AHERSFOOBfSGHE COUR I Jts 596. t«u TKIJDAG, 4 February S$59l Dit Iliad verschijnt tweemaal in di- week des Dinijsdutjs en Vrijdags, - De l'rijs van lict Abonnement is /"1.50 in de 3 maanden. Van AdvcrtcnticnI lei 6 regels60Cents, elke regel meerder 10 ('.cuts, behalve hut Zegclregt. Afzonderlijke nummers, ƒ0, 10. Brieven franco. Bestellingen geschieden hij den Uitgever A. II. van Cletff, te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeuren in het llijk. X O T I I C A T I K. RE GEREPUTEERDE STATEN VAN DE PROVINCIE DI'llliCIIT, Voorzieningen willende noinen lot liet ilnen opmaken der lijsten van de hoogst aangeslagenen in "s Rijks belas tingen Ier benoeming van leden der eersle kamer van de Stalen-generaal (ielet op de artikelen 72 en 73 der wet van -1 Julij 1350 (staatsblad it°. 37), regelende bet kiesregt. Noodigen de van dit gewest uit. om, bijaldien zij elders in "s Itijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den I April 1859 te doen blijken. En zal deze op de gewone wijze worden afgekondigd en aangeplakt. ('hechtden 27 Janiiarij IM.VJ, De Gedeputeerde Stillen voornoemd, B t'i KUL Voorzitter. C. W. .MOOIIIIEES Griffier. k K I S li K V I G. DE BI U6EMEKSTKB vo A M ER S F O O It T Gezien art. 7 der wet van 4 Julij 1850, '(Staahblad •No. 37). regelende Int kiesregt. Noodigt de inwoners dezer gemeente uitom zoo zij Mits in de rijks directe belastingen zijn aangeslagen over bet Inopende dienstjaar daarvan vóór den 15 February aanstaanden te doen blijken, door overlegging van de aan slag biljetten Ier plaatselijke Secretariewaartoe hun. de intcvalfcn '/.omlagen uitgezonderd, dagelijks van 10 tol 1 «re. de gelegenheid zal zijn opengesteld. Amersfoort, den 2 Fehruarij1851). De Hm genui-ster voornoemd. A. G. W IJ E H S. AMERSFOORT, 3 February 1839. De aatigcsln genen voor tien llool'dclijken Omslatr worden herinnerd dat aanstaanden Maandag; do nrinijn vi-txrijlil, binnen welken elk op bot kohier i.uiiio.slaeene bij den Raad In*/.waren lopen zijnen aanslae kun inbrengen. Tevens vror.dt bier, tot bc- iiioodi-giiiL' van velen, medegedeeld, dal. naar men mis ton stelligste verzekert, de Commissie uit den Raad. beslaande uit tie hccrcii Sc/iluilrr 1. run Heel; en E. Jjujmcrij (de laatste be noemd in de pluals van den verdwenen lieer Zegvrs 1 ceel,ritswerkzaam is met een ontwerp ter ver vanging van den lloolilelijken Omslag, en beslaat er alle Itoop. dat dit ontwerp eerlang door deze Commissie bij den Koud zal ingeleverd worden. Op Ringsdag 22 Febniarij e. k. zal de ver kiezing plaats hebben vooreen Lid van den A mers- foortseben Gemeenteraad ter vervanging van den beer Mr. IC. L. Raton van Hardcnhroek van Lookhorst, die. uithoofde van verandering van domirilium, heeft opgehouden Lid van den Raad te zijn. Z. M. heelt aan Mr. IC. L. Ra roti van Hardcn- hroek van Lookhorstop zijn verzoek eervol ontslag verleend als regter-plaatsvervangcr in de Arrond.- Rcglbank te Amersfoort. