DRAST, vim DINGSDAG, JU Augustus Ó857. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des üingsdags en Vrijdags. —De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 repels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummertƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. aam (Xeeff, te Amersfoort, xoomcde bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het liijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS deb GEMEENTE AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de Ingezetenendat de Reke ning van de ontvangsten en uitgaven der Gemeente over het Jaar 1856, door hen aan den Gemeenteraad aange- liodcn gedurende veertien dagente rekenen van he den (de in te vallen Zondagen uitgezonderd), dagelijks van 10 tot 1 ure, op de Plaatselijke Secretarie voor een ieder ter lezing zal liggenen dat men van voorzegde Rekening afschrift kan bekomentegen betaling der kosten. Amersfoort, den 1 Augustus 1857. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. WlJEllS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. HERSTEMMING voor Twee Leden van den Gemeenteraad te Amersfoort, op Dingsdng 4 Augustus d857. Naar bet lcading-arlikel van bet vorig nummer verwijzendeworden de Kiezers uitgenoodigd tujnne stembillelten in te vullen als volgt: U. Krlijff Gz. en C. Erom. Parlementaire Kieschheid. De Heer Hugenholts lid van de Tweede Kamer, beeft in de zitting van den 21sten Julij gezegd (zie Amst. Cl. van den 23sten Julij) dat de Minister de aandacht had gevestigd op de teleurstellingdie «men buiten af zou ondervinden, wanneer men ontwaarde dat 10 millioen louter tot amortisatie zouden worden aangewend. Hierdoor werd düs op het effect naar duiten gewerkt. —Daardoor werden pass1ön in deweging gebuagt. liet is onnoodig die woorden te commentarieeren om te doen zien waar ze heen leiden. Naar ons inzien viel de Minister van Financiën dien spreker alle- zins teregt in de rede. zeggende, «dat de spreker uitdrukkingen heeft gebezigd, die een Miuister des Konings niet verpligt is iu de vergaderzaal dei- Tweede Kamer aan te hooren. Du voorzitter der Kamer Baron van Goltslein geeft daarop te kennen in die rede niets te hebben gevonden, dat hem toeschijnt builen de orde of onbehoorlijk te zijn.De lieer Hugenholts beeft in deuzeifden zin gesproken. Hieruit moet worden opgemaakt, dat ingevolge den voorzitter der Tweede Kamer, het met parlementaire kieschbeid en beta melijkheid bestaanbaar is, wanneer een Minister des Konings in zijne verdediging van een ingediend wetsontwerp, op de gevolgen eener afstemming opmerkzaam maakt, dat een lid der Kamer hem toevoegt, door betgeen gij zegt, worden de passiën in beweging gebragt. De parlementaire kieschbeid gaat derhalve in de Tweede Kamer al zeer verre. Wie wil Minister wezen, wanneer men hein iu de vergadering der wetgevingzoodanige beschuldigingen naar bet hoofd mag werpen? AMERSFOORT, 3 Augustus 1837. De Winsch. Cour. meldt, dat bij de verkiezing van leden voor den gemeenteraad van Finsterwolde (waar de drie altredende leden zijn herkozen) de de oppositie een lellen strijd gestreden neeft. Zij wendde alles aan om hare candiduten te benoemen; o. a. is door baar een zeer bejaard kiezer, die reeds eenigen tijd bedenkelijk ziek was, naar het gemeentehuis vervoerd en letterlijk naar de stem bus gesleept tot verwondering van allen die dit schouwspel zagen, aangezien reeds eenigen tijd voor diens behuizing de weg met stroo was belegd, en men ieder oogeublik zijnen dood te gemout zag. Ook beeft men iemand van 8G jaren, bijna blind en zieknaar de stembus geleid. De schipper A. S. geraakte Zulordag j.l. on- i verwachls in groot gevaar, van inet zijn gezin in r de Zuiderzee te verdrinken, daar zijn schip op de hoogte van Enkhuizeii in zoodanigen staat geraakte, t dat het zich weldra geheel iu zinkenden toestand j bevond. I)ii ongeluk was te erger en gevaarvoller, dewijl het vaartuig zwaar met grind was beladen; f «Ie schipper, zyi.o vrouw, enz., hebben zich geluk- 1 xig nog in tijds met de boot van bun schip gered, erwjjl de knecht aan bet gevaar van tc verdrinken jj ontkomen door in dcc mast van bet zinkende hip te klimmen, waar by eenigen tijd in grooten ngst