AHEBSFOORTSCHE CODBA 619. van DINGSDAG, 26 April Ó8S9. Dit Iliad verschijnt tweemaal in tie week des Dingtdagt en Vrijdag». - De I'rijs van het Abonnement is f 1,50 in tie 3 maandenVan Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents, «•Ike regel meerder 10 Cents, behalve bet Zegelrcgt. Afzonderlijke nummert, fl), 10. Brieven franco. Bestellingea geschieden bij den Uitgever A. M. van Cleeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren in bet Kijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER ES WETHOUDERS des GEMEENTE AMERSFOORT. Gezien de aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht, d.d. 15 April 185!) (Provincinalhlad No. 13), en Art. 228 der wet van 29 Jnnij 1851 (Staatsblad No. 85); Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat, ingevolge «lc Wet van 8 November 1815 (Staatsblad No. 51). alle vorderingen ten laste van bet Rijk over het Jaar 1858. uiterlijk vóór den 5 Julij c. k. bij genoemden (Commissaris des Konings moeten zijn ingekomen; wordende de belang hebbenden die hiertoe van de lusschenkomst van bet Gemeentebestuur wcnscben gebruik te maken uitgenoodigd. buntic deelaratiën vóór den 30 Junij aanslaande, ter Secretarie in te leveren; terwijl voorts in herinnering wordt gebragt, dat de vorderingen over 1858, ten laste «lezer Gemeentevóór laatst gemeld tijdstip ter Secretarie hchoorcn te zijn ingediend. Amers/oortden 22 April 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester A. G. W1JERS. De Secretaris, W. I,. SC HELT US. BURGEMEESTER zv WETHOUDERS DEB GEMEENTE AMERSFOORT Gezien de aanschrijving van den lieer Commissaris des Konings in «le provincie Utrecht tl.d. April 1859. No. li N. M. en S.begeleidende renen nominatieven slaat van de personenbehoorende tot «le ligling dezer gemeente van 1858. die door den Militieraad, zitting houdende te Utrecht, voor één jaar of finaal van de dienst der Militie zijn vrijgesteld: Brengen ter kennis van dc belanghebbenden«lat deze staat in afschrift aan dc waag is aangeplakt, en gedurende drie maanden op de Secretarie ter inzage zal voorliggen, welke termijn ook is opcngcslebl om indien mogt bevonden worden «lat iemand door valschc attesten of verklaringen of door bet ten onrcgle opgeven van gebreken of indrmi- teit is vrijgesteldzich te vervoegen aan bet Gemeente bestuur of de Gedeputcenle Staten, ten einde de zaak worde onderzocht en gehandeld overeenkomstig bet bepaalde bij art. 152 der wet op dc Nationale Militie van 8 Jan- uarij 1817 (Staatsblad No. 1). Amersfoort, den 26 April 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester A. G. WIJERS. De Secretaris. W. L. SC HE UT US. AMERSFOORT. 26 April 1859. Ter vergadering der Kiesverecniging de Eendragt, van den 21 dezer, welke door 38 leden werd by- gewoond, zijn bij de eerste stemmingdadelyk met volstrekte meerderheid van stemmen tot Candidates voor de Provinciale Stalen, ter vervulling der vaca turen ontslaan door dc aftreding der Heeren Mr. J. de Louter, II. A. Laan cn M. Lager wet]gekozen, de Ilcercn; Mr. J.dcLoitler, Notaris te Amersfoort; Mr. F. L. Baron ran Ilartlenhroek van Lookhorst, Grondeigenaar te Lcusdcn, en II. Pen, Notaris te Baarn. De overige stemmen waren uitgebragt op dc vier andere Kccren op het gros vermeld. Een der leden toonde daarop aan, dat, indien in plaats van den hoogbejaarden heer Mr. II. A. Laan dc heer II. Pen mogt worden verkozen tot lid der Staten, het zeer wensehclyk