AHERSFOORTSCHI Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingtdagt en Vrijdagt. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,E(J in de 3 maanden. Van Advertentiënvan 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. van CUeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. M 456. van DÏJNGSDAG, September Ó857. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER eb WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de belanghebbendendat de afschriften der processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjester verkiezing van een Lid voor de Tweede Kamer der Staten-Gcneraalop heden zijn aan geplakt aan liet Raadhuis dezer gemeente, en dat die verbalen gedurende 14 dagen, van heden af gerekend (de in te vallen Zondagen uitgezonderd), dagelijks van 10 tot 1 uur, ter Secretarie voor een ieder ter inzage zul len liggen. Amersfoortden 23 September 1857. burgemeester en Wethouders voornd. A. G. W1JERS. De Secretaris, W. L. 5C11ELTUS. BURGEMEESTER eb WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de belanghebbendendat in het Ijocaal Ue Pot» op Donderdag uen 15 October 1857 's voormiddags ten Elf ure, door den Kolonel-Milicie- Commissaris inspectie zal gebonden worden over de mili ciens die zich met onbepaald verlof in Jeze gemeente bevinden: 1°. der ligtingen van 1853, 1854 en 1855, met uitzondering alleen van die der ligting van 1853 welke, krachtens Zr. Ms. besluit van den 16 Junij II., No. 31, aan de wapenoefeningen in deze maand zullen hebben deelgenomen; 2°. der ligting van 1855, bij het 5de regement Dragonders (Limburgsch contingent) ingedeeld, die op den laten Mei II. 'liet onbepaald verlof zijn gezonden, mitsgaders de miliciens dcrzelid. igting, welke bij liet regement Veld-artillerie voor het Voerwczen bestemd zijn geworden en op den lsten Julij in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal dit, door aanplakking op de daarvoor gebruikelijke plaatsen, worden bekend gemaakt. Amersfoortden 25 September 1857. Burgemeester en Wethouders voornd. A. G. W1JKRS. De Secretaris W. L. SCHELTUS. Wat beeft bet Ministerie thans te doen? (Slot.) Wat heeft het tegenwoordige Ministerie te doen om aau zijne roeping te beantwoorden Met die vraag besloten wij ons vorig artikel. Ons antwoord is: het moet niet terugkomen op bestaande toestan den het moet de regering leiden met inachtneming van het volkskarakter en vooral ook met klem. Daartoe moet het. in de eerste plaats, het oog vestigen op de financiën. Daarop zal hij het publiek thans de aandacht het meest algemeen vallen. De belasting op het gemaal, eenmaal afgeschaft, moet afgeschaft blijven als Rijksmiddel, maar de Rege ring moet niet blijven aandringen op hare afschaf fing als gemeente-middel. En wanneer het waarlijk blijken zal, dat zy in gemeenten niet houdbaar meer is, zoo voldoe de Regering aau deu wensch van het gemeentebestuur van Amsterdamom eenig Rijksmiddelals b. v. de belasting op het personeel, aan de gemeentebesturen af te staan. Al het mogelijke moet aangewend worden om plaatselijke belastingen te voorkomen, die, in de daad of in naainhoofdelijke omslagen zyn. Van alle belastingen is deze de meest ondragelijke en het meest leidende tot het openbaar worden van ongenoegen. Vervolgens geve men niet te veel toe aan het drijven van de Staten-Generaal om al te veel kapitalen aan te wenden tot delging van staats schuld. De amortisatie toch, hoe goed op zich zelve, kan overdreven worden. En dat heeft men in de laatste jaren gedaan, onaangezien den zwa- ren druk van vele belastingen en de otters die vereischt worden, zoo voor de emancipatie der slaven in onze West-Indische kolonie (een werk der menschelijkheid), als voor het openen van middelen van bestaan en vertier, de spoorwegen en ontginningen. Vooral lette men ook op de bron van waar de middelen komen, waarmede schuld delging plaatsheeft: onze Oost-Indische bezittingen. Men vrage zich niet te veel af wat Java al kou opbrengenmaar ook welke kapitalen in Java moeten blijven, om aldaar veel gebrekkigs te ver beteren en om duurzaam uit Java opbrengsten te kunnen ontvangen. Vooral zij men niet blind voor de lessen uit Britsch-Iudie. liet Nedcrlaudsch gezag inoet zich krachtig docu gelden, en daarvoor dient men den Gouverneur Generaal de middelen niet te onthouden voor een krachtig leger, en tevens om grootmoedig en onbekrompen te kunnen handelen met inlandsche opperhoofden en bevolking; ziedaar behoeften waarvoor thans meer geld noodlg is dan voor schulddelging in het Moederland. Het