COURANT, van VRIJDAG, 6 Maart Ó857. Dit Blad verschijnt tweemaal in dc weekdes Dingsdagt cn Vrijdagt. De Prijs van het Abonnement is f 1,50 in de 3 inaandeo. Van Advertentiëo, van 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. van CUeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcuren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER e.V WETHOUDERS nu» GEMEENTE AMERSFOORT, Gelet op art. 2(51 der gemeentewet; Doen te welen dat het Kohier der plaatselijke belasting op de Honden over het jaar 1837 voorloopig vastgesteld is cri gedurende 14 dagen, te rekenen van lieden, (de in te vallen Zondagen uitgezonderd), dagelijks van 10 lot 1 ure, op dc Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen, binnen welken termijn elk op liet ko hier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijn aanslag kun inbrengen. Amersfoortden 2 Maart 1837. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. WIJEHS. De Secretaris W. L. SCUELTUS. BURGEMEESTER E.V WETHOUDERS DER GEMEENTE AMERSFOOR T, Doen trawelen dat afschrift der processen-verhaal van inlevering en opneming van stembriefjes, ter verkiezing van één lid voor den Gemeenteraadbij herstemming aan het Raadhuis ziju aangeplakt en die verbalen op de plaatselijke Secretarie gedurende 14 dagen (de invallende Zondagen uitgezonderd) van 10 tot 1 uur ter inzage voor een ieder zulten liggen, te rekenen van lieden. Amersfoortden 4 Maart 1857 Burgemeester en B ethouders roornd. A. G. WIJEHS. De Secretaris W. L. SCUELTUS. BINNENLAND, AMERSFOORT. 3 Maait. Uilslag der herstemming voor een lid van den gemeenteraad van Amersfoort: Ingekomen 300 geldige stembriefjes cn 40 van onwaarde; dolleer Mr. L. Zegors Veeekens bekwam 212, de lieer W. II. J. Vermeden 148 stemmen, zoodat eerstgenoemde is verkozen. Uitslag der herstemming in het kiesdistrict IJsselstein voor een lid der Provinciale Staten van Utrecht. Op den lieer IJ. J. II. de Koek burgemeester van Runtiik 321 stemmen; op den Heer M. van Ilerkel te Monlfoort 296 stemmen; van onwaarde 13; ineekomen stembriefjes 630; gekozen de Heer IJ. J. II. de Koek. He kantonregter te Amersfoort heeft, in zjjne zitting van 3 Maart jl.eene niet onbelangrijke o. i. zeer juiste uitspraak gedaan. Door den Secre taris eu penningmeester van den Lcusderberg wa ren til. gedagvaard drie personen, om te worden veroordeeld tot betaling van den koopprijs van cenige perceclen hakhout, door hen, volgens des cischers beweren, hij solidaire verbindtenis gekocht op cenc ten overstaan van dc.i deurwaarder H. en blijkens diens proces-verbaal op 31 Jan. 1836 ge houden publieke verknoping. Van de drie personen was slechts een ter audiëntie verschenen, door wien de koop bij solidaire verbindtenis in deze, even als bij andere dergelijke verknopingen, niets anders dan een borgtogtevenmin door hem ge daagde aangegaan, werd ontkend, met conclusie tot ontzegging, voor zoo veel item betrof, van den ciscliop grond dat aan de processen-verbaul van deurwaarders voor zoo verre daaraan, gelijk in casude onderteckening der koopers ontbrakgee nerlei bewijskracht kon worden toegekend en alleen als ccn administratieve maatregel waren te beschou wen, met welke conclusie de kantonregter zich volkomen heeft vercenigd. Naar wij vernemen, zullen op$aanstaanden zaturdag den 7 Maart, in de kerk van het Aarts bisschoppelijk Seminarie alhier door Mgr. den Bis schop van Haarlem eenige Hecren uit genoemd Se minarie tot Subdiakeu, diaken en priester worden gewijd. Z. M. heeft eervol ontslagen op zijn verzoek J. C. Leiuwebcr als 2e luitenant bij de d.d. schut terij te Amersfoort eu als zoodanig benoemd Mr. J. \V. A. Schneiders van Greijfteiiswerth. Op den 6 dezer zal van Harderwijk naar Rotterdam vertrekkenom den 7 daaraanvolgende over te gaan aau boord van het schip Riga, bestemd naar Curacao, een detachement, sterk 46 onder- oilicieren en manschappen, onder het kommando van den Islcn luit. der genie W. Schut, die aldaar voor vijf jaren wordt gedetacheerd. Ook zal op den ldden vandaar naar het Nieuwe Diep vertrekken, om den 4 8den daaraanvolgende over te gaan aan boord van het naar Oost-lndië bestemde schip Helena Annaeen detachement suppletie-troepen, sterk 130 ondcrolïicieren en man schappen, onder het kommando van den gepensi oneerden kapt. G. J. Poolman; tot inedegeleidcrs de 2e luils. der inl'auterie F. P. J. Rochell en J. T. Peuchen. In de vorige week heelï te Meppel uit eene naburige gemeente een loteling