was, dat deze zich die benoeming zou laten welgevallen, opdat dit gedeelte van het kiesdistrict, beslaande uit de gemeenten Soest, Baarn en Eenines, voortdurend in de Prov. Staten mogt worden vertegenwoordigd door een kundig cn rcgtschapcn man, aldaar ge vestigd. cn volkomen met de locale belanRcn be kend. De voorzitter antwoordde, dat ook hij dien wensch deelde, en er tot dus verre geen genoeg zame icden bestond om aan deszelfs vervulling te twijfelendaar het bestuur gcencrlei kennisgeving „had ontvangen, die het tegendeel waarschijnlijk maakte. Zoo lang iets dergelijks dus niet openlijk werd bekend gemaakt, verzocht hij de leden alle daarmede strijdige geruchten, die wclligt mogtcn verspreid worden, zoo veel mogelijk tegen te spre ken.Hierna werd de vergadering gesloten, nadat de voorzitter zijnen dank had betuigd aan de leden voor hunne getrouwe en talrijke opkomst, zonder welke cene Kiesverecniging haar doel geheel mis sen zou. De onzekerheidwelke nog omtrent den staat van zaken hcerschte, heeft plaats gemaakt vooreene droevige zekerheid. De hoop op het behoud van den vrede, welke nog maar zeer llaauw was, is thans geheel verdwenen. Dc belangrijke telegram men ontvangen uit Dresden, Parijs. Londen en Turyn melden, dat Oostenrijk de jongste voor stellen van Engeland heeft van de hand gewezen en een ultimatum aan Sardinië gebonden, houdende den eisch tot ontwapening en afdanking der vrjj. willigcrs. Slechts drie dagen bedenktijd is aan dc Sardinische Regering vergund, terwijl tevens bevel is gezonden om twee nieuwe legercorpsen. 80,000 man sterk, naar den Ticino te doen oprukken. Op bet ontvangen dezer herigten, heeft de Keizer der Franschcn een buitengewonen ministerraad gehou den en daarna bevolen, dat verscheiden divisiën op de Sardinische grenzen zouden worden bijeen getrokken. Volgens de Times zou Engeland tegen de sommatie door Oostenrijk aan Sardinië gedaan een zeer krachtig protest naar Weenen hebben ge zonden. De Morning Herald meldt, dat de jongste handeling van Oostenrijk de gezindheid van Enge land voor den Duitschen kcizerstaat geheel heeft doen veranderen. Daily News gaat verder en zegt, dal het volk nimmer zal dulden, dat het ministerie Oostenrijk verdedige. De staatkundige horizon is derhalve door dreigende onweêrswolken verduisterd. Hel is te hopendat zij nog zonder schade aan te rigten zullen voorhij drijven. Wij mogen evenwel niet ontveinzen, dat die hoop zeer gering is. Het te Utrecht bestaande krankzinnigen-gesticht zal door verbouwingen uitbreiding zoodanig ingerigt worden, dat er noodige ruimte zal zijn tot verple ging van 150 lijders der 3e klasse uit deze provincie; naar aanleiding van dien is door heeren regenten van dat gesticht bepaald, dat voor de verpleging van eiken krankzinnige der 3e klasse, in plaats van de som van f 42,50 per kwartaal, zal kunnen wor den gevorderd een bedrag van f 50, te rekenen van I April 1859 af. Uit dien hoofde zal in het vervolg door de provincie voor de verpleging van behoeftige krankzinnigen, aan de gemeenten, welker lijders in -het alhier gevestigde gesticht zijn opgenomen, eene jaarlijksche subsidie van f 55 toegelegd wor den; zijn zij elders in erkende krankzinnigen-ge stichten geplaatst, dan zal die toelage zijn f 40. Zoo als reeds gemeld is, zullen door de ba- taillons sappeurs en mineurs, in het legerkamp bij Zeyst, praciisclie oefeningen worden gehouden. Men verneemt dat er van de regementen