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. is op de Kamp alhier eert zwaar gewond persoon ont dekt. Ilij kon de oorzaken der verwonding niet opgeven, daar zulks is geschied toen hij in be schonken toestand verkeerde. Maandag is hij onder hevige smarten betreken. Re lijkopening, welke Uingsdag plaats vond, schijnt over de oorzaken niet veel meer licht verspreid te hebben dan dat bij inwendig vreeseljjk verwond was. Uit Sleen wordt liet verbaal gedaan van eene aanranding op den openbaren wegdie wel cenigc vermelding verdient, al ware 'talleen oin de wijze waarop die aanranding werd afgeweerd. Een land bouwerszoon ging in de vorige week uit die gemeente naar Dalenalleen vergezeld van zijnen hoiai. Onvcrwa .its wordt bij op weg door drie kerels aangevallen, en bij zou voorzeker in do ongelijke worsteling die toen ontstond zijn bezwekenzoo niet zijn hond, op zijn geroep van Hello, help! tot hulp was toegesneld. Dit trouwe dier, liet gevaar ziende, waarin zijn meester verkarde, vliegt op den man aan. die zijnen baas reeds bad ge grepen pakt hem bij den keel en doei hem weldra ter aarde storten. En terwijl de beide andere schurken het hazenpad kiezen, blijft de bond den onder Item liggenden man bewaken en zet hem zijne poolen op de borst, waardoor zijn meester gelegenheid ItceTl aan bet hein dreigend gevaar te ontkomen eu zijnen weg to vervolgenhet aan den hond overlatende om, zooals hij zcide, hel met den man af lo maken. INn verloop van een kwartier uur komt zijn (rouwe bondgenoot geheel buiten adem hem weder inhalen; Itlj Itad zijn pligt volbragt; het gevaar voor zijn meester was geweken. Rij gelegenheid der te IJssclstcin beslaande vacature van een hulponderwijzer in de openbare lagere gemeenteschoolhad zich slechts den solid la ut opgedaanzoodal door het dagelijkse!) bestuur de voordragt van drie personen, gelijk art. 22. alinea 2 der wet d.d. 13 Augustus 1837 (Staatsblad No. 103) voorschrijft, niet kon geschieden, lie gemeen teraad, bij geinis dezer voordragt, beschouwde het doen cener benoeming in strijd met de wet. daar deze gebiedend voorschrijft, dat de benoeming moet geschieden uit eene voordragt van drie per sonen. I)e raad heeft zich gewend tut den Minister van Rinucnlaiidscbc Zaken, om dienaangaande eene beslissing Ie nemen. Zaturdag avond, omstreeks 10 ure. barste in de gemeente De Werkennabij Werkendam een hevige brand uit, ten huize van den landbouwer 11. voor den Dag, die door den ^turken wind zoo snel toenam, dat, binnen wcimgc oogcnblikkcu de schuur, waarin het vee stond, benevens bet woonhuis in lichlelaaijc vlam stonden. Met moeite heelt men het vee nog kunnen redden, terwijl de eigenaar nog eene aanzienlijke brandwonde aan den arm eu de band bekomen heeft en van een veulen het baar verschroeid is. Van de meubelen heeft men ook nog een groot gedeelte kunnen redden, maar het hooi, du granen, bet gereedschap enz., zijn eene prooi der vlammen geworden. De brand spuiten uit de gemeenten De Werken, Slceuuijk en Werkendam waren wel spoedig op de plaats des onlteiis tegenwoordig, maar zijn buiten werking gebleven, daar er aan geen bltisscben te denken viel en gccnc gebouwen in de nabijheid stonden, welke eeltig gevaar hadden. De gehouwen zijn voor eene betrekkelijk geringe som geassureerd terwijl men nopens de oorzaak .van den brand in liet onzekere verkeert. ICcnigen tijd geleden hebben wij de arrestatie vermc'd van een manwonende te Nigtevecht, die verdacht werd gehouden zijne vrouw te hebben vergiftigd. Na hel instellen van een onderzoek, heeft de raadkamer der rcglbauk te Utrecht de invrij heidstelling van dien persoon bevolen. Zijne dochter, die zich mede in hechtenis bevondis reeds vroeger ontslagen. Zondag morgen had te Ilelvoetsluisaan boord van Zr. Ms. wachtschip Rhijn. de plegt'ge uitreiking plaats van de gouden medalje van ver diensten. benevens ccne