AMERSFOORTSCHE tooBiir-f* ran DINGS DAG, J7 Mei J859. Dit Blad verschijnt tweemaal in de weekdes Dingsdags cn Vrijdags. -De Prijs van het Abonnement if ƒ1,50 in de 3 maanden, elke regel roeerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Directcaren in het Rijk. Van Advertentiën1 tot 6 regels 00 Cents bij den Uitgever i. H. van CUeff, te KENNISGEVINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN dbr PROVINCIE UTRECHT. Overwegende, dat uit de processen-verbaal van opening der stembriefjesingeleverd in de kies districten dezer provincie, den 10 Mei 1.1.voor de verkiezing van Leden der Provinciale Staten, in de plaats van de met July 1859 aftredenden, is gebleken, dat herstemmingen moeten plaats hebben: In bet hoofd-kiesdistrict Utrecht tusschen de Ilecren Jhr. Mr. J. L. B. de Muralt, Mr. W. J. M. Bosch, Mr. C. Th. Baron van Lijnden van Sanden*. du hg en Mr. A. J. W. Farncombe Sanders. In het hoofd-kiesdistrict Amersfoort tusschen de lleeren L. E. Lagerweij en Jhr. Mr. J. E. Godin de Pesters. In het hoofd-kiesdistrict Breukelen tusschen de Heeren B. de Vries en Jhr. Mr. C. T. van der Bbugghen van Lauwenrecht. Gelet op de artt. 9 en 14 der Wet van den 6 Julij 1850 (Staatsblad n°. 39); Gelet op ons Besluit van den 24 December 1857, n°. 29 ProvBlad n". 93), Ilebben goedgevonden te bepalen, dat de her stemmingen in de kiesdistricten Utrecht, Amersfoort en Breukelen zullen plaats hebben op Woensdag, den 25 Mei aanslaande. En zal dit Besluit worden gezonden aan de Voorzitters der Gemeenteraden van Utrecht, Amers foort en Breukelen, ter verdere uitvoering, ieder voor zoo veel hem aangaat, zullende voorzegd Be sluit wijders worden bekend gemaakt door plaatsing in het Provinciaal blad en in de Ulrechtsche Pro vinciale en Stads Courant, zoo mede in de Amers- foortsche Courant. Utrecht, den 12 Mei 1859. Be Gedeputeerde Staten voornoemd, RÖELL, Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. BURGEMEESTER ba WETHOUDERS dm GEMEENTE AMERSFOORT, Griet op dc aanschrijving van H.H. Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 21 April j.l. No. 32 (prov. blad No. 45); Brengen bij dc ingezetenen dezer gemeente in herinnering dc navolgende voorschriften van het reglement op het vast houden en leiden van stieren. Het it verboden stieren, ouder dan negen maanden, m op wegen, straten, weilanden of andere plaatsen los te (i laten loepen. a De Stieren moeten in de weiden door middel van a een1 slevigen ketting aan een stevigen paal in dier voege vastgehecht wordendat zij ten minste 29 Ned. ellen a van alle publieke wegen of voetpaden verwijderd blijven a en ook het aangrenzende land van andere eigenaa rs of bruikers niet kunnen bereiken. De Stierenouder dan negen maandenwelke langs de wegen worden rondgevoerdmoeten aan een touw of ketting geleid wordenen aan een ijzeren capuchon n of wel aan een1 ring door den neus vastgebonden zijn. a Zij moeten altijd geleid worden door eenen geschikien mannelijkcn geleider. a De overtreders van het hiervoren bepaalde zullen gc- a straft worden met cenc geldboete van vijf of tien gulden a en subsidiaire gevangenisstraf van één tot drie dagen. Amersfoort, den 13 Mei 1859. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. G. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester r. WIJERS. BURGEMEESTER ba WETHOUDERS der GEMEENTE AMERSFOORT, Gelet op dc aanschrijving van H.H. Gedeputeerde Staten van Utrecht d.d. 21 April j.l.n°. 