Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingsdagt en Vrijdagt. -De Prijs van het Abonnement is /"1,50 in de 3 maanden.Van Adrertentiën I tot 6 regels60CeaU, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelrcgt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. U. pan CUeff, te Aiiicrsloort, zoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directcuren in het llijk. Het Nederlandsch Spoor wegpleit. HL Het transito-argument van de Nieuwe Hotterdamsche Courant en dc adressen- manie van de Utrecht sehc Courant. Nadat de twee voorgaande artikelen onder boven- staanden titel waren geschrevenhielden de Nieuwe Rotlerdamsche Courant en de Utrechtsche Courant ieder een opmerkelijk artikel over de spoorwegen in. De Nieuwe Rotterdamsche Courant ten einde raad, na tallooze opstellen, een nieuw artikel, met een eenigzins iute'ressant lichtpuntenoogenschijnlijk gewigtig argument over dc kwestie het licht te doen zien. verwijt eindelijk den Amsterdamschen han delstand en de groote bladen aldaar, het belang van den transito-handel voorbedachtelijk over het hoofd te willen loopen, als zijnde dit belang voor Nederland zoodanig, dat het de daarstelling der zuiderlijn van Rotterdam over Dordrecht, met de daarvan onafscheidelijke monsterbruggebiedend vordert. De Nieuwe Rotlerdamsche Courant laat in hoofdzaak volgen: «dat, zonder de zuiderlyn van Rotterdam uitgaande, de concurrentie inet onze zuidelijke naburen niet is vol te houden en de transito-handel van onmetelijke» invloed is op de welvaart van geheel Nederland.» Hiertegen voeren wij aan, dat zich dit argument niet rijmt met het beklag van den Antwcrpschen handelstand, dat de zaken aldaar kwijnen, ofschoon Antwerpen uitermate belangrijk is bedeeld met transito-handel; hoewel mag worden toegegeven, dat de transito handel, door die zuiderlijn aangewakkerd, voorna melijk voor Rotterdam groote voordeelen zal afwer pen en dit op nog meerder bloei van den handel aldaar grooteu invloed kan uitoefenen, zoo mag zulks niet als argument gelden, dat de Staat, genoopt hij te dragen tot het daarstellcn van lijnen van behoefte in de andere streken des Rijks, alsdan zware, te zware oilers brengt voor de lijn van Rotterdam over Dordrecht met den monsterbrug en voor de lijn van Amsterdam over Maarshergen, Tiel op 's Hertogenbosch. Immers de Nieuwe Rotterdamse/ie Courant, ge voelende, dat zij eene zaak van localime, die niet cene Nederlandschc is, verdedigt, roept in eene kolossale vlaag van naïvc grootmoedigheid uit: «wij zeggen niet, geette lijn van Amsterdam op 'sHertogenboschhoewel men te Amsterdam zegt: geen zuiderlijn van Rotterdam over Dordrecht; maar wij zeggen, wanneer wij onze zuiderlijn verkrijgen, dun ook eene lijn van Amsterdam op 's Hertogen- liosch.» Waar de Nieuwe Rotlerdamsche Courant de ondernemers en 's Rijks millioencn voor de lijnen ran behoefte, en hare, en de door de Amsterdam mers begeerde lijnen opvischt, hoe zij al die uitermate kostbare ondernemingen wil in het leven geroepen zien, zullen hare politieke hengelaars mis- schien wel weten; wat ons betreft, zulk een rjjke vangst gaal min of meer een gezond verstand, onomwikkcld van spitsvindige kennis, te boven. De spoorwcg-eischen der Nieuwe Rotlerdamsche Cou rant, getoetst aan zelfs getemperde regtvaardigheid, nemen verschrikkelijk zelfzuchtige verhoudingen aan. Wjj bekennen volmondig, volkomen te begrijpen «lat liet Rolterdainsch spoorwcg-committé en zijne vrienden, met den burgemeester J. F. Hoffman