CO KRAKT, ft van V R IJ D A G, J5 Mei d857. Dit Blad verschijnt tweemaal in dc week des Dingsdags en Vrijdayt. De Prijs vai Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeuren in het Rijk. i het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regelt 60 ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van Cleeff, KENNISGEVING. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS deb GEMEENTE AMERSFOORT, Gelet op art. 264 der gemeentewei; Doen te welen, dat het lc. Suppletoir Kohier der directe plaatselijke belasting over liet jaar 1857 voorloopig vast gesteld is en gedurende 14 dagen, te rekenen van heden (de in te vallen Zondagen uitgezonderd], dagelijks van 10 tct 1 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zal liggenbinnen welken termijn elk op het kohier aangeslagene bij den Raad bezwaren tegen zijn aan slag kan inbrengen. Amersfoort, den 11 Mei 1857. JJuryemeester en Wethouders voornd. A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCI1EUTUS. BINNENLAND, AMERSFOORT, 14 Mei. Z. M. heeft op zij» verzoek eervol ontslagen Mr. II. E. C. van Kerkbuil', als regler plaatsvervanger iu dc arrondissement» regtbank te Rotterdam. In de zitting der Tweede Kamer van II Met heeft de Minister van finantien, in een uitvoerig vertoog het plan der regering medegedeeld tol te gemoetkoming in de linanliecle ongelegenheden der gemeenten, liet eerste gedeelte zijner rede was gewijd aan linantieclc beschouwingen in verband tot ons belastingstelsel, de verdediging van dat stelsel, bet verkieslijke van verbruiksbelastingen die Itier te lande, vooral na deafschaffing van den accijns op bet gemaal, itt geen ongunstiger, soms integendeel in veel beter verhouding tot de directe belastingen stonden dun in vele andere staten. De slotsom w;ps dat het niet geraden was voort te gaan op den weg van afschaffing van accjjiiseu. Het an dere gedeelte der voorgelezen memorie behelst het plan tot tegemoet koming der gemeenten. Het komt in de hoofdzaak hierop neder: toekenning van dc bevoegdheid aan de gemeente», om op het gedis tilleerd KM), 00 of 40 opcenten te bellen, en in bijzoudcic gevallen boven de 100; herziening dei- wel op bel personeelwaardoor de opcenten voor bet rijk vervallenen aan de gemeenten de bevoegd heid gegeven wordt de opcenten op het personeel op te voeren. De door een en ander noodzakelijk geworden wijzigingen der gemeentewet zullen later worden aangeboden. Eindelijk afstand aan de gemeenten vaa de op centen op de grondbelasting, wal de gebouwde eigendommen' betreft. Als equivalent voor het rijk zal strekken cene wijziging der wet op de successie en den overgang en wedcr-invoering van den accijns op bet varkens- en schapcnvlccsch voor gemeenten boven dc 30000 zielen, iu welke bet gemaal is afgeschaft. Te Zwolle is op den 42den dezer voor het eerst de beurs geopend; reeds aanvankelijk was er cenigcn handelbet locaal voldoet vrij wel en zal voor den handelstand aldaar die instelling zeer nuttig blijkcu te zijn. Schryft men elders van ziekte onder de een den cn kippen, vermoedelijk outstaan door 'tge bruik van zieke aardappelen, ook te Zuidvelde bccrschl die ziekte thans onder 't hoendergeslacht. Van cenigc personen zijn er 34 a a kippen ge storven. liet kenmerkende dezer ziekte is, dat de kam zwart wordt en t boen hare vederen en vleu gels laat hangen. Ze legt geene eycren meer en de lust tot opgareu verdwijnt. Het is beter, dat men zulke verrotte of zieke aardappelen in den grond begraaft, dan dat men die aan een of ander dier geeft. Men ziet bet, dat eene kip, welker krop of maag stecuen en glas verteeren kan, niet over dit voedsel kan; de incnsch dan wel? Zou het eten, als is 'took van schijnbaar goede aardappe len, en wel meest driemaal per dag, wel verkieslijk wezen voor de gezondheid? Te 's llage heeft zich een hoornblazer van het 3e. batt. Ie. eomp. jagers door een geweerschot van bet leven beroofd. Men geeft als oorzaak op, dat hij zich aan diefstal van een equipementstuk zou hebben schuldig gemaakt. Te Bergen op Zoom heeft de aanbesteding plaats gehad van bet leveren van steenkoleu-gaz ten behoeve dier gemeente, voor den lijd van twintig jaren. Er waren slechts twee inschrijvers, de lieer J. van der Maade, van Dordrecht