AHEBSFOORTSCHE COORAN vim DinGSDAG, July J857. Dit Blad vcrachijnt tweemaal in de week de» Dmgsdagt en Vrijdagi. De Prij» van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van AdvertentiënYan 1 tot 6 regels 60 Cent», elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, f 0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van Cleeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het llijk. AMERSFOORT, 13 July 1857. Op Zalurdag 11 Julij jl. heeft te Amersfoort de vergadering der kiesvereeniging plaats gehad. Van 94 leden, waaruit zij thans bestaat, waren er 57 tegenwoordig. Uit het vroeger gemaakte gros wer- dötf tot caudidaten voor den gemeenteraad met volstrekte meerderheid van stemmen verkozen de HiH. Mr. A. G. Wijers, G. J. G- van Bockom Maas, M. Brouwer, G. Nieuwlanden II. KruijfTGz. Op voorstel van sommige leden besloot men, terug te komen op hetgeen vroeger was bepaald met betrekking tot de wijze waarop iemand als lid der Kiesveree niging kon worden aangenomen, en, in plaats der ballottage, vast te stellen, dat het al of niet toe laten van nieuwe leden zou worden overgelaten aan eeue commissie van elf leden. Tot leden dezer commissie werden benoemd, behalve de leden van het Bestuur, de lï. II. de Charro, Mr. J. de Lou ter, A. 1). Meihorst, Mr. A. N. J. van de Poll, Mr. S. J. A. van Walchren en M. ten Brinkwelke gedhrende den loop vau het jaar 1857 als zoodanig zo< &n werkzaam zijn. Men meende, dat, bij eene onverhoopte afvjzing, geheimhouding gemakkelij ker zou vallen, indien slechts enkelen daarvan kennis droegen en zy daardoor minder grievend zou zijn. Nadat was goedgevonden aan de Kies vereeniging den naam van de Eendragt te geven, en de leden waren aangespoordom de gekozene candidatcn voor den gemeenteraad zoo veel moge lijk op eerlijke en gepaste wijze ook andere kics- geregtigden aan te hevelenwerd deze vergadering gesloten met de toezegging, dat in de eerstvolgende bijeenkomst een kort reglement aan de goedkeuring der leden zou worden onderworpen. Men verneemt, dat de lleeren van Rappard en Schimmelpenninck van der Oije voornemens zijn, tegen het einde der zitting hun ontslag te nemen als leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- ■raal. De met roem bekende uurwerkmaker Borrel- Fontany, van Parijs, zal nog in den loop dezer maand aanvangen, het door hem vervaardigde uurwerk in den domtoren te Utrecht te plaatsen. Terwijl nog voor weinige dagen door som mige dagbladen het bcrigt werd verspreid, dat de najaars-oel'euing van het leger dit jaar niet in het gerctrancbeerde kamp te Vucht, maar weder te Maastricht zouden gehouden worden, vernemen wij thans, dat de ofliciële tijding te 's Hertogen- bosch is ontvangen dat zich tegen 1 September te dier stede en omstreken zullen vereenigen: twee battaillons infanterie uit Breda en Bergen-op-Zoom, een halve batterij rijdende artillerie uit Leiden, en twee eskadrons van het 5de reg. dragonders uit Deventer. Enkele ligtingen miliciens zullen voor die gelegenheid gedurende de maand September onder de wapenen geroepen worden. Gisteren avond omstreeks half elf had de beurtschipper II., varende van Groningen op Schie dam, het ongeluk van deu hoogen walmuur bij den Heerepoorteriboog in het loopende diep te stor ten. Op zijn hulpgeschreeuw schoten ondorscheide- toe. Daar het evenwel nog al eehigen tijd duü'rde voordat men hem op dezen wal had, was bijua geen leven meer in hem te bespeuren. Door spoedig aangebragte geneeskundige hulp mogt men hem echter weder in het leven terugroepen, llij is daarna naar het academisch gasthuis vervoerd. Door de policie te Groningen is aangehouden een meisje genaamd J.B., hetwelk uit cenen win kel een hoedje en onderscheidene Stukkeu lint had ontvreemd en verkocht. Uit Scheemda wordt gemeld, dat door den regen, die in de laatste dagen gevallen is, al de gewassen niet slechts verkwikt zijnmaar een ver- bljjdender aanblik opleveren dan men had durven verwachten. Wat van de tuinvruchten door de aan houdende droogte ontijdig geel was geworden, lieert zijne frissehe groeue kleur na geleschtcn dorst hernomen. De aardappelen, waarin tot nog toe geen spoor van ziekte te bespeuren is, staan welig en in vollen bloei. Blijven zij van ziekte bevrijd, dan laat zich hopen en verwachtendat zij een ruim beschot zullen opleveren. De veldboouen wuarvan een gedeelte der bloesems door de hitte verschroeid wasbeginnen aan den top des sten gels met talrijke nieuwe bloesems te prijken. Ook liet graan dat nog groeijende is, is als verjongd en met kracht versterkt/Al laat het zich niet ont veinzen dat door de langdurige droogte aan on derscheidene gewassen nadeel loegebragt is, zoo gcloovcn wij toch, dat dc landman ziclt bij verder gunstig weder, in eonen gezegenden oogst zal kunnen verblijden. Tc llouwcrt (N.