AIERSFOORTSGHE COURANT, V (Cx van V R IJ D A G, 29 Mei mi. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingtdagt en Vrijdagt. De Prijs van het Abonnement is ƒ1."9 in de 3 maandenVan AdvertentiënTan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegclregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. van Get ff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Kijk. B R I G T. Wegens het Pinksterfeest zal de Courant, welke Maandag-avond uitgegeven wordt, Dingsdag-avond verschijnen. Advertentiëu worden Dingsdag vóór 12 ure verzocht. Tijdverlies. Bij de algeineenu beraadslagingen in de Tweede Kamer der Slaten-Generaal op II. Maandagover het wetsontwerp tot vaststelling van Hoofdstuk V (Biimcnlandsehe Zaken) der Slaats-berooling over \Solherinnerde de lieer Elout van Sueterwoude dat hijbij de vorige discussie over dit Hoofd stuk had gevraagd, hoe de regering zou handelen met het vergunnen tot oprigting van bijzondere scholen, terwijl de Minister van Justitie, het hoofd van het Kabinet, destijds geantwoord heeft, dat, zoo lang hij de eer had lid te zijn van het Kabi net, de regtcn van de oprigters van bijzondere scholen niet zouden wordenverkort. Teregt heeft de Minister van Justitie geprote steerd legen de uitdrukking van deu lieer Eloul van Sueterwoude, als zou hij het hoold van het Ministerie zijn. Hij verklaarde dan ook, «dat het Ministerie geen hoofd heeft en er slechts een tij delijke voorzitter van den ministerraad is. Hij heei'l zich bij de discussie over de Begrooting be reid verklaard, voor zoo veel in hem is, te waken tegen het verkorten van regtenen daar blijlt hij bij. In allen gevalle, zullen met de aanslaande wet alle bezwaren vervallen. Zoo heeft een nieuwe kampioen, de Heer Elout zich veroorloofd bij de algemeene beraadslagingen weder een dier incidenten op te werpen, die, in plaats van het gemeen overleg te bevorderendat tusschen de raadslieden der kroon cn de vertegen woordiging behoort plaats te vinden, op nieuw aanleiding gaf, om tijd te verspillen, met aanval en verdediging over iets, dat met de zaait, die behandeld werd, niets gemeen had. De Heer Elout wil den Minister van Justitie aangemerkt hebben, als hoofd van het Kabinet. Wal betcekcut het toch om volstrekt een Minister aansprakelijk te stellen voor het geheeic Ministerie? Hein te trekken in hetgeen tot de Departementen der andere Minis ters behoort? Uit is immers de weg, om het Mi nisterie één meester te geven, die dan ten laatste zijne iuziglen en wil voor die zijnerarnblgeuooleu zou stellen. Wij zouden de andere Ministers zeer bekrompen achten, wanneer zij zich tevreden stel- -den, om slechts de machines van één Minister te zijn. Volgens den geest der uitdrukking, door den lieer Elout gebezigdmogen wij gerust vragen of hij de beraadslaging over Hoofdstuk Vde Minister van Binnenlandsche Zaken maar niet het best had gehandeld, om, als een kwa-jongen, achter de lieer van der Brugghen te staan, en door dezen, de vragen in het eindverslag opgeno men, te laten beantwoorden? De tijd is voorbij, dat één man in den ministerraad heerschtc, en alles voor zijnen wil deed bukken. Oinnc nimium iiocet. De Minister van Justitie heeft wel gedaanden Heer Elout op zijne plaats te zettendoor hem in zijne vooruitzetting, als zoude hij het hoofd van het Ministerie zijneene pertinente ontkenning le gen te werpenen evenwel mogt deze ontkenning liiet beletten, dat de Heer Groen van Prinsterer later eene amicale schermutseling met de Minister opende. p" erinnerdc in de eerste plaats den y 'ustilic aan de zaak van Uithuizen evoering, door den Minister, toen gebonden, waarin deze, als lid, kV regering veel meer doen kou, vttv.— persuasief te werk te gaan, cn ook bevoegd was, om aan verschillen, nopens de oprigting van ^"bijzondere scholen, een einde te maken. Hij zal niet twisten over het antwoord van den Minister, dat hij niet is hoofd van het Kabinet, maar moet toch opmerken, dat aan den Minister van Justilie was opgedragen de vorming van een Kabinet met eene bepaalde taak belast. Hem werd door den Minister geantwoord, dat dc omstandigheid, dat hij niet is het hoofd van het Kabinet, niet wegneemt, dat hij zijn aandeel neemt in deze gevviglige aangelegenheid en op treedt in het belang van wat waarheid en rent is. lltj heeft niet geremiseerd liet gesprokene in ltCiV. In tusschen hij is en blijft een voorstander van liet bijzonder onderwijs, en bij de wet op liet lager onderwijs zal ook daarin