infanterie, tot het bijwonen dier manoeuvres, met Mei aanst., te Utrecht zullen gedetacheerd worden, de le luit. baron van Taets van Arnerongen, van het regement grenadiers en jagers, alsmede de le luitenants Musschaert en Sterk, van het ie en 8e regement infanterie. Uit Utrecht wordt gemeld: «Een paar zoo genaamde bcldcroms hebben dezer dagen de stad doorkruist, om hunne zware ligchamcn te doen be wonderen. Eene dezer is bij T. van Rijn, op de Vischmarkt geslagt; die os weegt 2350 halve Ned. ponden, heeft eene lengte van 10, eene diepte van II en eene hoogte van 7 voet; is gemest bij den heer Vulken, heer van Zoeten.» Onlangs werden twee knaapjes, van circa 10 jaren, die, 2 maanden geleden, beschuldigd wer den. onder Zevenbergen eene woning of schuur te hebben in brand gestoken, en die daarom al dien tijd te Rreda, in de gevangenis doorbragten tot blijdschap der aanwezigendie met de twee schreijende kinderen innig medelijden hadden, vrijgesproken. Dezer dagen is te Ommen weder een jeugdige kolonist van dc Ommerscbans gearresteerd, en naar Deventer overgebragt, ten gevolge van het aldaar zoo dikwerf voorvallende feit van brand brieven schrijven. De heer Ch. Naus le Maastricht had, een half jaar geleden, een jongen haas gekocht, welke zoo tam was geworden dat hy mede liep als een hondje. Toen nu een paar dagen geleden gemelde heer door den Itaas gevolgd uitging, werd hij eensklaps door drie ambtenaren verrast, waarvan een hem voor vervoer van wild buiten jagttyd een proces-verbaal declareerde Naar men verneemt heeft de arrond.-regtbank te Zutpiicn geweigerd regtsingang te vcrleenen tegeu een Zutplienschcn boekdrukker, jegens wien cene aanklagt was ingeleverd wegens het nadrukken en verkoopen van een gedeelte uit Vondel gekroond. lyrisch-dramatisch gedicht door NV. J. Hofdyk. waar van liet kopijregt den heeren Gebr. Dinger, te Am sterdam, toebehoort. Naar men meldt, had te Kampen voor cenige dagen liet volgende, vrij kluchtige voorval plaats: Een boer komt hij een koopman en biedt dezen een kalfsvel te koop aan. De man, het vel onder zoekende, ontdekt terstond, dat aan den staart liet loodje, ten bewijze dat de accijns was voldaan, ontbreekt. Hoewel nu de waarde van een dusdanig vel niet meer bedraagt dan 1,80biedt hij terstond f%Tó inet welk bod de hoor genoegeu neemt, waarop de eerste hem toevoegtKotn inaar binnen om je geld te ontvangen, de commicsen zitten je daar al te wachten, want je hebt gesmokkeld». De boer wil daarop ontkennen het vel verkocht te hebben, doch de koopman beduidt bem dit anders, en zegt getuigen voor het tegendeel te kunnen bijbrengen. Het gevolg hiervan was, dat de boer onmiddellijk de zweep over de paarden legde cn in allerijl wegreed, zijn kalfsvel in den steek latende, dat den ander alzoo om niet in handen viel. In een logement tusschen Zevenaar en Terborgh worden de ververscbingen toegediend door een persoon, zóó klein, als men welligt geen tweede in ons land zal aantreden. Hij is 23 jaren oud en bezit een regelmatig gevormd ligchaam. Zijn voor komen is niet onbevallig, doch zeer kinderachtig. Op een bankje voor het bullet geplaatst, bedient hij de gasten vlug en met eene innemende vrien delijkheid. Hij is ook met de Franscbeen Duitsche taal eenigzins bekend. Een eenvoudig horologiemaker, in een dorpje nabij Chatillon (Frankrijk), heeft een toestel uitge vonden waarmede e'en maneiken dag twee honderd paar klompen, van alle grootten, van alle