AMERSFOORTSGHE COORAff M 468. vnii DINGSDAG, dO November 0857» Cents elke Dln9i(ta9* en Vrijdags. De Prijs van het Abonnement is ƒ1,50 in de 3 maandenVan Advertcntiënvan 1 tot 6 regels 60 KENNISGEVING. BURGEMEESTER e, WETHOUDERS de* GEMEENTE AMERSFOORT, Brengen hierbijter voorkoming van alle ongelukken ter kennis van de ingezetenen en naburige bewoners dezer stad, dat on Woensdag den 11 November 1857 aanstaande des voormiddags ten tier ure door de Dienstdoende Schut terij dezer stad, zal worden geschoten naar den schijf, op het terrein genaamd de Vlasakkers, nabij de Piramide, gelegen regts van den straatweg tusschcn Amersfoort en Utrecht, en dat daardoor de omtrek dier streek onveilig sal zijn. 6 En, opdat deze ter kennisse van elk belanghebbende gerake, zal dezelve worden gepubliceerdter plaatse waar zulks gewoonlijk geschiedt. Amersfoort, den 19 November 1857. Burgemeester en Wethouders vnornd. A. G. W1JERS. De Secretaris, W. L. SC11ELTUS. DE WETS ONTWERPEN OP GENEESKUNDIG GEBIED. I)e vier Ontwerpen van Wet regelende: 1°. De uitoefening dei Geneeskunst; 2". De uitoefening der Artsenij-bcreidkunst en den Handel in Geneesmiddelen en in Heel kundige Werktuigen; 3°. Het Geneeskundig Bestuur, en 4°. Het Onderzoek naar de Bekwaamheid van aan staande Geneeskunst oefenaren eu Apothekers; liggen voor ons. Zij bevatten bijeen meer dan 200 Artikelen. Men verwachte niet, dat wjj zelfs een gedeelte zullen nagaan. Onze eenvoudige resumtie is, dat deze Vier Ontwerpen verkeerd regelen, en ontregelen, dewijl zij te veel regelen. Mogteu die onverhoopt (wat wel niet van het gezond oordeel der Kamerleden te verwachten is) tot Wetten ver heven wol dendan zal men liet gevaar ontloopen van duiten de kunst om te zullen lijden en ster ven, doch een meer stellig gevaar te gemoetgaan, volgens de regels der Kunst en der Wet een grooter lijden of spoediger dood deelachtig te worden. Bestaat er van eeuw tol eeuw, van jaar tot jaar, van dag tot dag, vooruitgang in de maatschappij ofschoon het welligt eene onmogelijkheid is, oin tot volkomenheid in vooruitgang te geraken kenschetst die vooruitgang zich ookom oude en gebrekkige Wetten door nieuwe en meer doelma tige, in verhand met den geest des tijds, te vervangen, zoo kan het niet anders, of een volk moet het lofwaardig vinden, wanneer zijne Rege ring zich voorstelt, verbeteringen in al wat tot het geneeskundig gebied behoort, in het leven te roe pen. Ofschoon wij nu wel niet verwacht hebben, dat de Ontwerpen volmaakt zouden zijn, konden wij echter niet bevroeden, dat daarin zoo vele vrijheid-beperkende maatregelen zouden opgenomen dat daarin grootendeels gepaste vrijheid, het levens beginsel van ieder vak. zoude gemist worden. Wij gaan als voorbeeld maar tot dén punt oven In art. 29, 1ste Ontwerp, wordt het «aan de Ge- neeskunst-oefenaren verboden, door middel van «tijdschriften, dagbladen, circulaires of aanplak- biljetten zoodanige aankondigingen te doendie ten doel hebbende algemeene aandacht op hunne geneeswijze of op bijzondere geneesmiddc- o len te vestigen.* Welnu! neem eens aan, dat de geneeskundige dit verbod niet acht, zijne routine volgt, op zijne gewone wijze publiceert, mag men dan daarom hem in de termen ccner Strafwet laten vallen Doch javolgens art 33 val men dit zóó hoog op, dat men zelfs drukkers, versprei ders enz. met gelijke strall'en als do geneeskunst- beoefenaar, die aankondigt, bedreigt. Wjj zeg- sleehts deswegens, dat, volgens de Wetten van 1829 en 1830, de Uitgever niet vervolgd kauwor den, als hjj bekent wie de Schrijver is, ingevallen van laster. Moet nu, volgens art 29, de overtreding niet uiterst zwaar zijn, als men nog verder gaat dan den drukker te treilen, als men zelfs den verspreider, dus ook den Couranten-jongen, straf oplegt? Misschien wordt met de straf op dergel jjke verspreiding de bricven-besleller, die ook couranten bezorgt, getroffenI 't Is waarlijk te ver gedrevenMen is veel te ver gegaan, in het reglementeren dezer Wetten. Ook de Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft in een adres onwederlegbaar aangetoonddat de han del in het algemeen door de 3de afdeeling, van het 2de Ontwerp. Handel in Geneesmiddelen, wordt liemoejjeljjkt. Ook het Geneeskundig Bestuur, 3de Ontwerp, is een zoodanige chaos, dat men waarljjk niet weet, hoedanig dit leger van Bestuurders 1c rangschikken. Buitendien, waar zal men dit uit gestrekte personeel vinden? Wij zeggen niet in groote en sterk bevolkte gemeenten, maar iu kleine plaatsen. Daar