AHERSFOORTSGHE COURANT vn» Y R IJ I) A G, 3d Juli'j d857. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdag* en Vrijdags. - De Prijs van het Abonnement is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, van 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Xegelregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever M. te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeuren in het llijk. Herstemming' te Amersfoort. De herstemming voor twee leden voor den Ge meenteraad uit de vier heeren, welke bij de jongste verkiezing, na de gekozenen, de meeste stemmen op zich verecnigdenzal Dingsdag e. k. plaats vin den. Deze herstemming zal van niet minder gewigt zijn, dan de verkiezing was; zij t'teekent, onzes ■-rachtens, welligt meer dan de laatste, omdat ue vraag zal opgelost wordenoi' twee nieuwe aadsleden zitting zullen neinen; daarom zullen wij da&rover een wel doordacht en bezadigd woord aan de kiezers rigteu. Van de vijf leden die 21 Julij gekozen moesten worden, ziju toen de Heeren Mr. Wijers en van Uockom Maas, die ook onze aanbevoleuen waren, herbenoemd, zoo werd ook het lid, dat in het voorjaar in de plaats des Heeren van den Bcrgh optrad, thans op nieuw in den raad gebragt; over diens intreding wordt door ons't stilzwijgen bewaard. Wij laten bij eene afgeloopen verkiezing gelden, etgeen als onze regel bij eene aangenomen wet ,eldt. De wet is aangenomen, eerbied voor de wet; de verkiezing is geschied, beredeneer baren IV uitslag niet. «?Slherstemming, die Dingsdag plaats zal hebben i échter op eene eenigzins breede schaal be- 1 proëen worden. De Heeren Nicuwlaml en Brouwer verkregen de meeste stemmen onder de 4 personen •vaaoover herstemd moet worden. Ünze onwrikbare overtuiging is, dat iemand, die tusschentyds zijn post, onverschillig welke, nederlegt, deze niet meer aanvaarden mag; die twee Heeren als raadsleden, bedankt hebbende, hadden noch tot candidate», ■och hunne namen op de sternbricljes gesteld I noeten worden; doch wij erkennen, ofschoon wij neenen dat zij eene openbare démarche hadden .1 te doen, om zich aan die candidatuur te omtrekkendat het resultaat der verkiezing op 21 Julij, voor deze twee vroegere raadsleden hoogst eervol was. Thans heeft echter, allezius juistde lieer Brouwer openlijk te kennen gegeven, bij de herstemming niet meer in aanmerking te willen f humeri, terwijl ieder kiezer zal dienen le begrijpen dat de Heer Nieuwland, bij /rerstemming gekozen wordende, de benoeming niet zal aaunemen. Daar- I over uit te weiden zou van onze zijde eene over treding der kieschheid zijn, ook omdat het onze oeping niet is, het verleden open te rijten. Men zal het derhalve billijkendat wij evenmin als in ons leading-artikei over de verkiezing, thans in over de herstemming, deze twee Heeren, die i/een raadsleden meer wcnschcn te zijn, bij de kie- au.nogen voordragen. Wat staat nu voor de deur, wanneer van de vier waarover moei herstemd worden, beide Heeren of één hunner benoemd wordt? Immers eene nieuwe vrije stemming. Sn waartoe zal die leiden Tot vernieuwde ver- .