-Holland) werden de ingeze tenen op eene verschrikkelijke wijze uit bunnen slaap gewekt. Om; treeks middernacht ontstond er brand bij den dorpsbakker, die zoo spoedig toe nam, dat binnen zeer korten tijd het geheele eerst kortelings nieuw gebouwde huis totaal afgebrand was. Zeer weinig heeft men uit den brand kunnen redden. De oorzaak van dit ongeluk is nog onbe kend. Ook weet men niet of het buis en de inboedel voor brandschade verzekerd waren. Ter opheldering van het berigt, omtrent het verkoopeu van de klok uit den toren te Chaam, door den predikant der Hervormde gemeente aldaar, kan het navolgende dienen. Zoo als dit in vele Noord-Brabantsche gemeenten het geval iszoo werd ook daar de toren, die aan de burgerlijke gemeente behoort, gebouwd aan de kerk, die het eigendom is der Protestantsche gemeente. Dezer- dagen verspreidde zich de mare, dat de predikant of kerkvoogd de zich in den toren bevindende klok, die gescheurd was en sedert lang niet meer gebruikt wordende, als eene oudheid bleef hangen, aan twee Amsterdamscbe kooplieden, naar men verzekerde, voor ƒ1700 bad verkocht. De burge meester riep onmiddellijk den raad bijeenen deze besliste, dat zoowel de klok als de toren bet eigendom der burgerlijke gemeente waren en de gedane verkoop op eigendunkelijke wijze bad plaats gehad. Den predikant of kerkvoogd werd van die beslissing kennis gegeven, doch desniettemin werd de klok een paar dagen later nedergelaten en bet vervoer daarvan bepaald op een nachtelijk uur, heigeen ook werkelijk geschiedde; de burgemeester beeft alstoen de klok in beslag genomen, ten raad- liuize doen overbrengen en van het voorgevallene proces-verbaal opgemaakt. Met gespannen verwach ting ziet men den uitslag dezer zooveel opzien gebaard hebbende zaakwaardoor de bevolking dezer gemeente in eene opgewondeue stemming is gebragt, te gemoet en men bejammert algemeen het voorgevallene, daar tusschen het bestuur dier gemeente en de leeraars der verschillende gezind heden steeds de beste verstandhouding heersebte. Met genoegen kunnen wij beriglen, dat bet praalgraf in de kerk der Hervormde gemeente te IJssclsteinbestaande uit de afbeelding van Gijs- bert, Heer van Ysselstein, broederszoon van den algemeen bekenden Gijsbrecbt van Amslel, niet zijne vrouw Beerta van Heukelom cn van hunnen zoon Arnoud, met diens vrouw, bastaarddochter van Guy van Henegouwen, bisschop van Utrecht, hetwelk sedert den aanvang dezer eeuw aan de oogen van het publiek onttrokken was, door bet provinciaal genootschap van kunsten en wetenschap pen naar Utrecht is overgebragt, ten einde dat geschonden gedeukteeken der vaderlandsche kunst op eene waardige wijze in zijn oorsproukelijken slaat te doen herstellenhetwelk levens bet eeuige in ons land is, waarop vier personen tegelijk zijn uitgebeeld. Als een voorval, welligt eenig in zijn soort, kunnen wij mcdedeelendat te Blokzijl de contro leur der Belasting en bet eollegie vau zettersbet niet eens kunnende worden over de klassificatie van een zeker palent, op voorstel van cerstgenoein- den, de som uitmakende bet verschil, gezamenlijk hebben betaald: ecu waarlijk edelmoedig schei dingsmiddel. Een vreemdeling, gelogeerd zijnde in een logement in de Warmoesstraat, te Amsterdam, sprong uit dc onderste verdieping, met het doel om zonder betaling te vertrekken; hij brak zijn been en is naar het Gast huisgebragt. Te Groningen is gevangen genomen E. E., wonende builen de Boteringepoort aldaaren wel ter zake dat hy verdacht wordt gehouden van voor eenige dagen zijn door hem zeiven en anderen bewoond wordend buis, staande buiten genoemde poort, in brand te hebben gestoken. Bovengenoemde staat bekend als verslaafd aan den sterken drank, waaraan ook de achteruitgang zijner zaken is toe te schrijven; hij is ook meer gevreesd dan bemind, weshalve dc verwijdering uit zijne buurt aan velen aangenaam zal zijn. Bij het jongste onweder wilde zekere land bouwer, te Markelo, zich beveiligen door onder eene hooimjjt schuilplaats te zoeken. De ongeluk kige is daar echter zoodanig door den bliksem getroffen, dat men hem. geheel zwarten onkenbaar, levenloos terugvond. Zijn stalen borologic-kelting was aan verscheidene stukken verbrijzeld. Te Tilburg heeft een landbouwer G. V. G. op zijn akker gravende, eene ouderwetsche kruik gevonden, welke bij niet dan met behulp van een derde uit den grond koude ophalen. Naar men verneemt is (dezelve