w IIBBSFOOBTSCHE C 0 U B AIT. Tim VRIJDAG, 3 April 3857. MS JAK' flit Iliad verschijnt tweemaal in de weckdes Dingidagt en Vrijdag*. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke n»mineri, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. It. mns Qer/f, te Amersfoort, soomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. KENNISGEVING. BURGEHEKSTER es WETHOUDERS des GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien liet besluit der Gedeputeerde Staten van Utrecht dd, 20 Maart 1857 No. 27 (Provincinalhlad No. 31.) Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de lijst der geneeskunstbcoefenaren in deze Provincie voor den jare 1857, beuevens die der geneesmiddelen en werk tuigen welke de geneeskunstbeocfenaren ten platten lande verpligt zijn altijd schouwbaar voorhanden te hebben, (met uitzondering van den inlevallen Zondag) gedurende acbl dagen, te rekenen van heden, dagelijks van 10 tot I ure, op de Plaatselijke Secretarie ter inzage zullen liggen. Amertfoortden 27 blaart 1857. IJ urge meester en IVeth onder* voornd. A. G. WIJ KUS. De Secretari* W. I,. SGHKI.TIS. Burgers van Amersfoort Gij klaagt, gij mort, sommigen uvrer zelfs zijn wederspannig eu willen de stedelijke directe be lasting of zoogenaamde Hoofdelijke Omslag niet voldoen; enkelen v ley en zich met de hoop, dat eene regterlijkc beslissing de wanbetalers in het gelijk zal stellen; ja, men vindt er, die zich voor- Spiegelen, dat men geen re»t heeft, deze belasting Ie innen; nog audereu denken, dat wanneer een groot getal burgers in verzet komt eu de betaling blijft weigeren, men alsdan niet tot den verkoop hunner goederen zal durven overgaan. Alles ijdel Stadgenootengij die zoo denkt en zoo handelt, gij denkt en handelt verkeerd! Gij verliest uil het oog, hetgeen wy in No. 368 ter neder schreven. (Burgerpligt gebiedt onderwerping aan de wet; eerbied voor de wetten en de overheid moeten den rustigen burger kenmerken.) Gij vergeet, dat besturen en regters de wetten moeten bandhaven, zy liet dal deze heilzaam of heilloos op t' nedervallen. Voor liet tegenwoordige hlylt U niets over, dan dc iiclasling over 1856 en i 857 te voldoenwant het Bestuur isvolgens dc Wet, verpligt, uwe goederen aan te slaan, te meer, omdat anders liet getal der wanbetalers gaande weg zoude toenemen; voor beide zijden bestaal er, voor hel tegenwoordige, geen midden weg, er is geene andere keuze voor beiden dau invorderen en betalen. De Wet spreekt! Luistert niet naar verkeerde inblazingenverzet tegen de Wetten Jiceft nimmer iets goeds te weeg gebragt. liet valt zoo gemakkelijk te gispenaan merkingen te maken, van verandering te spreken, maar moeijelijk is het, wat goeds inde plaats van het verkeerde beslaande te zoeken en te stellen; nog moeijelijker valt het, in lijden als dc tegen woordige eu met de voorhandene middelen te ad ministreren. Het is waar, die belasting valt velen uwer zeer zwaar; menigeen moet liet geld, ter voldoening derzelve, uil zijnen handel of zijne nering nemen; sommigen moeten dat geld op liet hoogst noodige bezuinigen; doch, Amersfoort is niét de eenige stad in Nederland, die liet tooneel is, waar liet naspel der parlementaire gcmaal-afschaffings-faice, door de liberale partij gecompileerdinet zulke treurige slot-seèues eindigt. Leest liet ingezouden stuk in ons nummer 402 uit Rotterdam; in die stad van handelscheepvaart, rijkdom, weelde, wordt de burgerij nog meer gedrukt dan bier door eene verTHWiiïGbclastingdie men met regt inquisitio- raai noemen kan. 111ER drukt de Wet, DAAR pijnigt de Wet! liet is waar, in Amersfoort drukt de Hoofdelijke Omslag als lielasling zeer ongeljjkdewjjl zelfs groote grondbezitters, ellécten-speculanten en cou pon-knippers minder of althans evenveel l>etalen als nederigenijvere burgers, die van den eenen dag op den anderen zich beijveren moeten, voor zien en de hunnen het brood te verdienen; dat vele bemiddelden, ryken, gegoeden, grootcn (al naar men den term hebben wil) evenveel of daar omtrent betalen als zij, die geen steen vast goed hebben, of als zij, wier liezittingen onder zwaar hypothecair verband liggen, of als zy, die, ter wille van hunnen handei of hunne nering, groote pcrccelen moeten bewonen. Die onbillijkheid in de Wet mag U echter niet verleiden tot verzet. Niet alleen uw gemeentebestuur, maar ook de volks- vertegenwoording en, wat meer zegt, De Komng weet, dat de burgers van zoo vele gemeeulen de nadeelige, oin niet te zeggen de noodlottige, ge volgen ondervinden, van de afschaHiugder gemaal- belasting, die het land tc danken heeft aan de parlementaire dwang-discussie van de liberale party. Het kan niet anders; er zal verandering komen; leeft in die gegronde hoop en onderwerpt U aan de Wet. Gij moogt en kunt de Wet thans niet veranderen Door de overheidmoet de wetal is het met een bloedend hart gehandhaafd worden. Daarbij kun nen de gemeente-zaken niet zonder geld haren geregeldcn gang gaan. Zoudt gij dan denken dat ïiet besturen van gemeente-relangen op eene rozenbaan voortglijdt? 