AHERSFOORTSCHE COÜRAïl Jta 704. run VRIJDAG, 67 Februari) JS60. Dit Blad verschijnt tweemaal in de week des Dingtdagt en Vrijdagt. - De Prijs van liet Abonnement is 1,53 in de 3 maanden. Van Advertentie»I tol 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents, behalve het Zegelregt. Afzonderlijke nummert, ƒ0.10. Brieven franco. Bcstellirgen geschieden hij den Uitgever A. li. van Geeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Singel Wijk E N°. Glzoomede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directearen in het Rijk. De Ministerlëele crisis. Verschillende geruchten nopens het Minisleriëele changement volgden elkander sedert Maandag j.l. op. waaronder, dat de heer baron van Hall weder kans had op de Financiën-portefeuille; dat alle de Ministers iiunne portefeuilles ter beschikking van Z. M. hebben gesteld; dat den heer Thorbcckc de portefeuille van Binncnlandschc Zaken zou worden aangeboden, enz. Men voege daarbij nog den wensch van het Handels- cn Effectenblad, dat de heer van Rosse als Minister mogt aanblijven, een wensch -die niet te verwonderen is van een Blad, 't welk op allerhande wijzen, zelfs tot ergernis van velen, door den Minister van Bossc krachtdadig werd gesterkt, en dat zelfs, soins op de bespoltclijkslc wijze, de loftrompet voor dieu Minister, blies. Wat er waar moge zijn van alle geruchten om trent de Minisleriëele crisis, het valt bijna niet te betwijfelen, of de overige Ministers verzochten mede ontslag, hoewel daartoe voor de ineesten geen houd bare grond is wat aangaat de spoorweg-aangelegen heden doch is het zeer waarschijnlijk dat dit verzoek of ingetrokken, óf daaraan niet voldaan zal worden. Niet te min blijft de zamenvocging van negen Ministers, die zich onderling verdragen en wat goeds uitvoeren kunnengeen gemakkelijke zaak vooral wanneer de Baron van Hall en de heer Thorbecke daarvan deel zullen uitmaken, en 't zou bijna een hors d'oeuvre zijn, om beiden met elkander in een kabinet te doen zitting nemen. Die combinatie is dus wel mogelijk, maar volstrekt niet waarschijnlijk. Men heeft evenwel den heer van Bossc toch zien zitting nemen naast den lieer Rochussen; daardoor is de weg gebaand voor meerdere politieke de'sertiën en dus wie weet of niet mogelijker wijze spoedig de heeren Rochussen, van Hall en Thorbcckc in het belang des lands en ietwat in hun eigen belang een duurzaam contract van verdraagzaamheid sluiten. Bij al die geruchten is de Ridder van Bappard, uitgezonderd de rcminiscens hem Üingsdagj.l. door het Uavdclsblail gewijd, wel eenigzins als aanstaand Minister op den achtergrond geraakt, en wezentljjk het zou ons volstrekt niet doen treuren als zyne Minisleriëele diensten buiten aanmerking bleven; ja 't is dunkt ons verkieslijker, hem toch maar zeer lan gen tijd den voorzittcrszelcl van liet provinciaal hof te Arnhem te laten innemen, omdat men mocijclyk een voorzitter zal vinden, die zoo in den ruiinstcn zin met zijne amhtgenooten de gevoelig heid der wetten genegen is toe te passendat voorregt zij dus niet misgund! Tegen de optieding van den lieer Baron van Hall valt niet vee! in te brengen, als men nagaat dat voor de Financiën bijna geen specialiteiten te vinden zijn, die hem daarin kunnen evenaren. By zal al ligt even goed als iemand anders en waarschijnlijk beter in dat vak kunnen werkzaam wezen, want bij is een man van ondervinding op financieel ge bied. Wel is waar blinkt bij ook als fijn gepolijst politicus, die cigentlyk altijd een actualiteits-Minister zal blijvenmaar men lette cr op, dat men tegen woordig volstrekt geen