AHEBSFOORTSGHE COURANT M 4S5. van VRIJDAG, 48 September 4857. D.t BUd rer.cb.j.t in de «tok do en Fryd^i. De Prjj. ten, het Abonnement it 1,5(1 in de 8 maandenTan Adveeteeüeneen 1 tot 6 reeciedO &nu, elk. regel meredee 10 Cent., heh.lre bet Zegelregt. AfmMfjk, nnnmnee, ƒ0,10. Brie.en/rnnee. - Beetellingen greehieden bij den Oitge.ee A. U. rem CUM, te Amerefenrt, tnemede b.j alle Boekhandelaren en Peet-Direeteoren in het Bijk. rlje Verkiezingen. Vrye verkiezingen, met een algemeen stemregt! Welk een schitterend woord. Verbeeld U, dat alle burgers des vaderlands, in het booge bewustzijn dat zy geroepen zynde belangen des Volks te behartigen, naar de stembus stroomen, om daar van de uitkomst hunner innige overtuiging, na een naauwgezet onderzoek, te doen blijken. Is dit niet het schoonste element der democratie op bet gebied van den monarcbalen regeringsvorm overgebragt, de onwaardeerbare vrucht eener vol maakte constitutie? Ongelukkig dat dit schitterende woord, even als zoo vele andere, waarmede het jaar 1848 ons po litiek woordenboek verrijkt heelt, niets anders is dan een ydele klank. Vergelijken wy deze utopie met de werkelijkheid, dan worden wy spoedig overtuigd, wat wy te denken hebben van die burgers, welke als één man naar de stembus stroomen. De ondervinding, die zich telkens her haalt, is daar, om ons bet politieke leven onzer medeburgers naar waarde te doen schatten. Maar deze algemeen bekende waarheid daar lateüde willen wjj liever nagaan, of z\j. die hunne stem uitbrengen, zulks inderdaad doen met de innige overtuiging, dat zij voor Land en Volk de beste keus gedaan hebben. Dit onderzoek kan z(jn nut hebben, vooral in deze dagen, nu de Kiezers van Amersfoort zich weder voorbereiden, om hunnen burgerpligt te vervullen. Eene innige overtuiging, op een naauw onder zoek steunende, veronderstelt eene male van ken nis van personen en zaken, die alleen het deel kan zyn van een helder verstand en bijzondere beschaving; jammer, dat geen constitutie, hoe vrijzinnig ooiden burger deze noodwendige eigen schappen kan mededeelen en datzy een stottëlijken maatstaf moet aanwijzen, om onstoffelijke zaken te nieten. Nu echter maakt het geld den Kiezer, niet het verstand, en het noodzakelijk gevolg hier van is, dat uaar mate het stemregt uitgestrekter is, de uitkomst des te gebrekkiger moet zijn. Reeds in de sleden kan, helaas! het verstand niet tegen het goud worden opgewogenen dan ten platteu lande! Men zou bjjna kunnen zeggen, dat daar de geldkist gevuld wordt, ten koste der her senen, en het stemregt is overgegeven aan ben, wier begrip zich niet verder uitstrekt, dan hunne dagelykscbe omgeving. Is het wonder, dat eene zeer inconstitutionele onverschilligheid het gevolg is van deze iurigtiog? Hier opent zich een ruim veld voor de kuiperijen der partij-hoofden en zoogenaamde volksmannen, en het valt, belaas! niet te ontkennen, dat de party, ten wiens behoeve het kiesstelsel zulk eene on-llollandsche inrigting bad verkregen, van de gelegenheid een zeer ruim gebruik wist te ma ken. Een naar.waarheid opgemaakt verslag van het geen hier en daar by de verkiezingen voorvalt, en van de middelen, die de zoogenaamde vrijzinnigen aangrijpen, om hunne party op bet kussen te brengen of te houden, zou veel aan den dag bren gen, waarover men zich schamen en bedroeven moest. Reeds hebben wy eene belangrijke verzameling van feiteu gemaakt, die krachtig zullen getuigen, wanneer de tyd zal gekomen zyn, om ze openbaar te maken, hetgeen thans onze bedoeling niet is. Men oordeele echter uit het volgende: Dat vrij zinnige candidaten, het Engelsche voorbeeld vol gende, het kiesdistrict afreizen, en zich chapeau bas by de minst beschaafde kiezers aanbevelenis zeer constitutioneelmaar volstrekt niet verecrend voor ons volks-karakter: evenmin wanneer mende stemmen der onwetende menigte door onzinnige beloften tracht te winnen. Maar een scherper wa pentuig is de laster en het leugenachtig voorstel len van personen en zaken, waartoe de uitgestrekt heid der kiesdistricten en dej verschillende inzigtcn en belangen, die in hunne afzonderlijke gedeelten voorheerscheneene ruime gelegenheid aanbieden. Zoo werd nog niet lang geleden een zeer achtens waardig man, die als candidaat voor de Tweede Kamer aan de ultra liberale party niet aangenaam was, door de rondreizende wervers en zendelingen dezer party, hier een lid der anti-revolutionaire party, ginds een ultra-vryzinnige genoemd, naar mate men hem te meer in den geest des volks dacht Ie kunnen schaden; by het landvolk werd liy voorgesteld als