AMERSFOORTSCHE •42 464. Tan DIHGSDAG, 27 October mi. Dit Iliad verschijnt ttctema.1 in de week des Ding.dut/t en Vrijdagt. De Priji van het Abonnement iv ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertentiënvan 1 tot 6 re,els 60 n e c rege meer er 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. eon Cteeff, te Amersfoort, zoomede b-j alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rijk. KENNISGEVING. I)b BURGEMEESTER pen GEMEENTE AMBRShOORT Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, "an den 28 September 1857 (Provinciaalblad No. 76) Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door houders van Jagt-acten bij liet Gemeentebestuur kosteloozc magtigiiigcnovereenkomstig art. 27 tweede lid der wet van den 13 Junij 1857 (Staatsblad No. 871, kunnen wor den verkregen, tot bet, buiten tegenwoordigheid van den actc-houder, vervoeren van wild in 1-ct veld, buiten openbare wegen en voetpaden; met uitnoodiging, om des verlangende zicb tot dat einde ter Secretarie deier Ge meente te vervoegen. Amersfoort, den 22 October 1857. De Burgemeester toornd. A. G. W1JERS. Professor Vreede en de Groninger Voordragt. Met verwondering lezen wij in de Utrechtscfie Courant van den 21 October een stuk voerende liet opschrift:De Groningsche Voordragt. Poli- tischc Verkettering en geteekend G. IV. Vrecdo. De Iloogleeraar Vreedezegt daarin: Nu de voor- dragt is geschied, zal, dunkt ons, de Regering daarin behooren te berusten, of de zelfstandigheid van hel collcgie van Curatoren wordt onherstelbaar gekrenkt.» Wij vragen, of dan de zelfstandigheid van het collcgie van Curatoren der Utrechtscbe Hooge- school reeds omierstelbaau was gekrenkt, toen toch de Heer Vreede tot Iloogleeraar werd voorgesteld? Het is mogelijk, dat wij dwalen, maar toch, wij inccncndat eenigen tijd te voren door den Koning builen de voordragt, of althans mot voorbijgang van den eerst voorgesteldendoor gezegd collcgie van Curatoren, een ordinaris Iloogleeraar is gekozen. Nog lezen wij er: Blijvend en inkankerend zoude bet euvel worden, wanneer in de plaats van vrije en onbelemmerde voordragt van Curato ren, voortaan het welbehagen van den tijdelijken Ministervóór de inzending van bet dubbeltal wierd ingewonnen. Is dit euvel den Iloogleeraar Vreede zoo onbekend Of is een zoodanig ingrij pen in de onafhankelijke keuze van Curatoren slechts geoorloofd aan den man die voor niets terugdeinsde, die alles durfde, die geenen wil boven den zijnen erkende? Dat de Minister Thor- bcckc. Gouverneurs of Commissarissen des Konings, Burgemeesters, Ilooge Ambtenaren, naar goedvin den afzette ea deed vervangen door mannen in zijne school gevormd, of die op zijne wenken vlo gen, is algemeen bekend; dat hunne instructie luidde om in den geest van den meesterte arbeiden, is na April 1853, toen het meesterschap opgehouden hadnog zoo betreurenswaardig geble ken; zoo veel te eerder heeft het geloof gevonden, dat vóór de inzending van een dubbel- of drietal door Curatoren of andere geregligden, het goed vinden van den Minister Thorbecke werd ingewonnen, ol' door hem ongevraagd ingezonden, met last om zijne zienswijze te volgen. Weel de Iloogleeraar Vreede daar niets van Het schemert ons ook voor den geest alsof dezelfde Heer Olivier, wien het hier geldt, als een der steunpilaren van het Thorbeckianismc, reeds onder het Minis/trie Thorbecke aan liet hoofd eener aan bevelingslijst of voordragt heeft gestaandochdat de Koning die Advocaat, in weerwil van den aan drang van 11. D. Minister van Binncnlandsche Zaken, niet heeft gekozen. Waarom zou Z. M. niet nog eens even zoo handeleu, daar ook die gebeurtenis, den lieer Commissaris des Konings van Roijcn een intiem vriend, zoo men zegt, van den voorma- ligen Minister Thorbecke, niet onbekend kan geble ven zijn. Deze is immers nog altijd Commissaris des Konings te Groningenau waar de voordragt is uitgegaan. AMERSFOORT, 26 October 1837. Zaturdag middag, ruim te drie ure, geraakten op de straat de kleederen van een Hjarig meisje, in brand door de vonken, die. terwijl het woei, zich uit een komfoor met vuur verspreidden. Door spoedig toegeschoten hulp werd de vlam gesmoord, doch het kiud. dat erg gebrand is, bevind», zich in bedenkclijken toestand. Aangezien ook een dergelijk voorval, indien wij ons niet vergissen, in den loop dezes jaars te Zwolle plaats vond en den dood van een kind ten gevolge had, zoo