Ministerie zal kunnen for meren, vast aaneengesloten in staatkundige denk beelden, wier verwezenlijking alsdan met goed gevolg kunnen worden te gemoet gezien.Eindelijk treedt de lieer Thorbcckc. de man met de ijzeren roede, <le schepper der nooit uitgestudeerde Grondwet van 4818. aanvankelijk weder op de helling die naar het staatsloonecl leidt, altijd met de kans, dat de hof-premiers, gedachtig aan zyne vroegere energieke Minisleriëele handelingen, hem als hunnen natuur lijken vjjand de opstijging zullen trachten te belet ten. Wij zijn wars van een Minister, die zyne ambtgenooten maakt tot automaten, tot poppen, volgens den ruk der door hem aangetrokken of losge laten ijzerdraadjes zich bewegende, en kunnen diens- volgens geen Professor Thorbcckc als Minister aan bevelen, tenzij het onmogelijk zou zijn iemand anders te vinden, die genoegzame geest- cn wils kracht bezit, om de zaak der spoorwegen en nog een aantal andere hoogst gewigtigc wetsontwerpen en staatsaangelegcnhedon tot een voldoend resultaat te brengen. Hél valt niet te ontkennen, dat in het laatste zevental jaren bedroefd weinig op staatsgebied is tot stand gebragt; de een schuift de schuld op de verschillende elkander opvolgende cn steeds wan kelmoedige Ministcriën; de ander op de voor ons Vaderland ongeschikte Grondwet; een derde op den oorlog door de voorstanders van het ultra-lihcralismc en <lic der reactie onderling gevoerd. Wie en wat er do oorzaak van zij, het is tc hopen, dat thans die toestand van stilstand ophoude en een Ministerie optrede, dat met klem spreken en bundelen zal, AMERSFOORT. 46 February 4860. Terwijl dit nummer ter perse ligt, houdt de Ge meenteraad eene zitting, wordende de beknopte opgave van het daarin hoofdzakelijk verhandelde als volgt fluks hierin gegleden: Tegenwoordig 44 leden; afwezig de heer de Jong. De notulen van de voorgaande vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt behandeld het rapport der Commissie, aangaande het beurtveer naar Amsterdam; en met algemecne stemmen het reglement met tarief, onder eenije wijzigingen voorloopig vastgesteld. Is met algemeene stemmen besloten tot verhuring van het huis met stalling naast het Stadhuis aan den 4e Luitenant Schwartz voor 3 jaren, tegen ƒ275 per jaar. Met alg. stemmen is besloten aan de Ambtenaren ter Secretarie Leinweberen Hamers enden ambte naar bij den Burgerl. Stand Suijck ieder, voorloopig voor dit jaar eene gratificatie van ƒ400 te verleenen. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Wcth. is met 42 tegen i stem, die van den lieer van Beek (de heer Schcllus hield zich buiten de stemming) besloten 1 J. Putman tc inagtigen om den Gemeente ontvanger bij verhindering te vervangen, en 2". aan dien ontvanger, O. Scheltus, eene schadeloosstelling voor bureaubehoeften te verleenen van ƒ300 per jaar. De Voorzitter zegt dat de Bestekken voor de Armenschool bijna gereed zijn en vraagt namens Burgemeester cn Wethouders magtiging om het terrein, uithoofde van den spoed, van gemeente wege te doen verhoogen. Aldus is besloten. Daarna zijn nog ecnige stukken ter tafel gebragt. Maandag is by het Ministerie van Binnen- landsclie Zaken ingekomen een schrijven van dc Heeren Emile Erlanger C°. te Parijs, waarin dit huis herhaalt zijne onder dagteekening van 42 November 4859 gedane aanvrage, om onder de gestelde voorwaarden concessie te verkrijgen tot den aanleg en de exploitatie van zoodanige spoorwegen in Nederland, welke door de regering zullen worden verlangd. Door den lloogen Raad der Nederlanden zijn behandeld de zaken van: 4°. II. Swaans, te