C OH R A ST tr ran V R IJ D A G, t SO February J857. Dit Iliad verschijnt tweemaal in de weekdes Dingsdags en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertentiënvan 1 tot 6 regels <0 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegdregt. Afzonderlijke nummerƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. mm te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. B E It I G T. Ten gevolge der sware werkzaamhedenaan de vorceuiging van Uilgave en uitsluitende Hrdactie der Amersfuortsche Courant verbonden, heeft de On- dergeteekendedie ook een gedeelte van zijnen tijd aan de uitbreiding zijner Drukkerij wijdt, te be ginnen met hedenmede in het welbegrepen be lang der zaakwelke de Courant voorstaathet redigeren van den hoofdzakelijken inhoud, aan eene bijzondere Redactie opgedragen. Mannen van ondervindingerkende talenten, vol komen doordrongen van hetgeen voor en van de Ailiersfborlscbe Couraut gevorderd wordt, hebben, ofschoon zij nimmer aan de Courant ran dien naam verbonden waren op zijne ttitnoodiging zich bereid verklaard, deze taak te aanvaarden. Deze Redactie zal eerstdaags berigten, volgens welke regels zij stukken voor dc Courant zal wen- schen te ontvangen. De ondergeteekende acht van zijne zijile voor thans met het bovenstaande, hel noodige gezegd te hebben. Amersfoort, 16 Februarij 1857. De Uitgever der Ameksfooktscuk Courajit, A. II. van CLEEFF. K E X I S G E V I X G E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS des GEMEENTE A VEILSVOOILT Gelei op dc aanschrijving van den lieer Commissaris des honing» van 28 January 1857. No. 5 A.Z.vestigen bij deze dc aandacht der uelangbi-bbt-ndcii o|> de kennis geving van Z. K. dm Minister van Financiën voorkomen de in d-i Staatscourant van 27 January 1857. No. 23. houdende mededei ling dat krachtens dc wet van 24 December 1856 (Staatblad No. 129), tot en niet den la,itstrn December 1858. ten kantore van de Ncderland- dsche bank zal worden gevaceerd tot de verwisseling hetzij tegen iiiunlbillettrn uit te geven krachtens dc wet van 26 April 1852 (Staatsblad No. 90). hetzij li-g-n ander betaalmiddelvan dc reeds verjaarde muntbillettenuit gegeven krachtens de wellen van 18 December 1845 (Staatsblad No. 90). cn 17 September 1819 (Siaalsblatl No. 46); dat deze muntbilletten almede gedurende den gezegde-i termijn zullen worden aangenomen door "s Rijks Betaalmeesters zoowel in verwisseling, bij zooverre en tegen zoodanig betaalmiddel als hunne kassen zullen ge- doogen, als in overstorlingen door de daartoe bevoegde coiiintalieleu ten behoeve van 's Rijks schatkisten dat na den luatslen December 1858 geen gelegenheid tot ver wisseling der munlhilletlen van 1845 en 1849 meer over blijft. Hel is ingevolge boven aangehaalde aanschrijving van den Heer Commissaris des Koningsdat de belanghebbende worden aangemaand niet weder achteloos eene gelegenheid te laten voorbijgaan, om eene reeds wettig verbeurde, doch tijdelijk op nieuw verkrijgbaar gestelde waarde bij 'a lands kantoren in ontvang te nemen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 18 Februarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. WIJ ERS. De Secretaris, W. L. SC HELT US'. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der GEMEENTE AMEllSFüOU T, Doen te weten, dat afschriften der processen verbaal van inlevering en opening van stembriefjes, ter verkiezing aan het Raadhuis zijn aangeplakt en die verbalen op de Plaazselijke Secretarie gedurende 14 dagen (de invallen de Zondagen uitgezonderd) van 10 tot 1 uur, ter inzage voor een ieder zullen liggen, te rekenen van beden. Amersfoortden 18 Februarij 1857. Burgemeester en Wethouders voortid. A. ti. WIJKRS. De Secretaris, W. L. SCUELTUS. BINNENLAND, AMERSFOORT, 19 Februarij. Uilslag der verkiezing voor een Jid van den Gemeenteraad van Amersfoort, op 17 Februarij 1857. Ingekomen stembriefjes 390. Van onwaarde 5. Geldige stemincu 385. Dc volstrekte meerderheid 143. Mr. L. Zegers Veeckens 138. W. II. J. Vermolen 116- Mr. E. Krudop. 23, C. Brom. 2. A. van der Leeuw Cz, 1. J. F. Lagcrweij 1. M. L. Veskcs 1. T. ten Briuk 1. Mr. S. J. A. van Walcliren 1. W. D. ii.. Vermolen. 1. Ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten voor het kiesdistrict IJsselstein, in plaats van den Heer D. Voortman, welke als zoodanig bedankt heeft, bleek het bjj de opening der stem briefjes dat er 540 geldige stemmen waren in gekomen, waarvan op de navolgenden werden uit- gebragt: op M. van Bcrkel 183 stemmen IJ. J. II. de Koek 180 W. J. Bosch 48 J. R. K. Pennink 40 J. C. Pesters v. Cattenbroek 27 L. G. Bouricius 15 J. D. de Man Lapidoth 13 IJ. de Koek 13 de overige stemmen waren meer verdeeld. Er zal dus een herstemming moeten plaats hebben tus- schen de Ileeren M. van Berkei te Montfoort en IJ. J. H. de Koekte Bunnik. In den morgen van 15 Febr. werd aan bet Katervcer naby Zwolle in den lJssel gevonden het lijkje van een pas geboren kind. Daar bet reeds eeuigen tyd in het water scbjjut geweest te zyn zoo vermoedt men, dat het met den stroom is afgedreven, en zal betmoeijelijk zijn,de herkomst op te sporen. In den nacht van Maandag op Dingsdag, te 1 Ij ure, brak bij den Broodbakker Bolland, op de Kamp, alhier, een hevige brand uiL Met den meesten spoed en yver werd alles aangewend, om den voortgang der vlammen te stuitenter wijl over hel belendende pand brandzeilen gespan nen werden. De Heer Burgemeester was onder de eersten, die op de plaats des onheils tegenwoordig waren, en mag men bet aan de genomen doeltref fende maatregelen toeschrijven, dat de brand zich tol bovengemeld huis bepaald beeft. Vier spuiten gaven water, doch ofschoon de spuitgasten en an dere welgezinden onvermoeid doorwerkten, meenen wij bet bovenmatig jenever drinken der ineesten, ten zeerste te moeten gispen en de opmerkzaam heid van hen, wien zulks aangaat, daarop te moe ten vestigeu. De middelendie ten dienste stonden in aanmerking genomen, was inen den brand in betrekkelijk korten tyd meester. Brandweer, Policie en Schutterij hebben ten volle hnu pligt gedaan. Het buis was geassureerd, doch de inboedel van den bewoner, die het huis iu huur bad, niet; slechts sedert eene week gehuwd, stond by in onder handeling om het bent toebebooreude te verzeke ren, en heeft alzoo door dat ongeluk bijna alles verloren. Eene inschrijving, ten zijne behoeve, ge opend, heelt aanvankelijk een goed gevolg. Den 16 Febr. is te Vlissiugeu, ter reede ge komen Z. M. fregat Prius Aleiander der Neder landen; de aaa boord zynde Maleijers zullen, na aan het wachtschip aldaar overgegeven te zijn, inet een oorlogs-vaartuig naar Rotterdam vervoerd worden. Dezer dagen is te Winschoten een kind van ongeveer vyf jaren verbrand. De moeder, eene weduwe, was een oogenblik afwezig, tot het doen eener boodschap; gedurende dien tijd was het kind in het vuur gevallen ca de brandende klee dden werden door de buren gebluscht; de brand wonden waren echter zoo sterkdat geneeskundige hulp niets meer baatte, want ouder de hevigste pijnen is het kiad spoedig bezweken. Een zaagmolenaar te Ommen bezig zjjnde eenig werk in den molen te verrigten, werd door dien de molen onverhoeds begon te werken, let terlijk in de machine verpletterd. Hjj bad eene buitengewone groote wonde iu de borst en was oogcnblikkeljjk eeu lijk. In bet dorp Gasscl is door een schielijk toe genomen brandbet huis en de stal van de wed. Verhagenmet eenig vee eu voorhanden voorraad granen eu voeder vernield. De vaste goederen wa ren tegen brandschade verzekerd. Uit Beerta (prov. Groningen) wordt het vol gende geschreven. «Het is voorwaar een treurig verschijnsel, dat men tegenwoordig meer dau vroeger hoort van vechtpartijen, 't Is echter niet alleeu daar, dat men daarover te klagen heeft, maar in vele dor pen merkt inen dit verschijnsel op. Zoo had ook weder eene vechtpartij plaats tusschcn knechten van Oost-Friesland en van de N. Schans, waarby de eerste tot orcr de grenzen werden turuggedre- vcn, maar van beide zijden werden ze gekwetst en was het aan de te Winschoten gestationeerde dragonders te daukeu, dat er later tusacheu beide partijen geen nog ernstiger ontmoeting heeft plaats gehad. Maar ook hel volgende voorval moge tot bydrage strekkeuonlangs ontmoetten drie boeren knechten van lieerla, die Winschoten hadden be zocht, op het einde van den eenzamen Winschoter weg, twee broeders, zijnde schippersgezellen, die vier meisjes vergezelden. De drie veroorloofden- zich met de meisjes eenige stoeijerij, waardoor- de