COUR ART, AS t), e*J van DINGSDAG, lb February J857. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week, des Dingtrlagt en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, van 1 tot b regelt 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het ZegelrcgtAfzonderlijke nummers, ƒ0,10Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. ean CUeff, to Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER er WETHOUDERS de* GEMEENTE A MEHSFOOll T Gezien art. 74 der Wet van 8 Januarij 1817 Staats blad No. IJ.' brengen ter kennis van de ingeschrevenen voor de Nutionalie Militie van den jare 1857, dat de Alphabelischc Naamlijst van alle personen, die aan de ligling van dit jaar moeten deelnementen Uaadhuize dezer Gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen van Donderdag, den llJ Februarij tot Donderdag, den 5 Maart 1857 (uitgezonderd de in te vallen Zondagen), telken dage van tien lot een ure, opdat ieder in slaat zoude zijn, omingeval hein op die lijst cenigc personen of omstan digheden uiogten voorkomendie er nog op zouden hchooren te worden aangeleekend of er van moeten worden wegge latenaan den Heer Militie-Commissaris daarvan kenni te geven; met last om zieb op Zaturdag, den 7 Maart 185/des voormiddags ten e 1 f ure, te bevinden in het Gebouw Ainicitia. gelegen aan het Plantsoen, tusschen de Utreehtscbc- en Slijkpoorten alhier, ten einde voor de dienst der Nationale Militie te loten, en redenen van vrijstelling hebbendedie alsdan op tc gevenalsmede om dc bij de Wet gevorderde bewijzen tot staving van de vrijstellingenuiterlijk binnen v ij f dagen na de loting over te leggen aan het Bestuur der Gemeente. Amersfoort, den 18 Februarij 1857. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. W1JERS. De Secretaris, W. L. SCilELTUS. DE LIBERALEN. I. Terugblik op twee Ministeriën Liberaal is het kunstwoord van den tcgenwoor- digen tyd. Zoo velen noemen zich liberaal, willen liberaal genoemd worden. Dat modewoord der ne gentiende eeuw is het masker waarachter eerzucht en eigenbelang zich verbergen, waarachter Ultra- inontaneu en Jczuïten hunne intrigues bewerkstel ligen. Waarom is in Nederland het romanisme liberaal Waarom in SpanjeItaliëOostenrijk auti-liberaal Het antwoord is niet ver te zoeken. Het Ultramontaanschc belang vereischt in Neder land, wegens de numerieke minderheid zijner geloofsledeneene liberale vermomming. Zij die zich in Nederland de liberalen noemen zyn de ware liberalen niet. Ware liberalen beoogen het Vader- landsch belangd. i. de verbetering van den toestand van allen; daarvoor schieten hunne middelen te kort, want tot heden werd door hun pogen slechts de toestand van enkelen verbeterd. De Nederlandsche liberalen verhellen den libera- len-miuistcriëleu tijddie voor acht jaren geleden aanving en van vierjarigen duur was. Het Ministe rie Thorbecke, zegt men, was liberaal; toen, zoo gaat men voort werd Nederland goed geregeerd; wij willen daarover niet twisten, dat zou te ver leiden, maar de eenvoudige vraag opperen: ol' tucu de belastingen verminderd werden? Er word toen zoo zegt men, een liegin met vereenvoudiging en bezuiniging, gemaakt en ook alles ging beter. Wij vragen ol' het den burger beter ging? Men heelt dat Ministerie zoo opgehemeld, men heelt zooveel schoons van dien tijd gezegd, doch bewezen heeft men niets. Bewijzen zijn in ons oog, vermindering van armoede, vermindering van lasten verbetering van den toestand van den middenstand, die de kern eener, natie is. Niets van dit alles heeft men onder dit Ministerie, regeerende naar de nieuwe grondwetgezien. Hel Ministerie viel of liet zich vallen, al naar men zulks noemen wil. Die val ontstond niet te 's Graven/iage, maar te Amsterdam. Geknakt dooi de Hisschoppcii-kwestiedeed de liberale party door hare organen vertwijfelende angstkreten weer galmen. Het «arme Vaderland» zoo heette het, was overgeleverd aan «een volkswaan van den dag.» Zij vvas niet driest genoeg om het woord «Vorsten- waarite bezigen; zoo erg vergreep zy zich niet in woorden. De grootc meester moest plaats maken voor den grijzenmeester. Het Ministerie Donker van Hall trad op, doch zij die zich om den gevallen bewindvoerder schaar den gaven den moed niet op. Zy bicvcu doorwer ken; onvermoeid werd gearbeid aan liet versterken der agglomeratie van de menigte negatieve en te genstrijdig gcloovige bestauddeelen der liberale par tij; het monstruvuse verbond met zyne inwendige heterogeniteit, vormde