doorbragt, lot dat de vercischte redding jj «wam opdagen. Voortdurend blyft de vangst van zalm zich dit jaar bijzonder gunstig voordoen, dagelijks zijn beide de markten te Kraiingsche Veer daarvan ruim voorzien en toch, wat de pry zen betreft, naar ver houding zeer boog; hebben de verzendingen naar Engeland, door talrijke aanvoeren van Schotschen zalm aldaar nagenoeg opgehouden, voor Duitsch- land blijft de vraag naar dat zeebanket even leven dig. Schier eiken morgen worden er dan ook bij groote partijen in manden en behoorlijk van ijs voorzien, per stoomboot naar Dusseldorp verzon den, om van daar met de spoortreinen naar ver schillende plaatsen hunne bestemming te krijgen, waarvan het meerendeel voor de badplaatsen ge- destineerd is. De vangst van zoogenaamde St. Jacob- ben is tot dus ver niet overvloedig. Op den steenoven van den Heer van Dam van Isselt, te Buurmalsen, vond een droevig on geluk plaats. Door bet omvallen van een zoogenaam- den voormuur, geraakten drie kruijers daaronder, met dat ongelukkig gevoig, dat een hunner, een man, en vader van 5 kinderen, op de plaats dood bleef en de l»eide anderen zwaar gekwetst van onder de stecnen werden gehaald. Te Maastricht is brand ontstaan in de boven kamers van een mode-winkel bewoond door eene olïiciers-weduwe en haar gezin. Door spoedig aan- gebragte hulp werd men het vuur, dat aanvankelijk zeer fel was weldra meester en gelukte bet de brand weer de naast gelegen gebouwen te bewaren Uit Helmond wordt gemeld dat in het dorp Someren de bliksem in het buisje van eene aldaar wonende weduwe geslagen en die woning geheel afgebrand is. Als eene zeldzaamheid kunnen wij vermelden, dat zich op een land digt bij Meppel aan den galgenkamp een levende bonte arend bevond. Of schoon hij kenteekenen droeg van nog jong te zijn, bad hij toch reeds eene vrij groote vlugt, die wij echter niet inet juistheid kunnen bepalen; evenwel, mer kon hem op korten afstand naderen, en dan opvliegende, zette bij zich aI spoedig weder neder, waaruit ook genoegzaam zijne jongheid was af te leiden, daar bet scheen, dat het vliegen hem nog min of meer moeijelijk viel. Ook ten vorigen jare is in de nabijheid dezer plaatsen wel te Kolderveen dergelijke vogel gevangen. Hieruit zou men kunnen opmaken, dat deze vogels zich in ueze omstreken bestendig ophouden en voortteelen. Het Provinciaal Geregtsbof van Groningen beeft uitspraak gedaan in de zaak van W. P. G., oud 18 jaren, ter zake hij den 13den April j.l. iu de zaak van het openbaar Ministerie tegen W. P. de B.wegens overtreding der wet op de jagt en visscherij, als getuige onder eede, tegen de waar heid en tegen beter weten aan, eene valsche ver klaring had afgelegd. Hij is diensvolgens veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van zes maanden en in de kosten. Iu bet gehucht Ide nabij Vries had een be treurenswaardig voorval plaats. Eene weduwe van GO jarendie voor korten tijd haar echtgenoot door den dood bad verloren, heeft door ophanging een einde aan baar leven gemaakt, nalatende een kind waai over zij stiefmoeder was. De aanleiding tot deze daad schijnt niet bekend te zijn. Raikes Journal verhaalt dat de jaarlijksche bezoldiging van den kapper der koningin van En geland, 2000 pd. st. (ƒ24,000) bedraagt, waarvoor bij de vorstiu tweemaal daags bet haar n.oet opma ken. Deze persoon (de kapper) nu was van Windsor naar Londen gegaan, denkende in tijds terug te keu rei, voor bet toilet van koningin Victoria, doch te Londen miste bij deu trein en was verpligt een extra trein te nemen tegen betaling van 18 pd. st. (/21G), ten einde II. M. niet te laten wachten. De Mormonen hadden in het district Vestre- Sallerup (Zweden) een huis laten bouwen, dat hun tut kerk diende. Den 2,'isteu Junij was een aantal hunner daar voor de dienst verccnigddoch zoodra dit in den omtrek ruchtbaar werd, begaf zich een troep boeren met knodser. en geweren gewapend derwaarts. Daar de Mormonen weigerden uiteen te gaan, verjoeg men ze uit de kerk eu uit bet dorpwaardoor eer e kleine schermutseling ontstond daar ook eenige der Mormonen gewapend wa'ren; verscheidene werden in een looiput gedompeld, waarna men ze weêr liet loopen. GEMENGDE RER1GTEN. Iu Oostenryk wordt eene