Amsterdam, bij arrest van het hof in Noord-IIol- land veroordeeld tot 48 jaren tuchthuisstraf ter zake van poging lot doodslag op zijne vrouw, gepleegd op den Nieuwendijk te Amsterdamtoen zij den stoep ten huize van den lieer Bahlman schoonmaakte en hij haar met voorbedachten rade, onverhoeds met een scherpsnijdend puntig werk tuig, eene vreeselijke wonde in de keel heeft tocgebragt; en 2°. G. II. van Es, door het Hof in Gelderland tot 4 3 jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens moedwillige» doodslag. In de beide zaken heeft de advocaat-generaal Karseboom geconcludeerd tot verwerping van het beroep. Uitspraak 21 Febr. Voor het Prov. Geregtsliof in Zuid-Holland kamer van strafzaken, in behandeld de zaak van Pieter Pijnacker. P. Pijnacker is 37 jaren oud, van beroep arbeider, geboren te Hazcrswoude, laatst gewoond hebbende te Randenburg, gemeente Reeu- wyk. Hij is beschuldigd van inoedwilligen manslag gepleegd te hebben op dc ongelukkige G. van der Pouw, huisvr. van G. Vergeer. Die moord is ge schied, volgens de erkentenis van den beschuldigde, om den vooraf geplcegden diefstal van eene kaas te bedekken. Een dertigtal getuigen is in deze zaak gedagvaard. De Heer Advocaat-Generaal Mr. W. F. G. L. Francois neemt in deze zaak de functien van liet Openbaar Ministerie waor. Mr. S. M. S. de Ranitz is den beschuldigde als verdediger toegevoegd. De Heer Mr. W. werd Zaturdag wederter zitting van de regtbank to Lcyden gebragtmfcenc gijzeling van 24 uren. Ook nu bleef h\j beleefdelijk weigeren den eed af te leggen, op grond zijner godsdienstige overtuiging, hoewel hij zich bereid verklaarde de bij de wel van Doopsgezinden ge vorderde belofte te doen. (De lieer W. behoorde vroeger tot die gemeente.) Het 0. M. eisehte ten gevolge dier voortdurende weigering eene gevange nisstraf van 3 of van hoogstens 6 maanden en eene geldboete van ƒ60. De uitspraak is bepaald op morgen. Inmiddels is de heer W. naar zijn buitengoed terug gekeerd, cn do zaak. waarin hij als getuige was opgeroepen, voortgezet. In de Slaals-Conrant leest men de volgende oproeping: Jeugdige cn ongehuwde onderwijzers, die wcnschen in aanmerking te koincn voor eene benoeming tot ondcrwyzer der derde klasse voor de dienst in Ncderl. Oost-ïndië, worden uitgenoo- digd, zich spoedig cn by rekwest op zegel tot hot depart, van Binnenl. Zaken te wenden, en daarby over tc leggen hunne geboorte- en rungakle, als mede een hewys van goed gedrag, afgegeven door den burgemeester hunner woonplaats, met ver melding welke godsdienst zij belijden. Bij de te Dordrecht gehoudene stemming ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaalter vervanging van den heer Sander zijn uitgebragt 4099geldige stemm. De beer de Raadt heeft 378, de heer Blusse' van Oud-Alblas 288, de heer van der Hcim 464, de heer Bredius 483, de heer Vogelsang 60 st. op zich vereenigd. Tusschen de heeren de Baadt en Blusse'zal dus herstemd worden. In het laatst der afgeloopene week werd uit Haarlem gemeld, dat de heer Busken Huet aldaar zijn ontslag zou hebben gevraagd als predikant Men verneemt thans dienaangaande nader en mat bepaalde zekerheid, dat dit gerucht ten eenenmale ongegrond is. Gaarne wordt erkenddat de verspreiding daarvan leed heeft gedaan, en zij die zich een dergelijke onbetamelijke insinuatie veroorloofden, hebben zeker geen blyk gegeven van reinen zin. Laatsl. Maandag heeft voor de arrondissements- regtbank te 's Gravenhage (correclionnele kamer) te regt gestaan vrouw Meuleinau, haidel doende in kaas, eijeren enz., beklaagd den 31 Dcc. van liet