•^"ibgtot vernieuwde moeite, tot vernieuwd zoeken naar candidate»tot vernieuwd visschen in troebel water door een of ander raddraaycr, die de rol van klein-koning van Amersfoort wil spelen. Gelooft ons, StemgeregtigdeuAmersfoort 7:-}sch niet rijk aan gegoede, aanzienlijke, ge schikte personen, die en vooral nu leden van uwen gemeenteraad willen worden. Wel zijn er bier vele personen, die zich zelve zeer geschikt achten om op de stedelijke eerekussens plaats te nemen, en is het niet minder waar, dat hunne eerzucht gevoed wordt door woelgeesten, welke per sonen in den raad willen smokkelen, die zich tot gedienstige werktuigen hunner vitterijen zullen laten gebruiken. Daarom zijn wij van oordeel, hoe min der men deze dwaze eerzuchtige» in (le gelegenheid stelt bij den gemeenteraad te kunnen binnensluipen boe beter zulks voor de belangen dezer gemeente zal zijn. Of zou uien dan deuken, dat die raadsle den, welke nu nog aangebleven zijn, omdat zij niet onuer de verdenking willen komen wegens persoonlijke consideration bun ontslag te nemen, op den duur genegen zullen zijn met een ieder zitting te nemen, om een ieder aan de groene tafel als 'llega te begroeten? E11 uit welke ingre diënten zal men dan een raad zauienstellen, die op achting, op eerbied aanspraak mag maken? In eene gemeente van den rang van Amers foort, behooren in den regel raadsleden uit zekere maatschappelijke rangen of standen, welke le vet- regaande gemeenzaamheid met het gros van het publiek uitsluiten, te worden gekozen. Die ons kent, weet zeer goed, dal wij alles behalve aris tocratisch gezind zijn; menig zoogenaamd aristo craat heeft voor ons moeten bukkendoch wij zijn verklaarde vijanden van: eene regering van kliincn e is gemeenlijk nog meer despoliek, dau eene regering van grooten. Zekere soliditeit, aanzien, gegoedheid, behalve kundigheden, ook wel routine van gemeentezaken, en vooral verdraagzaam ka rakter, moeten het raadslid kenmerken. Loopt nu een enkel raadslid onder een vijftiental raadsleden door, die niet deze eigenschappen bezit, dan zal de geheele raad niet daardoor in achting ver minderen, maar wordt het getal van dergelijke te groot, dan zal allengskens de een aanzienlijke na den ander bedanken cn men zal spoedig een raad verkrijgen, zonder aanzien, uit dusdanige cathego- riën zaïnengesteld, dat die met der tijd lot pendant in miniatuur van den toren van Dabei zal worden. Daarom wcnschen wij, dat bij de herstemming op Dingsdag, uit de stembus zullen te voorschijn tredende namen van heuwier verkiezing eene zoogenaamde: nieuwe, vrije stemming, zal beletten. De Heeren Nicuwland en Brouwer willen geene raadsleden meer zijnwelnuKiest de Heeren II. Kruij/f Gz. en C. Brom. Over den Heer Brom bebben wij vroeger gesprokennogmaals dringen wij ook in evenredigheid van cijfers op zijne verkiezing aan; men zal toch wel billijk willen ziju. De Heer II. Kruij/f Gz.die bij de verkiezing op 21 Julij, 127 stemmen verkreeg, isallezins in staat de gemeentebelangen in den gemeenteraad inet énergie te kunnen behartigen. Wij vertrouwen et- op, dat bij niet aan den leiband van dezen of genen zal gaan, zich door niemand zal laten in- Üuenceren, en vrij zal spreken en stemmen. Ook is hij door en door bekend met hetgeen voor het riglig beheer der gemeente dienstig is; hij is ook geen man van den ouden slenter; hij zal als nut tig raadslid de verwachting niet beschamen die \au hem gekoesterd wordt; reeds hebben 127 kiezers hem voor het mandaat van vertegenwoor diger der gemeente waardig gekeurdtoen er zoo vele candidaten warendus bij de herstemming zal hunne keuze ongetwijfeld door alle welgezinde kiezers geijkt worden. Daarom, kiezers van Amersfoort! laat u niet verlokken door de listige maglwoorden, nieuwe, vrije stemming, zoo gretig gebruikt, om