A1ERSF00RTSCEE COURANT. vim V R IJ D A G JU 57». ó9 December d856 Dit Klad verschijnt tweemaal in <le weckdes Dingsdags en Vrijdagi. De Prijs van het Abonnement it ƒ1.50 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummert, f0,10. Brieven franco. te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Direcleuren in het Rijk. i de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 - Bestellingen bij den Uitgever-Redacteur A. H. van Geeff, Eene vraag aan den Minister van Koloniën. In Nedcrlatidscb Oost-Indië is alles uit Neder land ontvangen, wat tol het opriglen van eenen telegraaf noodig is cn zul thans de lyn tusschen Ihiilenzoi g en Ralavia reeds gereed zijn, Wij vragen aan Z. Exc. den Minister van Kolo niën, die als Secretaris-Generaal by dat Departe ment fungeerde, toen de lieer Paliud, thans Gou verneur-Generaal van Ned. Indië, Minister van Koloniën was en welke beiden alles van de leve- rancie van het telegraaf-materiëal weten Waarom die leveranele niet even goed voor openbare meeled inging ia open ge- ateld ala wijlen de M0nitenplaaljea t De Minister zal waarschijnlijk goedvinden, ons niet te antwoorden, welligl zal dan een of ander lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te dien opzigte gelukkiger zijn. Voor dit oogenblik genoeg over deze ons be kende zaak. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS der GEMEENTE A VERSFOORT Gezien ccne aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, d. d. 3 November 1856, N". 7 N. 51. cn S. (Provinciaal blad iN°. 79); Brengen ter kennis van de Ingezetenen dezer Gemeente lü. dat de Inschrijving voor de Nationale iMilitie. van de klasse van 1857, voor deze Gemeente, ten llaadliuize zal plaats hebben op Donderdag den 8stcnDingsdag den 13deii en Donderdag den 15den Jauuarij 1857, telkens des morgens van 10 tot I ure. 2". dat in deze inschrijving begrepen zijn alle Jongelin genwelke op den 1 Jonuarij 1857, hun negentiende jaar zullen zijn ingetredenen derhalve al degenen welke in den loop des jaars 1838 zijn geborenhenevens degenen die hou verblijf binnen dit Rijk zijn komen vestigen en als Ingezetenen moeten worden bisehouwd. voorzoo verre zij nog in de jaren der Militie zijn begrepen; zullende door iedcren persoonwelke niet binnen deze Gemeente is geboren, bij de inschrijving een geboorte-extract moeten worden overlegd, zij die zich liuiten de mogelijkheid bei inden, dit over t> leggen, gebonden zijn hunnen ge- boorte-tij<! door ccne acte van bekendheid te bewijzen, en in elk geval ter inschrijving zich zullen moeten aanmelden. 3". dat, welke aanspraak op vrijstelling iemand zoude ineenen te hebben, hetzij wegens gebreken of auderzins liij desniettegenstaande gehouden is, aan de oproeping tot inschrijving te voldoen, zoo als hierin ook begrepen zijn de gehuwden en afwezenden; moetende degenen, welke cenig regt op vrijstelling uiogten hebben en daarvan cer tificaten of attesten behooren in te dienendie stukken in den vorm bij de Wet voorgeschreven, binnen vijf da gen na de loting, inleveren aan het Plaatselijk Restuur alhier; terwijl de gehuwden daarenboven gehouden zijn, bij de indiening hunner huwelijks-acte, door twee getui gen te doen verklaren dat zij beiden in leven zijn en met elkander buizen. 4U. dat Ouders. Voogden of Regenten verpligl zijn hunne Kinderen of Pupillen in persoon of door iemand daartoe behoorlijk geiiiaglied, te doen inschrijven, en daarin na latig blijvende, zuilen vervallen iu de boete of straffe bij •de Wet bepaald. 