A1ERSF00RTSCHE COUR A M 629. ran DINGSDAG, SJ Mei JS59. Dit Blad ▼"schijnt tweemaal in de week des Dingtdagt cn Vrijdags. -De Prijs van het Abonnement js ƒ1,50 in de 3 maanden. Van Advertenticn1 tot 6 regels 60Cents elke regel meerder 10 Cent*. behalve het Zcgelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0,10. Brieven franco. Bestellingen geschieden bij den Uitgever A. II. tan (Xeeff, te Amersfoort, zoomede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcnren in het llijk. Wegens den Hemelvaartsdag wordt No. 030 in plaats van Donderdag avond, Vrijdag mor gen vroegtijdig uitgegeven. Advertcntiën worden verzocht uiterlijk tot Vrijdag morsen 7 '/i ure. AMERSFOORT, 30 Mei 1859. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van Vrijdag zijn ingekomen twee ontwerpen van wet, tot vaststelling der uitraven voor verstrekkingen door het departemenr van oorlog over 1858 eu 1859; 2°. tot onteigening van perccclcn ten behoeve van den aanleg eener nieuwe haven, te Zwartewaal. Daarna was aan de orde de voortzetting van de discussien over het ontwerp, nopens de regtcrlgke organisatie. De heer Thorbecke heeft liet eerst het woord gevoerd cn een geschiedkundig overzigt geleverd der tot stand brenging van de bepaling der tegen woordige Grondwet, nopens de inrigting van ons regtswezen. Ook op verschillende gronden verklaarde de lieer Thorbecke zich tegen het ontwerp. De heer Dnymaer van Twist heeft voor het voorstel ge sproken. Nog andere leden hebben hun vroeger geuit gevoelen nader toegelicht. Daarna is met verschuiving van art. 1 in stemming gebragt, het hoofdbeginsel opgenomen in art. 57, de opdragt van liet appèl in burgerlijke zaken van den lloogen Raad. Dit artikel is verworpen met 41 tegen 22 stemmen. Voor: de heeren Sliclier, de Brauw Regram, Dclprat, lloynck, van Twist, van Deinse, Tacts, van Eek, van Akerlaken, Wintgens, de Kcmpcnacr, v. d. VeenIlugenholtz, Zijlkcr, Gevers Devnoot, Elout, van WintcrshovenWijbenga, van Lijnden, Storm van 'sGravcnsande en de Voorzitter. Daarna heeft de Minister het ontwerp ingetrokken. Men verzekert thans dat vooralsnog alle geruchten omtrent de aftreding van het ministerie, incest genomen, voorbarig zijn. "tIs waar, er loopen zelfs iijsten van nieuwe ministeriën rond; maar het bewijst niets anders dan dat men van verschillende zijdeu gaarne de nalatenschap zou willen aanvaarden. Men meent te mogen beweren dat de later te nemen besluiten geheel zullen afhangen van het lot, hetwelk de oorlogsvoorstelleu bij de Tweede Kamer zullen ondervinden. Men meldt uit Stuttgart (Wurtemberg) dat II. M. de Koningin der Nederlanden Maandag jl. in groot gevaar heeft verkeerd. Bij gelegenheid, dat zij in de nabijheid van het Berensmeer reed, werden de paarden schichtig, ten gevolge van cene plotseling opgekomen donderbui. Met de grootste inspanning gelukte het aan de bedienden de paarden meester te worden, die zich in liet meer dreigden te werpen. Men meldt uit Hcusden: Wat incn vroeger nimmer hier zag, wordt in den laatstcn tijd waargenomen; grootc Duilschc akcu hebben inde laatste acht dagen p. n. IJ mil- liocn ponden hooi, legen ƒ40 de 1000 halve Ned. ponden, medegenomen. Voor rekening van het Oostenrijksclic gouvernement zijn op verschillende plaatsen 15 vaartuigen aan het laden, die elk 3- a 400,0(10 ponden zullen medcncinen. Ten