c OUR AHT DINGSDAG, Dit Blad verschijnt tweemaal in de weekdes Dingsdagt en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advcrtentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het 'Aegelregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. II. van CUeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet Rijk. KENNISGEVING. Ih BURGEMEESTER nrn GEMEENTE AMERSFOORT Brengt ter kennis Ingezetenendat het door den Heer Commissaris des Konings executoir verklaarde Cahier voor de Relusting op bet Palentregt in deze Gemeente, dienst 18561857. (2de kwartaal) aan den lieer Ontvanger der Directe Belastingen is ter band gesteld, aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voel, te voldoen. Gedaan en op de gewone plaatsen aangeplakt te Amers foort, den 29 November 1856. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. BINNENLAND, AMERSFOORT, I December. Het heeft II. K. II. Prinses Frederik der Neder landen goedgunstig behaagd, aan de Directrices der Verloting van Dames-Handwerken enz., ten voordeele der Armen te Amersfoorttot dat einde een prachtig kanapd-kussen te doen toekomen. Iemandhet ambacht van horologiemaker uitoefenende, die zich II. Vrijdag bovenmatig aan het gebruik van sterken drank heeft te buiten ge gaan isin volkomen dronken toestandmet ccnige anderen in cene herberg buiten de Slijk- poort gekomen, alwaar hij, op het stroo in den stal geworpenzoo als men dacht, zijne roes zoude uitslapen; met ontzetting ontwaarde men ceuigen tijd daarna, dat hij dood was. Als dit en zoo vele andere voorbeelden duidelijk spreken zal dan het ziel- en ligchnamdoodend vergift nog voortdurend misbruikt worden? Zalurdag is hier ter stede gevangen binncn- gcbragl Teunis van Eekdie in den nacht van 23 op 24 dezer uit de gevangenis alhier ontvlugt was. Hij is te Rcnswoude in eene boeren-hofstcdc alwaar hij zich had welen te verbergen, opge vangen Z. M. heeft benoemd: bij hel 1 reg. vest. art. lol luit. kol. den [maj. E. A. Frantzen van het 2. reg. vest. art.; tot kapt. 3 kl. den 1 luit. P. So- denkamp; v. h. reg. veld. art. Dij kon. besluit is het kantoor der dir. bel. cn acz. te Benschop c. a. ingetrokken en de daar onder behoorende gemeenten Benschop, Noord- en Zuid-Polsbroek ingedeeld bij het ontvang-kanloor te Ysselstein; voorts is benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acz.: te IJsselstein c. a.de Heer F. L. F. de Vejje, ontv. te Amerongen c. a. Van Ia tot en met 21 Nov. zijn in de Prov. Vriesland 113 runderen aan de besmettelijke long ziekte gestorven of afgemaakt; bedragende daardoor het gezameullijk getal sedert 1 Jan. dezes jaars 4938. Men verneemt, dat het fabriceren van wollen slolleute Tilburg, sedert eenige jaren aanmerkelijk is toegenomen en alsnog zigtbaar is bloeyende; niet alleen dat wederom in den loop des jaars aan verschillende fabrieken meerdere uitbreiding is ge geven en een drietal kapitale gebouwen tot dat einde, welke door stoom zullen worden gedreven, in aanbonw zijn en het getal stoomwerktuigen aan wezig, weldra 40 zal bedragen, maar ook de oogen vestigende op den verbazeriden aanvoer van produc ten en de verzending van gefabriceerde goederen, dan is het waarlijk een goed vooruitzigt, dat deze gemeente, welke nog altijd van eenen waterweg verstoken is, weldra door den aanleg van een spoor weg eene verbeterde communicatie zal bekomen. Het oollcgie van toezigt op de kerkelijke ad ministratie der Hervormden in de provincie Gronin gen heeft eindelijk zijne goedkeuring geschonken aan het voorgenomen plan tot den houw cencr kerk cn pastorij te Horsten, zoodat in het aanstaande voorjaar met dien houw een begin zal worden ge maakt. Voorzeker zal die nieuwe gemeente, is zij eens in 't bezit van leeraar en kerk, diep gevoelen dat de zedelijke beschaving meer en meer veld wint, cn dat de godsdienst het eenig steunsel is van de deugd. Dezer dagen stond voor de arrondissements- regtbank te Arnhem teregt. Evert Grifhorst, oud 17 jaren, te Apeldoorn woonachtig, aangeklaagd, van op 3 Nov. jl. door onvoorzigtigheid brand te hebben veroorzaakt in de katoenspinnerij en wat- tenfabriek van den Heer Gelderman aldaar; welke gehouwen toen, gclyk wij reeds hebben medege deeld, een prooi der vlammen zyn geworden. De beklaagde, die als arbeider in de fabriek werkzaam was, had in strijd meteen aldaar bestaand verbod, om geen ander licht dan een lantaarn