voor ƒ2820 sjaars, en de lieer Brejau, te Utrecht, voor ƒ4213. j PC Semc(;ntcraad vai1 's Ilertogenbosch heeft met II tegen 3 stemmen besloten: tol afschaffinq van den koofdelijken omsla*/Ie beginnen met het loopemie jaar en tevens tot weder-invoering van de stedelijke belasting op het gemaal. Nadat door deskundigendie met vier bom bardeerbooten van Engeland te Vlissingen waren ge komen, en tevens de noodige werktuigen inedebrag- tende voorbereidende maatregelen waren genomen om dc gezonken stoomboot Ravensbourne boven water te krygen, en de duikers onder water zware kettiugen om het gezonken schip hadden geslagen, zoodat het als bet ware iu een dubbele broek van buitengewoon zware ijzeren kettingen hing, wier einden aan de vier booten, alsmede aan twee er bij gestationeerde groolc stoomschepen waren vastgehecht, beeft men heden beproefd de Ravens- bourne tc liglen. Het was een indrukwekkend ge- zigt, hoe eerst de vier booten door de verbazende zwaarte de voorstevens in het water bogen en de achterstevens zoodanig verhieven, dat men er ge noegzaam onder door kon zien, cn eindelijk de ontzettende krachtsontwikkeling der beide stoom- bootcn op te merken; de vaar- en sloombooten bogen krakend onder de boot dien zij moesten torschende gezonken kolossus bleef ongezind zijne plaats in liet Ylissingsche slijk te verlaten, men verdubbelde de inspanning, men stookte, stoomde cn bromde als moest men Vesuvius uit zijne na ven rukken, doch op eenmaal weergalmden vier verschrikkelijke donderslagen, al de kettingen wa ren in stukken gesprongen, de boinbardeerbooten en de beide .stoomschepen verhieven zich heftig naar boven, weken ginds cn herwaarts, en de toe schouwers, die van Middelburg en van alle omlig gende plaatsjes toegestroomd waren om de opligling der Ravensbourne te zienmoesten onder een hevigen stortregen teleurgesteld huiswaarts gaan. Wel is waar is deze eerste proef mislukt, doch de Engel- sclieu geven zou spoedig iu dergelijke zaken den moed niet op. John Ruil is daarin nog al knap. Voor eenige' dagen stortte een jongeling, die als matroos op een schoonerschip te Vlieland, be zig was de zeilen te reven, door het uitglijden plotseling naar beneden en over boord. In weerwil vau alle aangewende pogingen van den stuurman om hem te redden was bij spoorloos verdwenen. liet nonnenklooster der barmhartigheid te Cura sao neemt toe in persuueel; daar men ook kleur lingen als zusters aanneemt, ziet men thans nonnen iu alle nuances van kleur op het aangezigt. Er heelt een conflikt of bolsing plaats gehad tusschen de R. K. geestelijkheid en de vrijmetse laars. Twee vrijmetselaars, die op sterven lagen, de een een Spaujaard en de andere een inboorling van Curacao, lieten een priester bij zich roepen, die hen de bicgt afnam, maar tevens eischle, dat zij alstand moesten doen van de vrijmetselarij, en alle de papieren van de orde, die zij onder zich hadden, moesten afgeven. Dit weigerden zij. Zij kregen daarom geene absolutie, noch werden bun de sacramenten toegediendook de begralènis in gewijde aarde werd bun niet toege staan zij werden op het kerkhof der Protestan ten begraven. Een aantal R.-Katholieken hebben zich daarop verzekerd van eeue rustplaats, door een stuk gronds op liet Protcstaulsche kerkhof te koopen, ten einde zich voor eene hegraviug op de vildersplaats te vrijwaren. GEMENGDE RER1GTEN. De Provinciale Drenthsclie en Asser Courant non- digt in bare rubriek Correspondentie Hendrik Bruins te Gieten, J. L. Hendriks te Smilde en II. J. Vre- develd te Dijken uit, liet door hen verschuldigde Couranten-geld, tot wier voldoening zij herhaalde lijk zijn aangemaand, als nog ten spoedigste te komen betalen. By dc Franschc senaat is een verzoekschrift in gediend, dat cene wet worde ingesteld, waarbij allen, die een vrij wanklinkenden familie-naam hebben, vrij van kosten geregtigd worden, hun nen naam niet eenen anderen] te verwisselen. De verzoeker heel Le/iorc (liet zwijn). Mile Rachel wordt in deze maand van bare Egyptij&he reis terug verwacht. Hare gezondheid is hersteldmaar voor het tooneel is zij verloren. De tabaksbouw in Algerië maakt aanzienlijke vorderingen. Men zegt, dat in September eene bijeenkomst te Berlijn zal plaats hebben tusschen Keizer