de belangen eener naburige groote stad door buitengewone middelen te willen bevorderen, waardoor, zeide men. de provincie ten gronde zoude gerigt worden. Voegt hier nog bydat het koopen van stemmen voor sterken drank en het bedreigen en aanranden van hen, die eene andere keuze durven uitbrengen dan die, welke de party-hoofden goedkeuren, in sommige streken niet zelden is voorgekomen, en gy zult uit dit weinige kunnen oordeeien, hoe diep het volks-karakter zou kunnen zinken onder den in vloed dier gouden eeuw, die de mannen van 1848 over ons vaderland hebben doen opgaan. Gelukkig, dat het politieke leven, geiyk zy bet noemen, by ons nog niet zoo levendig is, als zy bet wel wenschen, want nu is althans de weinige belangstelling nog een bolwerk tegen dit diepe zedebederf, waarop sommige bekende vólks-tribu nen hunnen zetel willen vestigen. Zullen de kiezers, <jpzen toestand kennende, zich steeds om den tuin laten leiden? Zullen zij niet met meer eeadragtigheiddan tot nog toe het ge val was, hunne keuze vestigen op mannen, die bekend zijn als vyanden dezer verderfelijke anti nationale rigting? Zullen zij niet eenmaal hunne kleingeestige verdeeldheden geheel en al verge ten, waardoor de eenen verhinderd worden, een knap man te kiezen, omdat by een Groeniaan heet; de anderen een ander, omdat men hem lid eeuer Dtrechtscbe factie noemt, terwyl beiden toch waardige mannen konden zijn in de volksvertegen woordiging? Wij doen deze vragen met aandrang, omdat de welvaart des Vaderlands op het spel staat. Wij doen haar nu, omdat de kiezers in het district Amersfoort weder opgeroepen zijn, om eene keuze te doen en hun verschillende personen wordeu voorgesteld, om die keuze op te vestigen. Zoo zij de treurige waarheid inzien, die hier geschetst wordt, dan mogen zy zich boeden, een volks vertegenwoordiger te kiezen uit de party, die dezen toestand in het leven riep en wil bestendigen. Integendeel zullen zy dan hunne stem uitbren gen op den Heer S. A. VAN HOOGSTRA TEN, die bij vele gelegenheden bewezen heeft, dat by zich niet door politieke droombeelden laat wegslepen; die in menig geschrift getoond heeft, dat hij de omstandigheden wèl weet te beoordee- len en niet alleen niet blind is voor de gebreken, die onze instellingen en wetten aankleven, maar zelf practische kennis genoeg heeft, om de beste geneesmiddelen aan de hand te doen. Wie zich hiervan overtuigen wil, leze zyn opstel: Twee Wbtten, welker herziening bn verbetering zeer noodzakelijk is (Amsterdam, C. G. v. d. Post, 481)5), even als vele andere politieke geschriften van zyne hand, zonder naam van den schrjjver vroeger in het licht gegeven. Deze geschriften getui gen van zijne heldere inzigten en lofwaardige be ginselen, waaraan zoo velen hulde doen, ook die in rigting met bem verschillen. Zoo het district Amersfoort den Heer S. A. VAN HOOGSTRATEN tot zyn Vertegenwoor diger kiest, zal het met die keuze ,eer behalen en het Vaderland een groote dienst bewezen hebben. Tentoonstelling en Feestelijkheden te Amersfoort. Reeds in den vroegen morgen van Dingsdag had,de anders zoo stille stadAmersfoort een onge woon bedryvig voorkomenbloemengroenvlaggen enz. werden naar alle zyden vervoerd en had het uur van zeven nog niet geslagen, toen de nationale driekleur uit eene onafzienbare rei huizen der lange- straat en andere straten der stad wapperdeterwyl by andere, balcons, deurstijlen enz. met de vader- laudsche kleuren omwonden warenen verschillende eerepoorlen, waaronder vooral die aan de beesten markt uitmunte, opgerezen waren. Gaf zulks al dadclyk eet; feestelijk aamieft aan de grijze Eem- stadterwyl de zon hekier door de wolken scheen, wy bekennen, dat eene aangename gewaarwording by ods opwelde, als zou die dag een algemeene feestdag worden; immers, er was geen openlyke aanschrijving of aanmoediging tot viering van be- stuurswege geschied, ieder had daarom de volle vrijheid blijken van zyne belangstelling in eene tentoonstelling te geven. Wij begrepen al dadelijk de geheele burgerij zal heden feest vieren, en onze verwachting is niet beschaamd, maar over troffen geworden. Het gewoel en de drukte aan het gebouw der tentoonstelling en op de beestenmarkt was .reeds met bet krieken van den dag begonnen; van alle kanten werd eene keurige sorteering vee enz. aan- gebragt, en door de goede zorg van liet bestuur der onderafdeeling Amersfoort van het genootschap voor Landbouw en kruidkunde, gerangschikt. De tyd van opening der tentoonstelling was aangebroken en allengskens stroomde eene telkens aangroeijende menigte bezoekers