COURANT M 440. VRIJDAG, 4 September Ó857. Dit Blad verschijnt tweemaalin de week des Dingsdagt en Vrjdagt. -De Pri^van het Abonnement is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan l tot 6 regels 60 Gents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummtrs, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H, ran Cteeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rtj^. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER ei» WETHOUDERS de» GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien Art. 203 der Wet van 29 Junij 1851Staats blad No. 85.) Doen te weten, dat de BEGROOTING der Plaatselijke Inkomsten en Uitgaven dezer Gemeente voor het jaar 1858, door hen aan den Baad aangeboden, gedurende veertien dagen, van heden af gerekend, (de in te vallen Zondagen uitgezonderd) dagelijks van («en tol één ureop de Secre tarie voor een ieder ter lezing zal liggen cn dat men van voormelde Begrooting afschrik kan bekomentegen betaling der kosten. Amersfoort, den 31 Augustus 1857. Burgemeester en Wethouders voomd. A. G. WIJERS. De Secretaris W. L. SCIIELTUS. BURGEMEESTER ei» WETHOUDERS om GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien de artikelen 256 en volgende van bet Algemeen Policie Reglement der Gemeente Amersfoort. Brengen ter kennisse van de .ingezetenen «lat de waarne ming der betrekking van Commissaris van Inkwartiering tijdelijk is opgedragen aan den poortier van de Bloeroen- dalschepoortG. van Doornik, en noodigeu hen bij deze uit. voor zoo veel zij de Inkwartiering van alhier doortrek kende Militairen, aan welke huisvesting en voeding moet worden veileend, verlangen uitbesteed te hebben, van dit hun verlangen ten spoedigste immers vóór den 15. dezer maand, opgave te doen ter Secretarie, welke daartoe is geopend, dagelijks, uitgenomen des Zondagsvan des voor- middags 10 tot 's namiddags 1 uur; zullende zij die zoo danige opgave niet hebben gedaan geacht worden de Mi litairen aan hunne huizen zeiven te willen ontvangen. Voorts worden zij die zich willen belasten met de huis vesting en voeding van Militairen voor hunne mede inge zetenen tegen betaling van veertig Cents per man boven de door het Rijk vastgestelde schadeloosstelling van vijl en veertig Cents per manverzocht hiervan binnen gezegden termijn ter zelfde plaatse opgave te doen. Amersfoortden 3 September 1857. Burgemeester en Wethouders toornd. A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCUELTUS. AMERSFOORT, 3 September 1837. Rij de opening der stembriefjes ter Herstemming voor drie lcdeu van den Gemeenteraad van Amers foort hebben bekomen de Heeren: I)r. W. C. van Lookhorst 175 st. Wit Stembr. J. F. Lagerweij 132 L. e. Lagerweij 129 Mr. S. J. A. van Walciiren 127 C. Schei.tus 16'0 Groen J. Elbrink 135 Ingekomen Witte Stembriefjes 328. Van onwaarde8. Geldige Stemmen320. Ingekomen Groene Stembriefjes 320. Van onwaarde25. Geldige Stemmen295. Diensvolgens zijn tot leden van den Raad heden by Herstemming gekozen l)r. W. C. VAN LOOKHORST J. F. LAGERWEIJ en C. SCIIELTUS. In de vergadering van den Gemeenteraad te Amersfoort van 1 September, zyn de drie herbe noemde raadsleden, de Heeren Mr. A. G. Wijers, G. J. G. van Bockom Maas en Mr. L. Zegers Veeckens als zoodanig beëdigd. Tot Wethouders werden herkozen de lleer G. .1. G. van Bockom Maas met 10 van de 13 stemmen en do Heer Mr. II. W. van Werkhoven met 9 van de 13 stemmen. Tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand is gekozen inet 10 van de 13 stemmen de Ilcer G. J. G. vun Bockom Maas. Naar men verneemt, zullen de feesten te Amersfoort op 15 September, ter gelegenheid der Tentoonstelling van Vee etc.van de onder-Afdee- ling Amersfoort, van het Genootschap voor Land bouw cn Kruidkunde te Utrecht, zeer luisteryk zijn, zullende na alloop dezer Tentoonstelling plaats hebben Matinée Musicale, in de Buiten-Societcit Amicitia (muziek van het Reg. Veld-Arlillerie). Diner aldaar. Afhaling der feestgenootcnleden van het bo vengenoemd Genootschap, door de Directie der Sociëteit de Vercenigingmet de muziek der Utrechtsche Schutterij. Optogt naar het Locaal der Sociëteit de Veretmi gingalwaar des avonds een bal zal gegeven worden. Ook zullen op den Hof muziekstukken worden uitgevoerd. Uit Wanneperveen wordt het volgende ge schreven: