fiOÜRiNïg van VRIJDAG, Maart d859. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weck des Dingsdugs en Vrijdags. - De l'rijs van het Abonnement is ƒ1,50 in «le 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cent* elke regel meerder 10 Cents, behr.lvo het Zegelregt. Afzonderlijke nummers, f0,10. Brieven francoBestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. van Cleeff* te Amersfoort, zoomede hij alle Boekhandelaren en Post-Directcuren in het Rijk. KENNISGEVING. BURGEMEESTER n WETHOUDERS vak A VERSPOOR. T, Gezien het Besluit der Gedeputeerde Staten van Utrecht «l.«l. 10 February 1859. n®. 23 (provinciualblad. n®. 29); Brengen ter kennis van «Ie hrlanghehhundcndat de lijst «Ier Gcnecskunstoefenarcn in «leze provincie voor den jarc 1859, henevens die der geneesmiddelen en werktuigen, welke de Genceskunstoefenarcn ten plaltcnlandc verpligt zijn altijd schouwhaar voorhanden te hebben (met uitzon dering van den in te vallen Zondag), gedurende acht «lagen, te rekenen van heden, dagelijks van 10 tot 1 ure, op de Plaatselijke Secretarie ter inzage zullen liggen. Amersfoort, den 1 Maart 1859. Burgemeester en tf'ethouders voornoemd De Burgemeester A. G. WIJ KUS. De Secretaris. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT, 3 Maart 1839. Charles Stcylaars was door de Arrondissements- Regthuiik alhier veroordeeld tot één jaar gwangimts- s.raf. tv ondergaan in eenzame opsluiting. Zich hier mede bezwaard achtende kwam hij in hooger beroep. Hetzelfde deed toen ouk dc lieer Officier van Justitie, liet Provinciaal Geregtshof te Utrecht heeft daar omtrent alsmi uitspraak gedaan, eu de vroeger opgelegde straf veranderd in eene gewone correc- tionnele gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren. In eenige nummers van 1838 en in N°. 387 van 4 Januarij j.l. werd door ons verslag gegeven der zaak van den lieer Oilicier van Justitie bij de Arrondissemerils-Rcgtbank te Amersfoort, contra «len heer W. A. Uijlenbroek alhier, wegens het invoeren in dc gemeente Hoogland van een fust gedistilleerd, waarvan geen aangifte was gedaan bij «Ion gemeente-ontvanger. Van bet vonnis der Arr.- Regtbank werd door dcu beer Uijlenbroek appel aangeteekend. liet Provinciaal Geregtshof in Utrecht beeft het appèl vernietigd en het vonnis der Regtbank te Amersfoort bevestigd. De lieer Uijlenbroek heeft zich. op advies van zijnen raadsman Mr. Vizévene, advocaat te Amster dam. legen dit arrest in cassatie voorzien, en werd goedgevonden om de behandeling der zaak voor den lloogen Raad der Nederlanden op te dragen aan Mr. L. Meiman, advocaat te 'sGravenhage. Dingsdag j.l. diende deze zaak voor den Hoogen Raad, en beeft laatstgenoemde, geheel iu overeen stemming met de verdediging door Mr. Vize'vene vn voor de Regtbank alhier en voor het Hof te Utrecht gedaande voorziening in cassatie hij monde toegelicht en twee middelen van cassatie voorge dragen. als: 1". Schending van art. 210 Wetb. van Strafvor dering, omdat het llol' in Utrecht by liet gemis van eene wettig verbiudende verordening den re- «piirant bad moeten ontslaan van alle regtsver- volging; en 2°. Schending van art. 223 Wetb. van Strafvor dering in verband niet schending of verkeerde toepassing van art. 272 der Gemeentewet, omdat in de dagvaarding het feit, ter zake waarvan de requirant werd vervolgd en veroordeeld, uiet be hoorlijk is opgegeven. Den 13 Maart zal de Advocaat-Generaal