29 (Prov, Blad n°. 46), waaruit blijkt dat dc longziekte onder het rundvee in den laats ten tijd ook in dit gewest is toegenomen; Willende trachten die gevreesde ziekte in haren loop te stuiten en hare nadcelige gevolgen te verminderenhebben het doelmatig geoordeeld ae aandacht der landbouwers en veehouders in deze gemeente te vestigen op het nuttige, dat gelegen is in het doen bewerkstelligen van de inenting welke door al de leden der vergadering van de algemeenc Koninklijke Landbouwvcrcenigingonlangs te 's Hage ge houden, en over het algemeen door een ieder in dc pro vinciën Friesland en Drenthe, als het eenigste voorbe hoedmiddel tegen die ziekte wordt beschouwd. Burgemeester en Wethouders brengen tevens bij dc ingezetenen dezer gemeente in herinnering de bepalingen van artt. 459 cn volgg. van het Wetboek van Strafrcgt, volgens welke de houders van vee dat verdacht is van aangedaan te zijn van besmettelijke ziektedaarvan dade lijk aan den Burgemeester der gemeente behooren kennis te geven en inmiddels dat vee iuocten opgesloten houden alles op straffe van gevangenis en boete bij de Wet gesteld. Gedaan te Amersfoortden 16 Mei 1859. Burgemeester era Wethouders voornoemd De Burgemeester, A. G. WIJERS. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER var AMERSFOORT Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat de aanslagen in het Patentregt over het dienstjaar 1859/60 van de slijters, koflij huishouders, toppersen kroeghouders, ten kantore van den Ontvanger der rijks directe belastin gen alhier in gereedheid liggen, en dat deze verpligt zijn de helft van hunnen aanslag over het loopende- en het nop verschuldigde over het vorig jaar ten spoedigste te voldoen waarna hun tra persoon de patentbladen ter plaat selijke Secretarie, op vertoon van de kwitantie, zullen worden afgegeven. Wordende zij, wier aanslagen over het afgeloopen dienst jaar geheel zijn aangezuiverd, uitgenoodigd hunne kwitantiën deswege ten voormelden kantore te vertoonen. Amersfoortden 16 Mei 1859. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. AMERSFOORT, 16 Mei 1859. De nieuw beroepen Ieeraar bij de Ned. Herv. gemeente te Amersfoort, Ds. J. C. Verhoeff, werd Sister in de voormiddag godsdienst bevestigd door s. P. A. Romijn, predikant alhier, naar aanleiding van Hand. XVI. 9°, en deed bij de avondgodsdienst zyne intrede, waarby hy tot tekst had gekozen 1 Kor. II. 2. Eene talrijk opgekomen schare ge tuigde van de algemeene belangstelling indiepleg- tigheid. Heden morgen ten 6 ure ontstond brand in de stalling van den heer A. van Nimwegendiligence ondernemer van hier op Amsterdam. De brandweer en de policie waren zeer vlug naar de plaats der ontvlamming aangerukt, gevolgd door de schutterij en verdere dienstdoenden en belangstellendendoor wier vereenigde pogingen de brand spoedig werd gebluscht. en zich tot het geheel van binnen uit branden van de stalling bepaalde, die voor brand schade in de maatschappy van de heeren de Jong en C0., te Amsterdam, is verzekerd. De diligence naar Amsterdam was reeds vertrokken. Op Maandag 9 Mei heeft bet Bestuur der Amers foortsche Spaarbank zyne zittingen geopend. Alstoen is door 24 personen ingebragt eene som van ƒ735,72. Onder de inbrengers waren verschei dene dienstboden, oppassers, werksters en derge- lijken, terwijl voor eenige anderen, mede tot den arbeidersstand behoorende, door