te gebruiken, in dit gebouw eene lamp aangestoken, waarvan ecu hem vergezellende Djarige knaap een gedeelte van do pit in voorhanden liggende wol had laten val len hetgeen eene dadelijke uitbarsting der vlam men heeft te weeg gebragt. De regtbank heeft hem deswege tot een geldboete van f 23 veroordeeld. Bij kon. besluit is eervol ontslag verleend aan L. G. L. van der Kun cn aan P. A. G. Mar- celis, als 1ste luits. bij de dienstdoende schutterij te Rotterdam, en zijn benoemd tot 1ste luits. L. Pincoll's cn L. B. de Wit van der Hoop, thans 2de luits; tot 2de luits. Mr. J. II. van Mierop cn Mr. D. II. Delprat, thans schutters. Bij arrest van het provinciaal geregtshof van Groningen van den 26 Nov. is II. v. d. M. schul dig verklaard aan kindermoord, door de ongehuwde moeder voor de eerstemaal gepleegd, en diensvol gens veroordeeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren en in de kosten. Als een voorbeeld van gunstige aanfokkerij kan dienen, dat in dit voorjaar twee melkschapen van den landbouwer M. I'. Smid te Meeden zeven lammeren hebben geworpen, welke zes weken heb ben gezoogd en vervolgens zijn geweid; voor eenige dagen zijn deze lammeren afgeleverd voor de be langrijke som van zeventig guldens, een dezer scha pen had het voorgaande jaar mede vier lammeren groot gebragt. De vrouw te Dwingelo, genaamd Trientje Iluntel, wed. J. Settelaar, die blijkens een berigt in ons N°. 368, door eene koe in den onderbuik is gestootenis den volgenden dag aan de bekomene wonde bezweken. Op den 21 Januarijzal ter algemeene ver gadering der Academie te Parijs, de gouden medaille uitgereikt worden aan de Heeren Gebroeders van Stolk van Rotterdamvoor hunne verzameling gra nen, geëxporeerd op de Parjjsche wereld-tentoonslel- ling en hunne daarbij gevoegde beschrijvende Ca talogus, zijnde die Ileereu daarvoor bekroond door de Academie nationale, agricole, manufaclurièrè et commercial te Parijs. Dezer dagen had in de nabijheid der ge meente Roozendaal op de spoorweg een ongeluk kunnen plaats hebbendoordien een schuif des avonds nabjj Kalfsdonk op de zuidzijde van de baan dwars over de rails heeft gelegen cn door den trein in vier stukken is gereden. De zorg tot het openen en sluiten der schuiven toevertrouwd aan de vrouwenja soms aan de kinderen der wachters, die men als arbeiders aan de stations gebruikt, schijnt de oorzaak van dergelijke zaken te zijn. Voorwaar, eene gevaarlijke ziunigheids- maalregel Met zekerheid is te Enschede het berigt ont vangen, dat de concessionarissen van den spoorweg van Zevenaar, over die stad naar de grenzen, in de rigting van Rheine, thans ook concessien heb ben aangevraagdom dien weg van Zevenaar daar te stellen lot 's Ilertogenbosch. Door den arbeider Evert Boersema, onder Grijpskerkzou een met hagel geladen geweer wor den gelost. In plaats dat het schot gelukte, borst het geweer, en de ongelukkige arbeider werd daarbij aan de eene hand zoo erg gekwetst, dat er vrees bestaat dat de geheele hand zal moeten worden afgezet. Treurig vooruitzigt voorwaar voor den anders vlijtigen en oppassenden man, die zich nu geheel en al met zijne vrouw en kinderen aan kommer cn ellende ten prooi ziet gegeven, wanneer goede men- schen hem en de zijnen niet te hulp komen. Tot griflier bij het Kantongeregt te Utrecht is door Z. M. benoemd Mr. 11. Waller, advocaat aldaar. Bij den landbouwer II. II. Uiterdijk, op de Waarden, gemeente Grijpskerk, bevond de rijks veearts Billroth twee beste paarden die aan den kwaden cn ongeneeslijken droes leden. Ze zijn den 27 Nov. op last van den burgemeester van Grijps kerk gedooden werd bij de opening daarvan be vonden, dat die paarden in een vrij ver gevorder den graad aan genoemde ziekte hadden geleden. Do dieren zfin met huid en al begraven. BUITENLAND, 1 December 1856. Niet lang geleden zette zich een zestigjarig landman uit Seilles in Namen (Belgie), ter plaatse waar de Luiksch-Nainenschc spoortrein door het dorp loopt, niet verre van het station te Andennes, neder. Van 4 tot 5 ure des namiddags stond hij onbewcgelyk ter zelfder plaatse, op den trein wach tende. Toen deze eindelijk naderde, lag de grijs aard het hoofd in de becncn, het ligchaam lang uit op den vlakken grond. De trein snorde voorbjj op een andere rail overgaande, cn de man werd niet aangeraukl. De wachters joegen hem van dc baan. Ontmoedigd en brommende verwijderde hjj zichen