COURANT, M 445. vnn V R IJ D A G, Augustus d857. Uit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdags en Vrijdags. -De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertentiënvan 1 tot 6xegels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummersƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van Ctee/f, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Ilijk. KENNISGEVINGEN. ib BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERSFOORT Brengt, naar aanleiding van Z. M. besluit d. d. 17 October 1820 (Staatsblad No. 22) ter kennis van de ingezetenendat tot het afgeven van patentbladen over het dienstjaar 185'/», ten raadhuize dezer gemeente zal worden zitting gehouden op Maandag, Dingsdag en Woens dag, den 24, 25 en 26sten Augustus aanstaande, telkens des namiddags van 4 tot 6 uur; dat deze afgifte uitsluitend aan de belanghebbenden in persoon zal geschieden cn de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder bij de Directe belastingen bezorgd zullen wordentegen betaling van 10 cents. Amersfoort, den 17 Augustus 1857. De Burgemeester toornd. A. G. W1JERS. Ds BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERSFOORT, Brengt ter kennis der Ingezetenen, dat het door den Heer Commissaris des Rollings executoir verklaarde Cobier No. 1 voor de belasting op het Personeel in deze Gemeente, dienst 1857—1858aan den lieer Ontvanger der Directe Belastingen is ter band gesteldaan wien ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de gewone plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 19 Augustus 1857. De Burgemeester voornd. A. G. W1JE11S. BURGEMEESTER es WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien eene missieve van den Arrondissements-IJker tc Amersfoort d. d. 17 Augustus 1.1. doen te weten dat voor hen, die in gebreke zijn ge bleven, ingevolge de kennisgeving van den 18 April 1.1. hunne maten en gewigten tot Herijk, voor het dienstjaar 1857, aantebieden, als nog de gelegenlie:zal open gesteld worden om zich van deze hunne verpligting te kwijten: op Maandag den 24 Augustus toten met Woens dag den 2 September aanstaande, telken werkdage des voormiddags van 9 tot 12 uur in het lokaal «de Hoofd wacht ii op de Appelmarkt alhier. Wordende de belanghebbenden nogmaals aangemaand zich dien tijd ten nutte te maken en alzoo te behoeden voor de nadeeligc gevolgen en boeten die voor de nalatigcn daaruit zullen voortkomen. Amersfoortden 19 Augustus 1857. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. W1JERS. De Secretaris, W. L. SCI1ELTUS. AMERSFOORT, 20 Augustus 1857. Bij de openiug der stembriefjes op beden voor drie leden van den gemeenteraad te Amersfoort, is geene volstrekte meerderheid verkregen. De meeste stemmen hebben bekomen de 11.11. Dr. W. C. van Lookhorst, J. F. Lagcrweij, L. Lagerweij en Mr. S. J. A. van Walchren, wil stembriefje; C. Schcllus en J. Eibriukgroen slembriefje zoodat over deze Ileeren eene herstemming zal moeten geschieden. (Ue correcte opgave in ons volgend nummer.) Bij de verkiezing van een Lid der Tweede Kamer in liet kiesdistrict Leyden, zijn ingekomen 4515 stembriefjes; van onwaarde 17. Meerderheid 750. Hebben bekomen de Ileeren Olivier 490 Schimnielpcnninck 400 en Teding van Berkhout 416 stemmen. Aldus herstemming tusscheu beide eerstgenoemdenop Woensdag 2 September e. k. i Voor een paar dagen geleden, tegen het vallen van den atond, hebben de policie-agen'en alhier een menschelijke klomp, die met te veel Schiedammer spiritus bezwangerd en diensvolgeus moeijelijk zonder kleerscheuren te vervoeren