worden voorzien. In dit antwoord aan den lieer Groen liet de ter volkomen doorstralen, dat liet beginsel, hetwelk bij zijne optreding als Ministerop den voorgrond stond, onverllaauwd bij hem aanwezig was gebleven. Ook meenen wijaangezien de Heer Groen in vroegere redevoeringen vrij spel aan de gedachten liet, als ware hij zelve voor het vormen van een Kabinet teruggedeinsd, hij toch wel be sellen moest, dat die vorming voor den lieer van der Brugghen gansch geene gemakkelijke taak ge weest was, en ook na die vorming, de Ministers, en in het bijzonder de Heer van der Brugghen, met zware moeijelijkheden, vooral tegenover eene bestaande maglige oppositie, te kampen hadden. Omtrent het gemis aan overeenstemming tusschen liet in der tijd gesprokene door den Heer van der Brugghen als lid der Kamer en hetgeen hij thans als Minister zegt, zal het ongetwijfeld door ieder onpartijdige gebillijkt moeten worden, dat hetgeen door een lid der Kamer voor zoo langen tijd ge leden gesproken is, voor hetzelfde lid, nadeihaud Minister, als deel uitmakende van de regering, dikwerf oumogelijü in toepassing wordt. Als voor standers van consequentie, vooral op politiek ter rein, zouden wij den Heer Groen iu het gelijk moeten stellen, ware het niet, dat een lid der Kamer als spreker, niet iu dezelfde verhoudingen staat als een Minister, die uitvoerder is. lulusscben moeten wij herhalen, den koslclijkcn tijd le be treuren, die met zulle parlementaire spiegelge vechten verloren gaat, en wijzen wij er op, dat, toen de lieer Thoröecke Miuister was, de oppositie met gronden en over zalten opposeerde, terwijl de tegenwoordige oppositie ecu strijd over woorden uitlokt cn voortzet. Dat daardoor de gcwigiigste wetsontwerpen onafgedaan blijven en belangrijke aangelegenheden des lands veel daaronder lijden, behoeft wel niet duidelijker vooruitgezet te worden. Eene oppositie, zoo als de tegenwoordigevcrdieiit waarlijk wel den naam van opposition quand-même. BINNENLAND, AMERSFOORT, 28 Mei. Z. M. heeft pensioen verleend aan Jhr. J. L. de Casembroot, kommandant van het regimeut veld artillerie en lol kommandant van dit corps beuoemd de luiienaut-kolonel J. C. Wagner. liet ontwerp tot goedkeuring eener ruiling tusschen den staat ou de gemeente Amersfoort ;huis van arrest) is na eeuige inlichtingen van den Minister van Justilie 1.1. Maandag iu de Tweede Kamer der Stateu-Generaal aangenomen met alge meene (ü3) stemmen. Het orgelconcert II. maandag in dc St. Joris- kerk alhier, geheel voor een liefdadig duel door den lieer G. I. van Eijken gegeven, heeft bruto fS2,bü en netto 70,7ü opgebragt. Eere zij den talentvollen kunstenaar loegehragt voor de mees terlijke wijze waarop hij zich van zijne vrijwillige en bclangelooze taak gekweten heeft. De Minister van Financiën heeft bij resolutie van 20 dezer vastgesteld de 2;$3ste staats-loterij. Zij zal bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 preinien. De collecte wordt geopend op Maandag 22 Juuij en gesloten op Zaturdag 4 Julij iSb7. De trekking van de eersie klasse begint 20 Julij. De laatste 100 nummers worden getrokken op Zaturdag 10 October 18o7. Het Ministerie vau Binnenlandsche Zaken heeft een wets-ontwerp opgesteld, houdende de bepaling, dat ecue som van hoogstens 100,000 gulden door hel gouvernement zal mogen worden besteed lot het bekostigen van opnemingen, waterpassingen en andere werkzaamheden van dien aard, veroischt lot liet zaïneiistellen van een uitgewerkt plan van oen Nederlaudsch spoorwegnet. Uit het bedrag dei- aangevraagde som blijkt reeds, dat het zameu te stellen plan uitgebreid en veelomvattend zal zijn het zal waarschijn lijk eene door den heef Simons, den gewezen Minister van Binnenlandsche Zaken, geleverde schets tot grondslag hebben, liet wets ontwerp is aan den ministerraad medegedeeld, en er reeds in behandeling gebragt; tcgciibcdcnkiiigen heelt het aldaar niet ontmoet, althans niet wat het beginsel en dc strekking betreft; doch er moeten eeuige aanmerkingen over het aanzienlijke bedrag der noodig geachte som gemaakt zijn. De voorgestelde maatregel zou eene schrede voorwaarts op den goeden weg zijn. Zoo toch zal men iu staat gesteld wordenom gegronde bere keningen te maken van de kosten 'en voordeden van spoorwegen in onze noordelijke en nonrd-ooste- lijkc provinciën; cn dan zullen zekerlijk soliede ondernemers zich met de zaak inlaten en haar uit de hand van ligtzinuigc speculanten nemen. Zoo is het ook le