gevolge dezer omstandigheden hebben de grasver pachtingen hooge prijzen opgeleverd. liet provinciaal gcrcglshof in Zuid-Holland heeft Bastiaan van Luik, tapper, wonende te Hoogvliet, lid van den gemeenteraad aldaar, schuldig verklaard aan mocdwilligen doodslag van Pictcr van Schagcn, en te dier zake veroordeeld tot cene tuchthuisstraf voor den tijd van 12 jaren. Door particuliere bcrigten uit Oost-Indië ont leent men nog het volgende: De generaal Steinmctz zal nagenoeg drie maanden in het hospitaal moeten verblijven, doch zijn arm zal niet behoeven te worden geamputeerd; hij be vond zich overigens naar omstandigheden zeerwel. Kapitein C. L. Schroder, van den staf, die den genoemden generaal naar Sourabaya heeft begeleid is daarna weder met Zr. Ms. stoomschip Medusa naar Boni vertrokken. Door de arrondisscmcnts-regtbank te Middel burg is uitspraak gedaan in de zaak van Jhr. Mr. J. van Reigersberg Versluis, tegen de gemeente Middelburg tot teruggaaf van zoo vele twaalfde gedeelten in den hoofdelijkcn omslag als de eischcr maanden lijdelijk buiten de gemeente heeft vertoefd. De regtbank heeft beslist, dat de eischer zijne woonplaats niet naar elders heelt overgebragt cn alzoo inwoner der gemeente is gebleven; op grond daarvan is hem zijnen eiscli ontzegd. Men meldt uit Middelharnis: Dezer dagen heeft zich een kleedermaker te Nieuwetonge, met een pistool de pink der linker hand letterlijk afgeschotenhet was bij gelegenheid eener verlovings-plegtigheiddat deze persoon en meer anderen, door het .afschieten van vuurwerk enz., hunne belangstelling deden blijken. Zondag 22 Mei 1.1. lag te Oudetonge zeker per persoon L. aan den dijk te slapen, terwijl zijn hond zich bij hem bevond. De man werd wakker doordien de hond naast hem een kuil in den grond groef, waaruit die gelukzoeker eene kous beladen inct klinkende specie te voorschijn haalde. De kous bevatte een horologie met ketting, als mede andere gouden en zilveren voorwerpen, die men herkent te zijn gestolen uit het huis, waarin onlangs brandstichting met diefstal is gepleegd, en waarvan de vermoedelijke dader zich reeds in arrest bevindt. Het Mainzer Journal bevestigt het berigt, dat in de volgende week een Begersch legerkorps van 25,000 man in de Paltz zal rukken ter be scherming van de grenzen. Naar men verzekert zal de Fransche regering aan Beijeren opheldering vragen ter zake vau het doortrekken van dat land, met vergunning van de regering, aan een Oosten- rgksch leger van 40,000 man, dat zich van Bohème naar Tyrol begaf. De eerste Oostcnrijksche krijgsgevangenen van Montebello, die den 24sten te Marseille aankwamen, bestonden uit 57 manschappen en 2 officieren; een tweede convooi, dat binnen een paar dagen aldaar wordt verwacht, zal bestaan uit 140 man schappen, die denzelfden dag in de handen der Franschen geraakt, maar allen min of meer zwaar gewond zijn. Turin, 28 Mei. Officieel Bulletin. Garribaldi heeft de positie van San Fcrmo bezet; er zijn veel officieren gekwetst en gedood. De onzen zetten hunne aanvallen voort cn zijn Como binnengedron gen. De stad werd geïllumineerd. De vijand bevindt zich nog altijd te Camerlata. Lanigiuna in Parma is in opstand gekomen en heeft zich voor koning Victor Emanuel verklaard. Generaal Ribotti is aan het hoofd van Toskaansche troepen Parma binnengedrongen onder het