gratificatie van ƒ100, die door Z. M. den Koning zijn geschonken aan den opper-kouslapel S. Swopoda, voor meer dan 30- jarige trouwe dienst aan dyi lande bewezen. Na ccne gepaste aanspraak door den directeur-com mandant, werd aan den door trouwe dienst grijs geworden constapcl het eermetaal eu de graliiiicatie plcgtig overhandigd en niet dankbaarheid aange nomen. Deze uitreiking maakte bij velen cenen goeden indruk. Men leest in het Handels- en Effeclen-ltlad Dr. J. Fracnkel, opper-rabijn te Zwolle en eerste oiidertcckcnaar van een verzoekschrift aan den I'aus, door onderscheidene Nederlandsche opper rabbijnen. door tusschenkomst van liet Ministerie van Builcnlandsche Zaken naar Rome verzonden, heeft van den genoemden .Minister- h *t volgende hcrigt ontvangen en waarbij opmerkelijk is den spoed, waarmede zoowel de Minister als de Neder landsche gezant te Rome zijn te werk gegaan. «Bij uwe missive van 12 December jl. ontving ik twee brieveneen aan Z. II. den Paus en een aan Zr. Ms. Minister-resident te Rome gerigt, wegens het gebeurde opzigtelijk het kind Morlara. met met verzoek om door mijne tusschenkomst de bezorging dier blieven te doen bewerkstelligen. Aan dat verzoek is door mij voldaan en ik kan thans de eer hebben u te heriglendatblij kens een dépêche van voornoemd-n Minister-resident, dd. 1 Janiiarij jl.. beide brieven hunne beslemming bereikt hebben. Rij deze gelegenheid heeft intusschen de kardinaal-secretaris van Staat op nieuw verklaard, dat de onderworpclijke aangelegenheid van Gods- dienstigen aard was en derhalve op kerkelijk gebied te buis behoorde, zoodal Z. II. den Paus buiten staat was. aan den wensch der Israëlitische ouders van het kind gevolg te geven. «De. Minister van Builcnlandsche Zaken, VN Goi.TSTKI-V. Den Heer l)r. J, Fra enkel, opper-rabbiju te Zwolle. Maandag ochtend heeft de plegiige tor aarde bestelling plaats gehad van het stollclyk overschot van den Ie vroeg aan do wetenschap der wijsbe geerte cu letteren ontrukten hoogleeranrDr. L. (1. Visscher, lly was con sieraad der Ulrechtsclicboo- gcschool en wordt door velen betreurd. Aan de begraafplaats aangekomenwerd liet lijk ontvangen door een groot aantal studentenvroegere en tegenwoordige leerlingen van den ontslapene. Bij het graf sprak de hoogleeranr Br. II. tl. Millies eene indrukwekkende redevoering uit. Zondag morgen ontstond er een hevige brand te Maden (Noord-Brabant), in den korenmolen van G. Ma tens. Ondanks de aangewende pogingen, bleven alle bltischmiddelen vruchteloos, zoodat de molen met al het daarin aanwezige eene prooi der vlammen werd. De molen is, wel is waar, voor brandschade verzekerddoch moet f2000 meer waard zijn dan waarvoor hij verzekerd was. Omtrent de oorzaak van den brand bestaan all ?rlei gissingen. Uit Langstraat wordt gemeld: Al wat men in de laatste dagen als nieuws hoort vertellen, is: «Er is weer brand geweest.* Te Ililvarenbeekbij Diessen, brandde den 24 Jan. een molen af, alles was geassureerd; den 29 (Za turdag avond jl.) was Sleeuwyk, bij Gorinchcm weder bet tooneel der vuurrampen: eene groote boerenhofstede was in weinige oogenblikke^ ecu prooi der vlammen, incest alles was geassureerd; op dienzelfden avond is bij Zalt-Bommel brand geweesten beden vernamen wij dat hij te Gelder- malsctn heeft gewoed: eene groote woning was spoedig ecu aschhoop, ook zij was geassureerd. Zondag morgen nog ontstond er brand te Hintham, bij de