0, dan vergist gij u! Men moet in de adoiiuistraliëu zijn om te weten, te beseilèn, hoe moejjeljjk, hoe zwaar, het adminis- treeren met eene bckrompene of ledige kas valt. Denkt gy dat de praters of vitters dat beter kun nen? Wanneer gij ongelukkiger wijze daarvan de proef zoudet bekomen, dan zoudt gij te laat on dervinden dat gij u in die gedachte bedrogen bebL Doch zy die aan het hoofd der gemeente-belan gen slaan, zoowel gemeentebestuur als gemeente raad zijn niet verblind voor uw leed of doof voor uwe grieven. Vertrouwt er op; zij zullcu zoo mogelijk den hoofdelijken omslag zoeken te vervangen door eene wederinvoering der belasting op het gemaal, of door het inkomen te berekenen naar den grond slag der geheele personeele belasting, of de som vau dc grond- cn personeele belasting die ieder betaalt, lol basis van het inkomen te nemen. Daarom, Burgers van Amersfoort! hoe zwaar het velen uwer ook vallen moge, bebt eerbied voor de wet zoo als verstandige en rustige burgers betaamt en voldoet aan bare eisschen. Het woord dat vau dit zicllous papier uitgaat en dat aan zoo vele duizende lezende hoorders gerigt wordt, dat door uw gemeentebestuur, uwen gemeenteraad en de eersten iu den lande gelezen wordt,]zal niet alleen ingang bij umaar ook bij lands- eu gemeente bestuurders vindeu. Hoopt met ons dat onze stem geene stem in de woestyu zy! Wy hebben lang geaarzeldof wy al of niet mel ding behoorden te maken, Tan hetgeen de Tijd IS'oord-IIulIaiulsche Courant, iu hare nummers vau 26 en 27 Jauuarij eu 6 Maart II., omtrent de Amersfoorlsche Courant, zegt lu weerwil van het onaangename, dat er voor ons in is, om ecu dergelijk blad de eer onzer aandacht tc bewijzenzyn wij tot de slotsom ge komen, dat bet juist noodzakelijk is, oin eens in scherpe trekken aan te toonen, wal de Tijd schryft en is, en ouder welke abjeclie zy kruipt. In hare eerste aanranding, 26 Januarij II., wil zij ironisch zyn, en is niets dan plat; in dat ar tikel, bijna geheel uittreksel van Kamper Courant en Amersfoorlsche Courant heeft zij 60 regels noo- dig om hel nietige woordje: neen! te zeggen, met eene latijnsche magtspreuk te eindigen en zich ver ontwaardigd te tooueu dat de Amersfoorlsche Courant durft beweren in «goeden Oranje en Vaderlandschen geest» geschreven te worden, iets dat van de Tijd gecu enkel met hersenen begaafd Nederlander ge- loovcn zal, omdat een blad als de Tijd alleen werkelijke liefde kan en mag voeden voor «een geloovige zoon der kerk of aller cbristelykste Ma jesteit» terwijl de Vorsten uit hel stamhuis van Oranje Protestantse/ie Vorsten waren, zijn en blij ven zullen. In haar volgend nummer 27 January (met Jezuï tische arglistigheid verdeelt zij haar kamper uil treksel in twee nummers) wil de Tijd, als een voorbeeld onder meer van welk gehalte de minis- teriëele pers is, de Amersfoorlsche Courant nemen. Wie en wat geeft aan de Tijd het regt om de Amersfoortschc Courant onder de Ministeriëele bla den te rangschikken Zij levere ons hel bewijs dat wy in aanraking zijn met deze, of dat iemand aan de Amersfoorlsche Courant verbondendoor deze gesalarieerd worden? Kan de Tijd bewyzen dat zij als Jezuïlen-blad niet gesalarieerd wordt? De Tijd kan niet verduwendat de Amersfoorlsche Courant bjjna in elk nummer degelyke artikelen in echt Protestantschen geest levert; al wat Protes- tantsch is wordt door haar onbarmhartig als ver doemd aangemerkt. De Tijd kan niet tot de hoogte van argumenten klimmen, daarom wil zy in hare logcnlaal enkele onze woorden uit hun verband rukken en weder andere verduisteren, om als laatste woord van haar artikel, met eene kerkgenootschap- peljjke vergelijking en aanduiding te eindigendie voldingend aantoont, tot welke verdierljjking de geest van paters-redacteurcn overgaat, wanneer zy, tengevolge van onnatuurlijke abstinentie, zich met onnaluurlijken kost voeden moeten. De beide boveustaaude