modellen, en zeer fijn bewerkt kan vervaardigen. Hoe belangrijk de wijnbouw is voor Frankrijk. Het is van algemeenc bekendheid dat in bet jaar 1852 de druiven-ziekte (oïdium tukerie) zich begon te vertoonen en sedert dien tjjd meer en meer zich uitbreidde, tot dat men door het ont dekte middel van bezwaveling, er in slaagde de ziekte eenigzins te beteugelen. Dat de opbrengst van den wynstok, sedert het uitbreken der genoemde ziekte, ook gedeeltelijk door ongunstige luchtgesteldheid, sterk is vermin derd. weet een ieder; maar daarom ook verdient het bijzondere opmerking, dat niettegenstaande dien zamenloop van ongelukkige omstandigheden, nogtans in het jaar 1857 de uitvoer vau wijn uit Frankrijk, eene som van 160 millioen franken beliep. Bovendien werd er nog voor 59 millioen franken aan brandewyn of voorloop naar bet buiten land verzonden. Die uitvoer, hoe aanzienlijk ookis verre beneden hetgene hij vroeger was en op nieuw later worden zal. Van hoeveel belang evenwel die uitvoer in 1857 reeds was, valt sterk in het oog, wanneer men nagaat, dat van alle andere uitgevoerde artikelen, alleen de gewevene zijden en wollen stoffen een grooter cijfer aanwezen, zoodat de wyn en voor loop te zamen genomen, in het genoemde jaar deu tweeden rang bekleedcn in den uitvoerhandel van Frankrijk. Voor de scheepvaart is intusschen de uitvoer van wijn en voorloop oneindig belangrijker dan die van geweven stoffen, vermits de laatste, in even redigheid harer geldswaarde, eene veel kleinere ruimte beslaan en bovendien wyl de uitvoer dexer artikelen meestal geschiedt door Engelsche, Russi sche, of Amerikaansche stoomschepen, terwyl de wijn en voorloop, in den regel, met Fransche schepen worden verzonden. Niet onbelangrijk zal het voor sommige lezers zijn, te vernemen, dat in het tegenwoordig oogen- blik, eene oppervlakte van omstreeks twee millioen bunders in Frankryk aan den wijnbouw is too gewijd, (dat is: ruim de helft der geheele opper vlakte van het Koningrijk der Nederlanden), en dat de hoeveelheid wijn, die. bjj een middelbaar gewas, van die twee millioen bunders wordt geoogst, acht millioen vat (f) (van 4 okshoofden elk) dus twee en dertig millioen okshoofden be loopt. Neemt men nu als middelprijs van een okshoofd wijn. de som van tachtig franken aan. dan bedraagt het gewas van een enkel jaar eene gelds waarde van 2560 millioen franken. (/1216 millioen.) Het mag hier niet onvermeld blijven dat men in Frankrijk er sedert eenigen tjjd op uit is. onderscheidene gedeelten lands, die aan den akker bouw waren toegewijd, voor den wijnbouw in te rigten, omdat de opbrengst van graait op die gronden slechts gering bleef en men het vooruilzigt heeftmet de opbrengst van den wynstokgrootere winsten te behalen en daardoor in staat gesteld te worden, de behoeften aan graan, door aankoopen op builcnlandschc markten te vervullen, tot veel lageren prijs dan die granen door bebouwing van eigen grond te staan kotnen. Men berekent, dat een tiende gedeelte der ge heele oppervlakte van Frankrijk (die 50 millioen bunders groot is, dus 5 millioen bunders) geschikt is voor den wijnbouw. Nu is het wel waar. dat de Fransche wijnen, minder alcohol bevatten dan die van de warmere luchtstreken, in Italië, Sici lië, Spanje, Madëra en (in het zuidelijkehalfrond) de Kaap de Goede Hoop, maar «laarcntegen zjjn de Fransche wynen in het algemeen beter voor

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1