8 January J858. I)it Klad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsrtags en Vrijdagt. - De Prijs van het Abonnement is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiënvan let 6 repels «0 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve liet Zcgclregt. Afzonderlijke nummertf0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. H. ran CUe/f, te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeuren in het Rijk. Gebreken der tegenwoordige Grondwet. I. Hol reijt van Initiatief of lol het tlovn van voorstellen. Hoe verder wjj komen in de ondervinding van de Grondwet van 1848, hoe meer een ieder tot dc overtuiging moet geraken, r' -i de tegenwoordige Grondwet hel Vaderland ten verderve voert. Het regt van initiatief bij art. HO en 111 omschreven en aan de leden der Tweede Kamer geschonken, heeft reeds zoo veel kwaads berokkend en gaat ons op nieuw zoo veel kwaads berokkenendal een ieder, over de onduldbare gebreken der herziene Grtondwet, de oogen moeten opengaan. Geen won der ook, dat eenc Grondwet ons door het «bloed en moordjaar 1848» geschonken, ecu iioodlolliger geschenk is dan de doos van l'andora, want hij deze bleef de hoop als liet laatste overig, ons blijft bij die rampvolle en gedulde Grondwet, ter naau- wemood de lioop op herstel overig. De ondervinding heeft geleerddat het regt van initiatief slechts in onze Grondwet aanwezig is cm het Gouvernement te hcmoeijelijkeii, om verwarring te brengen in het financiewezen der gemeenten van hel Rjjk. Onder het Ministerie van Hall beeft de Thor heek iaansche oppositie, ten einde in 's Rijks geldmiddelen verwarring tc brengen, de afschaffing van den accijns op het gemaal, niet zekere om schrijvingen, uitgelokt. De bladen der coalitie, of anders gezegd de dagbladschrijvers in dienst der parlij Thortwcke-Luijbenhchhcn om dat voorstel smakelijk te maken, de smalle gemeente in den waan weten te brengen, dat goed loop brood, tiet gevolg moet wezen van de aanneming van <lal voorstel, in dier voege, dat het toenmalige Ministerie zich gedwongen zag, dat noodlottige voorstel tot het hare in te rigten. Gelijk de Heer Groen in juiste woorden uitdrukte: de oppositie teas geworden de regerende parlij. Oin zich niet door de oppositie tc laten overvleugelen in plannen die met valsche gronden opgedist werdenals strekkende tot verligting van den minderen stand, ging de geregeerde Regering nog verder dan dc oppositie. Wat inocst dc Minister van Hall doen? Weggaan wilde hij niet, cn zeer karakteristiek drukte de Heer Groen zich daarover uil: een Ministerie dat niet gaan wil blijft lang. Het gecombineerde oppositie- en regeringsvoorstel der afschaffing van den accijns op bet gemaal werd aangenomen en lot wet ver heven. Maar de groodlasling op de eigendommen werd ook dadelijk aanmerkelijk verhoogd. Men juichte, behalve zij die eigendommen hadden, doch er thans reeds aan gewoon zijn, zulke erriorme grond lasten te betalen, cn dit allengskcns zochten en zoeken tc viuden door verhooging van huur en verpachting; de burger en de boer zijn daar dc lijders van. Men juichte in hel geheele rijkde oppositie zeidc immers, dat men in Nederland goedkoop brood zoude eten en dat was haar wérk. Dit was cellier eene onwaaiuieid. Het brood werd niet goedkoop. Wat volgde? De gemeentenwaar voor nu ook den gemaal-accijns onhoudbaar werd. moesten dien afschallen en geraakten daardoor in grooten nood. Iedere gameenlc zocht een goed middel om in dien nood le voorzien. De eene vond equivalent, de andere belasting on de vertering, de derde belasting op de huurwaarde en andere zaken, de vierde hoofdelijke omslag, maar hoe zij ook zochtenzij vonden niets dan nieuwe woord jes om den nijveren burger nieuwe lasten te laten betalen. Te Amsterdam moest eene zekere personele belasting als équivalent in de plaats komen. Dat équivalent joeg niet weinig fainilicn de stad uil, en maakte de huizen, door vermindering van waarde, unver'koopbaar. Een treurige gift van liet regt van Initiatief! liet Ministerie van der Brugghengetroffen bij hel overzigt der gevolgen van dc afschaffing van den getnaal-aciyusen ziende de rampen door die afschaffing over de Natie gobragt, is er op bedacht oin een middel daar le stellen, ten einde die ramp te versachten. Zoodanige weldaad door het Minis terie aan de gemeenten to laten bewijzen, dat mag de Thorlicokiaansehe oppositie liiet dulden, liet Ministerie wenschte de Natie met den aanvang van het jaar I8Ü8 in het bezit dier weldaad