worden ook nu weder ouders gewaarschuwd hunne kinderen geen vuur te laten vervoeren. Gister avond zijn te Amersfoort, onder geleide van den lieer Ros, doorgekomen, gaande naar Harderwijk, 16 rcerutenkomende uit België, waaronder zich een bevond uit Algerië, gekleed in de Algerijnsche uniform, zijnde allen bestemd voor het koloniaal werfdépót voor Oost-Indië. De N. Winsch. Ct. wil weten, dat op Java ver schillende circulaires verspreid zijn, om de Moham medanen tot eenen opstand aan te zetten; zij bevatten aanhalingen uit godsdienstige Arabische werken, waarin beweerd wordtdal ieder die den ongeloovige dient, aan hem gelijk is, en dus de verdoemenis waardig. Intusschen komt het voor, dat de invloed der Mohammedanen op Java te gering is, om uit liet medegedeeld feit ernstige vrees voor rustver storing te koesteren. Uit Drenthe schrijft mendat het gebrek aan water op velerlei wijze zorgwekkend begint te wor den; men hoort van alle kanten daarover klagten, zoowel ten platten lande als in de steden. Op vele plaatsen is bijna geen zuiver water meer te beko men, daar de pompen de een na dc andere ledig worden. Voor het vee is het bijna bet ergstedaar het noodige drink-water er voor ontbreekt, zijnde de slooten, vaarten, enz. op vele plaatsen geheel droog. Te Vecnhuizen heeft een knaapje van acht jarenspelende met een hoepelboog en pijl van hout, mikkende op een ander van gelijke jaren, dit kind in het oog geschoten, met het ongelukkig gevolg, dat het oog, naar de verklaring van den geneesheer, onherstelbaar verloren is. Zulk speel goed moest den kinderen niet in handen gegeven worden. Voor het provinciaal geregtshof van Overijssel heeft de zaak gediend van de jeugdige koloniste der Oinmérsshans Guiberdina Ilesselinkbeschul digd van moedwillige brandstichting. Uithoofde van bijkomende verzachtende omstandigheden, heeft het hof de geëiste strafïè des dood in tien jaren tucht huisstraf veranderd. Na atloop hiervan werd door het openbaar ministerie vijf jaren confinement ge- ëischt voor twee kolonisten der Ommerschans.be- scliuldigd brandbrieven te hebben geschreven. Dezer dagen is, naar aanleiding van de door de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoor- zigt te Middelburg, gedane opmerking, en ten gevolge der ijverige bemoeijingen van den Heer officier van justitie bij de arrond. regtbank aldaar, een onderzoek ingesteld bij een broodbakker bin- nin die gemeente, bij welke gelegenheid door den tweeden commissaris van policie in diens bakkerij zijn aanwezig gevonden twee kruiken met een aftreksel van blaauwe vitriool, van welk mengsel naar de later gevolgde bekentenis van den bakker en diens knecht, geregeld hij elke bakking eene zoodanige hoeveelheid onder het deeg werd ver mengd, dat de hoogst nadeelige gevolgen daarvan voor den gebruiker van dat voedsel niet konden achterblijven. Van een en ander is dadelijk behoorlijk proces-verbaal opgemaakt en thans de geregtelijke vervolging van den beklaagde voortgezet. Van een 30lal andere broodbakkers zijn almede in een der bij hen ter verkoop voorliandene brooden, geen bepaald vergiftigde, maar wel vreemde bestaud- deelen ontdekt. Den 20sten is het verslag vastgesteld over het elfde hoofdstuk der slaalsbegrooting, nopens het dep. van koloniën. Daaruit blijkt, dat vele leden geen genoegen heb ben genomen met het uitstellen eener wet op de verantwoording van de koloniale geldmiddelen, hij art. 60 Jer grondwet voorgeschreven, tot na het daarstellen der comptabilileits-wct in het moeder land. Men heeft gewezen op de dringende noodzake lijkheid van te nemen maatregelen tegen de uitbrei ding van het chinesclie element op Java. Mot het oog op het votum van de Kamer, hou dende, dat het drukpers-reglement voor Indiëecne herziening behoeft, verlangt men te weten, of daar gevolg aan is gegeven. Men heefj ook inlichting ver langd nopens het regt, hetwelk Nederland moet geacht worden te hebben op de Koko's-eilanden, en men heeft aangedrongen op cene hervorming van de Delftsclie Academie. Maandag in den vroegen morgen ontstond er brand in de bocrenbehuizing van de gebroeders llikkcma, te Meeden. Dc schuur mei de daarin aanwezige veldvruchten werd cene prooi der vlam men. Het voorhuis is gruotendecls behouden geble ven ook de levende have is gered. Een en ander was, naar wij vernemen, tegen brandschade ver zekerd. Te Hoorn deed dc arrondissements regtbank