aan het hoofd, alle pogingen in het werk stellen tot het vcrkrijgcu der zuiderlijn, want de firma's J. F. Hoffman en Zonen c. s. zullen, als die lijn is daar- gesteld, zeer spoedig in hunne zaken dc lielangrijke voordeelen daarvan bespeurenwij begrijpen even eens, dat hunne connection te 's Gravenliagc, zoo wel buiten als binnen de ministeriëele bureaus de Ministers van Tets cn van Rosse ten krachtigste voor hunne plannen zullen trachten te biologeren. Doch als de llaagschc wind ten gunste van de Rotlerdamsche aanmatigingen waait, zullen zeker zware stormen van Amsterdam en elders afkomen. In dit geval wcnschen wjj dat, want de hloei van Nederland mag niet op den achtergrond worden geschoven voor den aauwas van dc zaken der Rotter damsche handelaren en kantoren. Men late zich dus niet verblinden door de schoonschijnende argumen ten der Nieuwe Rotlerdamsche Courant die, ver nemende, dat de Regering en de Vertegenwoordi ging oordeelt, dat Utrecht als centraal-punt en de Ainslcrdamsche lijn daarheen, de voorï'eur verdient boven ccnc talrijke tuillioencn-opoflcring voor de door Rotterdam begeerde Ijjneu aan eenen hoek van Nederlandin de vreezc van het mislukken der voor haar voordcclige zuiderlijngrootmoedig uitroept: «wij strijden niet tegen de andere Ijjneu maar geef ons ook onze zuiderljjn!» Met het gevoelen van de Utrechtsche Courant nojiens den aanleg van de Nederlandsclie spoorwegen konden wij ons tot heden ten volle vereenigentoen zij bij de zaak bleef. Eenige dagen geleden be vatte die Courant eene overname van een uitgebreid en goed geschreven artikel van dc 's Gravenhaagschc Nieuwsbodedoch nu deelen wij niet bet gevoelen der Utrechtsche Courant, want tegen hetgeen die overname vooraf gaat, rukken wij thans te velde. De Utrechtsche Courant namelijkberispt den Utrecht- schen Gemeenteraad, dat die Raad onlangs heeft besloten, vooreerst geeue spoorweg-adressen naar 's Graven ha ge af te rigten. Hare gronden, om al weder adressen uit Utrecht de werell in te zenden berusten op niets anders, dan dat zulks op nieuw op vele andere plaatsen, en voornamelijk te Rot terdam en Amsterdam is geschied. Wij werpen hier tegen: r' er nog meer spoorweg-adressen moeten worden opgestapeld? Is de kwestie dan niet in tallooze brochures, dagblad-artikelen, redevoeringen en adressen van autoriteitenen burgers van allerlei slag volkomen uitgeput, en wat meer zegt, ja veel afdoet vervelend geworden Menigeen van de lezers trekt misschier eene scheeve lip, of bekomt lust tot gapen als hij op artikelen of adressen over de spoorwegen wordt vergast. Wij hebben er minder dan andere bladen over geschreven. Dat de Utrechtsche Courant en andere bladen niet zwijgen als hier of daar weder de spoorweg-adressen- woede ontbrandt, wie zal dat haar, hun en ons ten kwade duiden? Het is haar, hun en onze pligt waakzaam te zijn, om te beamen of te bestrijden wat die pligt voorschrijft. Maar van de Utrechtsche cn Amersfoortsche Regeringen vonden wij het ver standig geenc nieuwe adressen op te zenden en de zienswijze dier Besturenom zich daarvan vooreerst te onthouden, was ons bekend en werd door ons gedeeld. Er is overal meer dan veel geadresseerd. De Utrechtsche provinciale en stedelijke hande lingen in zake de spoorwegen zijn van deze zijden uitgebreid in de Utrechtsche Courant gepubliceerd. Wat ons aangaat, behalve eenige onzer artikelen daarover in 't afgcloopen jaar, werden in de Amers foortsche Courant, N°. 