5°. dalten gevolge van liet bepaalde hij liet 8e artikel van 's Konings besluit, d.d. 27 April 1820, de lijsten van inschrijving op den 20slcn January 1857 moeten worden gesloten en diegenen, welke zicli daarna en vóór den 28slcn daaraanvolgende, ter inschrijving mogten aanmel den als nog zullen worden ingeschrevendoch tevens vervallen in eenc boete, en bij volstrekt onvermogen niet gevangenzetting zullen worden geslruli terwijl, tengevolge van het bepaalde bij Art. 9 van laatstgemeld besluit, voormelde Registers van inschrijving op dcu 28sten Jauuarij 1857 finaal zullen moeten worden gesloten, cn zij, die alsdan mogten ontdekt worden zicli ter inschrijving niet te hebben aangemeld ot doen aanmelden ingeval zij niet door ziekte of ligchaamsgebreken ongeschikt voor dc dienst mogten worden bevonden, dadelijk ter inlijving aan den Provincialen Commandant worden overgegeven onvermin derd de dubbele boete of gevangenisstraf, hij de Wet bepaald. 6". dat de wettige woonplaats voor de Inschrijving wordt gehoudenvoor gehuwdende plaats waar zij hun bestaan hebben, voor hen die ongehuwd zijn, de woonplaats der Ouders, cn bij overlijden van beiden,'die van den Voogd; terwijl diegenen welke gceue Ouders, Voogden of eigen beslaan hebbenzich ter inschrijving moeten aanmelden ter plaatse, waar zij zich bevinden, moetende echter ingevolge van Zr. Ms. Besluit d.d. 19 September 1826, (Provinciaal blad N°. 83) zoodanige Jongelingen, welke afzonderlijk en niet tegelijk met hunne Ouders of naast- bestaandenbij wie zij te voren inwoondenen door eenig Godshuis of Armbestuur in dc Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid zijn* besteed, door Hoeren Regenten van zoodanig Godshuis of Armbestuur ter inschrijving worden aangegeven ter plaalsewaar hetzelve is gevestigd. Verder wordt ter kennis gchrugt van hen, die tot vermindering van het ie leveren Contingent dezer Gemeen te, als Vrijwilligers hij dc Malionnle Militie zouden willen dienen dut lol zoodanige inschrijving zal worden zitting gehouden op tijd en plaats voormeld dat zij echter niet ontslagen zijn van dc vcrpliglingom zich te laten in schrijven op het algemeen Register van inschrijvingcn voor boveiigcmeld vrijwilliger engagement ecne preinie van /3U-0Ü rallen kunnen genieten. Eindelijk, naar aanleiding der aanschrijving van 16 November 1841, (Provinciaal blad No. 59), worden de belanghebbenden herinnerddat de Manschappenvoor zich zclveu bij de Nationale Militie dienende, welke hetzij door overlijden van cenen vader, of wel moeder, weduwe zijnde ot door cene plaats gehad hebbende r"g- terlijke scpara.ie of echtscheiding der ouders, of eindelijk daor overlijden van eenen broeder of van broeders, regt op vrijstelling hebben verkregen en bun ontslag diensvol gens zullen verlangen, zich daartoe, niet overlegging der noodige bewijzen, ingerigt overeenkomstig de voorschrif ten van de Artt. 91 en 94 der Wet van den 8sten Jan uary 1817, (Staatsblad No. 1) omtrent de inrigting der Nationale Militie, vóór den 5den Januari) 1857 in ge schrifte zullen moeten adresseren ter plaatselijke Secretarie, alwaar tot dat einde zal worden zitting gehouden dage lijks van 10 lot 1 ure, (de in te vallen Zon- en Feest dagen uitgezonderd), en dat tot het doen dier aanvragen om ontslag evenzeer als de Manschappen zeivenhunne ouders, voogden, curators en gemagtigden bevoegd zijn; levens dat zijdie redenen van vrijstelling hebben ver kregen in jaren, het laatst afgeloopen jaar voorafgaande, deze nog kunnen doen geldenmits dit doende overeen komstig het bepaalde bij Art. 23 der geuoenide Wet; zullende de aanvragen tot ontslag, ter zake voorschreven, vóór gezegd tijdstip niet ingekomen zijnde, of waarvan dc bewijsstukken niet in behoorlijke orde worden bevon den, voor het aanstaande jaar niet worden toegestaan. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid voor wende, zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de daarvoor gebruikelijke plaatsen. Amersfoortden 15 December 1856. Burgemeester en H'ethouders voorn. A. G. W1JERS. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, doen te welendat door den Raad dier Gemeente de navolgende besluiten zijn genomen: Verordenixg tot heffing cener belasting op het varen door de Suis aan het Spui. De RAAD der gemeente Amersfoort, Gezien de artt. 232 238 en 254 der Gemeentewet, Besluit: Er zal, te beginnen met den 1 Januarij 1857, worden geheven ecne belasting op het varen door de sluis aan bet Spuivolgens bet onderstaand tarief. Eeki6 Artikel. Van elk scbip, voor het doorvaren been en terug, in eensƒ0.50. Van elke schuitbocijer of bootjeop gelijke wijze0,15. Aldus gedaan in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort van den 23 junij 1856. De Voorzitter, De Secretaris. (Gd.) A. G. WlJEllS. (Get.) W. L. SCHELTUS. Welk Besluit is goedgekeurd bij dat van Z. M. den Koning van den 10 September 1856, N°. 61. Verordexiwg op de Invordering der be lasting op het varen door de Üliis aan bet Spui. De RAAD der Gemeente Amersfoort Gezien art. 257 der Gemeentewet Besluit vast te stellen dc navolgende verordening op dc invordering der belasting op hel varen door de sluis aan het Spui. Art. I. De schipper of schuitvoerder zal. alvorens de sluis wordt geopendliet verschuldigde sluisgeld betalen aan handen van den sluiswachter of vau hem die met de opening belast is. Art. 2. De sluiswachter maakt eenen staat op van zijne gedane ontvangsten en stort dezelve, onder overlegging van een duplicaat van dien staat, op den eersten werkdag van iedere week ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Art. 3. De artt. 258 tot 26U, 270 en volgende der Gemeentewet zijn ten deze van locpassing. Aldus gedaan in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort van den 23 Junij 1856. De Voorzitter, De Secretaris. (Get.) A. G. WIJERS. (Get.) W. 1,. SCHELTUS. Gedaan en op dc daarvoor gebruikelijke plaatsen aange plakt te Ameisfosrtden 15 December 18a6. Burgemeester en Wethiuders voorn., A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT Doen te weten, dat. uit aanmerking van de aanstaande Feestdagen, de gewone Weekmarkt, in plaats van op V rijdag den 26 December aanstaandezal gehouden wor den op W9cnndag den 34sten dier ïnnnnd. Amersfoort, den 17 December 1856. Burgemeester en Wethouders voomd., A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. VERGADERING van den RAAD der GEMEENTE AMERSFOORTvan Dingsdag den 16 Decem ber 1856, des namiddags ten 1 ure. I)e Heeren Herschel en van den Bergh zijn afwezig. Wordt in behandeling gebragt het voorstel vaa den Heer Verlorentot het benoemen van eene commissie, tot het opstellen van een Adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ter ondersteuning van het Ontwerp van Wet, tot algemeene heffing van eene plaatselijke be lasting op het gedistilleerd. Naar aanleiding van het door den Heer van Bel en den Voorzitter aangevoerde, wordt het voorstel door den Heer Verloren gewijzigdzoodat bet Adres zal strekken tot ondersteuning van het Ontwerp van Wetvoor zoo verre daarmede de nieuwe regeling van invordering der belas ting op het gedistilleerd voor de gemeente wordt beoogd, met verhooging van de daarbij bepaalde 100 opcenten tot een bedrag van 150 of wel tot 125 opcenten. Met 12 te gen 1 steiu wordt dienovereeneenkomstig besloten. Tegen stemde de lieer Scheerenberg. Overgaande tol de benoeming van de bedoelde commis sie, worden als leden daarvan benoemd de Heeren Ver loren, Wijers en Schluiter. Omtrent het voorstel van den Heer Diemont, om eenen tijdmeter tot regeling van