te stellen: volstrekt uiet,zegt de gevallen premier, de groote aanvoerder der oppositieNegen leden formuleren op zijn hevel in der haast een voorste! tot afschaffing van den aceyns op liet geslagten ingevolge het regt van initiatief wordt dal voorstel liet Ministerie in het aaiigezigt geworpen. Wederom is de serviele drukpers der coalitie duar, om «Ie weldadige plan nen v» Ministerie (zie N. Holt Cl.) onbekookte té noemen om don burgerstandonder ^iitjn van innig mrdeduoern voor het hclschc aangezigtvoor te spiegelendat bijaldien het voorstel tot wet rnogl wordeneen ieder weder een kluifje in dcu pot en goedkoop vlecsch zal le eten bekomen. Onverschillig of de goede gemeente het lokbrood al of niet zal inslikkende oppositie heeft haar doel bereikt. liet Ministerie staat verlamd daar. De gemeen ten, door dc invoering van liet équivalent of hoe die thorheckiaansche surrogaten ook heeten, zoo schromelijk belemmerd in hare welvaart, zijn in haar uitzigt op verademing, die het voorstel van het Gouvernement aan zoude brengen, te leur gesteld ten gevolge van liet regt van Initiatief der Kamer. Het voorstel van het Ministerie is met het voorstel van de negen kamer-ledennaar het jaar 18o8 verzonden, oin uu gelijktijdig te worden behandeld. De goede burgerij gcloove niet, dat het doel der negen voorslellers in waarheid is geweest om haar goedkoop vleesch te bezorgen. Die Heeren weten wel, dat het niet zóó wezen zal, indico hun voorstel aangenomen en tot wet verheven wordt Hun doel is de Ministers af le matten. Het Minis terie late zich geen vrees aanjagen, maar liet doe, bij de discussie welke te wachten staat. zonder schroom met krachtige taal uitkomen, hoe dal voorstel en het regt van Initiatief tot niets anders leidt, dan tot belemmering van het Gouvernement en tot n'dcel van het Vaderlaud. Jade tegenwoordige Grondwet voert het Vader land ten verderve. AMERSFOORT den 7 Januarij 1858. In de Vergadering van den Gemeenteraad van 5 Januarij j.l. is liet voorstel van den Heer Mr. Zegers Veeckens om te doen wegvallen het voor schrift van art I der instructie voor de plaatselijke schoolcommissiewaarhij was bepaald, dat *2 leden der commissi? "it den Raad moester, worden ge kozen, andermaal in stemming gebragt, en alsnu aangenomen inet 8 legen 4 stemmen. Nadat ver volgens de geheele instructie voorloopig was vast gesteld zijn lol leden der schoolcommissie benoemd de Heeren Mr. van Werkhoven. Schluiler, Mr. van de Poll, Dr. Burger en L. E. Lagerweij. De Voorzitter stelde hierop voor overtegaan lot dc benoeming van het derde lid der commissie van Financiën. Uil de discussie, welke daarna plaals hadbleekdat de voorsteller van het daarslelli-n dier commissie daarbij alleen op het oog had gehad eene gewone commissie van Finan ciën, zoo als die bij de Gemeentewet wordt bedoeld, en iu sommige andere gemeentenzoo als Am ster dam en Haarlem, reeds beslaat, zoodat zij hoofd zakelijk zal belast zijn met het onderzoek der Rekening en der begrooting, alvorens die bij den Baad winden ingehragt. Daar de meeste leden van den Baad vroeger daaromtrent een andere opvatting hadden gehadmaar niemand zich tegen deze commissie meende tc moeten verklaren, nu haar werkkring aldus werd beperkt, werd daarop tot lid derzei vc gekozen de Heer L. A. van Beekdie zich die benoeming liet welgevallen. Vroeger waren reeds benoemd de II.li. van Werkhoven en Zegers Veeckens. Aan de alsnu voltallige commissie werd vervolgens opgedragen het ontwerpen vap eene instructie of een reglement van ord. tot regeling vuil hare werkzaamheden. De Voorzitter deelde daarna mede. dat dr aan besteding van het onderhouden der openbare wan delingen had plaats gehad, maar niet was gegund, dowyl de ingeschreven sommen aanmerkelijk honger dan de raming waren. Met betrekking tot de benoeming vau renen Veearts gaf hij kennis, dat de gemeentel) Buam Soest en Hoogland bereid waren eene toelage te verstrekken, mits daartoe benoemd werd de Heer van Dommelen. Daar deze echter ongenegen was zich te Amersfoort te vestigenkon hij voor de betrekking niet in aanmerking komen. De verdere regeling van dit onderwerp werd uitgesteld tut dc volgende vergadering. Ten aanzien van de aan Z. M. den Koning gev raagde concessie tot het oprigtcu van eene gaz-fubrickwerd medegedeeld, dal deze nog niet was verleend. Eindelijk werd ingehragt een voorstel van den lieer Dr. van Lookhorst tot het benoemen van eene Gezondheids-commissie. Afwezig waren de 11.11. Schluiler (wegens onge steldheid). Schecrcnherg en Dirrndnt. De Minister tui» Binn. Zaken en Tan Finan ciën hebben, op voordrag! vgn den laatstgenoemden, en coedgekctud by Kou. besluit, vrydoiu van briefport verleend aan de •'.