Mr. Karscboom in deze conclusie nemen. Aan den schoenmaker F. A. Snijders, wonende op den Cingcl alhier, is, door goedgunstige be schikking van Z. M. den Koning, toegezegd de som van 10,voor het redden van een 8jarig meisje waarhij hij, toen hij van de werf in het water sprong, op* glasscherven nederkwam en zich be langrijk bezeerde. De Kamer van Koophandel cn Fabrieken te Amsterdam beeft zich bij adres aan den Min. v. Binnenl. Zaken gewend, dat gedrukt aau de leden der Tweede Kamer is gerigt, waarby zynaar aanleiding van de vele stemmendie over de rigting, aan den Zuidcr-spoorweg tc geven, uit de Ziiid-Hollandsche steden opgaan, betoogt: 1°. dat bet handelsbelang der hoofdstad van bet Rjjk be paald vordert, dat de lijn van Rotterdam over Dordrecht, op Breda, Tilburg en 's Hertogen boscli, niet tot stami kome, ca 2°. dat het handelsbelang van de hoofdstad inct dat van het gcltccle Rijk in dezen eenzelvig is. Dc Kamer herhaalt het iu lutre memorie van 28 Aug. II. ucdergestcld verzoek, om de verbinding ttisschen de Noordelijke en Zuidelijke provinciën des Rijks, voor zoo verre tie ondersteuning van den Slaat daartoe wordt gevraagd alleen uitgaande van Utrecht of Maarsbergen. te coticessioiierenen dringt er tevens met ernst op aan, dut de Regering hare vroegere plauucu zoo danig wijzigt, dat Utrecht het centraalpunt der Ncdcrlandsche spoorwegen zij. Aan het Brielschc hoofd naby Briclle heeft een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Een man, die met eene roeibooot zij.ne huisvrouw en drie kinde ren aan boord van de Brielsche stoomboot wilde brengen, geraakte met zijn vaartuig onder de raderkasteumet liet ongelukkig gevolg dat de boot omsloeg en de vrouw met de drie kinderen zijn verdronkenterwijl de man niet dan met veel inspanning werd gered. Men verneemt, dat, tegen een volgenden leercursus der K. M. akademie, te Breda, weder een honderdtal plaatsen zijn opengesteld, waaronder circa 30 voor de Indien, die derhave gratis kost, klecding en onderrigt ontvangen. Dit getal mag bijzonder groot genoemd worden, in vergelijking van vroegere jaren, daar dat der cadets, thans aan de academie geplaatst, eu derhalve van minstens 4 jarende 300 slechts eenigzins te boven gaat. Sedert eenigen tijd bevindt zich it: de stad Deventer een duilsch werktuigkundige, die zich bezig houdt om de stookplaatsen voor stoomwerk tuigen en fabrieken zoodanig in tc rigten, dat daardoor eene besparing van 23 pCt. op de brand stollen wordt verkregen. Onderscheidene fabriekanten hebben met den besten uitslag de proef hiervan genomen. Kr is te Assen bcrigt gekomen, dat de vrouw van den brieven facteur Vonk op het 2de gesticht te Veenhuizen door zekeren kolonist Marchan met een mes zoodanig is gestoken, dat zij dien ten gevolge onmiddelijk is overleden; de steek zoude zijn toegebragt juist in het hart. De vrouw laat haar man met 7 of 8 kinderen na. Te Oude-I'ekel-A is overleden, in den ouder dom van 03 jaren en 4 maanden, de om zijne bijzondere kleinheid en welgevormdheid alom be kende Edzert Scherpbier; zijne grootte, van een Nederlandse!» el, en zwaarte, van 10 halve Nederl. ponden, wekten de nieuwsgierigheid des publieks, waartoe hij vroeger, doch spaarzamer in later tijd, op kermissen, is te zien geweest, en waardoor nog velen zich zijner zullen herinneren. Hoewel bijzonder leedcr gevormd, mogt bij zich echter in een onafgebroken gezondheid verheugen. Dezer