schippers verwoed op hen, met messen gewa pend, aanvielen; terwjjl reeds de meisjes waren gevlugt, had er een moorddadig gevecht plaats, hetwelk daarmede eindigde, dat de schippers wel dra weder de miesjes hadden achterhaald en zich- op nieuw by baar aansloten';' maar van de drie anderen hadden twee naauwelijks de kracht, zich naar de nabij gelegen herberg te kunnen begeven, terwijl de derde door anderen op den weg lig gende werd gevonden en mede derwaarts werd gebragL Terstond werd een geneesheer uit Win schoten gehaald, welke meer dan drie uren heelt moeten werken, om allen behoorlijk te verbinden. De een had eene snede bijna van het eene oor tot bet andere, zoodat de neus op de bovenlip lag, benevens nog andere diepe wonden. De weg was met bloed geverwd. Iu de zitting van den Middelburgschen ge meenteraad, is voorgelezen een brief van van den Burgemeester, den Heer Paspoort van Grijpskerke, aan den fungerenden voorzitter van dien raid, waarvan wy hier een uiltreksel laten volgen: De Heer Paspoort betuigt in dien brief zijn leedwezen, dat sinds eenigen tijd zijn naam on gunstig onder de ingezetenen wordt genoemdter wijl bel liem diep trol' dat zijne eigene woorden, die bij erkent te hebben gesproken, gelijk de dag bladen die hadden medegedeeld, daartoe aanlei ding gegeven hebben; dat men echter uit deze- woorden tegen zijne bedoeling heeft afgeleid, dat de vermeerdering der sterfte onder de inwoners- hem aangenaam zou zijn. daar bij ingendeel na 38 jareu in het bestuur te zijn geweest en 19 ja ren aan het hoofd der gemeente te hebben gestaan gelooft in dien tijd, in weerwil van alle feiten eo gebreken, te hebben doen blijken, dat hel welzijo der burgerij hem ter harte gaat; betuigende bij, ten slotte, voor God en zijn geweten, dat de bedoelde woorden hem onoverdacht waren ontval- leu en zonder de daaraan toegeschreven bedoeling, waren gesproken. De missive des Burgemeesters werd na eene discussiewaarvan ons de bijzonderheden niet zyn medegedeeld, aangeuomen voor keaisgeving, met bet besluit tevens om er verder in te berusten Heden had te Diever een treffend ongeluk plaats. Een zoontje van den landbouwer K. D. te Oldendiever, circa 8 jaar oud, ging, terwijl de moeder even afwezig was, om eenig werk in bet achterhuis te verrigten, op een pot met gekookt zwijnenvoeder dansenhet deksel van de pot hiertegen niet bestand zijnde, brak aan stukken, en het jongetje zonk in de kokend heete draf,, waarin bet zoo erg is gebrand, dat men dadelijk geneeskundige hulp. heeft moeten inroepen; doch alle middelen, welke de geneesheer aanwende, zijn tot biertoe vruchteloos, daar de bijkomende koort sen verergeren en de stuipeu heviger wordenvreest inen voor ziju behoud; liet kind verkeert in een bedcukelijkeu toestand. Te Dclfzyl is de boerenplaats van de erve Mekke de Vries iu de gerneeute Farmzutn afge brand. Het geheeie gebouw is ecuc prooi der vlam men geworden incl acht voeren hooi en eenige voeren slroo. Opmerkenswaardig is het zeker, dat te Mak- kiuga op eene bevolking van pl. in. 500 zielen,!» een lydvak van zeven inuauden, den 12 dezer het eerste sterfgeval beeft plaats gehad; de overledene, is geuaaind Klaas Folkerls Veeustra, die den zeld zaam hoogen ouderdom heeft mogcu bereiken van ruim 91 jareu, en die in den algcloopcu zomer nog eene reis te voet van genoemde plaats naar de kuype (Schoterland)zijnde eeu afetand van pl. in. 4 uren, heeft afgelegd; hy was de. oudste, der gemeente Ooslslelliugwerf. tellende eene bevol king van byna 8000 zielen. Naar men verneemt, is het verzoek om gra tie afgewezen, hetwelk door de vier jongelieden van Kchteu, die onlangs door het Provinciaal Ge- regtshof vau Drenthe zijn veroordeeld wegens ge- weldadige aanranding van eene dienstmeid, aaa L. M. den Kouiug is ingediend. Bij arresten van het Provinciaal Geregtshof van Drenthe van 24 February zyn Frederik Wil lem Meyer, oud, 27 jaren, en Abraham Pinas Wellsand, oud 18jareu, kolonisten teVeeuhuizen, schuldig verklaard aan schriftelijke bedreiging met brandstichting onder voorwaardeau mitsdien ver oordeeld, de eerste tot vyfliea en de tweede tot vyf jaren tuchthuisstraf. Bij Kon. besluit is aan Dr. P. Piacoffb vo-

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1