574, beide de adressen van den Raad der Gemeente Amersfoort en van de Kaïner van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, aan de Tweede Kamer opgezonden, in hun geheel en volkomen in deu vorm hunner opzending geplaatst en voldeden wij gaarne zonder aan-of opmerking aan het daartoe van beide zijden aan ons gerigt verzoek. Wat in beide adressen stond vermeld was immers goedtevens duidelijkvatbaaren afdoende voor het standpunt waarop de adressanten staanook de adressen van de stedelijke Utrechtsche Regeringen der Kamer van Koophandel waren goed; wat wil dan de Utrechtsche Courant.' Moeten de Utrechtsche en Amersfoortsche Regeringen en Kamers van Koop handel nu weder hetzelfde van vroeger argumente ren Bchooren zij voor dezelfde zaak nieuwe gronden te zoeken, mocijelyk beter te vinden dan die in hunne vroegere adressen nedergelegd? Immers, neen! Wat goed is, wisselt dikwijls minder goed, als'men naar beter zoekt. In N\ 576 werd het ons ingezonden spoorweg-adres, van de Staten der Pro vincie Utrecht aan de Tweede Kamer, geplaatst, waarin nopens de lijn van Utrecht naar Zwolle, het belang van het algemeen, en der Noordelijke provinciën, zoowel als dat der provincie is bepleit en voornamelijk op bevattelijke gronden werd aan gevoerd dat Utrecht als centraal-punt voor een zoogenaamd spoorwegnet allezins de voorkeur ver dient. Ook dit adres was voldoende. Wil nu de Utrechtsche Courant volstrekt, dat de Utrechtsche Gemeenteraad zich by vernieuwing lot 'slands Regering wendt, alvorens het regeringsant- woord in dc zaak der spoorwegen wordt vastgesteld dan is het eenvoudigste, dat dc Redactie van de Utrechtsche Courant voor zich neemt en bestudeert al de vorige adressen van de Utrechtsche en Amers foortsche Regeringen en der Kamers van Koophandel aldaar, benevens het spoorweg-adres der Provinciale Staten van Utrecht, ten einde zich te overtuigen of daarin iets van gewigt is vergeten, en alsdan geve zij nieuwe gewigtige punten en nieuwe argumenten aan voor een nader op te stellen adres. Of inocten de Utrechtsche en Amersfoortsche Regeringen de zelfde argumenten van vroeger herkaauwen omdat inendit in Rotterdam. Amsterdam, 'sGravenhage, Dordrecht cn ook andere Zuid-llollandsche steden deed? Maakten die steden het der Regeling en Ver tegenwoordiging lastig met repetition van hetzelfde thema, moeten Utrecht eu Amersfoort dit dan uaapenom weder door andere steden met dezelfde of tegenstrijdige spoorweg-begeerten nageaapt te worden? Als dc genoemde steden doen wat over tollig en voor adressauten en geadresseerden lastig is, dan behoeft immers dat voorbeeld niet te worden gevolgd. Het komt ons voor, dat het thans doelmatig voor de gemeenteraden was niet voor de spoor wegen te ijveren. Wat later dient te geschieden hangt af van den inhoud van het Regeringsant- woord. Een adres is immers spoedig genoeg geredigeerdkan in buitengewone vergadering worden besproken en vastgesteld, om het daarna fluks te doen drukken en te verzenden. Buiten dien mag men de behandeling der spoorwegkwestie in de Tweede Kamer nog niet gansch zoo spoedig te gemoet zien, omdat de leden eerst eene kleine vacantie hebben, de Kamer vervolgens met andere werkzaamheden is belast en er ook nieuwe onder nemers voor spoorwegen zijn opgetreden, waarbjj men nog voege de belangrijke wijziging in de concessie Sloct-Reuchhn. Niet alleen in de afzending als afzending, maar in de ontvangst van spoorwegadressen zien wij bezwaar om verdere afzendiog, ten minste voor thans, aan te raden. De Regering en de Vertegen