dagen heeft te Groningen een voorval plaats gehad, dat weder het bewijs heeft geleverd, dat een hond geruimen tijd buiten voedsel kan, ook wanneer hij bovendien is blootgesteld aan alle weêrenwind. Een Engelssh hondje, van de kleinste soort en gewoon aan eene zeer zorgvuldige behan deling, geraakte, op eene wandeling buiten de Heerepoort, eensklaps zoek, zonder dat bet aan de meest ijverige nasporingen mogt gelukken, het diertje terug te vinden. De eene dag verliep na dca anderen, maar het hondje kwam niet teregt, tot dat men het eindelijk door een toeval ontdekte in een diepen kuil in een moestuin, digt bij de plaats, waar het eerst was vermist. Het arme diertje had toen in dien kuil niet minder dan bijkans twaalf etmalen doorgebragt, natuurlijk zonder liet minste voedsel eu zonder eenigea anderen drank, dan misschien van den gevallen regen. Ook was liet, toen hei ontdekt werd, geheel uitgeput en vermagerd, en zoodanig met slijk bedekt, dat het te naauwernood meer (e herkennen was. De steile wauden van den kuil droegen ontelbare sporen van de pogingen, die het hondje in zijnen angst had aangewend om er tegen op te klauteren. Ook had het aan de eene zijde eene holte gemaakt, denkclyk om eenige beschuttingen te hebben tegen koude, hagel en regen, liet dier heeft eigenlyk zijne redding te danken gehad aan de kraaijen, die onophoudelijk om den kuil vlogen, en alzoo de aandacht des eigenaars van den tuiu er op vestigden. Deelde men voor eenigen tijd uit Breda mede, dat de ambtenaren der rijksbelasting in oneenigheid waren geweest met die der gemeente-belasting waarbij dc laatste op eene tartende wjjze een vaatje jenever met veel ophef terughaaldenthans kan men melden, dat, gelijk wel le voorzien was, de ge- rnecnle-amblcnarcndie zich aan deze demonstratie hebben schuldig gemaakt, door het bedaard, doch met kracht handelend Gemeentebestuur, met eene suspentic van 8 tot 14 dagen zijn gestraft. liet gemeentebestuur van Rergcu-op-Zoom beeft het hevel uitgevaardigd om de insecten van de bootnen te vernietigenten einde de voortteling van dat gedierte, zoo schadelijk voor «le vrucht- hoornen, (c verhinderen. De bepaling is daarbij gevoegd«latzoo de eigenaars der hoornen hierin nalatig zijn, dit op hunne kosten, van wc^e het bestuur, door daartoe aangestelde persoueu zal geschieden. Bij de dezer dagen te Zutphen gehouden aan besteding van een twintigtal remontepaarden voor bet 3de regement dragonders, werden er gecne inschrijvingen ingelevenl. Volgens sommigen is de menigvuldige aankoop van paarden voor Fransche rekening hiervan de oorzaak; het is echter meer waarschijnlijk, dat dit ongewone verschijnsel aan toevallige omstandigheden te wijten is. Dingsdag is voor het prov. geregtshof van Overijssel behandeld de zaak van B. P. W. B., gewezen gemeente-ontvanger te Almelo, beschuldigd van 284 vervalschingen in authentieke en publieke geschriften, waardoor aan de gemeente voormeld een nadeel zou zijn berokkend van ƒ336,101. Na het booren van elf getuigenhield het O. M.op grond der geleverde debatten en de herbaalde be kentenis des beschuldigden, de qualihcat'te vol. met uilzondering van het des bewust gebruik maken der 142 vervalschingen op het strook- of stokre- gister aangebragt, en requireerde mitsdien de ver- oordeeling des beschuldigden tot zeven jaren tucht huisstraf en vier honderd zes-en-twintig geldboeten ieder van ƒ50. Uitspraak 8 Maart. Men