barrière; gelukkig is deze brand na eenig verlies gebluschtdaarbij hebben zich eenige per sonen zeer verdienstelijk gemaakt door eene in groot gevaar vcrkccrendc vrouw te redden. Dit zijn nu maar enkele voorvallen. Men denke aan den brand te Yught, Engelen, CapcMe, Dussenherbaalde malen tc Sleeuwyk en Tilburg en andere plaatsen als Eindhoven, 'sBosch enz. liet is te wenschen, dat sjioedig een einde mogt komen aan het alles ver nielende vuur. dat vooral iu Noord-Brahand buiten gewone kracht uitoefent Naar wij vernemen, zal de beruchte brandstichter van Sleeuwijk spoedig voor het hof zijne zaak beslist zien, daar de geheime inslruciiën zijn afgeloopeu, terwijl W. Vos van Raamsdonk binnen weinige dagen zal getranspor teerd worden, om zijne vijftienjarige straf te onder gaan. Te Assen werd in het huis van arrest on justitie binnengebragt de persoon van II. A. K. van Ruinen, beschuldigd, dat h« in den nacht van 29 op 30 Januarij II., bij gelegenheid van eene onderlinge vechtpartij tc Ruinen, aan J. B. aldaar een slag op het hoofd heeft loegebragt met een elzen bungelzoodat deze in levensgevaar verkeert. Omtrent de buitengewone uitgaven, voor reis-kosten eener commissie uit de Kamer van koophandel te 's llertogenboschnaar Utrecht en de residentie, ter bevordering vau de belangen der spoorweg-verbinding, werd door eene commissie uit den gemeenteraad aldaar geen gunstig rapport uitgebragt, wijl zij daarvan werd terug gehouden doo' de bedenking, dat de Kamer ie dier stede zonder mandaat gehandeld heeft. Daardoor vond de commissie geene vrijheid, om tot de teruggave dier uitgaven te concludeeren. De Minister van Koloniën heeft ter kennis gebragt van ouders of voogden, dat krachtens Kon. Besluit van 26 Nov. 1845, n°.63, met lSepLa. s. drie jongelingen zullen worden bestemd om volgens de daaromtrent vastgestelde reglementeuonder het oppertoezigt van den hoogleeraar G. J. Mulder, te worden opgeleid tot militaire apothekers voor de dienst in Oost-lndië. Tot het afleggen vau een ver gelijkend e vamen, zal de gelegenheid gegeven wor den op Maandag 6 Junij a. s.'s morgeus ten 9 ure. in hel scheikundig laboratorium van gezegde liooge- scliool. Verzoeken tot toelating moeten op zegel zijn en vóór 1 Mei 1839 by het Ministerie van Koloniën zijn ontvangen. lieden stond teregt voor de Arrondisssments- Regtbank, te Amsterdam (Kamer van Strafzaken) Voorzitter Mr. A. Backer, D. M. T. Gbeklaagd van bedriegelijke opligting. Hij had namelijk in hel llan- dekblad van 26 Augustus 1858 eene Advertentie geplaatst, waarin hy eene som van f6000 tegen behoorlijke rente en voldoende zekerheid te leen aanboodterwijl de geldschieter nog daarenboven ■/.ou moeten worden gesecurcerd door eene levens verzekering. Op die Advertentie meldden zich ver schillende personen aan. die aan Gvoor zijne moeite zekere provisie alsmede de assurauli premie uitschotenin dc hoop van daardoor de verlangde sommen, voor welker terugbetaling zij tevens aanboden voldoende zekerheid te zullen stellen, te bekomen. Toen de betaling dier sommen evenwel achterwege bleef, vatte men wantrouwen op cu diende cenc klagt in aan den officier. In deze zaak waren gedagvaard vier getuigen a charge, terwijl door den beklaagde nog twee a décharge werden aangebragt. De beklaagde ontkende alle mogelijke opligting van zijne zijde cu beweerde integendeel opgeligt

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1