iHERSFOORTSGRE COURANT, van DINGSDAG, M JuniJ d857. Dit Klad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdags en Vrijdags. -De Prijs van het Abonnement is f 1.50 in de 3 maanden.Van Advertentiënvan 1 let 6 repels Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummers, fO. 10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. 11. van Cleeff te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Kijk. Dij het ter perse gaan dezer Courant wordt door den Raad der Gemeente Amersfoort cene zitting gehouden; de punten van behandeling zijn: 1. Aangehoudene zaken: Voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van den P13 Septrmhea 170(i, aangaande de uitkecring aan den Xeigenaar van de Nieuwe Stads-llerberg. 1 b. Kek westen en ontwerp-besluittot afschrijving van I het kohier van den hoofdelijkcn omslag, over het dicnst- 1 "aar 1856. 2. Onlwerpen-bcsluit tot af- en overschrijving op de begrooting over 1856. 3. Kekwest van den Rector der Lalijnschc schoolom •ntslag, eu missive van Curatoren, aangaande de waar- I neming van het rectoraat. 4. Vaststelling van het getal aangewezenen, lot aan- 'i'lling van de brandweer (art. 212 van het l'olicie- I reglement). 5. Verzoek van het gemeentebestuur van Duist, om :ene bijdrage voor de verbetering van den ilaarwcg. C. Benoeming van cencn poorticr aan de Bloemcndalschc E poort, met daartoe betrekkelijke rekwesten. 7. VusUtclling van het 1ste. suppletoir kohier van den hoofdelijkcn omslag, dienstjaar 1857. ""binnenland, AMERSFOORT. 2 Ju n ij. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. A. II. M. van Asch van Wyck, op verzoek eervol ontslag verleend als rijks-adv. iti de prov. Utrecht, terwijl niet de waar neming van die betrekking is belast Mr. C. T. Dar on van Lijnden, van Sandcnbnrg. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten- Generaal is hel wetsontwerp nopens de jagt en visscherij aangenomen met 38 tegen tegen Instem men. De kamer is daarna uiteengegaan tot l(i Junij of iels later, bij aldien het antwoord dor regering over hel wetsontwerp bctreilende het onderwijs alsdan niet mogt zijn ontvangen. .f De Heer van lleedc van Omlshoorn heeft in deze zitting drie amendementen voorgesteld over art. 4(5 behelsonde de verbeurdverklaringen, itibe- slagiieiiiing. taxatie, enz. strekkende: 1". om het i facultatieve voorschrift, ;dat de beambten de toor- 3 werpen in beslag kunnen nemen, te veranderen in een stellig voorschrift, opdat de beambten weten vat zij te doen hebben2". om voor de waarde- ring, als zij bij het vonnis moet geschieden, geeue f geldswaarde te bepalen, maar die waardering aan den regler over te laten; 3". om bij het artikel nog eene zinsnede te voegenlot verwijzing van de veroordeelden in de betaling der bedoelde gelds waarde. Deze amendementen zijn aangenomen, nadat uj Minister verklaard had, geene bedenkingen daar tegen te hebben. Te Deerta is in den ouderdom van 92! jaar overleden, Gepke Hendriks Koster, wed. van Jur- ijen Tjarch Ilceres, nalatende 5 kinderen, die uiet hunne kinderen, kindskinderen en oveikinskinderen leen getal van 72 uitmaken. Delialv de vader, is •.slechts een lid dezer familie overleden. •4 Te Middelburg heeft zich de vrouw van zekeren T.gepoogd door gebruik van vitriool j^van het leven te berooven; alhoewel nog niet jjldood, is zij onder het lijden van de hevigste pij- jen naar het gasthuis vervoerd; naar men verneemt Aloude de oorzaak van deze poging lot zelfmoord zijn toe te schrijven aan eene onlangs bij de po- licie' togen haar ingebragte beschuldiging, wegens het ontvreemden van een zilveren lepel, in een huisgezin, waar zij als schuurster was werkzaam J«veest. ]n dc gemeente Domburg heeft zich de zoon van een landbouwer, op de hofstede van zijnen Svadordoor een pistoolschot hot leven benomen. oorzaak wordt opgegevendat .oueii Item niet toelieten een litiwc- V'i .i gaan met een meisje, waarmede bij JckciIs lang eeneii vrijen omgang bad gehad. De wet welke sedert zoo langen tijd de Rd- f<:gisehe Natie bezig houdt en welke aan de kloosters en de geestelijkheid liet lager onderwijs en de poederen der armen overlevert, is aangenomen, 'j namelijkniet de geheele wet. maar de twee 4hoofdartikelen, welke hel geheele regeringsontwerp U ill zich bevatten; liet eene dat de rcglspcrsoonlyk- /beid aan de kloosters toekent; liet andere dat de instelling magligt van speciale bestuurders; beide zijn