zal men welligt allen, die tot het geneeskundig vak behooren, tot leden der genees kundige commissiën of gezondheids-commissiën moeten benoemen en misschien nog leden te kort komen. Dan zullen de Bestuurders zich zelf kunnen contróleren! Elders zal de bekwame geneeskun dige voorbijgezien worden en de pre'tentiensc weet niet commissoriaal boven hem heerschen. Wat nu de handel in geneesmiddelen aangaat, de verkoop hangt van de goed- of afkeuring der geneeskundige ambtenaren af. Daar juist spreekt de Wet niet duidelijk. De gen: ambtenaar mag naar willekeur afkeurenzelfs al kan hjj geen het min ste bewijs aanvoeren, dat het geneesmiddel nadeel zal berokkenen. Er zijn immers geneeskundigen genoeg, die, al zeggen zij het niet luide, het vol gende meenen en in toepassing willen brengen: dat sommige geneesmiddelen goed zijndoch tot ons nadeel strekken, omdat die beletten, indien men ze gebruikt, dat men zich onder de bcban- deling van ons geneeskundigen begeeft. Bekomen wij dus de magt in handen, als die Ontwerpen tot Wetten verheven wordendan zullen wij de invoer en de verkoop van geneesmiddelendie niet door ons voorgeschreven of zamengesteld «worden, beletten. Ja, zulke geneesmiddelen zullen wij verbiedenniet omdat zij nadeelig zjjnmaar «juist omdat zjj goed en spoedig genezen en wij déardoor nadeel hebben en aan patienten-gebrek laboreren kunnen. Met de kwestie, dat zulks de vrijheid van den burger kwetst, kunnen wij kort zjjn. Eene zooda nige beperking van den handel in geneesmiddelen als hij het Wets-ontwerp bedoeld wordt, en wel alle handel van buiten-afkomende geneesmidde len zal dooden komt ons voor te zijn in regt- streeksche tegenstrijdigheid ook met den geest onzer Grondwet. Art. 3 der Grondwet wordt tot eene doode letter voor degenendie handel drijven in genees- mis/delen van liet Buitenland. Is dat bescherming van de goederen des persoons? Immers art. 63 zegt: Geene geneesmiddelen «worden in het openbaar verkocht, dan na door de geneeskundige ambtenaren te zijn onderzocht «en goedgekeurd.» Neem nu eens aan, dat iemand voor eenige duizende guldens van een of ander veel gezocht geneesmiddel (om maar iets te noe men: de Holloway's Pillen) in voorraad heeft; wat moet hjj met zijn voorraad doen, als die Wetten in werking treden en hjj zich natuurlijk niet in het gevaar wil stellen, bij verkoop daarvan gestraft te worden met gevangenis, boete, sluiting van zijnen winkel en vernietiging zijner goederen? Ook de onzedelijkheid cn ontduiking, die de invoering de zer Wetten na zich zullen slepenzijn puuten ruimschoots der aandacht waardig. Wat nu open lijk verkocht wordt, zal dan in het geheim ver kocht wordenmen zal veel moeten betalen en een nagemaakt of nadeelig geneesmiddel koopen. Zoo zonden wij kunnen voortgaan met de aan wijzing en uitlegging van de verkeerde regeling, die deze Ontwerpen in zich bevatten, doch waartoe? liet bovenstaande dunkt ons reeds voldoendeom een ieder daaromtrent de oogen te openen. Wjj voeden dan ook de hoop, dat het Ministerie deze Ontwerpen zal intrekken, temeer omdat deze, zoo als die zjjnongetwijfeld door de Tweede Kamer der Statcn-Gcneraal verworpen zullen worden. Geen van de hoofdfractiën der Tweede Kamer zal zich met die Ontwerpen vereenigen. Mogten wij ous daarin echter onverhoopt vergissendan zal de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal zulke Wetten immers niet aannemen. En zou ook deze tot eene aanneming kunnen overgaan, welnu! dan zal de Koning H.D. sanctie niet aan die Wetten verlcenen. De Koning zal geene Wetten bekrachtigen, die in strijd kunnen zijn met art. 3 onzer Grondwet. AMERSFOORT, 9 November 1837. In de Najaars-zitting der Provinciale Staten van Utrecht, die op Dingsdag 3 Nov. jl. werd geopend, is de Heer Mr. Ram, Burgemeester van Breukelen, c. a.na het afleggen der gebruikelijke eedenals lid der vergadering toegelaten. Vervolgens zijn onder anderen ingekomen zes voorstellen, als 1°. tot wij ziging van het Reglement op de Wegen; 2°. tot wijzigiftg van het Reglement op de Veenderijen; 3°. tót regeling van het onderhoud van het zand en jaagpad langs de Vecht, tusschcn Utrecht en Breukelen; 4°. betrekkelijk eene provinciale subsidie aan het Geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Utrecht; 5°. een conceptreglement voor de Wa terschappen, en 6°. een Verslag van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat, betreffende het plan tot doortrekking van het Tienhovensche Kanaal naar de Eem, inct een voorstel