met goudgeld van Spaanscheu oorsprong gevuld; het bedrag der waarde is tot dusver niet bekend. Aan den Heer Moore, een Iersch lid van het Britsche Lagerhuis, wordt zijn zetel in het Parlement betwist, op grond dat zijne verkiezing door onbeboorlijken invloeden wel dreigende en schrikaanjagende vertoogen van de Roomsche gees telijkheid zou bewerkt zijn. Zoo zou een priester voor het altaar gezegd hebben, «dat allen, die tegen het belang van Ierland en op den mede dinger van den Heer Moore stemden, door den vloek des Hemels zouden getroffen worden. De zaak wordt door eene commissie van het Lagerhuis onderzocht en deze heeft in het laatst der vorige week den Heer Dr. Mac-Haleden aarts bisschop van Tuarn, in wiens dioecese de Heer Moore verkozen is, voor zich doen verschijnen en in gehoor genomen. Dit verhoor had in het open baar plaats en werd door een talrijk publiek bij gewoond. De prelaat maakte geen geheim van zijne be ginselen, maar zeide in antwoord op eene hem gedane vraag: «het geweten van het landvolk be hoort onder de leiding en hoede van de bedienaren der godsdienst te staan. De grondeigenaren hebben geen regt om eenig gezag of toezigt over het geweten hunner pachters uit te oefenen. Het ge weten der landliedeu behoort overgelaten te wor den aan hen zeiven, aan hunnen God en aan de priesters; alleen onder den invloed der godsdienst moeten de pachters staan. Het is alzoo mijn voor nemen, ten allen tijde denzelfden invloed op de verkiezingen uit tc oefenen als ik tot nog toe ge daan heb; doch darrbij geweld, bedrog of ook maar slinksche streken aan te wenden, is iets hetgeen ik volstrekt afkeur. Wanneer iemand goed vindt zijnen geestelijke over burgerlijke zaken te raadplegen, en hy diens raad opvolgt, dan han delt hij vrij. Zoo behoort aan het Iersche landvolk vrijheid bij de verkiezingen gelaten te worden. Is iemand in twijfel wat hem te doen staat, dan kan hij zekerlijk geen beteren raadsman vinden dan den priester.» Te Elberfeld kwamen een groot aantal schoen- makers-gezellen in de vorige week op den inval hunnen arbeid te staken, tenzij hun hooger loon wierd toegestaan. Een veertigtal hunner was op zekeren morgen in eene herberg vereenigdom het plan nader te beramen, toen zij daar een bezoek van de politie ontvingendie hen allen in verzekerde bewaring bragt en aan 22 dezer misnoegden, na melijk 16 buitenlanders en G binnenlandersdwang- passen afgaf, met bevel om nog dienzelfuen dag de stad te verlatenterwijl de overigen de waar schuwing ontvingen dat een gelijk lot hun toefde, wanneer zij hunnen arbeid niet binnen vier en twintig uren hervatten. Deze zijn dan ook allen naar hunne meesters teruggekeerd. Uit Edinburg wordt gemeld, dat in de zevende zitting van het hof in de zaak van miss Hamilton Smithde lord-advocaal in eene lange welsprekende rede, welke onafgebroken 5 uren duurde, al de omstandigheden heeft ontwikkeld, welke, volgens hemde strafbaarheid der beschuldigde bewijzen. Hij zeide, dat hij zich gelukkig zou achten, bij aldien de jury, na alles te hebben overwogen, in zijn geweten de overtuiging kon vinden der onschuld van de aangeklaagde, maar dat, wat hein betreft, de feiten zoo oDwederlegbaar bewezen waren, dat de ongelukkige, die de uitspraak harer regters afwacht, eene veroordeeling niet kan ontgaan. De jury heeft den 9den dezer bet niet-scbuldig uitgebragt ter gunste van miss Hamilton Smith beschuldigd van vergiftiging op den persoon van E. l'Angelier. Deze uitspraak werd door de tallooze menigte met luid gejuich begroet. Dezer dagen werd te Nantes eene oude vrouw, d'e van aalmoezen leefde, uit hare woning gezet, omdat zij in drie jaren geene huur had betaald. Dit vereischte weinig moeite, want zij bezat niets anders dan een ouden stroozak. Onder toezigt van een beambte was een kruijer met de overbrenging belast. Toen hij den zak opnam scheurde die van eca en cr kwam eene hoeveelheid gouden en zilveren munt enz. te voorschijnten bedrage van 18000 francs. In het weezengesticht te Weenen is eene ver andering gekomen. De verpleegden zijn gescheiden de meisjes ziju aan de zoogenaamde «schoolzusters» te Judeuau toevertrouwd, die voor hare opvoeding en onderwijs moeten zorgen; en de jongens blyven in de stad, ouder leiding van de zoogenaamde schoolbroeders.Tot dus verre stond het wees huis onder een wereldlijk beheer. De schoolbroe ders» zijn eene in Oostenrijk nog weinig of in bet geheel niet bekende geestelijke orde, gesticht door den domheer te Rbeims, Jean Baplist de la Salle, cn die zich bezig houdt met de opvoediDg

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1