aangenomen met <»o tegen 41 stemmen. Aan tie Vtrrchlschc Courant wordt gemeld, dat in tie alceloopcn week eene bijeenkomst zou gehouden zijn aan het Ministerie van Financiën '(waaronder het postwezen en de vervoermiddelen bchooicn) van eenige hoofd beambten van dat De partement en commissarissen of hoofdbeambten van do verschillend» spoorweg-maatschappijen, waarin ouder anderen moet gehandeld zijn, over eeue verbetering van de postgemcenschap in enkele rig- tiugen. Welligt zal er ook tusschen 's llagc en Utrecht en dc verdere noordelijke provinciën eene meer doeltreffende communicatie tot stand komen. Ten slotte wordt nog gemeld, dat de nachttreinen op den Rijnspoorweg niet opgeheven zullen wor den, maar het behoud daarvan, met eene kleine wijziging in de vertrek-uren, bepaald is. Te 's llertogenbosch werd door den fourier D. van liet 2de regement infanterie een aanslag op zijn leven beproefd; door zijne bevende beweging bij liet aftrekken van bet geweer geraakte bet builen zijne rigling; bet schot ging af en de kogel vloog hem door den arm, hij werd naar het hos pitaal overgebragt; eene door hem bcloopen straf van 4 dagen politiekamer moet aanleiding tot die wanhopige daad gegeven hebben. Onlangs is te Wildervank de persoon van Willem Stevens Nienboer, dienende bij den land bouwer il. G. Kempen aldaar, van huis gegaan om eene boodschap te doen te Veendam. Denvol genden morgen is hij, nadat men den vorigeu dag gevischt en gezocht had levenloos uit het boofddiep opgehaald. Dit kan uien weer als een slagtoller van den zooveel onheil werkende sterken drank beschou wen Op den 1G17 en 18 dezer maand zullen te 's Huge verschillende feesten plaats hebben. De olliciereu der land- en zccinagl, versierd met dc medaille van 1832, zullen zicli aldaar vereenigen, om de 25ste verjaring van de verdediging der citadel van Antwerpen te gedenken. De 17 Junij zal, uithoofde van den verjaardag van II. M. de Koningin, waarop te gelijk gevierd woidt de ver jaardag van Z. M. den Koning, dit jaar bij zonder herdacht worden. Prachtige Illumination zullen plaats hebben. Ouderanderen zal de lieer Goldsuiit, directeur der gaz-labriek eene gaz-illu- minalie doen ontstel.. -n 18 Junij zullen do feestvierenden de gaso. .<jn van de llaagsclie afdeeling der verecnigingliet Metalen Kruis. Den eersten dag zullen zij zichvolgens ontvangen uilnoodiging, vereenigen bij Z. M. den Koning. Uit Meppel wordt gemeld Wij verheugen er ons over, dat de ijverige pogin gen, die bier sedert cenige weken steeds door de hoeren Dr. van Koijcn en Feddes worden aangewend om bier eeue gaz-vei lichting lot slaud te brengen, niet vruchteloos zijn maar integendeel bij vele in gezetenen naar wenscb bijval te vinden. Zoo nu ook liet bestuur dezer gemeente deze belangrijke zaak met welgemelde beeren kan treilenom ook de stads-verlicliling door gaz te doen vervangen, en dit is te liepen, blijft er geen twijfel over, of deze sclioone verlichting zal toch weldra hier tot stand komen Te Assen heeft een treffend ongeluk plaats gehad. De ingezetene A. S. wilde auu zijn kind wormkruid geven; hij heeft hetzelve echter kraan- oog toegediend, dal hem, naar zijne verklaring, voor geruimen lijd, voor wormkruid was verkocht; het kind is na hevige smarten weldra bezweken. Menigmaal gebeurt liet, dat de manschappen die zich niet groot verlof in hunne haardsteden bevinden, vooial wanneer zij iu Int laatste dienst jaar zijn, en derhalve in liet denkbeeld verkceren, dat zij niet meer onder de wapenen zullen moeten opkomen, zich van hunne geheele of gedeeltelijke kleeding en équipement ontdoen. Dit is een ver keerd denkbeeld; een gevolg er van is, dat velen, op last van hel ministerie van oorlog, naar de corpsen worden gezondenomna liet ondergaan eener provooststra f, op nieuw gekleed te worden en dat zij zoolang onder de wajieneu moeien blij ven, totdat, door de hoogste korting eener soldij, ile schuld op liet klecding- en reparuliefoiuls ge heel is vcrellënd; hetgeen sotns een half jaar en langer kun duren. Een ieder waclite zicli dus voor deze schadelijke teleurstelling. Up den Delgischcn spoorweg tc Leur had tusschen Dozoudaal eu Rrcda, een voorval plaats, dat de grootste ongelukken bad kunnen nu zich slepen. Onder liet vuurtsloomen brak namelijk een kelling der machine. Gelukkig was de machinist in de gelegenheid den trein te doen stilstaanzoo dat men met den schrik vrij kwam. Aanstonds