nummers waren onvers- meld gebleven indien de T\jd niet in haar nummer van 6 Maart op nieuw en ten derde intle haar aanvat begonnen had en nadat de Uitgever dezer Courant niet meer uitsluitend de Redactie Toerde. Immers deze liet het sljjk dat de Tijd om zicb been spat altijd onopgemerkt, onaangeroerd. Doch wij hebben, nu ten derde maal de Tijd wegens onze artikelen en die onzer corresponden ten, op de baar eigene schendige wyze uitvaart, eens bet publiek Tan alle rigtingen eene schets van de Tijd willen geven en de vraag willen voor leggen, of eene Courant, waarin door Paters-redac- teuren andere dagblad-artikelen aataniek zamenge- flensd kunnen worden, al of niet met den naam van Jezuïtcnbtad mag bestempeld worden? Wy ontkennen de Tijd bet regt, om van hare Ultramontaansche laagte naar de Protestantscbe pers» op te zien en stellig ook de bevoegdheid om te waardeeren betgeen daarvan uitgaat Vanwaar zou zij dat regt en die bevoegdheid erlangd heb ben? Van de Roorasch-Katholieken bepaald niet; want nimmer is de Tijd door de Bisschoppen en Katholieken als hun officieel orgaan erkend gewor den zij is dus het Katholieke orgaan niet Iu haar nummer van 6 Maart neemt zij bet laatste gedeelte van ons artikel «de Liberalen» in No. 369 voorkomende over en ofschoon lij ook bet volgende daarvan overneemt als: «Schenkt de kerk geen vergiffenis voor alle ton den, alle misdaden? «Werden zelfs vorstenmoorders niet door haar geabsolveerd? «Zou dan die kerk aan landverraders de ab solutie weigeren?» behandelt zy alleen bet landverraad als insinu atie zonder te durven zeggen, dat wy daarmede feiten op het oog hadden. De twee andere vragen gaat de Tijd geheel voorbjj. Durft de Tijd ook te zeggen dat wij gelogen hebben, toen wy gewaag den dat de kerk absolutie voor alle zonden en zelfs aan vorstenmoorders gegeven beeft? De ge schiedenis is daar, om de waarheid daarvan onbe twistbaar te maken. Vervolgens gaat de Tijd over om ons ingezoa- den stuk uit Amsterdam in No. 392 over te nemen en met vier regels te bespreken. Daarin verwijt de Tijd aan den inzender minachting voor het ge vestigd regt; eilieve! waarom treedt de Tijd hier vóór de grondwet op, terwijl zij elders het abso luut gezag van het Katholiek Kerkelijk opperhoofd en der Katholieke vorsten huldigt? Ten slotte ein digt haar artikel weder met eene overname van het laatste gedeelte van den brief aan den Heer Mr. P. P. van Bosse, geteekend Oud-Hoi lander. De Tijd beoordeelt thans niet; maar rangschikt zy den schrijver van dien brief niet onder de onverlaten? Wij meenen daar niets anders te moeten bijvoegen dan de vraag: bijaldien de Tijd onzen Oud-Hollander als onverlaat beschouwt, of wy dan niet met het volste regt, het er voor houden kunnen dat paters- redacteuren die aan bladen zoo als de Tijd werken, rijp voor het schavot zijn? Doch genoeg; geen enkel deftig Roomsch-Katbo- tiek is er in Nederland, die de Tijd als Roomsch- Kalholiek orgaan erkeut; ja, menigmaal werd dat Jezuïtenblad door Roomschen ten krachtigste ge desavoueerd; brave Roomschen verfoeijen den schrijf stijl van de Tijd, waarin Predikanten, gemeenlijk door de Tijd dominé's genoemd, inet smaadrede nen overladen en de Protestanten telkens verguisd worden. Wy willen daar niet meer van zeggen. Gaat men nu over tot het ontleden van de inrigting der artikelen van de Tijd, dan zyn de ineesten derzel- ven overgenomen stukken uit andere bladenwaar bij dan nog eenige regels gevoegd worden. Voor waar! eene gemakkelijke wjjze van werken. Gemeen lijk loopt de Tijd op sleeptouw van het Handels- blad, dat echter wjjsselijk volstrekt geen nota van haar neemt. Hoofdzakelijk is de Tijd in de weer tegen Fakkel en Waakzaamheid op de brutaalste wyze hareu toorn uit te laten. Men moge alle artikelen van de Tijd in bet laatste jaar achtereen nagaan en men zal slechts enkele vinden die zonder overname door hare redactie ver vaardigd zijn en stellig niet een dat meu den naam van degelijk staatkundig vertoog kan geven. Wie nu de Tijd in hare huishouding wat beter wil leeren kennen, leze: De uitkomst eencr Politieke Opvoeding gegeven door een Doctor in de Medicijnen. Amsterdam F. Gunst 1856. De Tijd late voor het vervolg de Amersfoorlsche Courant ongemoeid. BINNENLAND, AMERSFOORT, April Men schryft uit Harliugen het volgende: Giug er reeds deze of gene noodkreet op uh de noordelijke provinciën dee ryks, over de afsluiting

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1