hunne meesters, na inlage eener kleine som, spaarbank-boekjes werden genomen, om als geschenk te worden uitgereikt en hen tot deelneming in de spaarbank aantesporen. Moge de volgende zitting op Maandag 23 Mei doen blijken, dat dit voorbeeld navolging heeft gevonden en ieder, die daartoe in de gelegen- heidis, voortdurend zijne onderhoorigen opwekken tot matigheid, orde en spaarzaamheid. In de zitting der Eerste Kamer van 14 Mei heeft de heer d'Ablaingvan Giesscnburg, die weldra zijn tachtigsten geboortedag hoopt te vieren, om zyn vergevorderden leeftijd voor zyn lidmaatschap der Kamers bedankt. Krachtens art. 89 der Kieswet zal in de hierdoor ontstane vacature vóór 14 Junij e. k. door de Provinciale Staten van Utrecht moeten worden voorzienzoodat deze weldra buitengewoon zullen worden opgeroepen. Ds. T. W. Merens, te Baarn, heeft voor het beroep naar Delfshaven bedankt. Daar de volledige uitslag van de verkiezing der Provinciale Staten in ons district in ons vorig nummer slechts voor een gedeelte kon worden opgenomen, herhalen wij hier de opgaaf: In het hoofd-kiesdistrict Utrecht zijn ingekomen 400 stembriefjes, waarvan 1 van onwaarde, zoo dat de volstrekte meerderheid was 201 stemmen. De H.H. Mr. P. de Beaufort, Mr. A. J. van Beech Calkoen, Mr. JV. P. J. Kien, P. M. Jongcneel en W. H. de Heus zijn herkozen, met 368, 363, 360, 344 en 272 stemmen. Herstemming tusschen de H.H. Jhr. Mr. J. L B. de Muralt, Mr. W. J. M. Bosch, Mr. C. Th. Baron van Lijnden van Sanden- burg en Mr. A. J. W. Farncombe Sandersdie 193 175, 123 en 96 stemmen op zich vereenigdenter vervulling der plaatsen van de H.H. Mr. J. Ackers- dijck en Mr. W. J. van Hopt erna, welke beiden hadden verzocht niet meer in aanmerking te komen. Verder bekwamen stemmen Jhr. J. E. van Heems kerk van Beest 86Jhr. Mr. J. E. dc Pesters van Catlenbroek 81, Jhr. J. van Haeflcn 68. Mr. W. J. van Iloijtema 29. Mr. J. Ackcrsdijck 27, Mr. H. Roijaards 14, Mr. C. T. Baron van Boetselaar van Dubbeldam 10 stemmen enz. In hot hoofd-kiesdistrict IJsselstein zijn verkozen: de H.H. Mr. G. J. Verloreti, S. J. van Hooien en Mr. Y. J. H. de Koek. In het hoofd-kiesdistrict Amerongen zyn her kozen al de aftredende leden, te weten: de H.H. C. V. E. Menso, C. H. Cordes, H. G. van der Poel en Mr. W. D. F. Schas. Na hen verkregen de meeste stemmen de H.H. C. Fock. W. Lagerweij en R. C. Baron tf Ablaing van Giesscnburg. In het kiesdistrict 'Breukelen waren uitgebragt 466 geldige stemmen. Van deze werden op de H.H. P. van de Poll 391, J. N. Rastert 358, J.P.C. Baron van Reede tot ter Aa 316, B. de Vries 225, Jhr. Mr. C. T. van der Brugghen van Laauwenrecht 187 stemmen uitgebragt Tusschen de H.H. de Vries en van der Brugghen zal dus eene herstem ming moeten plaats hebben. Den 9 Mei is te Utrecht overleden de schout bij-nacht A. L. Koops, sedert vele jaren lid van het Hoog Militair Geregtshof en bekend als een weldoener zyner natuurgenooten. Men meldt uit Genemuidend.d. 7Mei: Tegen A. S. de Vries, praamschipper teSmilde, is proces verbaal opgemaakt wegens het moedwillig door zeilen der afsluitingsketen by de totgaardering van het Zwolsche Diep en het weigeren van voldoening van den tol, op aanhitsing van zünen knecht Voor het provinciaal geregtshof van Gelderland is behandeld de zaak tegen Lubbert van Loo, beschuldigd van moed willigen doodslag, gepleegd onder Elburg op een jongeling, die met eenige zijner makkers voor