werd nu naar het station om eene locomotief ge zonden, doch vermits er daar gecnc gereed stond, seinde men naar Dozen daal, van waar eene loco motief den trein, in plaats van ten 2 ure. om streeks 3} ure daar aan liet station bragl. Iu den vroegen morgen van vrijdag 22 Mei kwam de gepensioneerde onderofficier D. K. te Suppemeer Ie drie uur te huis, eu een uur latei- schoot hij zich met een pistool dood. tot groote ontsteltenis vau zjjnc eclitgenoote. Ruim vyftig jaren oud, heeft hij gedurende de helft van zyn leven het vaderland gedienddoch zich vooral in de laatste tyden aan spel en drank overgegevennaar men zegtmoet hij dien nacht in eene kroeg eene aanmerkelijke som geids verspeeld hebben, waar bij ruimschoots de peJ. der maatschappij werd gedronken. De landverhuizing zai dit jaar grooler zyn dan in voorgaande jaren. In sommige streken van Gelderland, met name de Veluwe, Oldebroek, en in Overijsselinet name Staphorst, RouveeuNieuw- Leusen, llellcndoorn enz., worden vele [toebereid selen gemaakt. Te Brussel zijn in de laatste dagen ongere geldheden voorgevallen, tengevolge van de opge wondenheid des volks tegen de geestelijkheid en dc kamerleden van de clerikale partij. De Pauselij ke Nuntius werd op straat uitgejouwd, de Braban- c~me werd aangeheven, bij twee bureaux van clerikale bladen werden de vensters ingesmeten, enz. De ingediende wet op de liefdadigheid is de oorzaak van deze onlusten. Ook in de provinciën hebben oproerige manifestatie» plaats. Vele mijn werkers trekken naar Brussel op. De Bisschop van Gent is gevlugt, men dreigde zijn paleis in brand te steken. De Belgische regering heeft een gedeelte van liet leger Brussel doen binnentrekken, niet vertrouwende op het garnizoen, waarvan de officie ren allen tegen de geestelijkheid gestemd zijn. GEMENGDE BERIGTEfl. In het huis der Lords werd een amendement verworpen, om het wetsontwerp op de echtschei dingen ui handen eener commissie te stellen, met bet doel om te onderzoeken of 11. schriften niets bevatten, dat aan gescheiden echtlieden vergunt elkander op nieuw te trouwen. De Engelsclie en Fransche transportschepen en kanoneerbooten naar Cliina bestemd zijn reeds laan de Kaap de Goede Hoop aangekomen. Nabij Koningsbergen (Pruisen) heeft een hevige boschbrand gewoed. De Scbdcb van Perzie heeft eene aanzienlijke hoeveelheid ininié-bukseu laten herstellen voor zijne lijfwacht. J Het groote Amerikaansche schip Niagara heeft geene genoegzame ruimte om den kabel op te rol len, die voor den telegraaf tusschen Amerika en Engeland bestemd is. liet Parlementslid R. Hall is overleden aan de gevolgen van indigestie eu overspanning bij bet verkiezingswerk. Iu de maand Aug. e. k. zal bet kolassale schip Great-Easternaan de Theems gebouwd, worden te water gelaten. Het kan 4000' passgiers mede voeren. Dr. Nicolo Bergottiniadvocaat te Venetië heeft een gesclirilt uitgegeven, getiteld Analist del con cordato Auslriacodat veel opzigt baart wegens de scherpe kritiek. In een Parijscben schouwburg '..?eft een i:.„u uit de bovenste loge proclamation in bei parterre ge worpen. behelzendedal dc regering liet volk mis leidde en er gelegenheid was het brood goedkoo- per te geven. De lieer Felix Maynard schrijft in het dagblad Lil Science de menigte verkoudheden en ziekten tier hedendaagse!)» dames aan de crinoline, c. a toe. Do Generaal Cavaignac. het vroegere hoofd der ransche republiek heelt een liezoek aan Zaandam gebragl e- het huisje van Czaar Peter de Groote bezigtigd. Ook dc Braziliaansclie regering zal eene fregat en eene brik naar China zenden. 'Ie Parys heelt zicli eene Katholieke verecniging gevormd om de uitbreiding van liet Proteslantis- nnis iu Frankrijk tegen telwerken. Dc Prelaat de Segur staat aan baar hoofd. Er zijn in Frankrijk 770,000 Protestanten op eene bevolking van 36 inillioeii zielen. Het berigt, als zoude Mile Rachel tot liet Roomsche geloof overgaan, blijkt onjuist te zyn. Te Kiew hebben de studenten een Russisch ge neraal. die vroeger een hunner mishandeld had. in den schouwburg ontwapend en een iOOtat stok slagen toegediend. Men begroot de bevolking van China op 400 millioen zielen. Lord Palmerstonthans 73 jarer oud, heeft de begrooting der tafel gebragt. Hij deed zulks ook reeds in 1809. De Üoslcnryksclie veldmaarschalk Radetzky, die zyn beeu gebrokeu heeft, neemt in beterschap toe.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1