vorige jaar een winkelier te Delft, bij wienzij voor wendde iets te willen koopen, die haar echter te duur rekende, hij hel terug ontvangen van haren rijksdaalder nog een gulden van het gewisselde geld ie hebben onthouden en verdacht van met gelijk doel bij andere winkeliers te zijn gekomen. wicn zij steeds een rijksdaalder vertoonde om een koop te sluiten, dien zij echter telkens verbrak. Na het booren van vier getuigen heeft Mr. van Maaneu de schuld der bckl. aan opligting volgehouden cn ge- rekwireerd tot veroordeeling cener gevaugenisstraf van e'e'n jaar. De verdediger der bekl.Mr. Léon. trachtte aan te toonen, dat hier regtskundig noch aan opligting, noch aan diefstal te denken viel, en concludeerde tot ontslag van regtsvcrvolging. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op Maandag aanstaande. Den 4 4 dezer stierf te Hoorn in het huis van correctie plotseling dc beruchte Abraham Hamber gen. Met zijn 14de jaar geraakte hij reeds in handen der justitie en heeft met korte tusschenpoozen van vrijheid 43 jaren in de gevangenissen doorgehragl. Hij heeft den ouderdom van bijna 64 jaren bereikt, cn was geboren te Maarssen. Maandag morgen had te Groningen eeu ongeluk plaats, hetwelk de schromelijkste gevolgen had kunnen hebben. De spiegelmakersknecht II.. wonende inden Papengang, zou voor zijne kiodercu eenige oliekoeken gereed maken. Terwijl hij daar mede bezig was, sloeg de vlam onverwachts in de olie, waaruit zij zich verre verspreidde, zoodat de meubelen, het beddegoed en ook de kamer zelve zwaar zijn beschadigd. Door de hulp evenwel der buren cn de medewerking der haodbraadspuit van den opzigtcr Buttinger was men den brand spoedig meester. Een der kinderen van genoemden werkman heeft daarbij erge brandwonden bekomen. Ten bewijze dat te Steenwljk best vee wordt gefokt, dient, dat door detonslagersM.en B. Polak aldaar een driejarig stuk vee is gekocht, afkomstig van den veehouder B. Groenesteege te Stecnwyker- wold, hetwelk, geslagt zijnde, door deskundigen op ruim 430 Ned. ponden werd geschat. De vreeselijke ramp. het verongelukken van het schip Maria Elisabeth Mar gar et hakapt. Iktuditz op de kust van Bretagne. heeft ook te Vlissingcn smartelijke wonden geslagen. De zoon van den com missaris van het Nederlandschc loodswezen. J. En gelse, die ais tweede stuurman daar aan boord was. een bloeijend jongeling van 21 jaren, vond. na den sq|tfikkclijksten kamp tegen de woedende golven, deflnood. Ook dcyoon ran den zecloods van de Velden, den trouwen lotgenoot van van Speyk, die dcslüds al§ door een wonder den dood ontkwam de waardige jongeling J. van de Velden, 22 jaren oud, vond, na 2 uren op een stuk hout vastgeklemd cn door de woedende branding te ziju voorlge- zwcept, ziju graf in de golven. Men denke zich dc ziel verscheurende smart der reeds bejaarde ouders, vooral van den heer Engelse, die reeds eeu teel- belovenden zoon by het vergaan van het schip de Roompot had verloren, In den nacht tusschen den 9 cn 10 Febr. is op den Hinder verongelukt de Belgische vischsloep Prince Philippe, gezagvoerder P. Carson, te huis behoore.ide te Ostcnde. De bemanning, liestaaudc uit zes personen, heeft zich in eene kleine sloep inet levensgevaar gered en is behouden te Ouddorp op strand gekomen. Na hunne aankomst zijn door don heer B. P. van Kerkwyk, burgemeester-strand vonder aldaar, terstond de noodige maatregelen genomenom alles van het schip te redden, wat mogelijk was. Genoemde heer heeft tevens de bc- mantling met de meeste welwillendheid van klce-

Amersfoortsche Courant | 1860 | | pagina 1