was, zeer handig, volgens slagerswijze, op een wagen gehescheti, zijn met hun last fluks naar het huis vau arrest gereden, en bezorgden dien, na zorg vuldige nederlating, aldaar gratis logies. Deze wij ze, om zulke voorwerpen te transporteren, in plaats van die over de straat te slepen, is bijzonder aan J le bevelen; 't gaat vlug, beide partijen blijven onbeschadigden de groote hoop toeschouwers en straatbengels, zoo mogelijk geslicht door zulk doel matig vervoer, gaat spoedig uiteen. C Een waarschuwend voorbeeld, om wat voor- zigtig met lucifers om te gaan, deed zich te Deu- tiucliein voor. Een landbouwers-knecht werd des - nachts zeer beuaauwd en bijna geheel buiten kennis wakker. Deze ongesteldheid nam zoo spoe dig toe, dat men om geneeskundige hulp moest zenden; 1>Ü onderzoek bleek, dat eenige lucifers in de kom met water lageu, waaruil hij 's avonds gedronken had. Men wanhoopte eerst aan liet be houd van zijn leven, doch mogt men later, door het toodieneu van gepaste middelende voldoening smaken, hem, ofschoon zeer verzwakt, buiten ge vaar te zien. Te Zwolle is gevankelijk binnengebragt ze kere George Draper, komende van de kolonie Ommerschans, beschuldigd van brandbriefschry- ven; dit middel, om van de kolonie naar een tuchthuis te worden overgeplaatst, schijnt bij voortduring aan de orde van den dag te zijn, aangezien er nog zes, van hetzelfde feit beschul digd, te Deventer voorloopig gedetineerd en acht andere personen deswege te Ommen in het ver hoor geweest zijn. In de week van 8 tot en met 44 dezer zijn in de provincie Friesland 35 runderen aan de besmet telijke longziekte gestorven en 24 aangetasten voor rekening der eigenaars afgemaakt. Totaal sedert 4 Januarij dezes jaars 6003. Steeds waren de berigten van de landver huizers uit Staphorst zeer gunstig; van daar, dat dit voorjaar weder een 80tal naar Noord-Amerika vertrokken is. Van deze zijn echter reeds zulke treurige tijdingen ontvangenwaarbij zich nog anderen voegen, dat zij, die nog geld hebben overgehouden, spoedig terug worden verwacht en anderen al morrend over hunnen slecht doordach ten stap, zonder geld en brood, al bedelende by hunne landgenooten rondloopen, over welker mild heid zij volstrekt niet roemen. Dezer dagen is van de haringvisscherij te Scheveningen aangekomen de Noordstar, schipper Arie Keus, in lading hebbende vier last haring en twee ton makreel. Het grootste gedeelte van den haring is van eene zoo uitmuntende kwaliteit, dat verschillende kooplieden uit ons land er van gekocht hebben en de lading de aanzienlijke som van p. m. /'1500 heeft opgebragt. Deze haring is gevangen in katoenen netten. Door de Raadkamer van het prov. geregts- hof in Zuid-Holland zijn de 22 Maleijers naar de openbare teregtzitting van dat hof verwezen. De dag van de behandeling dier zaak is nog niet bepaald. Door het overrijden van eene koe op den Rijnspoorweg by Vleuten is Woensdag een ledige wagen van de derde klasse uit het spoor geraakt. Door den raad der gemeente Genemuiden is besloten mede te werken tot het oprigten van 40 arbeiders-woningenwelke doeltreffend met de noo- dige Iuchtverversching zullen ingerig. wordendaar entegen zullen eenige onbewoonbaar bevondene worden afgebroken. Deze maatregel is een gevolg van een zeer uitvoerig rapport der kommissie dezer dagen benoemd, om te onderzoeken naar den gezondheids-toestand der arbeidende klasse, bij de algemeen heerschende diarrheën enz. Als^ verder gevolg dier bemoeijingen, is haar eene som van ƒ460 beschikbaar gesteld om reinigings-maatrege- ien te nenen. Dezer