verwachten, dat de rigling cn onder linge zamendrung der aan te leggen spuorweglijuen uit het oogpunt van het algemeene belang bepaald, en aan den invloed van grillen en van bekrompen inzigten onttrokken [zullen worden. Men zou zich echter aan eene groote teleurstelling blootstellen, indien men in het bovengemel^b wetsontwerp grond meende te vinden voor de hoop, dat ons Gouver nement gezind zou zijnom zelf het aanleggen en exploiteren van spoorwegen op zich te nemen; het is, naar wij met zekerheid kunnen mededeelen, bij de betrokken autoriteiten te 's Hage eene geves tigde overtuiging, dat de Staat geen spoorweg-on dernemer moet zijn, en dat deze regel niet dan in zeldzame en zeer bijzondere gevallen uitzonde ringen toelaat. De daglooner H., die zich sedert korten tijd te Apeldoorn gevestigd had, heeft zich 11. Zaturdag door ophanging van kant gemaakt. Hij laat eene weduwe na en de oorzaak zijner wanhopige daad is onbekend. Te llaulerwijk in Friesland is door eene on bekende oorzaak de boerenbehuizinge van D. Land meter, totaal afgebrand en zijn al het huisraad, een paard en drie koeijen een prooi der vlammen geworden. De inboedel en het huis waren niet voor brandschade verzekerd. Voor eenige maanden geleden trad een meisje te Coevorden met een weduwnaar met vier kin deren in het huwelijk. De ondervinding leerde haar dat zij geene goede partij had gedaan en wilde zij daarom bij hare Ouders terugkeerendie haar echter weder bij haren man bragten. Eenige dagen geleden vermiste men haar en vond haar eindelijk op den zolder hangende. Zij had opge houden te leven. Boven Hardinxveld is een zoo zwaar onweder losgebarsten, dat twee van de acht beesten, welke zicli in eene weide bevonden gedood zijn. in het Laar, hij Coevorden, was op een grasperk een 3jarig kind blootshoofd in den heeten zonneschijn iu slaap gevallen met het gevolg, dat tuen men het wekte, zijne verstandelijke vermogens verdwenen waren. De Heer v. B. Secretaris van Erp, nabij Grave, is op weg door eenige deugnieten overval len en zijn hem eene goede dosis stokslagen toe gediend, hij is niet ernstig gekwetst. De daders zijn nog niet gevat. liet onweder, dat gepasseerden Donderdag in den omtrek van Broekerhaven gewoed heeft, is niet zonder ongelukken afgeloopen. Zoo als men verhaalt, heelt het wel geen brand veroorzaakt, doch wel heeft het menschenlevens gekost. Men verhaalt namelijk, dat iu een dorp in die streek twee kinderen, of uit vrees voor liet onweder. of als het ware er door voortgejaagd, in het water geloopen zijn, en daar beiden den dood vonden. Zoo men zegt zijn het kinderen van dezelfde ouders, die dus op eenmaal twee hunner lievelingen ver loren. Als eene bijzonderheid verdient vermeld te worden, dal dezer dagen aan een hoer te lleesselt voor 10 jonge varkens (biggen), die nog geen acht weken oud waren, 11)2 werden geboden, zonder dat den bieder geluk werd gegeven. Vroeger wer den voor dergelijke varkens oö cent per stuk be taald; zoodat men zich niet behoeft te verwonderen, dat men zich thans op de opkweekiug clezer dieren meer dan ooit toelegt. Bij het schoonmaken van een regenwaters- hak le Leeuwarden, vond men Donderdag jl. te Dokkuin een kinderlijkje in gevorderden staat van ontbinding. Dc pulicie stelde dadelijk een ijverig onderzoek inmot dat gevolg, dat eene dienstmeid als vermoedelijke daderes werd gearresteerd en weldra bekende, dat zij vóór meer dan oen half jaar van het kind was bevallen en het in .1 n bak had geworpen. Zij is naar het luiis van burgerlijke en militaire verzekering aldaar overgebragi. hen brutale diefstal is op eene nabij Zutplien gelegen buitenplaats gepleegd. Aldaar is een be langrijke voorraad zilver op eene zeer listige wjjze ontvreemd. Do dader had zich ongemerkt in dc woning weten le doen opsluiten, waar hy, na er meer dan 24 uren te zijn verbleven, des nachts heimelijk met zijnen buit heelt weten te ontkomen. Naar men zegt, zou de dader reeds door de justite" lo Doesburg zijn gearresteerd. Te Hilversum had een droevig ongeval plaats; dc vrouw van den landman D.lijdende aan zenuw koorts, heeft zich door middel van ophanging van het leven beroofd, terwijl haar echtgenoot naar het aardappelland was om te wieden; de ongeluk kige vrouw laat vier kinderen aan den bedroefden vader achter. Moge dit voorval tot eene les aan hen strekken, wier huisgenootcn iu hunne onge steldheid aan vlagen van ^hoofdigheid lydcn en.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1