woordiging ontvingen gansche ladingen spoorweg- adressen. De markt van dit artikel is overvoerd en gevoigelijk wordt het incourant voor consumtie. Aanvoer is alleen wenschelijk voor de ontvangers en voordeelig voor de afzenders, wanneer veel van het vroeger aangevoerde is geconsumeerd. Werkelijk, het zou ons verwonderen, wanneer niet vele dier adressen van vroegeren datum nog in maagdenstaat, d. i. steeds onaangeroerd door de ontvangers zjjn. Tot extra-representatie in de Tweede Kamer zal het een niet onaardig effect maken, als voor de behandeling van de spoorwegkwestie tot étiquette wordt gearresteerd, dat de Ministers en de leden der Kamer bij den aanvang der zitting zullen ver- pligt wezen, al de door hun ontvangen spoorweg- adressen te komen stapelen op ééne hoogte voor den zetel van den President der Kamer. Wie kan voor spellen hoe boog de stapel wordt, en hoe langde ladder moet zijn, beurtelings door ieder lid der Kamer met zijnen adressen-last te bestijgen! AMERSFOORT, 28 Maart 1839. Z. M. heeft benoemd by het le. reg. vesting artillerie tot kapitein 3e. klasse (naar ouderdom van rang) den ten. luit. H. Onncn, van het reg. veld-artillerie. Utrecht leed op nieuw een treffend verlies, dat ook inde annalen der hoogschool eene nieuwe droeve bladzijde zal innemen. Mr. 1. G. van Nes oud lid der heide kamers en oud curator dezer hoogeschool, die zijne laatste levensjaren rustig en kalm op zijn buitengoed doorbragt, is daar op den hoogen leeftijd van ruim 82 jaar overleden. Een der sieraden van de stad en dit gewest, heeft het berigt van zijn verscheiden ook in dien gezegenden ouderdom nog de meest algemeene deelueming gewekt Te Harderwijk is eene vrouw van drie levende zonen bevallen. Het Provinciaal Gereglshof in Zuid-Holland heeft heden G. H. Bekkers, vroeger schoenmaker en looijer te Gestel, vrijgesproken van de tegen de hem ingebragte beschuldiging van bedriegeljjke bankbreukdoor het niet houden van boeken waaruit de ware staat zyner baten en lasten zou zijn op te maken, en zijne oniniddeljjke invrijheid stelling bevolen. Het Hof heeft overwogen, dat. hoe slordig die boeken ook waren gehoudenhier niets was gebleken van kwade trouw. Het Provin ciaal Geregtshof in Noord-Braband had dezen per- soou, ter zake voorschreven, schuldig verklaard en veroordeeld lot 1 jaar gevangenisstraf, welk arrest echter door den Hoogen Raad der Nederlanden is vernietigd, met verwjjzing naar het Hof in Zuid-Holland. De heeren S. J. van Royen, A. J. Grutter en F. W. 0. Callenbach, mcd. doctoren, hebben zich met een gedrukt adres tot de Tweede Kamer ge wend waarhij zy hunne teleurstelling tc kennen gevenbij de geneeskundige wetten op do behoefte der homoeopathic geen acht is geslagen. Zy voeren aan, dat het de pligt is van eiken geneesheer, aan zyne patiënten die middelen te verordenen, welke hein het doelmatigst voorkomen; dat de homoeo- paiische geneesmiddelen in eene gewone apotheek niet kunnen worden gereed gemaakt, cn dat die geneeswijze geenc apothekers behoeft. Zy wjjzen op het voorbeeld van Leipzig, dat er ook geene apotheken voor die geneeswijze kunnen bestaan, en dat alzoo dc geneesheer een zak-apotbeek moet hebben. Zy verzoeken, op groud daarvan, dat in de wet, regelende de uitoefening der geneeskunst, eene bepaling worde opgenomen, waardoor het den arts hier. even als in vele andere landen, ge oorloofd is, aau zyne patiënten hutnocophalische geneesmiddelen le leveren.

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1