•ubtenuren en autoritei ten belast met het tOëzigt fy de scholen van het lager onderwijs. Men telt tegenwoordig bier te lande ISO dag- of weekbladendie wekelijks 225 bitden leveren; daarenboven 50 maandelijks of om de twee maanden uitkomende werken. Het aantal boekwinkels is 900, dal der boekdrukkerijen 287, dat der papierwinkels 134. Deze cijfers, aanmer kelijk in evenredigheid tot de uitgestrektheid dei lands, bewijzen eene groote opgewektheid in bet verstands-leven des volks. Door Z. Exc. den Minister van Binn. Zaken zijn voor het loopenle jaar als President en Secre taris van de Provinciale Commissie van geneeskun dig onderzoek en toevoorzigt in Drenthe herbenoemd de Heeren P. Hofstede Crull le Meppel en D. Coben te Assen. Uit Schoonebeek wordt gemeld van den 4 Jan. Niettegenstaande den ijver van den piaatselyken veldwachter, zijn daar door het schieten inet pistolen, 'twelk men gaarne met het einde van het oude en hel begin van het nieuwe jaar doet, nog twee ongelukken voorgevallen. Een kleermaker schoot zich door onvoerzigtigheid, eene verschrikkelijke wonde in de linkerhand en zette het dadelijk op den loop naar een der doctoren te Dalen. Een boerenkuecht in beschonken toestandschoot zich in een der bcenen. doch gelukkig is er het grootste gedeelte van den stop en het kruid voorbjj gevlogen. Het gcregtshof der Provincie Utrecht heeft uitspraak gedaan in eene strafzaak betreffende eene dienstmaagd te Amerongen, die ecDige jongelieden had aangeklaagd wegens aantasting der eerbaar heid en daarop gevolgde ligchainelijke mishande ling. Na een voorloopig onderzoek had de regtbank van Amersfoort de zaak naar het bof verwezen hetwelk thans aan twee jongelieden, die meenden strafeloos te kunnen handelen met eene maagd, eene gevangenisstraf heeft opgelegd van vijf jaren en eene dergelijke aan den kroeghouder, die het schandaal in zijne woning: toegelaten en daaraan de hand zoude geleend hebben. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 31 Dcc. komt eene opgave voor van de aanbeste ding van schrijfbehoeften voor de dienst der ge meente aldaar. Dit berigt is in zoo verre minder juist, dat de aanbesteding niet in perceelen heeft plaats gehad, die tegen de sommeu daarbij ver meld zijn gegund, maar voor ieder artikel afzonder lijk, bij voorbeeld: papier per riein, pennen per gros, lak per pond enz. en dat hetgeen ieder dei- aannemers zal moeten leveren volgens eene daar van gemaakte begrooting zal kunnen bedragen betgeen in liet berigt is vermeld. (Daar is het eerlijk.) GEMENGDE BER1GTEH. Bij besluit van den Keizer van Oostenrijk zullen de Israëlitcn, nu NVeeueu uitgebreid wordt, verlof verkrijgen tot aankoop van grond. Hè Dr. J. Spitzner, die door den Raad van Bestuur der Handels-Academie te Wecnen. gekozen was tot llooglceraar. zal als zoodanig niet toegelaten worden door den 0 -stenrykscben Minister van onderwijs. Dr. Spitzneris de beroemdste Oosten rijk selic mathematicusmaar hij is ongeloovig. Volgens liet Handelsblad van (i Januarij zijn by den Heer van Meurste bekomen pastilles tninistres tegen hoest en horstaandoeniug. ca in de Kal ver- straat te Amsterdam zijn verkrijgbaar St. Helena- medailles. In Savoije zijn schokken v.'.n aardbeving waar genomen. Te Augsburg in Beijeren worden tegenwoordig op straat de haarvlechten der meisjes met geweld of list afgesneden. De ongewcnsclile haarsnijder is nog niet gevatinaar de volkswoede heeft zich reeds gewroken op verscheidene personenverdacht van zulke ongepatenteerde baarsoydery bedreven te hebben. Men begroot het getal der dooden by de jongste aardbeving in het Koningrijk Napels op 30000; De Leviathan, liet grootste Kngelsche schip dat geliouwd is, zal stellig spoedig te water gelaten worden. De 92jarige Veldmaarschalk Radetzky is over leden. Twee bankiers te Parjjs, d're aldaar wegens een nietigen twist een tweegevecht zouden aangaan besloten op voorstel hunner secondantendat in plaats van te vechtenby die-van hun heiden de grootste sotn aan do armen zou geren, den ander om vergiffenis zon vrageq. Dj eene schreef voor 12000 en de ander voor 10900 francs In. Te Amersfoort zijn anjeptelle invitatiebiljetten aan belastingschuldigen vuur den IIo-jfiMykeu O.nslug rondgedeeld.

Amersfoortsche Courant | 1858 | | pagina 1