tot aanvankelijke uitvoering van dat werk. Al deze stukken werden verzonden naar de Afdeelingen, die zich met het onderzoek daarvan thans bezighouden. Op Dingsdag 10 November zal de volgende openbare zitting plaats hebben. Het ontwerp-reglement voor de Waterschappen is voor ieder belangstellende tegen betaling verkrijg baar ter Provinciale griffie. Blijkens mededeeiing van Gedeputeerde Staten hebben hunne ambgenooten in Gelderland zich gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken,' ten einde door diens tus- schenkomst tot de daarstelling van eene afwatering voor de Geldersche Vallei te geraken, daar het vroeger ontworpen Reglement door de Staten van Gelderland is verworpen. Op eene weide voor een der uitgangen der stad Sneek zjjn drie schapen op eene baldadige en afschuwelijke wijze gedood, terwjjl de daders alleen het vet met eene kleine hoeveelheid vleesch hadden medegenomen. Aan de andere zijde der stad, werd eenige dagen geleden, insgelijks dusdanige gruwel daad gepleegdterwjjl meer diefstallen in den om trek werden bedreven, zonder dat de meeste waak zaamheid. daar de politie zich als het ware ver» menigvuldigde, tot iets anders leiden kon dan dat zjj als het ware de daders met de vingers kon aan wijzen. Bewjjzen tot handelen schenen nog te ontbre ken doch nu bleek de maat vol te zijn. Onmiddel jjk toch, na van het voorgevallene onderrigt te zjjn, viel de commissaris van politie in de woning van de verdachtenen vond hen aan het werk om hun roof te versmelten, weshalve drie hunner, H. B., P. K., en G. M., werden gearresteerd en aan de justitie overgeleverd. Algemeen is de ingenomenheid met deze aanhouding, terwjjl men de hoop koestert, dat daardoor een einde is gemaakt, aan de onvei ligheid die sedert eenige weken in die omstreken licerschte. Algemeen wordt opgemerkt dat de late peren en appelen bijzonder rotten, hetgeen men juist na dezen gunstigen zomer het minst zou verwachten. De appelen en peren die men andeis gewoonljjk tot het voorjaar goed houdt, ziet men reeds thans sterk door rot aangedarn. Zou mogelijk de warmte de rijpheid te zeer bevorderd en het spreekwoord bewaarheid hebben: «vroeg rijp, vroeg rot?» Te Sneek brak plotseling een zeer hevige brand uit in de vernis-fabriek van den verwer W. B., aldaarmet dat noodlottig gevolg dat het gebouwtje weldra geheel was uitgebrand. Het misbruik van sterken drank heeft bjj gelegenheid van de te Sleenwjjk gehouden Allerhei ligen-markt, tot onderscheidene ongeregeldheden en verwondingen door het snjjden met messen en het lossen van pistoolschoten aanleiding gegeven die echter gelukkig niet gevaarlijk zijn. Intusschen heeft de policie zich genoodzaakt gezien, den per soon van L. K., zoon van een gegoeden landman uit die gemeente, in verzekerde bewaring te nemen, omdat hij zonder eenige aanleiding onderscheidene personen op den openbaren weg met een me- heeft aangevallen en verwond. Naar men verneemt is die persoon oniniddelyk naar het huis van arrest te Zwolle vervoerd. Voor de liefhebbers der bjjen-industriedeelen wjj een zonderling verschijnsel uit Ambt Harden- berg mede, namelijk: een korf met bijen scheen den afgeloopen zomer zeer goed te winnenen nadat men ze doodde was de gcheele korf tot onderen bezet met waswerk, doch de aanwezige honing bedroeg niet meer dan slechts een klein iheeseho- tellje vol. Het houinggewas is intusschen over het algemeen buitengewoon voldoende geweest, echter is het te bejammeren dat vele zoogenaamde IJmkers onkundig zijn mot de behandeling dezer insecten, liet nadeelige verzwermen weten slechts weinigen met afdoende middelen te beletten, ofschoon er zulke juiste maatregelen hiertegen bestaan. Ook de economische midden om de bjjen-insecten met ge ringe kosten den winter door te brengen, ziet men zeer zeldzaam gebruikenuithoofde gebrek aan ge noegzame kennis, enz. In de Gemeente Nieuwe Diep zal nog voor het einde van dit jaar de gaz-verlichting ingevoerd wordenteregt roemt men de voortvarendheid waarmede dit belangrijke werk in zoo korten tjjd deszelfs voltooiing is genaderd. Het prov. gereglshof van Noord-Holland heeft uitspraak gedaan in de zaak van R. Vetteuit Wieringcn, die te regt heeft gestaan wegens kin dermoord door de gehuwde moeder. Het hof heeft op de overweging, dat hare bekentenis genoegzaam bevestigd is door in het geding bekende omstan dighedenhaar schuldig verklaard eu veroordeeld tot de straf des doods, uit te voeren binnen Amster dam.

Amersfoortsche Courant | 1857 | | pagina 1