het uurwerk in de Lieve Vrouwe Toren aan te schallen, wordt met 12 tegen 1 stem, die van den Heer .Diemontbesloten, de beslissing aan te houden tot eene volgende vergadering en af te wachten in hoeverre de door Burgemeester en Wethouders geno men maatregelentot meer gcrcgelden gang van bet uur werk, in verband met den middelbaren tija, aan het doel beantwoort. Wordt overgegaan tot de benoeming van eenen genees kundige bedoeld bij het reglement op de huizen van ontucht, waartoe de Heer J. Bruning benoemd wordt met 8 stemmen, terwijl de Heer van Lookhorst 5 stem men verkreeg. Wordt gelezen en met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp-besiuitom niagtiging aan te vragen om gedurende 1857 den tegenwoordigen standaard van renten bij de bank van leening te behouden. De Voorzitter deelt mede, dat bij besluiten vaivGedep. Staten van Utrecht zijn goedgekeurd de plaatselijke bè- grooting over 1857 en de suppletoire kohieren van de plaatselijke directe belasting en van de honden-belasting, welke stukken worden aangenomen voor notificatie. Wordt gelezen een voorstel van Burgemeester en Wet houders. strekkende om de Heer tan Diggelen, te Kam pen, tot instellen van een onderzoek, omtrent de weg ruiming der verzanding aan den mond van de rivier de Ecm uit te noodigeu. Dal voorstel wordt nedergelegd ter Secretarie, om in eene volgende vergadering te be handelen. Ter tafel wordt gebragt eene missive van den Heer van den Bergh, houdende mededcelingdat hij zijn ont slag neemt als Lid van den Raad. Aangenomen voor notificatie. De Voorzitter brengt ter tafel een rekwest van Burge meester en Weihouders der gemeente Barneveld. strek kende tot ltckuniing van subsidie voor de bestrating van den Hessenweg en stelt voor, hetzelve niet in behandeling te nemen, oiudal liet op ongezegeld papier is geschreven maar terug te zenden. Dienovereenkomstig wordt besloten. De lieer de Charro spreekt over de algemeene klagt van de Ingezetenenover de vele inkwartieringen van personenvoor di militaire dienst in Oost-lndië aange worven wordende, waaromtrent de Voorzitter aanmerkt, dat hij zich reeds heeft gewend tol den lieer Commissa ris des Konings. Nadat de Heer van Bel nog heeft gesproken over het vervoeren van vreemdelingen door de policie-agenten wordt de vergadering gesloten. BINNENLAND, AMERSFOORT, 18 December. Z. M. heeft goedgevondenter vervulling der va caturen, welke door de aftreding van burgemees ters in de prov. Utrecht op 1 Jan. e. k. zullen ont- stasn, te benoemen tot burgemeesters van: Amersfoort, Mr. A. G. Wijers; Baarn, Eemnes en de Vuursche, J. Pen; Benschop, Honkoop, Noord en Zuid-Polsbroek en Willeskop, J. L. van Buma: de Bilt, F. H. Sjiengtcr, Bunschoten, W. Beukers; Cabauw, Jaarsveld, Lopik, Willige Langerak en Zevender, S. J. van Nooten; Duijst en Hoogland, A. Smilt; Geverskop, Harmeien. Kockengen, Laag Nieuwkoop, Teckopen Veldhuizen, J. C. de Bruijn; Lcusden en Stoutenburg, C. van Diepenheiin Schel- tus; Rheneu, 11. Menso; Utrecht, Mr. N.P.J. Kien; Zeist, Mr. W. D. F. Schas. Z. M. heeft lot Burgemeester van Rotterdam op nieuw benoemd, de Heer J. F. Hoffmann. Te Amersfoort worden 7 klepper lieden ontsla gen, aangezien zij wegens klimmenden ouderdom langzamerhand al minder cn minder in staat waren hunne betrekkingen naar behooren waar te nemen, zoodat men spoedig op hunne vervanging door bra ve, vlugge en levenskrachtige menschen. die geen sterken drank drinken, kan rekenen, terwijl ook de ontslagenen, die jaren achtereen hunne pligten getrouw hebbeu waargenomen, stellig op hunne® oude dagen niet vergeten zulleu worden. Eene goede surveillance is te meer noodignu

Amersfoortsche Courant | 1856 | | pagina 1