eeuc moet mot liet andere in redelijke verhouding gepaard gaan. Het ligt in het wezen van ons volkskarakter, dat wij afkeerig zijn van veel pralen (daarom vin den de Staten-Generaal bij de bevolking op den duur geen overgroote sympathie) maar veel houden van doen; vooral van woordliouden. Daarbij komt, dat er al genoeg van bet constitutionnele sijstbeem inbeemsch geworden is, om te weten, dat, tenzij de vorming van een nieuw Ministerie mannen van geheel andere rigting aan het hoofd der zaken brengt, een Minister gehouden is het werk af te maken, dat zijn voorganger onafgedaan liet. Zoo heeft thans de Heer van Rappard ten einde te brengen wat de Heer Simons op touw zette. Tege moetkoming aan onzen zeehandelde bevordering van binnenlandsch vertier en buitenlandscben uit voer door spoorwegenen de te lang verzuimde zorg voor de gezondheid in de steden, ziedaar onderwerpen waarop Simons de openbare aandacht vestigde en waarvoor bij zelf nuttig wilde werkzaam zijn. Van den waardigen Minister van Rappard verwacht men nu, dat hij zorgen zal voor hetgeen zijn voorganger zoo zeer ter harte ging; hij stelle die verwachting niet te leur. Maar er rust nog eene andere verpligting op den Minister van Binnenlandsche Zak.a en op het geheele Ministerie: de Kieswet moej herzien wor den. Sedert ongeveer drie jaren voldoet die wet niet meer aan den eisch der Grondwet, dat de Tweede Kamer zooveel leden hebben zal als de bevolking des Rijks 45000 zielen telt. Sedert twee jaren is bet tijdstip daar, waarop de kieswet, naar luid harer eigene voorschriften, herzien nad moeten worden. De Minister van Reenen nam dat werk ter hand, doch gebruikte de voorhanden ge legenheid niet, om verbetering te brengen in de hoogst verkeerde wijze van indeeling des Rijks in districten, noch uain hij die gelegenheid waar om de districten weg te nemen, waar binnen meer dan ée'u Lid gekozen worden moet. Zulke distric ten moeten alleen blijven bestaan voor gemeenten die meer dan 45000 inwoners tellen. Het ontwerp van herziening der Kieswet door vau Reenen gele verd, is onafgedaan blijven liggen. In zijn arbeid was hij ook hier de man, die, in strijd met zijne roeping, bleef wandeleu in het spoor zijns voor gangers. Een anderen weg sla het tegenwoordige Ministerie in; het levere een herzieuings-ontwerp waarin de eenmaal aangenomen census beboudeu blijft, als nimmer gaande boven ƒ112 en niet lager gaande dan /'20 maar waarbij ineer even redigheid worde aangebragt voor de bepaling van den census in iedere gemeente, opdat er ook meer evenredigheid ontsta iu het aantal kiezers, 'twelk thans groolelijks verschilt in de onderscheidene districten. De tegenwoordige kieswet is vol leemten en gebrekenslechts enkele heeft men in van Ree- neus ontwerp willen verbetereneene volledige hervorming uiet inachtneming van den iu de Grond wet gelegden grondslag levere het tegenwoordig Ministerie. Niet afwijkende van de eiscben der beknopt heid, en daarom nog veel wat wij hadden willen zeggen, terughoudende, hebben wij de roeping van het Ministerie beschouwd op het gebied der financiëu, van het algemeen welziju en van de eigenlijk gezegde politiek. Nog een enkel woord ten slotte van de klein waarmede geregeerd moet worden. Men doe blijken van vastberadenheid. Men doe allen ondergeschikten gevoelen, dat men hunne medewerkiug onverdeeld verlangt. Men voere de wet op het onderwijs uit met onpartijdigheid maar ook zoodanig, dat iedereen wete, dat met de bepalingen der wet, niemand straffeloos den spot drijven kan. Men toone aan de Staten-Generaal duidelijk aan, dat er een bepaald Regeringsstel sel bestaat, dat men dit stelsel uit volle over tuiging navolgt, dat men het toepast zonder aanzien van personen, dat men in waarheid verheven staat boven alle partijen. Bij de Staten-Generaal en zelfs bij de oppositie, beeft een dus gezind bewind meer bijval te verwachten, dan een zwak bestunr, 'twelk er slecht op uit is, om hetgeen de Kamers verlangen, zoo onschadelijk mogelijk, uitvoerende, dc zaken van deu eenen dag op den anderen gaande te houden. Maar vooral bij het Volk, by de openbare meeniugvindt zoodanig bewind meer deren b'jval, en de kracht der openbare mening, in invloed op de Staten-Generaal, is onloochenbaar. Kunnen de Regerings-voorstellen geen ingang vinden by de Tweede Kamer, inen late ze verwerpen. De Natie zal dan tusschen Kamer en Regering kunnen oordeeleu. Neeint daarentegen de Regering telkeus de wenken eu voorschriften der Kamer iu hare wetsont werpen over, zoo laadt zy op zich al het der Natie onwelgevallige, hetwelk iu dc denkbeelden en wen- schen der Kamer kan opgesloten liggen. Miuisters des h'onings! vestigt beurtelings het oog op het volk waarover de Regering is gesteld en op God die alleen zegen brengen kan over dat volk. Weest sterk in uwe eigene overtuiging om trent hetgeen billyk en behoorlijk is en betreedt vervolgens met moed den U aangewezen weg. Dan zal het U niet ontbreken aan ondersteuning van booger en aan genegenheid onder uwe medemen- schen. Zóó zult gy beantwoorden aan uwe roeping: het vestigen van eene wezenlijk Nationale Regering in Nederland. AMERSFOORT. 