uitspraak in de zaak van den cipier van bet huis van arrest aldaar, die dezer dagen teregt stond, als beschuldigd wegens mishandeling van een ge vangene en tegen wien het Openbaar Ministerie eene gevangenisstraf van twee jaren en eene geld boete van ƒ100 eischte; de regtbank veroordeelde bem tot eenzame opsluiting voor den tjjd van vier weken, afzetting van zijnen post en tot eene geld boete van ƒ100. Uit Franeker wordt gemeld, dat in de vorige week door iemanddie geheel onbekend wenscht te blijven, aan den voorzitter van het collegie van diakenen der Hervormde gemeente de som van ƒ4000 ter hand gesteld is, tot stijTing van een op te rigten fonds ten behoeve van het diaconie-wees huis te dier stede. Uit Oldeberkoop worden de volgende bijzon derheden gemeld: De Heer D. Jager, logementhou der aldaar, heeft van een zijner appelboomen een* appel geplukt, die in het oogloopend groot van stuk was. Men woog hem daarom uit nieuwsgierigheid en bevond, dat dezelve 51 - zegge een en vijftig looden zwaar was. Dat deze appel bewaard wordt, spreekt van zelf. Dezelfde logementhouder was voor eenige dagen met een vriend uit visschen. Zy vischten eerst in de rivier de Linde en vingen er een snoek van vijf halve Ned. ponden, die een vogel zeker levendig heeft kunifen magtig worden nl. een grietbo, wiens lange poolen nog builen den bek staken. Vervolgens vischten ze in het riviertje de Kuinre of de Tjonger en vingen daarin een snoek van drie oude ponden gewigt. In het ligchaam van dezen vond men een wezel, die zeker al even onverwachts alzoo zijn graf gevonden heeft. Aangaande de ongeregeldheden te Heerjans- dam (zie ons vorig nummer) vernemen wij nog het volgende: De dragonders hebben vier der belbamers ge vangen genomen en in het huis van arrest te Dordrecht overgebragtden volgenden morgen zijn een detachement van het 6deRegement Infanterie, benevens de Rijks-veldwachters van Dordrecht we der vertrokken, dewijl, hoewel er nog buitenge wone levendigheid en spanning heerschte, de orde hersteld was. Ter voorkoming van meer wanorde, is aldaar nog gestationneerd gebleven de Woens dag 11. aangekomen brigadier met drie hulp-mare- chausées In de gemeente Foxhol had 11. Woensdag een treurig voorval plaats: Een 21jarig meisje aldaar in de siroop-fabrijk werkzaamhad het ongeluk met haar voorschoot in een der machines te geraken, met dat gevolg, dal haar arm geheel verbrijzeld werd. Spoedig werd hulp verleend en de arm ver bonden nog dienzelfden dag is zij naar het acade misch ziekenhuis daar ter stede vervoerd, waar zij door de ijverige hulp van prof. Jansen en den Heer Jonxis verder werd onderzocht; doch heeft de on gelukkige haren arm niet kunnen behouden, daar deze moest worden geamputeerd. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Stads-Kanaal door middel van inbraak diefstal gepleegd ten huize van L. A. Tof. De dief of dieven hebben uit een kabinet in de voorkamer, na ver breking van bet slotontvreemd eene som van ƒ5380 aan contauten en papieren. De bevoegde magt beeft hiervan kennis ontvangen. GEMENGDE BEH1GTEW. Een Scliapcnhuis te Amersfoort is herschapen in een Klompenhuïs. In het Italiaansche krankzinnigen gesticht Colimbo is een hoogbejaarde krankzinnige overleden, die 60 jaren achtereenvolgend in dit treurig geslicht heelt doorgebragt. Te Parijs hebben policie-agenten de effectenhan delaars die op den Boulevard des Italiens zaken wilden maken uiteen gedreven, teneinde een einde te maken aan den zoogenaamden coulisse-handel. Te Weenen hebben binnen twee dagen vjjf zelf moorden plaats gehad, ter oorzaak van faillisse menten. Te Selkirkshire in Schotland zal voor den be kenden Afrikaanschen reiziger Mungo Park een gedenk teeken worden opgerigt. Te Londen heeft de Cholera zich dezer dagen vertoond. In Zevenbergen is één goudader ontdekt, die reeds vrij veel opgeleverd heeft. De bewoners van dit land biijvendruk naar andere goudaders zoeken. Eeu Frausch Ingenieur heeft een plan ontwor pen om onder zee een tunnel te graven van Frankrijk naar Engeland. Het werk zou in 6 jaren gereed zijn en 200 mil'ioeu kosten. Langs de spoorwegen in Engeland zijn gedurende het jaar 1856, vervoerd 129,347,592 reizigers en heeft men uitgerekenddat door spoorweg-ongeluk ken van iedere 16 miUioen reizigers, één hel leven verliest en vau iedere half millioen ëéu gekwetst wordt.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1