voor du Nationale Militie geloot, van niet meer lengte dan een goed opgeschoten jongetje van li a 7 jaren; de andere lotelingen konden hem beurtelings met alle gemak op den arm nemen, oin hem zyne reis derwaarts te vergemakkelijken. Onlangs reden de landbouwers Gradus cn Hendrik burgers, van Wijchen, met eene kar de Molenpoort te Nijmegen uit, toeu even huiten de laatste barrière hel paard aan het hollen ging. Hendrik Burgers sprong spoedig van de kar, maar hield zich langen tijd aan de karburrie vast, doch die eindelijk moetende loslatenging hem het wiel over het lijf, waardoor hij eene doodclijkc wonde bekwam en op de plaats overleed. Gradus Burgers was van de kar gevallen en is ernstig in het aangezigl verwond. Te Breda verliet eene vrouw, lijdende aan keelteritigdes avouds hare woning, eu vond men haar lijk in de stads gracht terug; aan verstands verbijstering schrijft men de oorzaak toe. Te Bovensmilde had een ongeluk plaats, dat de allernoodlolligstc gevolgen had kunnen hebben, maar betrekkelijk gunstig is afgeloopen. K. Steen bergen van Zuidwoldc en zijne zuster passeren per chais de Smilde, Bij het tolhek aan den Witter- weg komende, schrikt het paard voor eenige ko- reuzakkendie aldaar op den vaartswal staan. Het paart begint te steigerenloopt achteruit en paard en chais inet de beide menschen storten van boven neder in dc zeer diepe vaart. De tol gaarder van Aalst baalt dadelijk eene ladder en redt biermede Steenbergen en deszelfs zuster, waarna met vcrccnigde kracht ook het paard en chais uit het water worden gehaald. Behalve eenig letsel aan gereipe eu chais, is dit ongeval zonder verdere ongelukken afgeloopen. Uil de te Vlissiugen gezonken stoomboot Ra- vensbourne worden dagelijks vaten rotte appelen enz. opgeduikeld, en heeft men ook 12 kistjes met zilvergeld bestemd voor het bankiershuis Rieard te Parijs, opgehaald; liet overige wat men hoven wa ter brengt bestaat in eenige huiden, vaatjes lood wit, eene kist boekenfabriekmessen cn zoogenaamde suikersabels of houwers. De nieuwsgierigheid ver schaft eenige levendigheid bij dat opvisschcn, want de heeren Engelschen, met Iiuu liefelijk primo mihi eu nationale voorliefde, hebben niet alleen hunne duikers, cn dit is zeer natuurlijk maar ook hunne eigene werklieden, opzigters enz. allen zonen van Oud- Eugciand, in gebruik; zoodat ervoor ons werkvolk niets overschiet, dan zich in het beschouwen der engelsche vindingrijkheid te verlustigen. Men hoopt de boot boven water te krijgen, eu dit is voordat schoonu schip en voor de eigenaren te wenschen, evenwel, maar men kan niet weten Wie twijfelt er in onze eeuw nog aandat de Britten wonder baar eu handig onder water werken De heer Paul v. Vlissiugen neemt in eenbe- rigt, dat Engelsche arbcidlooze werklieden bij de Britsche regering hebben aangevraagd, out naar Australië, Nieuw-Zeeland en Canada vervoerd te worden, aanleiding, om ook er op aan te dringen, dat onze Dost door werklieden van hier uit worde bevolkt. Het is waar, dat hieraan eenig gevaar ver bonden is. maar in elk geval minder dan dc na bijheid van Australië, dat reeds iu 1834 300,000 Europeschc bewoners telde, en steeds aanmerkelijk iu Europesclie bevolking toeneemt, eu dal voor onze Oost des te gevaarlijker wordt boe minder deze met eene Nederlandsche bevolking wordt ver sterkt. Nu zijn het enkeleu, die met de regering, met het kultuurstelsel welvaren, nu zijn het de Chinezendie zich in de Oost met haudel en hand wei ksnij verheid vooral verrijken. Ware het niet he ter daarvoor een goeden Europeschen middelstand te verkrijgen? Ware liet niet beterdat onze krach tige arbeiders, in plaats van in N. Amerika, iu Oost-lndië werk en verbeleriug van hunnen toestand giugen zoeken Voorzeker dat biedt ook in de toe komst gevareu aan; de toestand van het uitgestrekte Oost-lndië is tegenover hel kleine moederland eene zonderbareeene buitengewonemen zou dien echter wel te langen tijd en te zeer buitengewoon kunnen houdeneu daardoor hel gevaar kunnen vergrooten wat men juist wil vermijden! De heer v. Vlis- singen licht hierop zijne denkbeelden omtrent de wijze, waarop het gouvernement de landverhuizing van werklieden naar de Oost zou kunnen onder steunen nader toe en dringt ten slotte aan op het inzenden van petitiën aan regering eu volk vertegen woordiging, ten einde aan de eene zijde den ar beider hier te lande iu zijnen nood behulpzaam te zyn, en van den anderen kant onze Gos-ludische bezittingen