28 September 1857. Op den 6 October zai de herstemming tusschen de Heeren Jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijck en Mr. A. W. Engelen geschieden. Z. M. heeft den Heer van Goltstein, die in het afgeloopen zittingjaar het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bekleed beeft, op nieuw benoemd tot voorzitter der Kamer voor bet ingetreden zittingjaar. Nadat op 24 July 11. de woning van deu arbeider W. v. d. B. in het gehucht Steenhoven, met al het zich daarin bevindende huisraad, klee« deren en vee door brand werd vernield, betgeen alstoen aan kwaadwilligheid werd toegeschreven, en de woning uit giften van eenige liefdadige in gezetenen was herbouwd, werd zij nu andermaal in de asch gelegd. De oorzaak van den brand is allerbedroevendst, daar dezelve door het 12jarig zoontje van v. d. B. is gesticht, door een zwavelstok aan bet vuur aan te ste' en, waarmede hij het stroo in den stal in brand heeft gestoken. Als reden daarvoor wordt door dit jeugdig knaapje opgege ven, dat toen na den vorigen brand het gezin bij eenen welgestelden buurman werd opgenomeu, hij aldaar volop lekkere mikken boterhammen met spek kreeg, en dacht, dat als het huis afbrandde, zij daar weder zouden worden opgenomen en hjj zich op nieuw aan spek en boterhammen zou kunnen vergasten. De jeugdige brandstichter is in handen der justitie, Door het prov. geregtshof van Zeeland, in raadkamer vergaderdwerd verklaard, dat ergeene voldoende bewijzen van schuld gevonden zijn, om den tot heden in hechtenis zittende persoon' van P. L. van Eerselte doen teregt staanals verdacht van op 28 Juny jl. zijne woning in den Langendelft aldaar, in brand te hebben gestoken. Bij arrest van het prov. geregtshof vaD Zuid- Hnland is uitspraak gedaan in de zaak van P. v. Stadezich valschelijk genoemd hebbende P. Roóse- boom. Het hof heeft hem vrijgesproken van het twee de punt van aanklagt, namelijk poging tot opligting doch hem schuldig verklaard aan het gebruik maken vnn een valsch ouderhaudsch geschrift {en het daar mede plegen van bedriegelijke opligting, en hem veroordeeld tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 5 jaren, twee geldboeten, eene van 50 en eene van 25 en in kostenmet bevel tot vernieti ging vau het valscbe stuk en aanplakking van het eilract van het arrest te 's Hage en Rotterdam ter plaatse waar zulks te doen, gebruikelijk is. Onlangs vond te Nijlamer, een droevig on geluk plaats, liet ldjarig zoon.je van den verveener A. L. aldaar begaf zich met schofttijd naar huis. Onderweg scbyut het van voornemen geweest te zyuzich te wasschen. Men vond kort daarna bet lijk, liggende met den buik op een plank, met het hoofd en de voeten in het water. Het kind leed gedurig aan zenuwtoevallen. Geneeskundige hulp, die dadelijk na de ontdekking van 'tongeluk werd ingeroepen, vermogt niet hel leven des drea- keliugs terug te roepen. Onlangs is in het huis van verzekering te Groningen gebragt een aldaar ter stede wonende jongeling van nog slechts 14 jaren, wegens het arglistig wegnemen van eenige wijnflesschenwelke zicli destijds bevonden op de stoep van een aldaar wouenden wijnhandelaar. Deze jongeling is ter dier zake, door de regtbank veroordeeld tot gevange nisstraf voor den.tyd van vijf maanden en in de kosten. Op de te Brakel gehouden paardenmarkt stonden ruim 4000 paarden aan de lyn. Er was zeer veel handel, en vonden goede paarden tot vrij hooge prijzen gretige koopers. Meu besteedde vau ƒ450 lot ƒ500; terwijl de markt vrjj druk, ook door vele buiteniandsche kooplieden, bezocht werdt. Een treurig voorval heeft te Meppel plaats gevonden; de Heer A. V., begaf zich Zondag naar een naburig dorp, doch keerde 's avonds, totgroote ongerustheid van zyne eenige zuster en van zjjne nichtniet weder huiswaartshem te zoeken was zeer moeyljjk, daar men niet juist wist, wer- waarts hij zich had begeven. Deu volgenden mor- i

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1