Ofschoon de hooge dagloonen der turftrekkers, enz. in het voorjaar bij velen het vermoeden deden ontstaan, dat ook de prijzen van den turf dit jaar nog weder aanmerkelijk verhoogd zouden worden, zoo meenen wij toch met zekerheid te kunnen me- dedeelen, dat zulks niet dien invloed heeft, waar voor men vreesde. Door de felle hitte namelijkis de turf spoedig droog en voor het gebruik geschikt geworden, zóó zelfs dat sommige perceelen teveel zijn uitgedroogd, omdat het de eigenaars aan be kwame arbeiders ontbrak om ze naar behocren tijdig te bergen. Ook vernemen wij van geloofwaardige schippers, dat de prijzen van den langen turf te Hoogcvcen en te Smilde reeds eenigzins gedaald zijn. Als eene bijzonderheid verdient vermeld te worden, dat zich in den tuin van den heer J. van Veen, achter zijn huis op de Voidersgracht te Delft, een wijngaard bevindt, beladen met 110 trossen overschoone en genoegzaam rijpe druiven. Deze wijn gaard heeft niet in het minste door de bekende ziekte der druiven (het itidium) geleden. De zorg- uldige behandeling van den heer van Veen,door het aanwenden van zwavel als voorbehoedmiddel tegen die ziekte, en de oordeelkundige wijze waarop hij den groei van dien wynstok in bet algemeen heeft weien te bevorderenhebben er voorzeker niet weinig toe bijgedragen om hem zoodanige goede uitkomsten te verzekeren. Op de aanstaande ten toonstelling van landbouwte Amsterdam te houden, worden door hem eenige dier trossen druiven bezorgddie daar voorzeker eene eervolle plaats zullen bekleeden. Naar men verneemt, is een te Groningen wo nende arbeider dezer dagen in het huis van bur gerlijke en militaire verzekering gebragt, als wor dende verdacht gehouden van aan een zijner me deburgers moedwillig slagen en stooten en eene verwonding aan het hoofd te hebben toegebragt, waardoor hevige bloedstorting is ontstaan, zoodat deze bewusteloos is neergezegen en bloedende op den grond liggende is gevonden. Wederom is misbruik van sterken drankwaar aan bovengenoemde beklaagde in een ergen graad was verslaafd, oorzaak van dit feit. Bijna altijd in een beschonken toestand en dan zeer kwaadaardig van aard, was hij de schrik zijner buren, terwijl ook zijne vrouw dikwijls in zijne beschonken toe stand door hem werd mishandeld. Eene verwijdering uit de maatschappij van dezen persoon is dus voorze ker een heilzaam middel ter voorkoming van verdere onheilen. Wanneer, zoo mag men wel vragen, zal nog eens een middel worden gevonden om het misbruik van den sterken drank te doen ophouden, dat reeds zoo menigeen ten verderve heeft geleid en nog sleede #leidt, want schier geen dag gaat er voorbij of men ziet de treurige gevolgen van dat kwaad. Te Breukelen is by de herstemming tusschen de heeren Jbr. Mr. J. P. A. L. Ram en J. C. van der Heijden, de eerste gekozen met 317 stemmen, terwijl de laatste 237 stemmen op zich vereenigd had. Te Kwadcndammc in Zeeland heeft een jong menschzekere de P.zich door ophanging aan een wilgenboom van het leven beroofd. Deze wan hopige daad wordt aan misbruik van sterken drank toegeschreven. Te Belfeld in Limburg is in de kerk aldaar ingebroken door middel van ploegijzers, uit de schuur van een naburig landbouwer weggenomen. De inbrekers hebben door dit middel eene zijdeur van dit gebouw welen open te maken. Het gestolene bestaat uit gouden en zilveren versierselen van een Lieve Vrouwenbeeld en ecnig klein geld uit de olferblokken. Te Maastricht is er op nieuw brand ontstaan iu het gehucht Oost onder Eijsden, en wel in de woning van zekeren Pinckers, een niet onbemiddeld landbouwer. Ofschoon van alle zijden hulp werd aangebragt en de brandspuiten van den Heer Petrus Rcgout, vergezeld van een aantal arbeiders uit zjjne fabriek en aangevoerd voor den Heer Regout vader zeivenen door een zyuer zoons, zich on verwijld derwaarts hadden begeven, zyn er veertien woningen en ses schuren met graan gevuld tot aan den grond toe afgebrand, slechts twee van de afgebrande panden waren tegen brandschade verzekerd. Het verlies wordt op omstreeks ƒ50000 geschat. Te Doesborg had het volgend droevig ongeluk 8laats. De Heeren M. en v. O., uit het naburige engelo, kwamen die stad binnen rijden, toen de as der tilburry waarin zy gezeten waren, brak, met het ongelukkig gevolg, dat eerstgemelde uit