kaart vervaardigd waar op alle punten aaDgeteekend zjin, alwaar in de laatste 10 jaren op de kusten schipbreuken heb- lieu plaats gehad. Die kaart is zeer ntt.ig voor kustvaarders. In Oostenryk zal eene zegelhelasting op de dag bladen ingevoerd worden; het gevolg daarvan zat het ophoudeu der meeste kleine dagbladen aldaar zjjn. In het Visperdal en zijnen omtrek in Zwitxerland is eene ligte aardschudding gevoeld. De kolonel v. Borzeniki die van zijne 26jarige ballingschap te Warschau teruggekeerd was, is ten gevolge van de opwellingen van vreugde, die hjj bij bet terugkeeren in den kring zijner familie ondervond, in den nacht Tan zjjoe terugkomst overleden. Een onberekenbare massa bloemruikers en kran sen is op het graf van Beranger nedergelegd. In de brieven van Mazzini aan de Italiaaosche zamengezworen wordt van Napoleon Hl als den zieken man gesproken. Een werkman te Antwerpen heeft in de funde ring van een gebouw een aarden pot met spaansche goudstukken, ter waarde van 3300 francs gevonden. ADVERTENTIE If. Mijnheer de Redacteur! In uwe Courant van den 31 Julij 11. beb ik een artikel gelezen over de eerstdaags te houden her stemming tot bet verkiezen van twee leden voor den Raad dezer gemeente, waarin onder anderen eene aanbeveling voorkomt, omtrent de candidatuur van de Heeren C. Brom en tl. Kruijff Gs. Met de candidatuur van den eerstgenoemden kan ik mjj zeer goed vereenigen, doch wil mij onthouden om uit te weiden over die van den tweeden, en laat zulks liever over aan het oordeel der kiesgereg- ligden. Wjjders komt in datzelfde artikel eene zinsnede voor, die ik, en meer anderen met mij, niet wel begryp, en gaarne wat nader toegelicht wensch te zien. Zij is deze: «Iu eene gemeente van den rang van Amers foort, behooren in den regel raadsleden uit zekere maatschappelijke rangen of standen te worden ge kozen welke te verregaande gemeenzaamheid met bet gros van bet publiek uitsluiten. Wat beteekent dit? Onzes inziens, wilt gjj hier mede zeker te kennen geven, dat alleen behooren verkozen te worden, de zoogenaamde aristocraten, die zich niet verwaardigen een burger aan te zienof, zoo als men zegt, voor den burger den neus op trekken. Welligt zijn hier onder ook dezulken uit den burgerstand begrependie met de zoogenaamde grooten sympathiseren, of zich in alles blindelings naar hunne denkwijze voegen. Wel zegt gij later, volstrekt niet aristocratisch gezind te zjjo! Maar, Mijnbeer de Redacteur! beseft gjj zelf dan niet, of ziet gij de AmersfoortscheKiesgeregtigden dan voor zoo onnoozel aan, dat ieder uit de bier- voren aangehaalde zinsnede niet zeer goed zou begrijpen, aan welken leiband gij loopt Neen, Mijnbeer de Redacteur! Amersfoort'sBur gers gevoelen maar ai te zeer, hoedanig de ver kiezing van de zoogenaamde aristocraten op hen drukt. Wie toch anders, als deze, hebben eetipolicie- reglement daargesteld; eene equivalents-belasting uitgedacht; eene afschaffing van het marktgeld op de boter doorgedreven; pensioenen uitgeloofd, enz. enz.; en ik vraag, op wien drukt dat alles? Burgers en Kiesgeregtigden! gij gevoelt den last, waaronder gij gebukt gaat; gij kent de behoeften, die Amersfoort heeft Thans en by eene eerstvol gende vrije verkiezing hebt gij het in uwe magt; thans kunt gij Amersfoort uit bare netelige om standigheden redden. Kiest tot leden van den Raad burgers uit uw middenwien het welzyn der Stad ter harte gaat, die handel en nijverheid zijn toe gedaan die den toestand der burgers kennendie niet uit eerzucht op bet kussen willen zitten, maar lie het voor eene gewetenszaak houden, om zich naar pligt te kwyten van de laak. waartoe zjj geroepen zyu. Burgers! wanneer gjj met mjj zoodanige lieden zult kiezendan zal Amersfoort weder eenmaal in bloei en welvaart toenemen; ieder burger zal in deu Raad vrienden vinden, die zyne belangen zul len behartigen en al wat tot bevordering van zijnen voorspoed kan streklten, uit al hun vermogen zullen ondersteunen. Kiezersgjj allen die mede wilt werken tot het goede, brengt beden uwe stern uit op de Heeren C. Brom en M. Brouwer. Ziedaar, Mijnheer de Redacteur! n»tjn gevoelen. Amersfoort, 1837. (2086) EEN UWER LEZERS.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1