Alexan der II cn Napoleon III. Een Spaansch eskader, van 6 groote schepen, heeft de reede van Cadix verlatenom tegen Mexico tc opereren, en zal weldra een tweede eskader volgen. Te Weenen is gebrek aan woningen, meer dan drie honderd gezinnen kunnen niet onder dak komen. Een gezelschap gedresseerde apen heeft te Ville- neuve l'Etang voor den grootvorst Konstanlyn en het Franscbe hof komedie gespeeld; in de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd eene apenbistorie ter tafel gebragt; in de Amersfoortsche Courant kwam een apen-adres voor, en te Utrecht zijn dwer gen te zien, die meer op apen dan op menschen gelijken. Alles apenspel. Iu verschillende groote plaatsen van Zwitserland hebben vele arbeiders zich verbonden, om hooger loon te bedingen. Te Bern is zulks in het bijzon der het geval met de schoenmakersgezellen, klee- dermakerskncchls, timmerlieden en steenhouwers. Iu Engeland vindt het plan tot doorgraving der landengte van Suez veel bijval. Volgens een Californiscb dagblad zouden de Chinezen reeds voor 4400 jaren Amerika ontdekt hebben. Prins Napoleon heeft te Berlijn het gala-diner ten hove en eene voorstelling in de opera bijge woond alsmede het mausoleum en de diergaarde aldaar bezocht. De Aartsbisschop van Mechelen zal te Leuren onder de bescherming van de Onbevlekte Ontvan genis eeninstituut voor koophandel en wijs begeerte oprigten. Iu België worden thans de dagbladen bij deur- waarders-eiploit verpligt de lange redevoeringen van een Clericaal, de Heer de Liederkerke op te nemen. Het Hollaudsch werfbureau aan de Zwitzersche grenzen heeft bet bijzonder druk. Iu Konslanlinopol vinden gedurig aanslagen en gewelddadigheden plaats. Te Parijs wordt reeds twee jaren lang een pro ces gevoerd wegens de nalatenschap der gebroeders Michel, die 30 millioen francs bedraagt Te Parijs zijn in de maand April 18 nieuwe Couranten opgerigt, die echter waarschijnlijk we der even spoedig zullen verdwijnen. Te Londen zijn drie naast elkander gelegene nieuw gebouwde huizen ingestort; verschillende bewoners zijn gedood en gekwetst. Te Rochester in Noord-Amerika is zoo veel sneeuw gevallendat daardoor eene draaibrug vernield en in de rivier gestort is en twee torens iu puinhoopen werden verkeerd. Men zegt, dat een geheim verdrag tusschen En geland en Oostenrijk gesloten is. Te Tyrol maken de Jezuïten zich weder meester zoowel van het gewoon als van het academisch onderwijs. De Koning van Hanover heeft een proces gevoerd tegen een 18jarigen boer 11. Meijer uit Osnabruck, die niet wilde deelnemen aan de inschrijving voor een gedenkleeken ter eere van den overleden Ko ning. De boer heeft het proces verloren. De grootvorst Koiistanlijn vau Rusland heeft thans weder eene soiree bij Prinses Mathilde, een diner bij Prins Jerome, een feest in het pré catelon en een groot bal op de Tuilerien bijgewoond, alsmede liet iiótel der invaliden en het graf van Napoleon i bezocht. Den loden zal bij de Koningin van Engelaud bezoeken. Eene verandering in het eedsformulier voor En- gelsche Parlementsleden zal weldra door de En- gelsche regering voorgedragen worden, zoodat de Israëliten dien ook zullen kunnen afleggen. Ook eene wetsvoordragt ter beteugeling van het bedriegelyk misbruik maken van vertrouwen zal aan bet Parlement voorgelegd worden. Te Genua hebben de lot dwangarbeid veroor deelden hunne bewakers overweldigd en één ge dood18 galeiboeven namen de vlugt, doch zijn op één na weder gevat De Keizerin van Rusland is 1.1. Maandag van een zoon bevallen. Te Rotterdam heeft de Heer G. N. van der Goes eene weddingschap gewonnen over de levering van 300 gebruikte postzegels en de opbrengst zijnde ƒ10 aan de algemeeue armen dier gemeente ge schonken. Z. M. heeft de statuten van de vereeniging tot instandhouding van het van Fiankenhuysen's op voedingsgesticht goedgekeurd en de vereeniging als regtspersonen erkend. De Heer D. B. Adrian, te Rotterdam, heeft op de pers de tweede druk san zijnen eersten open brief aan Mr. C. C. E. d' Engelbronner, eervol ontslagen secretaris-generaal van justitie. In Italië zit zoo veel onder den domper, en die er zich toe leent op dien op te lillendoet dik wijls een gevaarlijk werk.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1