geroep van leve koning Victor Emanuel! leve de Italiaan- sche onafhankelijkheid! De Parmezaansche troepen hebben zich terug getrokken. Bern, 27 Mei ('s avonds). Tijdingen uit Lugano van heden melden, dat Qarribaldi heden morgen van Varcsc naar Como is vertrokken: C000 Oostenrijkers z|jn bij Camerlata geconcen treerd. De communicatie op den spoorweg van Camerlata naar Milaan, als ook langs den telegraaf is gestremd. Bern, 28 Mei. Tijdingen uit Lugano van heden melden het volgende: Gisteren avond is Garribaldi na een hardnekkig gevecht, dat van 5 tot 8 ure duurde, Como binnengetrokken. Het gevecht werd tol Camerlata voortgezet, werwaarts de Oostenrijkers de wijk namen. Heden morgen hebben Oostenrijksche sloom boo- tcn op liet Lago MaggioreCanobbio gedurende drie uren beschoten, zonder veel schade aan te rigten. Bern, 28 Mei. Al de stoomschepen op het meer van Como zijn in handen van Ganihaldi gevallen. De Oostenrijkers zijn in vollen aftogt. Bern, 28 Mei. Een berigt uit Lugano van heden houdt in, dat de Oostcnrijksche troepen, door Garribaldi vervolgd, zich op Milaan terugtrekken. Garribaldi heeft Camerlata cn Lecco bezet. Valtcli- nai is in opstand; 800 personen van die streek hebben zich aan boord van Oostcurijksche stoom- booten begeven. De laatste telegrammen zijn uit Turin en Bern tot Zondag avond 29 Mei cn komen op het vol gende neder Como in Lombardijc heeft de Regering van den Koning van Sardinië erkend. De gewapende bevolking in die streek van Lombardijë schaart zich onder de vanen van Garribaldi en belangrijke versterkingen komen tot hem opdagen. Zijne troe pen hebben Camerlata bezet en verjaagden de Oostenrijkers die in aftogt naar Mariana zijn. Gar ribaldi cn generaal Niel, die de uiterste linker vleugel der Fransche armee commandeert en eerst genoemde ondersteunt, staan op het punt met de Oostenrijkers, onder geucv. Urbanslaags te geraken. üicnsvolgens laten zich de krijgsmauoeuvies al dus verklaren: dat de Oostenrijkers zich in het quarré, gevormd door de sterke vestingen Brescia, Cremona, Verona en Mantua (ineu herinnere zich de vestiug-verdediging vau den Oostenrijkschen generaal Wurmser tegen den consul Napoleon) terug trekken. Aan de Bedaelic van de Amersfoortsche Courant -SaeSifiijooA In het aldus getitelde stuk, voorkomende in de Courant van 27 Mei, is een belangrijk deel van den wenschclijken vooruitgang vergeten, namelijk de vooruitgang van bedillen tot verbeteren. De schrijver bedilt veel, waarin anderen zich verheu gen; vooral het onderwijs, zoo als het tegenwoor dig gegeven wordt, keurt hij af. De vormleer deugt niet, de grammatische en logische analyse, zoo als die op de lagere school geleerd wordt, deugt niet, de cursus over de natuurkunde deugt niet, het leeren van vier talen te gelijk op een instituut deugt volstrekt niet, de algemeene en vaderlandsche geschiedenis, de gëographie, de rekenkunde, de mathesis, en algebra, benevens de muziek en het dansen; dit alles deugt ook al niet, en de resul taten zijn erbarmelijk. Dit kan welligt, ten minste gedeeltelijk waar zijn; maar het is in allen gevalle niet met een magtspreuk af te doen. Onder den wezenlijken vooruitgang van onzen tijd rekert men teregt de overtuiging: dat grondige kennis niet op inagtspreukenmar.r op ervaring moet steunen. Nu wenschte ik wel eens te weten, ot de schrijver, die