eene zoodanige compacte massa, werd zoo uitwendig homogeen, om zich sterk genoeg te gevoelen als eene aauecngesloteno phalanx zich in den weg van het Ministerie te stellen en dusdanig te bestokendat hetzelve oin zich staande te houden van gouverneeren lot ap- paisecrcn overginglerwyl het in den laatsten tyd van zijn aanzyu lot deze liberalen overhellende, door de overmagl verzwolgeneene geregeerde rege ring werd. Toen werd de loftrompet van dat Minis terie zelfs in de Nieuwe Rotterdamsche Courant op gestoken, zijne daden werden goedgekeurd, «om dat» risum tcnealis.amici!) zoo sprak die Courant de Heer van Hall in hare rigting was.Dat moest de veroordecling van een Ministerie zijn, hetwelk toen zijn oorsprong, zijne scheppers verloochende, datooA liberaal zooals de liberalen begon te worden. Wij zeggen: begon te worden; wie zal durven zeggen dat de Heer van Hall in opregtheid ééne lijn met den Heer Thorbecke kon trekken, of dat de Heer Thorbecke welgemeend een politiek vriend van den Heer van Hall non worden? Genoeg, dit Ministerie, als Vader landsch Ministerie in het leven geroepen en opgetredennaderde al meer en meer de liberalen en begon zich met hen te verstaan; door die toenaderingdoor die verstandhouding werd zyne aftreding noodig voor het belang van het Vaderland. Het werd ontslagen. De liberalen op het punt van hunne zegepraalden Kamerlei der» op nieuw «Ministerieleider» wanende, zagen op eenmaal hunne plannen verijdeld. Een kleine eene vadcrlandsche party had gezegevierd. Het Ministerie van der Iirugghen-Simons trad op. De «groote» meester en de «grijze» meester waren onttroond. INGEZONDEN STUKKEN. Tweederlei Maat en Gewikt. In het Uaiulelsblad van den 21 sten dezer leest men, dat er een adres aan de Tweede Kamer, betredende het Reglement op de Drukwerken in Nederlandsch Indië, van Amsterdam met 128 on- derteekeningen is ingezonden, en er wordt bijge voegd, dat «ook Rotterdam en nog andere groote steden met een dergclijken stap niet zullen achter blijven. Het Handelsblad juicht die adresseu toe en zegtdat de onderteekenaars zijn Chefs van aanzienlijke handelshuizen, mannen van letteren en wetenschap eu zoodanige particulieren, aan wie men noch onbeduidendheid, noch onbekendheid mei de zaak kan ten laste leggen.» Dit laatste ontkeuuen wy, dewijl, otn over dat Reglement te kunnen oordeelen, men zaakkennis moet bezittenen deze slechts in het bereik is van die weinigen, welke met de gebeele inwendige huishouding van Java bekend zyn. Dij bet minste nadenken ook valt het in 't oog, dat, om inet zaakkennis over dat Reglement te kunnen oordee len bet zelfs niet genoeg is op Java te hebben gewoond: men moet met de betrekkingen der Europeschc planters zoo wel als der ambtenaren niet enkel onderling, maar ook met den Javaan goed bekend wezen. En hoe velen van al die tee kenaars zullen zich vermelen, zoodanige kennis te bezitten En datzelfde Handelsblad heeft zich niet ge schaamd tc beweren, dat zydie in 1853, iu 4856 en nu weder onlangs zich met adresseu ge wend hebben tot den Koning, niet wisten wat zij deden! Hoe, wanneer het de dierbaarste belangen van den Nederlander betreft, wanneer het geldt de handhaving van het Prolestantisinus en den Bybel, zou hij niet weten wat hy deed, iugevalle hij het waagde, daarover een oordeel uit te spre ken! Daarentegen zouden honderden wel weten, wat zij doenwanneer zij zich een oordeel aan matigen over de beperkingen der drukpers op Java! Kan dc partydighcid grootcr en onbeschaamder zyn! Of is dit niet hetzelfde alsof de oppositie zeide: aan onze zijde is iiet «egt, om te zeggen en te doen, wat wij goeovindbn, inaar de vrienden van Godsdienst, Vaderland eu Oranje mokten zwijgen en vettduagen 1 Amsterdam, 49 February. Het verwondert mij niet, dat mijne letteren, opgenomen iu uw blad van den 17dcu dezer, uls liet ware in een vat buskruid zijn gevallen en bij de oppositie eene algeuieeuc ontsteltenis hebben veroorzaakt. Die op positie weet maar al te wel zich te herinneren hoe in 4853 niet minder dan 30000 ingezetenen van de Hoofdstad zich vereenigdeuom eene pe titie aan den Koning tc teekeueuwelke door f. M. met woorden, den echten Oranje-telg waar dig, is aangenomen. De lieer Thorbecke moge schimpen op den geest, die iu de Hoofdstad leeft, die geest is uoglhans zoo krachtig, dat ze zich weet tc toonen, wanneer het nood is, om in de schaal een gewigt te werpen, dut geenszins is te verachten. Zoo zal het ook nu wezen. Aclitons- waarde