krachtiger te maken. vvwvwwwww INGEZONDEN STUK. Uit een artikeltje van de Amsterdamsche Courant van den 27sten Februarjj onder het opschrift: o Een verzoek aan het Handelsbladblijkt eens deels, hoe de «groote meester,» in weerwil zijner fijne onderscheiding bij dc gemeente-wet tusscben wettelijke en feitelijke bevolking, in de toepassing van de beide denkbeelden zelf zeer is verlegen geweest en met de zaak niet te regt konde komen. Nu, dat is van zulke groote theorislen ook geen wonder, want hij schy;:t ook in andere opzigten heden vergeten te wezen, wat hij gisteren als de vrucht van diep doordachte wjjsheid den Volke beeft verkondigd. Ten tweede blijkt uit gezegd artikel der Amsterd. Courant, boe het Handelsblad zich verpligt rekent, den grooten meester» door dik eu door dun te verdedigen en voor hem in dc bres te springen. Dat is echter van het Han- delsblad geen wonder, wanneer men nagaat, dat het aldaar slechts op namen schijnt aan te komen. Nog weinige dagen geleden heeft het Handelsblad daarvan blijken gegeven. Ofschoon de Vlrechtsche Courant herhaald in deze Courant behandeld werdzoo vordert de vernieuwde verradelijke aanval omtrent een door ons opgeno men ingezonden artikel in No. 392, dat wederom de tuchtroede over haar gezwaaid worde. Is haar de vroegere scherpte ontgaan? Geldt bij haar «als de roede van den rug is, dan is de pijn vergeten?» Wij geven haar de verzekeringdat wij gansch niet nialsch zullen zijn en hopen dat onze geneeswijze, zij moge in ons, stof tot lagchen of wel tot ernst vindeneene heilzame verbetering bij haar zal te weeg brengen. De Heeren van de Vlrechtsche Courant mogen veel lezen, doch zij begrijpen weinig; zij willen echter veel vergeten; waarom herinneren zij zich niet de vragen die wij in No. 383 gedaan hebben: wie zijn die enkele predikanten en welke zijn die sommige protestautsche genootschappen die de gods dienst misbruiken? 0, de Utr. Ct. wil zooveel vergeten; vergeet, dat eene der eerste vereischten van respectabiliteit in de journalistiek «loyauteit» is. Doch de Ulrechtsche wringt alles naar haar goedvinden en zooals bet best overeenkomt niet hare scbeudige wijze van werken. Wanneer zij artikelen van andere Couranten (en bij zonder van de Amersfoortsche) die tegen hare vleder- inuizen-rigting zijn, aanhaalt of overneemt, dan rukt zij ziusueden uit het verband of verminkt het geheel. Zoo ging het ook inet ons ingezonden stuk in No. 392 waarvan zij twee derde gedeelten opnam eu het kleinste een derde gedeelte achterwege liet, daarbij eene inleiding van hare vinding plaatste die van de verregaandste verwaandheid getuigt, ter- wijl zij eenige zameugeraapte slotaanmerkingen ten beste gaf, die hel toppunt der onbeschaamdheid bereikten. Ons dimkt doelmatig haar eene correctie toe te dienen, die haar den lust zal beuernen zich met ons eu onze artikelen te beinoeijen. Welk nut eu voordcel brengt zij provincie en stad aan? Verre van daar, is de ruimte die haar bui ten hare overgenomen beriglen beschikbaar blijft, gewyd aan politieke onfscliouwingenletterkundige kwasteryen en tooneel- en concert receusien. voor welke laatstede Studenten haar nog onlangs gekastijd hebben. Bijna nooit heeft zij stedelyk nieuws; zij is te voorzigtig om uieuws te hebben waar hare geldza ken mede gemoeid kunnen zijn. Is zij niet de ge dienstige dienaresse van BurgemeesterWethouders eu Raadsleden? Wie heeft ooit gelezen dat zij aan merkingen maakte op, of afkeurde wat, van het raadhuis kwam. Zelfs brieven of stukken die haar deswegens ingezonden worden, durft zy niet opne men; geen enkel openbaar belang wordt door haar voorgestaan; waarom heeft zij bij de verkiezing te IJsselstein gezwegen? Zij is immers de provin ciale Courant! Hare lioofdvrces is dat zjj door opname een of ander man vau gewigt boos op haar maakL Wij zouden verder gaan; doch, wij mogen de personen aan de Vlrechtsche Courant, niet inengen in de Vlrechtsche Courant. Ons stelsel op de perso nen is naauwgezot afgebakend; wilde sy van het be hoorlijke afwykeu en wanneer zij van de Amers foortsche Courant sprak, op sluipmoordelykc wyze iu den Uitgever deu persoon aanrandenof hem mede in zyn werk beleedigen, dat genoegen was haar gegund; wy hangen de leer van dergelykc school niet aan; deze voegt alleen aan de courtisane van de Tijd. Niets voor provincie of stad doende, is de Ulrecht sche Courant buitengemeen handig bare lezers ccn

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1