het tegenwoordige onderwijs zoo afkeurt, bet bij ervaring kent, of bij hooren zeggen; en ten anderen wcnschten wij wel eens te vernemen, wat er dan we'l moet onderwezen worden, en hoe dit moet onderwezen worden. Als de schrijver dat kan aan het licht brengen doet hij eene weldaad, aau Amersfoort niet alleen, maar aan geheel Nederland doch zoo lang hij het bestaande slechts met onbe wezen magtspreuken afkeurt, en geen weg van verbetering aanwijst, is zijne leer althans geen vooruitgang, daar degenen die haar aanbooren daardoor volstrekt niet in nuttige kennis vooruit gaan. X. Napoleonophobie van Professor Wreede Professor Yrccde, de beroemde aartsvijand der Napoleonidcngeeft in de Utr. Cour. van heden (Maandag) zijne verontwaardiging lucht omtrent de spitsvindigheden der Kamerleden en betaal der N. Bott. Cour., als strekkende om de plannen der Regering bij de tegenwoordige zorgwekkende om standigheden te verijdelen. Wijsselijk redeneerde Zaturdag de N. Bott. Cour. aldus: «zoo lang de oorlog niet algemeen is, zoo lang hij niet naar den Bijn wordt overgebragt hebben wij niets te duchtenslechts als dat ge- «beurt, dan is het tijd om er voor te waken, dat men ons niet tegen wil en dank in den stryd medesleepL" Onze aidi Napoleonsche Professor ant woordt daarop in eene vlaag van Najtoleonophobie cn indien de oorlog in stede van naar Duitsciiland's stroom naar België wordt overgebragt, wat dan? Indien de acht divisiën van het leger van het Noorden den schoonvader van een' Aartshertog en «eene Aartshertogin van OostenrijkLeopold, eens- «klaps overvallen en naar Brussel rukken vóór men het te Botterdam weet?" Het artikel van de N. Bott. Cour. ligt niet naast ons, maar met de meeste aandacht werd het Za turdag door ons gelezen en viel geheel in onzen geest. De JV. Bott. Cour. is van oordeeldat zoo «maar niet op stel en sprong, omdat men in Italië «vecht, nu in Nederland ruim 230Ö0 jongelingen «aan hunne betrekkingen en bezigheden onlsleurd moeten worden om soldaatje te gaan spelen." Ten minste in deze paar regels kan 't geheel artikej, zoo ver ons geheugen reikt, worden zamengevat. En wat voert thans de Professor daartegen aan? Tweemaal het Spartaansche woord: indien, hoewel de Spartanen nooit repeteerden; zoodat daardoor onze oorlogzuchtig-gelccrde Professor twee supposi tion op elkander stapelt; terwgl de Rijn mede zeer hlocmrijk-liéroïk Duitsciiland's stroom wordt ge noemd, iets dat wij voor eene aardrijkskundige misvatting zijnerzijds willen laten doorgaan, want Duitschland "heeft geen monopolie vaD dien stroom. De eerste der vragen geopperd is thans: wapent België zich reeds, om zijnen aartshertoglyk-schoon- vaderlijken koning Leopold, voor bovengcinelden imaginairen overval tc beschermen? Immers, neen! Verder vragen wij hemof hijhoe hoog geleerd ook, niet weet, dat, indien dc Franschen den oorlog van Duitschland waar nog niet wordt gevoch ten naar België overbrengen, de Belgische ves tingen en tevens Luxemburg en Maastricht moeten genomen worden? 01'zou Professor Yreedeals Mars zich verbeelden, dat de Fransche generaals zulke uilskuikens zouden zijnom hunne soldaten door de bezettingen dier vestingen i» den rug aan de bajonet te doen rijgen en aan eene artillerie- sa vonoage op het achterhoofd bloot te stellen?

Amersfoortsche Courant | 1859 | | pagina 1