binder- palen iu den weg te leggen voor de zamenslelliog van eenen gemeenteraad van Amersfoort, die res pectabel moet zijn. Kiest de Heeren Kruij/f en Brom, U.111 is de gemeenteraad weder in zoo verre vol tallig. liet kiezen en herkiezen, zoeken en praten kost u lijd en gevolgelijk geld. Wilt gij in het be lang der gemeente, en dus ook in «iü belang kiezen, vult dan op aanst. Dingsdag uwe stem bil letten in met de namen der Heeren: II. KRUIJFF Gz. en C. BllOM. AMERSFOORT, 30 Julij 1837. in de vergadering der Kiesvereeniging de Een- dragt, welke op Maandag II. werd gehouden, en die door 25 leden werd bijgewoond, is hel Reg lement der Verecniging vastgesteld. Na cenige discussie werd daarin, op aandrang van den Voor zitter, de bepaling opgenomen, dat telken jare twee leden van bet Bestuur zouden aftreden, die in dat jaar niet herkiesbaar zouden zijn. Dit ge schiedde voornamelijk in de hoop, dat nieuwe leden ook een nieuw leven zouden brengen in dat ligcliaam, terwijl men anders welligt gevaar liep, dat uil beleefdheid of onverschilligheid steeds de zelfde personen werden ingekozen, hetgeen den ijver zou kunnen doen vcrtlaauwen. Het kon ook gebeuren, dat ia vervolg van tijd door deze of gene omstandigheid eene dergelijke betrekking minder aangenaam werd en de billijkheid bragt mede, dat in dat geval de last beurtelings door andere schouders werd getorsoht. De jaarlijkschc contributie der leden werd bepaald op één gulden. Het voorgestelde artikeldat verbood om tegelijker tijd lid van twee verschillende Kiesvereenigingcn te kunnen zijn, werd ingetrokken, daar men liever de meest mogelijke vrijheid wilde laten, tol de ondervinding het noodzakelijke van eene beperking bad geleerd, en ook bijv. bij de keuze van leden voor de Tweede Kamer soms de bekendheid met de gevoelens van anderen nuttig kon zijn. Vervol gens werd overgegaan tot het kiezen van twee Candidaten voor leden van den Gemeenteraadhij gelegenheid der aanstaande herstemming. Do Voor zitter deelde mede, dat de Heer Brouwer ougene- gen was, om zich eene eventuele benoeming te laten welgevallen. De Heer Nieuwlaudin de ver gadering tegenwoordig, zeide ook, dat dezelfde reden, die hem bewogen had voor het lidmaat schap van den Raad le bedankenthans nog bestond, zoodat hij verzoeken moest, buiten aan merking te blijven. Met groote meerderheid van stemmen werden daarop tot Candidaten der Ver- eeniging gekozen de U.H. C. Broin en H. KruijffGz. Ten slotte werd besloten, dat na den afloop der herstemming andermaal eene bQeenkomst zou ge houden worden, om een nieuw gros op te maken voor de eerstvolgende verkiezingen, ter vervanging van de 11.11. de Louter, Verloren en de Charro, als leden van den Gemeenteraad. Het Fricsche Weekbl. bevat de hoogst gewigtige tijding, die het verklaart uit eene meermalen goed onderriglc zijde le hebben ontvangen, dat het ge heele Kapitaal voor den Noorder-spoorweg vereischt, zou zyn volgeteekend door vijf bankiers, zoo uit Parijs als uil Londen, en wel voor het groote plan namelijk met de verbinding op Utrechten Arnhem, alsmede tot Kampen. Maandag zouden zich aller waarschijnlijkst reeds twee bankiers met het waar borgkapitaal naar 's Hage begeven. Met deze tijding staat denkelijk in verband hetgeen de Kölnische Zcilung dezer dagen uit Parijs meldde, betrekke lijk liet aanknoopen over dezer zaak met de Neder- landsche regering door hetParijschecrediet-mobilier, in vereeniging met de