de nationale militie ging loten en hem, beschuldigde, zoo lang plaagde, dat deze hem met een slagtersmes eene zoo ernstige wonde toebragt, dat de jongeling weldra den adem uitblies. Acht getuigen k charge en een getuige a decharge zijn in deze zaak gehoord. Door bet openbaar ministerie werd by monde van den advocaat-generaal eene tuchthuisstraf van negeo jaren geëischt De advocaat Mr. E. Scheidius ver* dedigde den beschuldigde op welsprekende wyze en concludeerde, op grond van de provocatie tot de misdaad, van het vroeger onbesproken gedrag des daders en zijn berouw over het bedreven feit. lot eene correctionele gevangenisstraf van zooda- nigen duur, als het hof zou vermeeoen te moeten opleggen. De beschuldigde was blykbaar ten prooi aan hevige gemoedsbewegingen. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Woensdag. Gaven wy in de eerste maanden dezes jaars aanhoudend verslag van brand en brandstichting in de provincie Noord-Brabant, in den laatslen tyd was dit het geval niet; sedert eenige dagen echter is de mare van dit vreeselyk tooneel verschrikke lijk; men denke aan den reeds vermelden brand van EnschoL Thans ligt voor ons het berigt van brand te Oss; twee huizen zijn afgebrand die ge assureerd waren. Eene dergelyke mededeeling uit Tilburg joeg ons schrik aan; eene nieuwe woning, die met de meubelen op ƒ2500 was geassureerd, is in asch en puin veranderd. Op nog 2 a 3 andere plaatsen heeft die meer of minder gewoed. Mogt toch eenmaal in Noord-Brabant die geesel ophouden. In de afgeloopene week werd te Breda een pas geboren kind, aan eenen steen gebonden, uit het water opgehaald. Dé politie doet yverig onder zoek, doch heeft de ontaarde moeder nog niet kunnen uitvinden. Men twyfelt echter geenszins of de politie, hier voorzeker even zoo actief als op eenige plaats in ons land, zal in hare nasporingen wel naar wensch slagen. Als een staaltje, dat men op bejaarden ouder dom nog trouwlustig van harte zijn kan, dient, dat te Schagerbrug den 7 Mei j.l. een paar door den echt verbonden is, welke te zamen 142 tellen, nameiyk de bruidegom 70 en het bruidje 72jaren. Keizer Napoleon, thans in Sardinië, heeft zyn hoofdkwartier te Alessandria gevestigd. De strydvoerende magten hebben hunne strydkrachten bijeengetrokken en zal het weldra tot een ernstig gevecht komen. Alle krygskundigen zyn eenstemraing van gevoelen dat het oostenryksche v es lings leiselde linie van de Mincio en de Etschwaar zyne tegen- party het bezit van Opper-Italie ter beslissing zal moeten brengen, het sterkste in Europa is. Hét is geheel buiten kyf, dat Frankryk, ook lerwjjl het bij een kolossale eigen legermagt de Italiaaosche stijdkrachten in het gelid kan brengen, een© uiterst gewaagde en zeer langdurige onderneming te gemoet gaat, nadat het met goed gevolg de andere oosten- rijksche liniën van defensie zal zyn doorgebroken, en voor het sterkste vesting-carreMantuaVerona, Peschiera, Laguano staat, waar de verdediging een zeer gunstig terrein en vrye beweging beeft en de versterking na 1848 nog zeer is toegenomen. De aanvaller kan op geenerlei wys voorwaarts, of hy moet eerst deze vestingen genomen hebben', en loopt bovendien gevaar, door den verdediger,dien het terrein daartoe in staat stelt, tot een niet te ontvryken slag gedwongen te worden, waarby ai hel tot hiertoe gewonnene voor hem op het spel slaat.

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1