van allen rang en staud naar het gebouw, zoodat dikwijls de aan drang om toegangbilletten onwederstaanbaar wa*. Leverde alles buiten het gebouw der Manége een boeyend gezigt op, in de Manége, als tentoonstel ling-tuin ingerigt, was de aanblik verrassend ie noemen. Schitterend heeft het bestuur der onder afdeeling Amersfoort zich van zyn taak gekweten. LHet is waar, voor personen die de tentoonstellingen van groote hoofd- en provincie steden gezien hebben zal het geheel dezer tentoonstelling bg vergelijking slechts weinig aantrekkelijks hebben, doch wil men zich voor oogen hondende localiteit en de mid delen ook in betrekking tot eene gewone provincie stad, zoo als Amersfoort is, dan zal leder moeten bekennen, dat zonder in vergeiykingen ie treden, deze tentoonstelling volkomen aan het doel voldaan beeft.) Het bonte gewemel der bezoekers was een waarljjk lief gezigt; naast den élégant, gewapend - met zyn lorgnet of pince-nez, zag men den land bewoner in zijn zondagspak, zyn onafscheidbare dikke of dunne stok in de band houdende; haast den nieuwmodeschén zwarten rok, de kleine vier kante rok spandennaast hét vlugge jasje, dew kuitendekker; naast de berg van volants docr' de crinoline in evenredigheid gehouden, de lange strakke rok met platte plooyen; naast de witte amatooe-spencer, het zwarte of gekleurde balfmaans- ingekuipte jakje, waarboven de sneeuwwitte hals doek afstak. Vooral deze en andere verscheidenheid van kleederdragt schonk aan de zich steeds afwis selende menigte een eigenaardig effect Het getttïiw der Manége vormt zoowel ran binnen als van buiten een langwerpig vierkant; de geheele ruimte van binnen bestond in alleën van aan beide zyden ten toon gestelde voorwerpen, terwyl in bet midden bloemperken waren. Aan bet einde bevond zich eene estrade, waarvan de treden met frisch groen belegd waren; de laatste trede was geschakeerd door de woorden: Amersfoort Anno 1857. Voor hè» 'colossale roode voorhangsel, was de buste van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning op een pedestal geplaatst, zoo mede verschillende andere fnunje voorwerpen, waaronder vooral twee kolossale vazen met twee kalebassen (cent-kilos) uitmuntten, terwyl op het voorhangsel het stedelijk wapen en verschei dene zilverkleurige sterren prijkten. Het hier opge somde was uit klei vervaardigd door den Heer H. Maas te Doorn-Haag, gemeente Hoevelaken. Ons beperkt bestek en zaakkennis gedoogt niet eene beschrijving van de merkwaardigste ten toon gestelde voorwerpen te leveren, doch willen wy zulks gaarne later opnemen, wanneer ons zulks van eene bevoegde hand gewordt Zoo werd dan tot ver na het middaguur de tentoonstelling door eene immer toevloeijende me nigte bezocht en naderde de tyd waarop zich de oplogt in beweging zoude stellen. Aan de Sociëteit de Vereeniging was het voorbehouden om geheel uit eigen middelen en door eigen krachten op het groootste deel der feestelijkheden te mogen bogen. Reeds lang te voren was door het yverige bestuur en in bet bijzonder door zijnen geachten president, de Heer L. E. Lagerweij, alles voorbereid, om op den dag der tentoonstelling aan stadgenooten en vreemdelingen te bewyzen, over welke krachten de deftige burger- en middenstand beschikken kon, om een algemeen feest te scheppen. Ruim ten i ure stelde zich de optogt van uit de stoovenstraat in beweging en bestond uit: 1°. Een Sergeant en vier man te paard tot ope ning van den trein. 2". De muzykanten der Utrecbtsche Schutterij in groot tenue en gewapend.) 3®. De banier: de Landbouw, en twee ceremonie meesters. 4". De eerewacht te paard met bandelieren in de stedelijke kleuren. 5®. Het bestuur der Sociëteit de Vereeniging met de banier der Sociëteit 6°. Leden der Sociëteit de Vereeniging gezeten in rytuigen. 7°. Jongere leden te voet 8°. De muzykanten der Veld-Artillerie. 9°. Een Korporaal en vier man te paard. Deze optogt begeleid door een vyftjgtal schutters onder commando van den. Heer van de Klashorst, 4e luitenant, nam den weg in ons vorig nummer vermeld en bereikte in de beste orde het tentoon stelling-gebouw, waarin zich spoedig het bestuur der onderafdeeling Amersfoort van het Landbouw Genootschap en ^et bestunr dér Sociëteit de Ver- eenigiug verzamelde. Toen trad de president der Sociëteit voor en hield eene kernachtige toespraak tot het bestuür der gediefde onderafdeelingwelke op de aanwezigen, eenen goeden indruk maakte, en werd hy door dfen Heer Burgemeesterin kwaliteit Vaq £»'esident dei/ genoemde onderafdeeling, met

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1