begaf zich in een naburig bosch. Daar wach- te hjj een uur en toen hjj vermoedde dat een nieu we trein zoude voorbij komen, kwam hjj uit zjj- ne schuilplaats terzelfder plaatse weder. Maar daar bemerkende dat de trein bij het aandoen van het station langzamer voortging, vloog de vertwijfelde de lokomotief te gemoet en lag het hoofd we der in de beencn. De leider der lokomotief bemerkte hem welmaar vermogt den trein nier te stuiten. Toen het voorste rad den ongelukkige liet hoofd afsneed, vernam men een enkelen gillenden kreet, dien de echo der nabijliggendc bergen weêrklonk. De overblijfselen werden uiteengeworpen. Een schoenmaker te Parjjs heeft zijne vrouw met een hakmes van kant gemaakt, en te Orleans heeft een man zijne vrouw in de Loire geworpen. De zaak van de Gheest, gewezen priester en nu Evangelisch predikant, is te Brussel opgeroepen geweest in de zitting der assisen vanOost-Vlaan deren van 23 November. De Gheest was afwezig en voortvlugtig. Dc Geest is bij verstek veroordeeld tot twee jaren gevangenis en 500 fr. boete. De in beslagne ming der werkjes tegen de biecht, door hem uit gegeven is uilgesproken geworden. —^Volgens berigtcn bij den Engelschen Lloyd tot 24 November ontvangen, zijn niet minder dan 104 schepen gedurende de laatste 10 dagen vergaan. Volgens de Standard, hadden in die tijdruimte 500 zeeongelukken plaats. Drie stoomschepen telt men onder de schepen die vergaan zijn. De Keizer van Rusland heeft den Bisschop van Viiuo, Venceslas Jilinski, tot Metropolitaau (aartsbisschop der Grieksche kerk in Rusland) be noemd. Tc Berlijn (Pruisen) heeft een deurwaarder twee zijner kinderen en zijne vrouw met eene bijl ver moord en zich naderhand met een scheermes de keel afgesneden. Het nummer dat die man in de loterij speelde was er met een prijs van 40,000 fr. uitgekomen en begrijpt men niet wat de oorzaak van zijne moorden en zijnen zelfsmoord kan ge weest zijn. Kardinaal Rausche, aartsbisschop van Wee- nen, heeft verzocht dat in het vervolg de ballet danseressen, broeken van donkere kleur zouden dragen. Alleen in het theater van San Carlo te Napels bestaat dit gebruik. Wij dachten wel dat de hand, maar niet dat het oog van een Kardinaal ver reiken kon. Men schrijft uil Hamburg: dat gedurende de maand October 4000 personen uit die haven naar Amerika vertrokken zijn, doch dat van week tot week eene menigte Duilschers terug komen, die in Amerika niet anders dan te leurstellingen onder vonden hebben. Zoo is het ook in Bremenwaar zich in October 4480 Duitscher naar Amerika ingescheept hebben, maar ook daar neemt het getal terugkomenden uit Amerika hand over hand toe, daaronder zijn vooral vele werklieden, als, wagenmakers, schrijn werkers, metselaars, slotenmakers, inaar zeer wei nigen waarvan de landbouw het vak is. De overtogt vau Hamburg naar New IJork ge schiedt tegenwoordig in 15 i 16 dagen. Volgens een brief uit Washington (Noord- Ainerika) zal het Amerikaanse!» gouvernement stellig de twee hoofddaders van den diefstal by de Fransche- Noord-Spoorwcg-MaatschappyGrellet en Carpen- tier, aan het Fransch gouvernemeut uitleveren. Volgens een uittreksel van het verslag omtrent het proces dat tusschen Alexander Dumas, de va der en het dagblad de Siècle gevoerd wordtheb- ben de Siècle en Michel Levy, boekhandelarenin vijf jaren 263 deelen van de werken van Dumas uitgegeven. Deze laatste eischt op 263 deelen, voor 1)0 deelen hen komende schryvers-bezoldiging, zyn- de het bagatel van 736,343 frans. Louden en dc Engelschen. Lord ITtayortlag (de Bis rgr meeat eradag), November biedt in landen ccn von die dagen aan,' welkevolgen» de traditie overgeplantonder de beroemde dagen mag gerangschikt worden. Het is de Lord Mayor dagvolgen» onxc vertalingdc burgemeesters dag. leder jaar op den lüdcn November invallendegelijkt elke Tiende November naar de vorige, als de eene helft eener kaas naar de andere. Wclligt willen dc Hollanders eens voor good welenboe ccn Burgemeester te Londen inge huldigd wordt, oii» later het voorbeeld der Engelschen, al is net maar en miniaturete volgen. Dc optogt geschiedt als volgt: l)c trompetters der garde, voorafgegaan en omringd door al dc straaliongcns van landen. De stads-heraul te paaidin scharlaken uniform de voeten, beencn en knieën omslotrn door puntige eu hoOge kaplaanen. 2 December d856.

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 1