verneemt uit goede brondat eerlang de nachtdienst aan den Rijnspoorweg weder in werking zal tredenwaardoor het reizend publiek gebaat, het brievenvervoer versneld en vele thans ontslagen spoorbeambtenia niet geringe mate zullen geriefd worden. Daarentegen meldt de Botterdamsche Courant dat dit herigt, dezer dagen het eerst door de Arnhemsche Courant medegedeeld, volgens hetwelk de nachtdienst van den Rijnspoorweg eerlang weder in werking zou tredengeheel bezijden de waarheid is De leverantie van 25 paarden, voor het re gement dragonders te 'sGravenhage in garnizoen, is gegund aan H. Mollenberg, te Alphen, voor 397,49 per paard. Aan denzelfden is ook geguntl de leverantie van 30 remonte-paarden, voor het 1ste reg. dragonders te Haarlemtegen den prijs van 384,49; 60 paarden voor het reg. veld artillerie te Utrecht, voor ƒ394,99; en 40 paar den voor het reg. rijdende-artillerie te Leiden, voor ƒ415. Uit Langstraat wordt gemeld: Ons herhaald verslag geven over brand of brandstichting houdt niet op; sedert onze vorige mededeeling zijn d« plaatsen Herlaar en Oollgensplaat het tooneel dezer rampen, en zijn op de eerste plaats eene boeren woning en op de laatste eene ineestoof met ruim 50 vat meekrap in den asch gelegd; meestalleswas geassureerd. Zaturdag j.l. is te 's Hertogenbosch gearresteerd de knecht van den Waalwijkschen molenaar v. d. K.waarvan wij voor eenige dagen het afbranden van den molen mededeelden; naar wij vernemen zijn zware vermoedens tegen dezen persoon gerezeneerstens van inbraak en later van brandstichting. Wij zullen eerst later naauwkeuriger verslag van deze zaak kunnen mededeelen, dewijl de geheime instruction reeds heden begonnen zijn. Uit Steenwijk wordt gemeld; Ten gevolge van de verkregen koninklijke goedkeuring op de door den Raad dezer gemeente gedane concessie voor de gasverlichting van de heeren Pandermaat te Amster dam en ter Horst en Loos te Blokzijl, is in de vergadering van den Gemeenteraad van 26 February besloten, «Je straatverlichting voor rekening der sta«I gedurende 25 jaren bij preferentie aan concessi onarissen te gunnenterwyl als een der voorwaarden van concessie is bepaald, jat de verlichting den 1 Januarij I860 in werking moet zijn. Den 2Gsten Febr., des morgens ten 6 ure, ontdekte men in de woning van T. Luyten, schoen maker te Gastelbij Bredabratnlwelke zoo spoedig toeuaindat aau geen blusschen te denken viel. In hetzelfde huis woonde C. van As, schoen maker, met zijn 7I-jarigen ouden vader, welke laatste sedert eenigen tijd bedlegerig was De zoon Cornelis had nog tyd om uit het dakvenster te spriugeu, doch moest zijn ouden vader ten prooi der vlammen laten. G. Suelders cn F. van Remden begaven zich nog wel te midden der vlammen naar den zolder, tot redding van den ouden van As, doch deze was reeds geheel verbrand. Zy zelve bekwamen belangrijke brandwonden. De «jorzaak van dit onheil is niet bekend. De schade wordt op ƒ600 begroot. Voor eenige dagen deelden de dagbladen het berigt mede, dat te Viel was overleden zekere Pieper, ouder by voeging, dat deze de laatst overgeblevene der manschappen was, die met «Je kanonneerboot onder bevel van J. C. J. van Spoyck voor Antwerpen zyn in de lucht gesprongeu. Sedert wordeu uit verschillende oorden van ons vaderland personen genoemddie cvcuzccr tot de bemanoing dier boot hebben behoord. Zoo wordt vermeld,

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1