het rijtuig springende, zoodanig viel, dat zijn arm verbrijzeld werd en hij deerlyke kneuzingen aan de borst ontving, zoodat men aan het behoud van zijn leven wanhoopt. De Heer v. O. die in het rytuig is blijven zitten, heeft slechts zeer ligte kneuzingen ontvangen. Door den Jagtopziener J. J. Jagergestation- neerd te St. Nicolaasgawerd onlangs te Sneek geboeid binnengebragt P. II. Andringa, dezelfde persoon die als deserteur uit de kolonie de Ommer- schans en verdacht van medepligtigheid aan diefstal met verzwarende omstandigheidte Leeuwarden aan gehouden onlangs aldaar uit het huis van verzeke ring is ontvlugt, en op wiens arrestatie, als een zeer gevaarlijk sujet, hoogen prijs werd gesteld. In die stad gekomengaf de aangehoudene den hem geleidenden ambtenaar onverwachts een hevigen stoot en ontliep. Op den voet achtervolgd doordien wakkeren beamte liep hij juist een anderen rijks veldwachter te geinoct, zoodat hij, door die twee weder opgevangen, thans zich aldaar in het huis van arrest bevindt. Ten einde zich onkenbaar te ma ken had hij zijn blond baar zwart geverfden was tevens voorzien van verf om zich kleur te geven, terwijl tevens eene vrij aanmerkelijke som gelds weder in zijn bezit werd gevonden, en waarschijnlijk eenige van diefstal afkomstige voorwerpen. Dr. E. J. van Gorkom. Toen wij eenige weken geleden mededeelden, dat Dr. E. J. van Gorkom was benoemd tot Rector der Latijnsche Scholen alhier, en ook zoo spoedig mogelijk door den Raad dezer gemeente in de daardoor ontstane vacature van conrector zou wor den voorzienhoopten wijdat hij by bet eindigen der zomer-vacanlie op 1 September zijne taak met een nieuwen ambtgenoot zou kunnen aanvaarden, en scheen alles te voorspellen, dat deze inrigting onder zijne leiding eene gelukkige toekomst te gemoet ging. Gedurende meer dan twee jaren had de voortdurende ongesteldheid van zijnen voorgan ger Dr. Hekmetjer deü geregelden gang van het onderwijs meer of min belemmerd, en ofschoon men getracht haddaarin tijdelijk zoo goed men kon te voorzien, was het toch niet te ontkennen, dat die omstandigheid nadeelig op het onderwijs moest werken. De hoop, dat hierin eene gunstige verandering zou komen door de ijverige pogingen van Dr. van Gorkom als hoofd der Latijnsche Scholen, werd echter helaas! spoedig verijdeld. Nog was er geen conrector benoemd, toen ons vóór weinige dagen de treurmare in de ooren klonkdat hij zelfop wien zoo vele gunstige verwachtingen werden gebouwdaan een korte maar lievige ziekte was bezweken. In den krachtvoilen leeftijd van 31 jaren werd hij uit ons midden weggerukt, juist op liet tijdstip, dat hij naar men- schelijke berekening het meest onmisbaar was voor ons gymnasium. Sedert vier jaren was hij daaraan met voorbeeldeloozen ijver werkzaam geweest, en had hij getoond door zijne uitnemende geschiktheid tot het geven van onderwjjs, gepaard met de hoogste belangstelling in alles wat de aan hem toevertrouwde leerlingen betrof, dat de verwachting, die men van hem had gekoesterd bij zyne komst in ons midden, niet was beschaamd, maar vol komen vervuld geworden. Voorzien van meer dan gewone bekendheid met oude en nieuwe talen, zeer ervaren in de mathematische wetenschappen en wat verder niet zyne studie-vakken in betrekking stondhad hij zich gedurende een tiental jaren bijzonder toegelegd op de paedagogie, en was het vooral zijn strevenom zijne leerlingen tot nuttige leden der maatschappij te vormen. Hy bezat de gave, die zoo dikwjjls gemist wordt zelfs hjj de grootste geleerden, en toch voor den onderwijzer zoo onmisbaar is, om gemakkelijk den schal zyner ervaring aan anderen te kunnen mededeelen. Vooral legde hy er zich op toe om het verstand zyner leerlingen te ontwikkelen, en hen op te leiden lot zelfstandig denken en eigene vrijwillige studie. Door met hen als vriend om te gaan en een zeker eergevoel by hen op te wekken, wist hy zonder cenigen dwang hen tot ijverige pligisbetrachting aan te sporen en liefde tot de wetenschappen ia te boezemen. Aan zachte en beschaafde vormen, paarde hy groote vastheid van karakter en eene strenge regtvaardigheid. Door dit alles had hjj zulk eeu invloed op vele zyner leerlingen verkre gen, dat dikwijls terwijl zij schenen en weiligt

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1