ondernemers der Russische spoorwegen. In de afgeloopen week moet op het eiland Wielingen een wreede kindermoord zijn gepleegd. Eene gehuwde vrouw, wier echtgenoot zeevarende is, moet van een in overspel verwekt kind bevallen zijn, en 0111 zich voor de schaude te dekken, het wicht in een mestbelt of vuilnishoop verborgen hebben. Deze gruweldaad door eeue andere vrouw beloerd zijnde, is de wreede moeder aangeklaagd en zou reeds tot bekentenis ziju gekomen. Het kind zou, volgens getuigenis van den geneesheer, ge leefd hebben. Bij de begrafenis van een onderwijzer te Tolbert, in Groningen, zijn op het kerkhof eenige verzen uit gezang 187 gezongen. Door een rijks veldwachter meet legen deze begrafeuisplegtigheid proces-verbaal van bekeuring zijn opgemaakt, daar deze handeling in strijd zou wezen met de bestaande weiten, alzoo daar godsdienst-plegtigheid in de open lucht zou ziju verrigt. Onlangs is te Weener (Oostfriesland) overleden M. Schaaf, geboren te Haarlem of Aarden, in Gel derland, den 23 Juljj 1733, dus in den ouderdom eau bijna 102 jaren. Hij was in zijne laatste dagen bijzonder sterk en vlug ofschoon klein van gestalte. In 1834dus op 5)1) jarigen leeftijd, deed hij nog in ééueu dag de reis te voet van Weener naar Noordbroekeen afstand van ongeveer 9 uren. Ofschoon de man gering was iu aanzien en ver mogen, heeft toch zijne lijkstoet, uit 200 a 300 personen bestaan. Ten huize van een landbouwer onder Aal- zum, bij üokkutn, is een stoute diefstal, vergezeld met inbraak, gepleegd. Twee mannen in blaauwe kielen vermomd, drongen, tusscben 12 en 1 ure. de woning binnen, begaven zich dadelyk naar dé slaapstede der eigenaars en noodzaakten deze, on der verschrikkelijke bedreigingen, aan te wijzen, waar hun goud eu zilver werd bewaard. Terwijl' de een ziclt meester maakte van het gouden oor ijzer der vrouw, een drietal kerkboeken met zilver, alsmede van ongeveer /'3l)0 aan geld, hield dé ander de verschrikte bewoners opgesloten, nadat hij eerst nog den man belangrijke wonden, vooral aan het hoofd, had toegebragt. De diefstal is teregt brulaa' te uoemen, omdat de huizinge van vele andere woningen is omgeven, terwijl beTjaargetyde voor nachtelijke ondernemingen van deze° soort geenzins gunstig is te noemen. De daders zijn nog niet bekend doch de justitie doet onderzoek. Te Harlingeu wilde een 8jarigen jongen van achteren oy eeue met zware vaten beladen sleep springen. Ily stapte over de achterste dwarsbalk heen, en zijn been geraakte tusschen die balk en het vat zoodanig bekneld, dat, hoe spoedig men ook stil hield, hei vleesch tot op het beer van de dij is afgeschaald eu de knieschijf geheel is Tcr- scboveu. Ook heeft te Tilburg ecu ongeluk plaats gehad; het zoontje van een landbouwer en voerman 14 jaren oud. eeue kaï mest, bespannen met een os, naar den akker voerende, geraakte onder het wiel en bekwam zulke kneuzingen, dal by onmiddellijk is overleden. - Den 21 July lagen te Sleen nog hagelstee- iiciiwelke daags te voren by eene zware onweersbui waren gevallen. Deze bui heeft aldaar en in het naburige Diphuorn veel schade veroorzaakt; de grond was met liagelstccneu bedekt, waarvan som mige de grootte van kievitseieren hadden. De op stam staande roggeboekweit en andere vruchten hebben veel geleden; ook zyu eenige glasruiten verbrijzeld. De bliksem is iu een roggesehoof ge slagen die totaal verbraud is.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1