dagen is een ongeveer 49jarige jonge ling, die door een onbezoldigd opzigter der jagt werd achtervolgdterwijl hij zich met een twee loopend geweer in het veld bevondonverwyld zonder zich van kleederen te ontdoen, door een vroeger stroomenden tak der rivier de Vecht ge zwommen terwijl hy onder het zwemmen zijn twee- loopeud geweer met zich in den mond overgebragt. De plaats van overtogt was van eene aanmerkelijke diepte en de breedte niet minder dan de rivier zelve. De afloop der «temming in het .kiesdistrict Breukelen. Die afloop is geweest zoo als te wachten was nadat ook de Roomsch-Katholiekcn met hunnen candidaat, den fleer van der Heijden, Notaris te Mijdrechtwaren te voorschijn gekomen. Op dien Heer zijn, bij de verdeeldheid die onder de niet Katholieken heerschte, de meeste stemmen uitge- hragt. Trouwens de zaak der verkiezingen wordt door verreweg de meeste Roomsch-Katholieken be schouwd als eene gewetenszaak en aan den priester is het opgedragen de gewetens te besturen. In een bepaald kiesdistrict beeft slechts de deken zijne onJerhoorige priesters aan te scbryven, en zonder tegenspraak en zonder dat er iets van uitlekt, is de mail zijner keus de man van b|jna alle goed- geloovige Roomsch-Katholieken. Op de kunde en bekwaamheid des Ileeren van der Heijden valt wel is waar weinig af te dingen doch dit heeft hij in bet oog der Protestanten in het district Breukelen tegen zichdat hy de man is der priesterpartij, de man van mijnbeer den dekcu en dus ook vau de pastoors. Dit is iu bijua aller oog genoegom hem nooit tc stemmen. Maar het: hem nooit! leidt tot de vraag: wien dan? Die vraag is gedaan, en de een noemde Ade tweede Bde d«-rde C. Ernstig schynt er niet aan gedacht te zijn, dat afleer, eeudragt magt maakt. Ook schijnt er door weinigen ernstig aan gedacht te zyndat het lidmaatschap der Provinciale Staten wel ieder even na, maar niet ieder even nut is, en dat men niemand anders tot candidaat mag voorstellen dan die een man van kunde is, van onafhankelijkheid, achting en ervaring. Het is geweest de plaatselijke volksgunst, die gewigt op de schaal heeft gelegd. Te Breukelen vindt men den Heer R.te Loenen den Heer v. R., te Nigtevecbt den Heer H., te Vreeland den Heer H., te Baambrugge en Vinkeveen den Heer v. d. B. een goed heeren zoo vele goede heeren zoo vele candidaten. Had zich maar een man van kunde en vertrouwen met de zaak bemoeid. Het is inderdaad, alsof mannen van doorzigt en karak ter by de verkiezingen zich hoe langs hoe meer terug trekken, in de meeuing verkeerende, dat eene kwade zaak niet goed te maken is. Bij het thans vigerende kiesstelsel bekleedt de plaatselijke volksgunst den eerezetel. En de uitslagde uilkomst? Dat de candidaat der priesterparty de meeste stemmen op zich vereenigt. De meeste stemmen hebben echter nog niet beslist Er moet eene overstemming plaats hebben. De Heeren van der Heijden en Ram. De eerstgenoemde is Notaris, de andere Burgemeester. De Burgemee ster zal nu wel de meeste stemmen op zich ver eenigen. In de laatste weken heeft ons tijd en plaatsruimte ont broken om de medelijdende belangstelling van 't Kam- pertje nopens ons en onxe onweder-repliek naar waarde te erkennen en bebben wij ook voor thans slechts vlugtig gelegenheid daartoe, doch geven de plegtige belofte over een 10 of 12 tal dagen 'tijne Redactie gevoeliger te ont halen. Reeds dadelijk mogen wij niet onopgemerkt laten voorbij gaan, dat de Redactie van 't Kampertje onlangs eene xoo «uiterst pikante» bladvulling had, bestaande uit de aan- wijsingdat de Amsterdamscke Courant door