjarencn reeds is de lijst van de misdrijven door haar te weeg gcbrugl zeer uitgebreid. Aan haar hebben wij tn danken, dat ieder U'audgevaar in zijne zakken draagt. Der kwaadwilligheid en onbesuisdheid worden door haar wapenen in handen gegeven. Keu ernstige vulkaan, die in de verte zijne lavastroom uitwerpt, en die zich eeuwen lang min ol meer rustig houdt, nadat hij eene stad verzwolgen heelt, is minder Ie. vrrezrn als die aanhoudende geeseldie in den vorm van een houtje, niet pospliorun bedekt, altijd gereed staat om het menschdom in brand te steken. Menig kruislogt wordt' legen den tabuk geprediktdoeli het ware beter, de vaan te ontrollen tegen het gebruik lier Lucifers. Duitschianddal huur uitgevonden heelt, verdient daaromtrent een eeuwig cn regtiiialig verwijt; het beeft aan de algruieene ontbranding gearbeid. Men moet van de uitwerking, tiaar de oorzaak opklim men, eu turn zal ondervinden, dal bijaldien de lucifer» niet bepaaldelijk de rookers voortbrengenzij er ten min ste veel toe bijbrengen om Ie rookers liet rookeu te vergemakkelijken; van de Lucifer stammen in regtc lijn af ue phospborische zwam -machines waarmede de kleede- ren zoo onvoorziglig opgevuld worden, ten einde altijd vuur bij de band te hebben. Verbied door eene wet deze draagbare vuurvourraad en dc rookcr zal verpligt zijn, minstens de helft minder te te ronken. De rooker. als zijne pijp of cigaar uit is. of aangesto ken moet worden, heelt niet altijd een colega bij de hand, om een vlammetje te leveren; de aanvallige priesteressen die achter de toonbanken der tabakswinkels slaan, of dc buffetten der kollijbiiiien versieren, zijn veelal onvolmaakte Vestolen die het heilige vuur, dat zij bewaken moeten, bijna altijd van middernacht tot den morgen laten uit- doovcti?! Kortom, wanneer wij in onze zakken dc gelegen heid niet haddendie den rookcr vormtdan zouden yrij minder rooken, hetwelk reeds een begin is op den weg, om die verkeerde gewoonte geheel te laten varen. Wij gaan volgens de volgende vei bonding te weik. De 1-ucifer staat tot den tinteldoos en deu vuursteen-, door haar onttroondals dc spoorwegen tot' de diligrnrt» cn voertuigen. Voor dat de spoorwegen uitgevonden wa renwas liet getal reizigers zoo groot niet; gevolgclijk zouden er ook minder eigaren verbrand worden, indien er geene lucifers op de wereld bestonden. En tochwaar zal het heen? De Lucifer is nog in hare kindsheid; maar wanneer nu eenmaal de Lucifer van nieuwe tot nieuwe uitvinding tot hare volmaaktheid Sehragt isdan zal hare uitwerking eerst ontzettend wor- en. Welligt beleven wij het nog, dat door het toewer pen van een Lucifer, die vlak naar het voorhoofd gemikt wordt, iemand, even aU door een pistoolschot, gedood kan worden. Het is niet voor niet, dat men dat nietige, maar gevaarlijke houtje, den naam van Lucifer grgereW beeft!

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 1