vrouwen, die, „zoo wel uls de mannen van de beurs eu van de balie, de stuatkundigo bewegingen iu ons Vaderland met aanducht en niet minder met bezorgdheid gadeslaanzyn door drongen van bet denkbeeld, dat de parlementaire almagt slechts gefnuikt kan worden door eene wyziging der Grondwet. Hoe nu die zal wezen daar te stellen, zonder aanwending van het red middel, dat, zoo als bereids zeiden, in Amsterdam vry algemeen onder de aanzienlijkste ingezetenen als bet eenige mogelijke redmiddel wordt be schouwd, is ons onbekend. Heden viert menigeenvooral in zjjn hart en in zyn huisgezin en onder zjjne vrienden, het geboorte-feest van onsen Koning. Moge de Vorst nimmer vergeten, dat de dierbaarste kleinoodiën van Nederland, Godsdienst cn Onafhankelijkheid, met Oranje aan het hoofd, aan zijne bewaring zijn toevertrouwd! Maar de waardige Oranje-telg zal zulks niet vergeten. Hydie in April 4853 het Amstcrdamsche adres, uit handen van den Heer ter Haar, ontving; Hy, die in September 4853 het album aanvaarddedat op het Paleis te 's Gra- venhage als een kostbaar gedeukteeken van den Nederlandschen geest wordt bewaardHydie by de onthulling van het beeld, dat te Amsterdam op den Dam prijkt, iu Augustus 4856 met de Ne derlandsche Natie feest vierdeHij kan zijne eeden niet vergetenHij kan zijne afkomst niet verloo chenen. Voor God en het Vaderland, met Oranje, zy derhalve steeds onze leus! BINNENLAND, AMERSFOORT, 23 February. By besluit heeft Z. M. goedgevonden op zyn verzoek eervol outslag te verleunen aan Jhr. J. F. L. Coenen, als heemraad in het collegie van de rivier de Eem. De tooncelvoorstcllingen van het Declamato risch gezelschap In Liefde üloeijcnde te Amersfoort vonden den I Oden en 48den dezer plaats en werden met guustigen uitslag bekroond. Een zeer talrylc publiek gaf door zyne opkomst blijk van belang stelling. |Ouze regel volgende, om nimmer iu by- zondere beoordeeling te treden, van hetgeen in het openbaar belangeloos op het gebied der kunst ten gehoore of ten uitvoer gebragt wordt, zoo inogen wij ook thans daar niet van afwijkendoch gewagen wij desniettemin met welverdienden lof van den goeden geest, die by allen heerschte, welke tot de voorstellingen hebben medegewerkt, terwyl wij gulweg bekennen, dat niet alleen de costumes extra fraai, maar ook vrij goed geëigend waren aan bet tydperk van de opgevoerde ge schiedenis. De opbrengst der beide representatiëngestrekt hebbende ten voordeele van de armen der Ver- eeniging van den II. Viuccntius a Paulo, bedroeg bruto p. m. ƒ700, netto ruitn 500. Douderdag II. is de verjaardag des Konings alhier gevierd door het uilsteken van vlaggen en bet houden van parade, door het in garnizoen zijnde detachement veld-artillerie. Die viering wordt, terwijl wy deze Courant drukken, mede door het uuslekeu van vluggcumet een optogt en feest van onder-oiRoiereu der schutterij enz. vervolgd. Met betrekking tot de ongelukkige Maleyers, beschuldigd van poging tot oproer eu begane brand stichting aan boord van het Ncdt. koopvaardyscbip Twenlhe, inet Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden van Madera gevankelijk herwaarts ge voerd eu per lauds vuurtuig naar Rotterdam aan de justitie uitgeleverd, verneemt men dat die ramp zalige misdadigers zich aan boord uiterlst zacht moedig, vreedzaam en zeer geschikt hebben gedra gen, dat zy ten hoogste gevoelig en dankbaar waren voor de meuschlievende behandeling, die onze brave zeelieden hun dedcu ondervinden. l)e inuiidour of hun opperhoofdwas door een pistool kogel, aan boord van het schip Twenlhe, getroffen eu droeg die kogel nog iu zyn ligchaam. Ervaren zeelieden, met du geaardheid der Javanen bekend, zyp niet vreemd vau het denkbeeld, dat welligt harde bejegeniug, hoon of mishandeling hen in dien slaat van woede hebben gebragt, die lien lot zulk een ontzettend vergrüp hebben uoeu besluiteu. Voor eenige dagen had te Steenwyker wold het volgende ongeluk plaats. Een vrouw die zich voor eenige oogeublikken uit hare woning bcgar, om eene boodschap tc doen, had haar kind, van bijna vier jaren oudal'»en iu huis gelaten. Zon der opzigt tynde, kwam hetzelve te digt by het vuur, zoodat dcsxelfs kleedereu weldra iu brand geraakten. Hel kiudiu angst nuar builen loopende, werd door dc bureu ontdekt, die spoedig hel vuur bluschtendoch slechts twee dagen mogt het kind deze gebeurtenis overleven en is toen aan de ge volgen duurvau gestorven.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1