het gemis vau één woord, eene zinstoring inhield. Als men 't Kam- pertje eens doorziet en zelfs daarbij al zijn plagiaat door loopt zou men dan niet mogen zeggenae pot verwijt deketcl zwart te zijn? Thans heeft het de Redactie van 't Kampertje op nieuw tegen de Amsterdamscke Courant gemuntwegens het verslag dezer Courant van 't jongst Kamperfeesthet welk oneindig beier was dan het kool-verslag van 't Kam pertje. Nijd en kwaaddaardigheid kenschetsen dit «kamper- geestproduct» weder. In het Kamper nummer van 6 Augustus zegt die redac tie slechts van het feest der Overijsselsche liedertafels op 8 en 9 Augustus, «dat de feestviering belooft luisterrijk te zullen zijn,» en voegt er bij: «naar wij vernemen zal het feest Zondag avond worden besloten met een fraai vuurwerk over de IJsselbrug;» van den oplogt, enz. spreekt zij geen woordslechts bij advertentie van het coucert. Onder haar stadsnieuws dat in 't Kam pertje zelfs nooit een hoofd waard is zegt zij wij zijn verzocht de burgerij uit te noodigen enz.maar de stem van t Kamper je kan zich even goed in Sahara als in Kampen uiten, want bet blijkt, dat hier en daar tot 30eo4U huizen, waarvan ruim de helft door den gegoeden en middenstand bewoond, te vinden waren, waar hoog stens uit één de vlag gestoken was. Zeer stellig heeft het verslag van het Kamperfeest, in de Amstcrdamsche Courant van 13 Augustus opgeno men veel waarheid. Nu "t Kampertje helsch van jaloersch- heid is dat de kolossale Amsterdamsche zuster haar daarin de loef afsteekt, «zijn de druiven te zuur.» Thans zal zijne Redactie ongetwijfeld weder eene nieuwe vlaag beko men want nu melden wij het volgende De exercitie-zaal van het lnstructie-Bataillon is inder daad eene fraaije zaal, die den archi ,ct eer doet. De op tog t door de stad beteekende niet veel, die naar den Zandberg was erbarmelijk. Bij het bal en vauxhall was het zoo vol en benaauwd, dat niet gedanst kon worden en vele heeren hebben van de afdruipende kaarsen eene Kamper verlichting van het jaar 1699 der papie ren of cbiiiesclic ballonnetjeshunne kleederrnzells hun haar met vet en was bedorven gekregen. Het vuurwerk was soon voor Kampen; maar voor iemand, die iets anders gezien had, was het llaauw. Toch was het vonkelend genoegom shawlsjaponnen en hoofdtoilet der dames te bederven. Bij het bal werd de aristocratie door den burgerstand verdrongen. Üver de brug bij het vuurwerk ontbrak het eau stoelen en xoo men zegt ook aan wijn. Van al het hier opgesomde, en van o veel dat naar waarheid in de A vist. Ct. voorkwam, zwijgt 't nijdig Kampertje, gelijk 't vinnig diertje ook nimmer een woord durft te reppen var. de vergaderingen van den Kanipcr- g'.mecnlTaaU Evenmin heelt men in 't Kampertje gevon den het getal stemmen bij de herkiezing der gemeen te- raads-leden; cr stond slechts: zij zijn herkozen. Zijne Redactie heelt niet gewaagd zulks te doen; nu, de Heeren Wv. I.Mc. s. en vooral Mr. R. zouden anders boos wordenals die Redactie over den raad en de ver kiezingen zou durven spreken. Wij zullen voor thans slechts zeggen mundus vult enz. t Kampertje zal dus wel doen in 't vervolg audere Couranten met te corrigeren; die tactiek zullen wij bij 't diertje ernietigen cn bij lijd cn wijlt 't Kamper keffertje zoodanig trappen en muilbanden dat ook andere Couranten voor goed van 't beestje en tic platte aardigheden zijner Redactie zullen ontslagen zijn. Wij ueineii nog volstrekt geen afscheid van die kroimingerigeRedactie, au ptaisir d« row rtvoirmonsieur It harbouilUm

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1